Обложен език: какво означава и как да се справим с него?
Ако сутрин рано забележим необичаен налеп по езика си, то най-вероятно имаме обложен език. В настоящата статия ще разгледаме възможните причини за появата му, как се диагностицира и лекува.
Макар да ни изглежда незначително, състоянието на езика е показателно за общото ни здраве. Именно поради тази причина личният ни лекар проверява езика ни с шпатула по време на профилактичните прегледи. Езикът е основен орган за усещане на различни вкусове и участва в образуването на членоразделна реч при хората. Той е дом на хиляди микроорганизми, които защитават тялото още в устната кухина. Този важен орган има роля за храносмилането.
Най-честите симптоми на обложен език
За съжаление, състоянието обложен език език върви в комбинация с редица неприятни симптоми: лош дъх, сухота в устата, болка в езика, увредени вкусови рецептори, зачервяване и парещо чувство. Най-често срещания симптоми, на който ще обърнем повече внимание, това са налепите и разликата в цвета им.
Жълт обложен език
В случай на жълт налеп голямо значение има интензитетът на жълтия цвят. Ако налепът е светъл цвят, вероятно става дума за инфекция в устата. Може да се усеща горчив вкус и да има космена структура. Ако налепът е яркожълт, то това може да е индикация за натравяне или сериозно заболяване на черния дроб.
Червен език
Здравият език е розов на цвят без налепи и петна. Ако обаче той добие червен цвят, най-вероятно е възпален. Това може да се дължи на следните причини:
- Скарлатина: Болестта е съпроводена още от кожен обрив, треска, болезнено гърло.
- Глосит: Възпаление на езика е причинено от вредни навици и лоша диета, но сред възможните причини е B12-дефицитна анемия
- Болест на Кавазаки: Най-често срещана при малки деца, заболяването представлява възпаление на малките и средните кръвоносни съдове в устата, което предизвиква силно зачервяване.
- Синдром на Сьогрен: Това е второто най-често срещано автоимунно заболяване, което атакува слюнчестите жлези. В тези случаи езикът е много гладък и червен.
Тези болести могат да изглеждат много стряскащо, но в повечето случаи са напълно лечими.
Кафяв език
При налеп по езика дори кафяв цвят на горния слой може да е сигнал за лоша орална хигиена, особено когато става въпрос за редовно пушене и консумация на кафе. За съжаление, може да индикира и проблеми с червата или бъбреците. Някои по-незначителни причини могат да бъдат прекомерно ползване на вода за уста с хлорхексидин, както и страничен ефект на някои лекарства.
Син език
Синият или синьо-лилавият език се получават често с взаимодействие на силно пигментирани храни или сокове – боровинки, грозде, някои бонбони. Но причината далеч може да не е толкова обикновена. Ако езикът има синьо-лилав цвят, то това може да е белег на проблем с циркулацията на кръвта в тялото или кръвоносните съдове. Тъй като до устата не достига достатъчно кръв, езикът губи розовия си цвят.
В случай, че забележим налепи в един от гореспоменатите цветове, трябва да се консултираме с лекар. Възможните причини за появата им може да варира.
Причини за състоянието
Причините за поява на обложен език може да са безобидни и лесно поправими, но може и да индикират сериозни заболявания. Затова е най-добре да се консултираме с лекар, ако забележим това състояние.
Лоша устна хигиена
По горната повърхност на езика са разположени стотици папили – малки брадавички, които имат важна роля – те отговарят за вкусовото разпознаване и усещане. Когато не се грижим за хигиената на устата, бактерии, мъртвите клетки и остатъци от храна могат да се натрупат измежду папилите и да образуват налеп по езика. Това е най-честата причина, която се предотвратява лесно.
Дехидратация
Обезводняването и сухата устна кухина увеличават риска от инфекция поради липсата на слюнка. Слюнката е естествен борец срещу вредни бактерии и вируси. В резултат на инфекция папилите се подуват и това ги прави по-привлекателни за натрупвания на плака, бактерии и хранителни остатъци.
Тютюнопушене и алкохол
Изключително вредните съставки на тютюневия дим и алкохолните напитки действат като дразнители на папилите. Освен това димът предизвиква дехидратация, която е предпоставка за поява на налепи по езика.
Орален лихен планус
Лихен планус е автоимунно заболяване, което се характеризира с бели петна по езика, устните, вътрешността на бузите и венците. Съпътства се от много афти, парещо чувство, подуване, зачервяване. Болестта се причинява от имунната система, която атакува клетките на кожата или мукозната мембрана. Тя покрива органите на храносмилателния тракт и дихателната система и започва от устната кухина. Лечението продължава 6-18 месеца с активното вещество кортизон.
Левкоплакия
Налепите, причинени от орална левкоплакия, са бели и плътни и не могат да бъдат изчегъртани. Болестта се характеризира със свръхпроизводство на клетки от мукозната мембрана. Причинява се най-често от редовно тютюнопушене и, за съжаление, има голям риск да прерасне в рак на устната кухина. Белите налепи могат да се превърнат в злокачествени тумори. Рядка, но възможна разновидност на оралната левкоплакия, е косматата левкоплакия. При нея е налично голямо бяло петно отстрани на езика, на повърхността на което има остри образувания, наподобяващи косми. Тя се причинява от вирус на Епщайн-Бар или при хора със СПИН. Обложен език е един от първите симптоми.
Орална кандидоза
По-позната и като млечница, болестта представлява бактериална инфекция, причинена от бактерията кандида. Тя се среща в тялото, но когато се размножава прекомерно, може да бъде опасна. В случай на кандидоза белите налепи засягат езика и вътрешността на бузите и представляват малки, но многобройни петна. Може да засегне всеки, но най-често се получава при бебетата и възрастни хора със слаб имунитет. Придружаващи симптоми на млечница са неприятен вкус в устата или загуба на вкус, болка по време на прием на храна и течности и зачервяване.
Сифилис
Често срещан симптом на това сериозно заболяване, което се предава по полов път, е обложен език. Особено често се появява в много напреднал стадий на болестта. Белите петна може да се премахнат без допълнително лечение до 4-6 седмици, но сифилисът ще продължи да съществува в тялото. Макар и да ни се струват несвързани, полово предаваните болести и устата имат пряка връзка. Сифилисът се предизвиква от бактерията бледа спирохета. Раничките, част от симптоматиката на заболяването, се наричат твърди шанкъри. Сифилисът се разпространява чрез контакт със шанкъри. Те могат да се появят по гениталиите и в устата на пациента. Бледата спирохета се обменя чрез целувки и полов контакт (включително орален секс).
Независимо дали сме предразположени към една от гореизброените болести, препоръчително е да се консултираме с лекар при появата на налепи по езика.
Рискове и усложнения
Препоръчително е при първата поява на налепи по езика да се потърси лекарска помощ, за да се предотврати евентуално развитие. В случай, че не се третира правилно и навреме състоянието обложен език може да доведе до някои сериозни усложнения:
- Инфекция: Тя може да започне от венците (гингивит) и да причини и лош дъх, а впоследствие да се разпространи по цялото тяло.
- Дискомфорт и болка по време на ядене: Ако е причинена от дехидратация може да доведе до болка при преглъщането, болезнено гърло и повишен риск от кариес.
- Рак на устната кухина: Ако причината за налепите е левкоплакия, която не се третира, те могат да прераснат в злокачествени образувания.
Последствията може да бъдат различни в зависимост от основната причина за появата на налепите.
Как се поставя диагнозата?
За да се определи причината за обложен език, трябва да се направят различни видове изследвания. Както вече стана ясно, налепите по езика могат да бъдат индикация за съвсем различни едно от друго заболявания и вредни навици. Понякога може да бъде трудно да се постави диагноза само от външен оглед. Някои възможни изследвания, за да се достигне до причината, са:
- Оглед на устната кухина: Лекарят ще се оглежда за специфична текстура и цвят на налепите и дали се премахват лесно. Важна индикация са зачервяване, подуване и афти. Ще провери и състоянието на зъбите, венците, бузите и устните.
- Проба от налепа: Материалът ще бъде взет от повърхността на езика, за да се изследва за наличието на бактерия. Това може да даде яснота дали протича инфекция.
- Кръвен тест: Взима се кръвна проба с цел проверка състоянието на имунитета.
- Биопсия: Ако специалистът се съмнява в левкоплакия, то той може да вземе проба от налепа с помощта на малка четка. Тази биопсия е безболезнена.
Ако сутрин забележим обложен език, не бива да изпадаме в паника и да поставяме сами диагноза. Ако състоянието продължава въпреки добра устна хигиена, може да посетим личния лекар.
Методите на лечение на обложен език
Ако причината за появата на обложен език е вреден навик например, то той се лекува лесно. За превенция може да се научим на няколко лесни практики, които ще намалят риска значително:
- Прием на поне 2 литра вода на ден
- Миене на зъби с мека четка
- Почистване на повърхността на езика със стъргалка
- Почистване на зъбите с флуоридна паста за зъби
- Намаляване на пушенето и бездимните тютюневи устройства
- Избягване на горещи или високо киселинни храни
Важно е да не прибягваме веднага до медикаменти. В случай на нетърпима болка трябва да посетим лекар.
Заключение
Състоянието обложен език може бъде симптом както на вреден навик, така и на сериозно заболяване. За да установим точната причина трябва да проверим дали налепът се премахва лесно. Ако не се – време е да посетим лекар. Най-често той се получава в резултат на лоша орална хигиена. За да предотвратим появата му може да внедрим някои дребни навици в рутината си.
Често задавани въпроси
С какво се характеризира обложен език?
Характеризира се с бял, сивкав или бледожълт налеп по повърхността на езика. Може да обхване целия език или части от него.
Какви са възможните причини за появата на обложен език?
Причините могат да бъдат много различни: както вредни навици, така и сериозни заболявания.
Как може да предотвратим появата на обложен език?
За да се предпазим от обложен език може да спазваме добра хигиена на устната кухина и добри навици – редовно и качествено почистване, обилно количество вода, да спрем пушенето.
Източници
- Leão J, Gueiros L, Porter S. "Oral manifestations of syphilis", PubMed. Clinics: 2006 Apr;61(2):161-6
Блог
Рецепти
Свързани публикации
Най-важният клиничен проблем на болест на Кавазки е засягането на коронарните съдове, доставящи кръвоснабдяване на сърдечния мускул.
Появата на афти в устата може да причини сериозен дискомфорт, като не позволява на пострадалия да яде, пие, […]