Какво е биопсия и защо е нужна

Обновена: 14.11.2024|
биопсия

Чувайки термина биопсия, не бива да го свързваме само с диагностицирането на рак. Медицински състояния като нефрит (възпаление на бъбреците), хепатит (възпаление на черния дроб), различни видове инфекции като туберкулоза, но и имунни нарушения, язва и ендометриоза могат да бъдат открити с тази процедура. 

Какво е биопсия?

Биопсията е медицинска процедура, при която се извличат клетки или се отстранява тъкан с цел диагностика. Взетата проба се изследва в лаборатория под микроскоп, за да се установи дали проявяваме признаци на някакво заболяване. Чрез биопсия може да се открият сериозни заболявания като рак, причиняващи аномалии в състоянието на клетките. 

Личният ни лекар може да ни изпрати на такъв вид изследване, ако идентифицира проблемна област в организма ни. Можем и сами да поискаме да се подложим на тази процедура, ако забележим притеснителни признаци, сигнализиращи, че нещо не е наред с тялото ни.

Тази медицинска практика може да звучи стряскащо, но повечето видове биопсия са нискорискови операции, свързани с минимален дискомфорт. След като вече има поставена диагноза, тази процедура може да се използва, за да се направи оценка на състоянието и да се следи дали то прогресира или не. 

При обикновен преглед е трудно с категоричност да се каже дали едно образувание е доброкачествено или злокачествено. На този въпрос биопсията дава окончателен отговор, независимо че има признаци като форма, размер и растеж на образуванието, които насочват лекаря към определена диагноза

 

Видове биопсия

Видовете биопсия са няколко и всеки от тях се прилага при различни обстоятелства и в различни зони на тялото. Лекарите определят точния вид интервенция, която трябва да се извърши, спрямо симптомите, които проявяваме и вида анестезия.

По този начин се предотвратява усещането за болка, като се блокира или намалява активността на нервните клетки, които предават болковите сигнали към мозъка, конкретната зона изтръпва и позволява безболезнено да се извършат разрезите или убожданията, които са необходими. 

Биопсия на костен мозък

В по-големите кости като бедрената се образуват кръвни клетки в гъбесто вещество, наречено костен мозък. При подозрение за проблеми с кръвта може да се направи такава интервенция. 

С помощта на дълга игла се изтегля тъкан от бедрената кост. Вътрешността на костите не се влияе от приложената анестезия и в някои случаи пациентите изпитват дискомфорт по време на процедурата.

Този вид биопсия се използва, за да се определи дали раковите клетки се разпространяват в костите, както и при неракови заболявания като анемия и инфекции.

Ендоскопска биопсия

 

биопсия, ендоскопия

 

Ендоскопската биопсия извлича проби от вътрешни органи като дебелото черво (колоноскопия), пикочния мехур (цистоскопия) или белия дроб (бронхоскопия).

При тази интервенция се използва ендоскоп. Той представлява тънка, гъвкава тръбичка, която се вкарва през малък разрез в тялото или през естествените ни отвори – устатата, носа, слуховите или слъзните канали, ануса, вагината или уретрата. Този уред разполага с камера и светлина, с помощта, на които лекарят наблюдава на видеомонитор вътрешността на органите. 

Заедно с ендоскопа в организма се вкарват малки хирургични инструменти, с които се взема пробата. Лекарят наблюдава на монитора и навигира инструментите. Ендоскопията се прави в рамките на 5-20 минути. 

Вследствие на тази медицинска интервенция може да чувстваме леко неразположение, възпалено гърло, газове или подуване на корема. При наличие на симптоми е добре да се консултираме с лекуващия си лекар.

Кожна биопсия

Съществуват четири различни метода за извършването на кожна биопсия в зависимост от количеството кожна тъкан, която трябва да бъде отстранена. Тази процедура се прави в случаи на съмнение за рак на кожата.

  • Избръсваща биопсия с подобен на бръснач инструмент. Отнема се само най-горният слой на кожата в определената зона, която трябва да се изследва. 
  • Пункционна биопсия. Със закръглен вид скалпел се изстъргва малък участък от долните слоеве на кожата. Изследването може да включва всички слоеве на кожата – епидермис, дерма, хиподерма.
  • Инцизионна биопсия: Чрез скалпел се отстранява малко парче от кожата, без да се премахва цялата проблемна област. Невинаги се налагат шевове при този метод.  
  • Ексцизионна биопсия: Изрязва се цяла бучка или участък от кожата, който изглежда заболял, за по детайлен анализ. В този случаи често се налага да се направят шевове след интервенцията.

Поставя се локална анестезия преди да се започне с този инвазивен метод. 

Иглена биопсия

 

биопсия, вакуум

 

Иглените биопсии са няколко различни вида в зависимост от иглата, която се използва. Тези процедури се правят, за да се вземе кожна проба или проба от тъкани и телесни течности, лесно достъпни под кожата.  

В комбинация с процедура за образна диагностика иглената биопсия може да се прилага при събиране на клетки от част на тялото, която не се усеща през кожата.

Различните видове иглени биопсии включват:

  • Аспирация с тънка игла – дълга, тънка игла се вкарва в проблемната зона и с помощта на спринцовка се изтеглят телесни течности или клетки за анализ. 
  • Основна иглена биопсия – чрез голяма игла със заострен край се изтегля по-голямо количество тъкан. Използва се при диагностика на рак на гърдата, на простатата и други органи. 
  • Вакуум асистирана биопсия – това е щадящ вид процедура, при който с помощта на вакуумно устройство се извличат клетките. С използването на вакуум се намаляват пътите, в които иглата трябва да се вкара в организма. Диагностицира се ранен стадий на рак на гърдата чрез тази процедура.
  • Перкутанна иглена биопсия – иглата се въвежда през кожата (перкутанно). Съчетава се с процедури за изобразяване като CT сканиране, ЯМР или ултразвук заедно с иглена биопсия. Позволява се достъп до изображение на вътрешните органи в реално време. 

Тези интервенции се правят под локална анестезия.

Хирургична биопсия

Такъв тип оперативна намеса се изисква, когато резултатите от другите видове биопсия не са достатъчни за лекаря или при зони, които са труднодостъпни. Прави се оперативен разрез, за да се достигне до вътрешните органи. По този начин се отстраняват лимфни възли и бучки в гърдите. 

Чрез този метод могат да се отстранят част от подозрителна област от клетки или да се премахнат всички клетки. Прави се под обща анестезия и може да се наложи престой в болница след процедурата.

След извличането на клетки и тъкани без значение при кой вид биопсия те се изследват под микроскоп и се анализира състоянието на пробата. 

 

Какво се случва преди и по време на биопсията?

Преди да се подложим на биопсия лекарят ще обясни как ще протече операцията, дали ще сме под обща анестезия или ще сме будни по време на интервенцията.

Той ще се информира какви лекарства и хранителни добавки приемаме. Важно е да споделим дали имаме алергии, включително такава към латекс, защото при извършване на такъв вид процедура се носят латексови ръкавици. 

Лекарят ще ни консултира за текущото здраве, не само относно проблема, поради който се извършва биопсията. Важно е да предоставим информация, ако боледуваме от нещо или при бременност. 

Лекарят ще уведоми, ако трябва да:

  • Спрем да консумираме храни и напитки преди интервенцията. 
  • Временно да преустановим приема на определени лекарства като аспирин и разредители на кръвта.
  • Ако ще се нуждаем от помощ при възстановяването от някой близък или медицинско лице.
  • Видът анестезия, спрямо интервенцията, която ни предстои.

Важно е да сме добре запознати какво ни предстои, за да сме спокойни по време на биопсията. 

След като сме информирани какво представлява процедурата, на която се подлагаме, се определя видът анестезия. В зависимост от вида биопсия, варира и каква ще бъде анестезията, дали ще е локална или обща.

След поставянето на анестезия, лекарят ще премине към необходимото извличане на клетки от засегнатата зона. Повечето видове биопсии не отнемат повече от 20 минути. Единствено при хирургичната биопсия времетраенето може да бъде по-продължително.

 

Какво се случва след биопсията?

 

биопсия, микроскоп

 

Когато процедурата приключи, лекарят изпраща взетата проба да бъде изследвана, а за нас остава да се възстановим.

Ефектът от анестезията отминава по-бързо и не е необходим дълъг престой в болница. След това можем да се приберем вкъщи, ако няма странични усложнения. Ако сме били подложени на обща анестезия, след оперативна намеса е добре да останем в болницата под наблюдение.

След като резултатите излязат, нашият лекар ще ни ги съобщи. Ако има нещо притеснително относно взетата проба, предстои следващ преглед. При наличие на ракови клетки лекарят ще определи вида и агресивността на заболяването, след това и терапията и начинът, по който ще протече лечението.

Ако резултатите са отрицателни, но лекарят още има съмнение, ще ни изпрати на други изследвания или повторна биопсия. Може да се установи, че трябва да се извърши друг вид биопсия, която да диагностицира проблема.

 

Крие ли рискове биопсията?

Биопсията е безболезнена и с минимални рискове. Усложненията при тази медицинска интервенция са редки.

Нежеланите последствия могат да бъдат:

  • Прекомерно кървене
  • Инфекции
  • Поява на временни синини в мястото на интервенцията
  • Може да остане белег при по-дълбоки биопсии

Консултацията с  лекар е задължителна, ако кървенето не спира, мястото е подуто и зачервено. Ако оперираната зона е  болезнена или вдигнем температура, това може да са симптоми на инфекция.

 

Заключение

Тази процедура е стресираща за много хора. Не се притеснявайте да задавате въпроси на вашия лекар. Ако се наложи да се подложим на такъв тип медицинска интервенция трябва да се опитаме да приемем биопсията като тест, който трябва да открие проблем. Това, че ще ни се прави такава процедура, не означава, че страдаме от рак.

Ако резултатите се окажат положителни, трябва да опитаме да мислим за това като първа правилна стъпка към оздравяването. След като един проблем се идентифицира, е направена първата крачка към решаването му.

 

Често задавани въпроси

Болезнена процедура ли е биопсията?

Тази медицинска процедура в повечето случаи е безболезнена и се извършва под влиянието на локална или обща анестезия.

Има ли рискове при тази медицинска интервенция?

Биопсията не крие рискове. Възможни са усложнения след процедурата, които включват обилно кървене, инфекция или оставането на белег, но не е животозастрашаваща.

Може ли да се прави биопсия на деца?

Биопсията е безопасна процедура. Има ситуации, в които някои деца може да изпитват неразположение ден-два след интервенцията.

 

Категории: Здраве, Здравна енциклопедия|Публикувана: 07.11.2024|

Сподели тази статия, избери платформа!

Проверено от
Д-р Ваня Шипочлиева, д.м. ВМА - гр. София
home8pip7oulzz8g j

Блог

Рецепти

mobile front

Популярни продукти

478a693c5e3c6e7d8930f30107424ec9?s=96&d=mm&r=g

Санита Куцарова завършва специалност “Драматургия” в НАТФИЗ “Кръстьо Сарафов”. Има интереси в различни области на изкуството, но писането е най-голямата ѝ страст. Обича да съчетава здравословния начин на хранене с ежедневни тренировки и да прекарва свободното си време в природата или в четене на книги.

Свързани публикации

Оставете коментар