Афтите са малки, плитки язвички, които възникват в устата, обикновено по венците, езика, небцето и вътрешната страна на бузите.
Цветът на тези повърхностни ранички е бял, сив или жълтеникав, а около тях се образува червеникаво очертание. По-малки са от 1 мм, но могат да нараснат и да не позволяват на пострадалия да яде, пие, говори, а понякога и да контролира слюнката си.
Ето най-важното.
Какво причинява афти?
Плитките язвички в устата могат да се образуват спонтанно поради нервно натоварване и деструктивен стрес.
Освен силните емоции, има още много фактори, които водят до разраняване на устната лигавица:
- Генетично предразположение
- Някои заболявания като целиакия и други видове възпаление на червата, болест на Бехчет (съдово възпаление), диабет, алергии, автоимунни проблеми (когато имунната система става агресивна към собствена тъкан), хормонални нарушения и др.
- Употреба на пасти за зъби, съдържащи агресивни химикали, които натриев лаурил сулфат
- Травми на устната лигавица от брекети, зле поставени протези, ухапвания или други наранявания
- Недостиг на витамини и минерали, особено на витамин В12, фолиева киселина и желязо
- Консумация на изключително студени или горещи ястия, както и на твърди и дразнещи храни
- Тютюнопушене
- Употреба на наркотици
- Недостатъчна или липсваща хигиена на устната кухина
Какви са оплакванията при афти?
Малките ранички в устата, които се появяват в рамките на 1-2 дни, се развиват бързо и обикновено заздравяват след още няколко дни.
Ето най-честите симптоми при този процес:
- Зачервявания по устната лигавица
- Възпаление в мястото на афтите
- Оток, болка и свръхчувствителност в поразените участъци
- Затруднено дъвчене, преглъщане и говорене, поради парене и изтръпване в областта на афтите
- Намален апетит
- Болка при миене на зъбите
- Възпалено гърло
- Повишаване на телесната температура
- Забавяне растежа и развитието на децата
Видове язвички в устата
Разграничават се следните видове:
Самовъзстановяващи се афти
Срещат се при 85% от пострадалите. Това са повърхностни язвички, с диаметър няколко милиметра. Обикновено заздравяват в период от 7 до 14 дни.
Големи афти
Те имат неправилна форма, а размерът им достига до 1 сантиметър. Срещат се рядко. Заздравяват средно за две, четири или шест седмици. Понякога причиняват затруднения в преглъщането и говора.
Херпетиформени афти
Приличат на херпес, защото се появяват по няколко на едно място, като всяка язвичка е с диаметър от 1-2 мм. Склонни са да се сливат и са доста болезнени. Времето за заздравяване на херпетиформните афти варира от 7 до 10 дни.
Тези ранички не са заразни и не се предават от човек на човек, за разлика от инфекцията с херпесни вируси – тип 1 (HSV-1) или тип 2 (HSV-2).
Освен това при херпес се образуват мехурчета, пълни с течност, които се появяват на групи под носа, около устните под брадичката или по гениталиите. Афтите са по венците, езика, небцето и вътрешната страна на бузите.
Рецидивиращи афти
Така се наричат плитките язвички в устата, които възникват 3 или повече пъти за една година. Те може да се дължат на генетично придобито предразположение към този проблем, но по-често са сигнал за отслабена имунна система.
Провокират се от емоционален стрес, бременност, неправилно хранене, свързано с недостиг на желязо, фосфат, цинк и витамини (особено недостиг на B1, B2, B6 и B12).
Диагностика
Язвичките в устната кухина налагат своевременна консултация със специалист по дентална медицина. Към херпетиформените и рецидивиращите афти е разумно да се подхожда мултидисциплинарно като пациентът да се консултира и с дерматолог, интернист, диетолог.
Може да се направят кръвни изследвания, за да се прецени дали афтите са свързани с допълнителен здравословен проблем.
Домашни средства срещу афти
В случаите, когато язвичките в устата са малки и не нарушават всекидневието на пострадалия, може да се приложат следните домашни рецепти:
Сода за хляб
Натриевият бикарбонат е едно от най-предпочитаните средства за домашно лечение на афти поради антибактериалния си и заздравяващ ефект.
Може да се ползва във вид на воден разтвор като чаена лъжичка сода за хляб се постави в половин чаена чаша вода. Разбърква се добре и с така получената смес се прави гаргара по няколко пъти на ден.
Градински чай
Билката градински чай, известна още като салвия, действа противовъзпалително и антибактериално, разширява кръвоносните съдове и стимулира кръвообращението.
За лечение на афти може да се прилага като запарка. Една супена лъжица пресни или сушени листа се заливат с чаша вряща вода. След 20 минути запарката се прецежда и с нея се прави гаргара.
За вътрешно ползване, може да се приготви чай, който се пие топъл, но не горещ, без да се добавя към него захар и подсладител. Задържането му за известно време в устата увеличава неговия целебен ефект.
Алое вера
Освен витамини (А, C, Е, група В) и минерали (натрий, калций, желязо, магнезий), растението съдържа вещества, които подпомагат зарастването на рани.
Взема се стъбло от алое вера и се реже по дължина. След това парченца от стъблото се нанасят директно върху афтата. По този начин се постига бързо обезболяване и възпалението се ограничава.
Солена вода
Една чаена лъжичка сол се изсипва в половин чаена чаша вода. С получения солен разтвор се прави многократно гаргара.
Натриевият хлорид допринася за дезинфекция на устната кухина и за зарастване на малките ранички в нея.
По време на гаргарата може да настъпи лек дискомфорт в устата поради солта.
Пюре от папая
Този тропически плод е богат на витамини (особено А, В и С ), ензими (химопапаин и папаин), както и на микроелементи (желязо, фосфор, мед, цинк, магнезий). Отличава се с антибактериални, антивирусни и противогъбични свойства.
Два резена папая се намачкват добре и полученото пюре са нанася върху афтата. Задържа се така в продължение на 15 минути. Процедурата не е подходяща за бременни или страдащи от алергия.
Медикаментозно лечение
Освен природните методи, ефективно средство за заздравяване на афти в устата са водите за уста, съдържащи водороден прекис, хлорхексидин или дексаметазон. Те имат антибактериално и противовъзпалително действие. Тези води облекчават болката, причинена от рани, освежават устната кухина и помагат в борбата с инфекциите.
Ако състоянието на язвичките не се подобри от домашни средства, преминава се към следните медикаменти:
- Локални анестетици, като бензокаин и други обезборяващи средства
- Кортикостероидни мехлеми – флуоцинонид, беклометазон, хидрокортизон мепреднизон хемисукцинат и др.
- Антибиотици (често се препоръчва доксициклин при рецидивиращи афти)
При установен хранителен дефицит се предписват витамини и минерали.
Понякога, при тежки афти, се препоръчва каутеризация (изгаряне на засегнатата тъкан). По този начин се стерилизира увредената част от лигавицата на устата, ограничава се болката и се ускорява заздравяването.
Предотвратяване
Няма сигурно средство за предпазване от афти. Но съществуват профилактични подходи, чрез които може да сведете до минимум риска от този проблем:
- Избягвайте кисели, горещи или пикантни ястия.
- Хранете се пълноценно, за да не допускате недостиг на витамини и микроелементи.
- Когато си купувате продукти, независимо дали са за хранене, лична хигиена или козметика, запознавайте се със съдържанието им. Така ще избегнете контакта с вещества, които дразнят устната лигавица.
- Почиствайте зъбите си, минимум два пъти на ден, с четка за зъби с мек косъм. Използвайте конец за зъби веднъж дневно.
- Не злоупотребявайте с тютюнопушене.
- Стойте далече от упойващи вещества.
- Овладейте методи за намаляване на стреса, като медитация, релаксиращи упражнения, дихателна гимнастика и други.
Какво представляват афтите?
Афти са плитки язвички в устата, които могат да се образуват спонтанно поради нервно натоварване и деструктивен стрес.
Какви са причините за появата на афти?
Плитките язвички в устата могат да се образуват спонтанно поради нервно натоварване и деструктивен стрес.
Какви са симптомите?
Едни от най-честите симптоми при този процес са зачервявания по устната лигавица и възпаление в мястото на афтите.
Оставете коментар