Лимец – ползи от древното зърно

Обновена: 14.11.2024|
Лимец.

Растението лимец е най-древният вид пшеница, познат на човечеството. Учените смятат, че лимецът е култивиран за пръв път около 7500 г. пр. Хр. Той е най-древната зърнена култура, която човекът е успял да култивира, но не е хибридизирана и е запазила чистата си форма до наши дни.

 

Какво е лимец?

Лимецът е вид пшеница, който има както диви представители (Triticum boeoticum), така и домашни (Triticum monococcum), които са известни на хората още от древността. Наименованието му произлиза от немски и означава едно зърно. Култивираният и дивият лимец може да се категоризират като подвидове на Triticum monococcum или като отделни видове.

Като представител на един от най-древните видове зърнени култури, лимецът съдържа само 14 хромозоми. Съвременната пшеница съдържа 42 хромозоми – три пъти повече от него. При лимеца отсъства Д хромозомата, която причинява непоносимостта към пшеница при някои хора. 

Тази зърнена култура представлява диплоиден вид на олющената пшеница и се характеризира с много твърда люспа и гъсто разположени зърна. Външната му прилика с култивираните му форми е значима с разликата, че домашно отглежданата е с по-едри зърна. 

Лимецът съдържа повече антиоксиданти и протеини от други видове пшеница и е по-лесно смилаем за организма. Тази култура се популяризира като суперхрана през последните години. 

 

Брашното от лимец има специфичен вкус и е добър източник на желязо, протеини, фибри, тиамин и редица други витамини от група В. В сравнение с твърдата хлебна пшеница притежава значително по-голямо количество лутеин, който има антиоксидантни свойства и е важен елемент за здравето на зрението. 

При обработка лимецът губи много по-малко от хранителните си вещества. Протеинът е в значително по-голямо количество, сравнено с други зърнени култури. Той се счита за по-хранителен от обикновената пшеница тъй като има по-високо ниво на протеини, сурови мазнини, фосфор, калий, пиридоксин и бета-каротин.

 

История на растението лимец

 

история на лимеца

 

Поречията на реките Тигър и Ефрат се считат за родината на дивия вид лимец

Чрез ДНК анализ на пръстови отпечатъци е установено, че първите успешни опити за опитомяване на пшеницата от лимец са близо до планините на Качара Даг, разположени в югоизточните части на Турция. Отглеждането му с течение на годините намалява, като следите му почти се изгубват напълно. 

През 1991 г. това се променя. Съпрузите Хелмут и Ерика Симон правят поход в Алпите и се натъкват на стряскаща гледка. Откриват стърчащо тяло от топящ се ледник. 

Учените по-късно го кръщават Оци – леденият човек. Тялото му е успяло да се съхрани в ледника повече от 5000 години. При аутопсия, медиците разгадават и последната храна, която той е погълнал – именно лимец

Днес пшеницата от вид лимец се среща само в някои региони на Мароко, Турция и страни от Балканския полуостров и не е толкова широко разпространена, както преди хилядолетия. 

Заради липсата му в по-близката ни история лимецът успява да се запази чист и е единственият вид пшеница, който не е хибридизиран. Това означава, че се е съхранил в същия си вид като преди 12 000 години. 

В желанието си за по-големи количества добивана култура, по-висок процент глутен и по-лесно събиране на реколтата се хибридизират много растения. Но при появата на непоносимостта към глутен започва да се търси по-здравословен заместител и лимецът е такава алтернатива.  

 

Ползи на лимеца 

 

 

лимец

Най-древното зърно на човека благоприятства цялостното ни здравословно състояние, помагайки при различни заболявания и подсилвайки организма ни.

Намалява риска от очни заболявания

Нивата на каротеноидите в лимеца се повишават при покълване, най-вече когато е изложен на светлина. Каротeноидите имат благоприятно въздействие върху организма и здравословното състояние и намаляват риска от някои очни заболявания като дегенерация на макулата (замъгляване или затъмняване на средното зрение).

Някои изследвания показват, че зеаксантинът, лутеинът и бета-каротинът в лимеца намаляват риска от заболявания на очите, защото абсорбират вредната светлина, навлизаща в окото.

Предпазва от ракови заболявани

Храната е личният ни избор, с който можем да вземем надмощие в битката с рака. Лимецът съдържа високо ниво на антиоксиданта лутеин, с което може да помогне при ракови заболявания. 

Антиоксидантните вещества оказват помощ за предотвратяване на увреждане на клетките ни, което всъщност е процесът, водещ до рак. 

Помага за ограничаване на алергиите

Наличието на по-малко количество глутен, глутеин и глиадин в лимеца дава предпоставка за по-малка вероятност за развиване на алергия към пшенично растение.

Тези видове белтъци са основните причини за развитие на алергии към пшеница и глутенова непоносимост. Приемът на лимец е вариант за намаляване на количеството им, което попада в организма ни. 

Помага при отслабване

Лимецът е по-лесен за храносмилане, по-здравословен и съдържа повече хранителни вещества от съвременната пшеница. Избирайки древните зърна от лимец пред обикновената пшеница, можем да намалим риска от затлъстяване

Качеството на лимеца превъзхожда други видове пшеница и може да помогне при отслабване. Той е с ограничено съдържание на фибри, богат е на протеини, ненаситени мастни киселини, фруктани и микроелементи като цинк и желязо. Концентрацията на няколко антиоксидантни съединения и тези микроелементи допринася за отличните хранителни свойства на лимеца.

 

Подобряване на мозъчната дейност

 

лимец, мозъчна дейност

 

Мозъкът е контролният център в нашия организъм, който отговаря за всички жизнени процеси – oт това да дишаме и говорим до това тялото ни да превръща консумираната храна в енергия. 

Съдържанието на висок процент лутеин в този вид пшеница подпомага мозъчната дейност. Лутеинът е основен каротеноид в мозъка и действа благоприятно при учене и визуално възприятие. 

Проучвания показват, че повишаването на лутеина в мозъка води до подобрена памет и може да повиши работата на мозъка дори в напреднала възраст. 

Подобрява репродуктивната дейност 

Най-голямата сила на човешкия организъм е да създава живот. Лимецът е по-богат от други зърнени култури на цинк и витамин А. Тези хранителни вещества са необходими и в мъжкия, и в женския организъм, за да може репродуктивната ни система да функционира нормално.

При жените цинкът участва в процеса на произвеждане на яйцеклетки. Също така регулира хормоните и поддържа нивата на фоликуларната течност. Дефицитът на цинк при мъжете може да причини проблеми с хромозомите и да наруши качеството на семенната течност.

Заздравява и подсилва костите

Пониженото здраве на костите може да бъде болезнено и мъчително. За повечето зърнени култури не се счита, че помагат в това отношение, но лимецът е с високо съдържание на микроелемента манган. 

Недостигът на манган може да причини костна малформация. Той поддържа минералната плътност на костите. Този микроелемент възпрепятства заболяването остеопороза. Изключително важен е при жени в менопауза. 

Подобрява качеството на съня

Сънят е един от основните фактори за това как изглеждаме и се чувстваме. Някои хора не спят достатъчно, а качеството на съня ни е много важно и на всички се е случвало да спим много часове, но да се чувстваме отпаднали. 

Здравословният начин на хранене може да помогне с това. Организмът ни превръща ниацина (витамин B) в ниацинамид, който активира рецепторите в мозъка, които ни помагат да повишим качеството на съня си.

 

Енергийни стойности

Това са полезните вещества за 100 г лимец.

Енергийна стойност (Kcal) KJ (331) 1399
Вода (g) 12.4
Протеин (g) 9.46
Мазнини (g) 2.15
Въглехидрати (g) 62.8
Фибри (g) 11.3
Прахови частици (g) 1.91
Калций (mg) 60
Желязо (mg) 3.2
Магнезий (mg) 109
Фосфор (mg) 304
Калий (mg) 443
Натрий (mg) 2.1
Цинк (mg) 3.62
Витамин A (mcg) tr
Бета-каротин (mcg) tr
Витамин C (mg) tr

 

Вече запознати с енергийните стойности на лимеца, можем лесно да го добавим в кухнята си.

 

Как да добавим лимец в кухнята си?

 

брашно от лимец

 

Лимецът най-често се използва под формата на брашно, но е възможно да бъде консумиран като всяко друго вариво. 

Вари се в съотношение 2:1 – вода към зърно. Готви се за 30 минути.

Може да се консумира като гарнитура към риба и различни видове месо, както и да се комбинира със зеленчуци. Подходяща съставка е като добавка в дресинг за салата. 

Добра комбинация е с канела и кисело мляко като десертно ястие.

Брашното от лимец е с мека текстура и е подходящо за приготвяне на хлябове, сладки, мъфини и палачинки. Спокойно може да заменим пшенично брашно с брашно от лимец при приготвянето на печива. 

То не абсорбира толкова много течните съставки като пшеничното, така че е добре да намалим количеството им при замяна с този вид брашно, когато го използваме в рецепти.

 

Древното зърно в козметиката

Това древно растение може да се използва и като козметичен помощник. Натрошените на дребно зърна могат да се добавят към почистващ продукт за лице или лосион и да се използва като скраб за лице и тяло. 

Намалява пигментацията на кожата и нежеланите обриви, но не трябва да се използва повече от 2 пъти седмично. При по-честа употреба подобен механичен ексфолиант може да нарани най-горния слой на кожата ни.

 

Заключение

 

лимец

 

Лимецът и брашното от него са здравословен и богат на хранителни вещества алтернативен вариант да се насладим на печиво или вариво. Сравнено със съвременната пшеница това древно растение е по-полезно, което се дължи на много по-ниското му съдържание на глутен. 

Другото голямо негово предимство е, че храносмилателната ни система го смила по-бързо и полезните му вещества не се губят след обработка.  Тази зърнена култура е подходяща за хора, които искат да свалят от теглото си, както и за такива, които искат да разнообразят менюто. 

 

Често задавани въпроси

Какви са предимствата на лимеца пред другите видове пшеница?

Това е единствената зърнена култура, която не е хибридизирана и структурата ѝ е много изчистена, което помага за лесното ѝ храносмилане. Количеството  на глутена е другото ѝ голямо предимство, тъй като е по-малко от това в обикновената пшеница. 

Притежава ли лечебни свойства?

Има благоприятно действие върху организма, като подобрява метаболизма. Добра превантивна мярка е за сериозни заболявания като рак, както и подобрява качеството на съня и здравината на костите. При репродуктивни проблеми има положително въздействие.   

По какъв начин може да приемаме древното зърно?

Можем да добавим този вид пшеница като вариво, с което да гарнираме различни местни и зеленчукови ястия. Добавя приятен вкус, когато присъства в дресинга за салати. Най-разпространената ѝ употреба, обаче е под формата на брашно при различни печива. 

 

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

478a693c5e3c6e7d8930f30107424ec9?s=96&d=mm&r=g

Санита Куцарова завършва специалност “Драматургия” в НАТФИЗ “Кръстьо Сарафов”. Има интереси в различни области на изкуството, но писането е най-голямата ѝ страст. Обича да съчетава здравословния начин на хранене с ежедневни тренировки и да прекарва свободното си време в природата или в четене на книги.

Свързани публикации

Оставете коментар