Лимец – ползи от древното зърно
Растението лимец е най-древният вид пшеница, познат на човечеството. Учените смятат, че лимецът е култивиран за пръв път около 7500 г. пр. Хр. Той е най-древната зърнена култура, която човекът е успял да култивира, но не е хибридизирана и е запазила чистата си форма до наши дни.
Като представител на един от най-древните видове зърнени култури, лимецът съдържа само 14 хромозоми. Съвременната пшеница съдържа 42 хромозоми – три пъти повече от него. При лимеца отсъства Д хромозомата, която причинява непоносимостта към пшеница при някои хора.
Тази зърнена култура представлява диплоиден вид на олющената пшеница и се характеризира с много твърда люспа и гъсто разположени зърна. Външната му прилика с култивираните му форми е значима с разликата, че домашно отглежданата е с по-едри зърна.
Лимецът съдържа повече антиоксиданти и протеини от други видове пшеница и е по-лесно смилаем за организма. Тази култура се популяризира като суперхрана през последните години.
Брашното от лимец има специфичен вкус и е добър източник на желязо, протеини, фибри, тиамин и редица други витамини от група В. В сравнение с твърдата хлебна пшеница притежава значително по-голямо количество лутеин, който има антиоксидантни свойства и е важен елемент за здравето на зрението.
При обработка лимецът губи много по-малко от хранителните си вещества. Протеинът е в значително по-голямо количество, сравнено с други зърнени култури. Той се счита за по-хранителен от обикновената пшеница тъй като има по-високо ниво на протеини, сурови мазнини, фосфор, калий, пиридоксин и бета-каротин.
История на растението лимец
Поречията на реките Тигър и Ефрат се считат за родината на дивия вид лимец.
Чрез ДНК анализ на пръстови отпечатъци е установено, че първите успешни опити за опитомяване на пшеницата от лимец са близо до планините на Качара Даг, разположени в югоизточните части на Турция. Отглеждането му с течение на годините намалява, като следите му почти се изгубват напълно.
През 1991 г. това се променя. Съпрузите Хелмут и Ерика Симон правят поход в Алпите и се натъкват на стряскаща гледка. Откриват стърчащо тяло от топящ се ледник.
Учените по-късно го кръщават Оци – леденият човек. Тялото му е успяло да се съхрани в ледника повече от 5000 години. При аутопсия, медиците разгадават и последната храна, която той е погълнал – именно лимец.
Днес пшеницата от вид лимец се среща само в някои региони на Мароко, Турция и страни от Балканския полуостров и не е толкова широко разпространена, както преди хилядолетия.
Заради липсата му в по-близката ни история лимецът успява да се запази чист и е единственият вид пшеница, който не е хибридизиран. Това означава, че се е съхранил в същия си вид като преди 12 000 години.
В желанието си за по-големи количества добивана култура, по-висок процент глутен и по-лесно събиране на реколтата се хибридизират много растения. Но при появата на непоносимостта към глутен започва да се търси по-здравословен заместител и лимецът е такава алтернатива.
Ползи на лимеца
Най-древното зърно на човека благоприятства цялостното ни здравословно състояние, помагайки при различни заболявания и подсилвайки организма ни.
Намалява риска от очни заболявания
Нивата на каротеноидите в лимеца се повишават при покълване, най-вече когато е изложен на светлина. Каротeноидите имат благоприятно въздействие върху организма и здравословното състояние и намаляват риска от някои очни заболявания като дегенерация на макулата (замъгляване или затъмняване на средното зрение).
Някои изследвания показват, че зеаксантинът, лутеинът и бета-каротинът в лимеца намаляват риска от заболявания на очите, защото абсорбират вредната светлина, навлизаща в окото.
Предпазва от ракови заболявани
Храната е личният ни избор, с който можем да вземем надмощие в битката с рака. Лимецът съдържа високо ниво на антиоксиданта лутеин, с което може да помогне при ракови заболявания.
Антиоксидантните вещества оказват помощ за предотвратяване на увреждане на клетките ни, което всъщност е процесът, водещ до рак.
Помага за ограничаване на алергиите
Наличието на по-малко количество глутен, глутеин и глиадин в лимеца дава предпоставка за по-малка вероятност за развиване на алергия към пшенично растение.
Тези видове белтъци са основните причини за развитие на алергии към пшеница и глутенова непоносимост. Приемът на лимец е вариант за намаляване на количеството им, което попада в организма ни.
Помага при отслабване
Лимецът е по-лесен за храносмилане, по-здравословен и съдържа повече хранителни вещества от съвременната пшеница. Избирайки древните зърна от лимец пред обикновената пшеница, можем да намалим риска от затлъстяване.
Качеството на лимеца превъзхожда други видове пшеница и може да помогне при отслабване. Той е с ограничено съдържание на фибри, богат е на протеини, ненаситени мастни киселини, фруктани и микроелементи като цинк и желязо. Концентрацията на няколко антиоксидантни съединения и тези микроелементи допринася за отличните хранителни свойства на лимеца.
Подобряване на мозъчната дейност
Мозъкът е контролният център в нашия организъм, който отговаря за всички жизнени процеси – oт това да дишаме и говорим до това тялото ни да превръща консумираната храна в енергия.
Съдържанието на висок процент лутеин в този вид пшеница подпомага мозъчната дейност. Лутеинът е основен каротеноид в мозъка и действа благоприятно при учене и визуално възприятие.
Проучвания показват, че повишаването на лутеина в мозъка води до подобрена памет и може да повиши работата на мозъка дори в напреднала възраст.
Подобрява репродуктивната дейност
Най-голямата сила на човешкия организъм е да създава живот. Лимецът е по-богат от други зърнени култури на цинк и витамин А. Тези хранителни вещества са необходими и в мъжкия, и в женския организъм, за да може репродуктивната ни система да функционира нормално.
При жените цинкът участва в процеса на произвеждане на яйцеклетки. Също така регулира хормоните и поддържа нивата на фоликуларната течност. Дефицитът на цинк при мъжете може да причини проблеми с хромозомите и да наруши качеството на семенната течност.
Заздравява и подсилва костите
Пониженото здраве на костите може да бъде болезнено и мъчително. За повечето зърнени култури не се счита, че помагат в това отношение, но лимецът е с високо съдържание на микроелемента манган.
Недостигът на манган може да причини костна малформация. Той поддържа минералната плътност на костите. Този микроелемент възпрепятства заболяването остеопороза. Изключително важен е при жени в менопауза.
Подобрява качеството на съня
Сънят е един от основните фактори за това как изглеждаме и се чувстваме. Някои хора не спят достатъчно, а качеството на съня ни е много важно и на всички се е случвало да спим много часове, но да се чувстваме отпаднали.
Здравословният начин на хранене може да помогне с това. Организмът ни превръща ниацина (витамин B) в ниацинамид, който активира рецепторите в мозъка, които ни помагат да повишим качеството на съня си.
Енергийни стойности
Това са полезните вещества за 100 г лимец.
Енергийна стойност (Kcal) KJ | (331) 1399 |
---|---|
Вода (g) | 12.4 |
Протеин (g) | 9.46 |
Мазнини (g) | 2.15 |
Въглехидрати (g) | 62.8 |
Фибри (g) | 11.3 |
Прахови частици (g) | 1.91 |
Калций (mg) | 60 |
Желязо (mg) | 3.2 |
Магнезий (mg) | 109 |
Фосфор (mg) | 304 |
Калий (mg) | 443 |
Натрий (mg) | 2.1 |
Цинк (mg) | 3.62 |
Витамин A (mcg) | tr |
Бета-каротин (mcg) | tr |
Витамин C (mg) | tr |
Вече запознати с енергийните стойности на лимеца, можем лесно да го добавим в кухнята си.
Как да добавим лимец в кухнята си?
Лимецът най-често се използва под формата на брашно, но е възможно да бъде консумиран като всяко друго вариво.
Вари се в съотношение 2:1 – вода към зърно. Готви се за 30 минути.
Може да се консумира като гарнитура към риба и различни видове месо, както и да се комбинира със зеленчуци. Подходяща съставка е като добавка в дресинг за салата.
Добра комбинация е с канела и кисело мляко като десертно ястие.
Брашното от лимец е с мека текстура и е подходящо за приготвяне на хлябове, сладки, мъфини и палачинки. Спокойно може да заменим пшенично брашно с брашно от лимец при приготвянето на печива.
То не абсорбира толкова много течните съставки като пшеничното, така че е добре да намалим количеството им при замяна с този вид брашно, когато го използваме в рецепти.
Древното зърно в козметиката
Това древно растение може да се използва и като козметичен помощник. Натрошените на дребно зърна могат да се добавят към почистващ продукт за лице или лосион и да се използва като скраб за лице и тяло.
Намалява пигментацията на кожата и нежеланите обриви, но не трябва да се използва повече от 2 пъти седмично. При по-честа употреба подобен механичен ексфолиант може да нарани най-горния слой на кожата ни.
Заключение
Лимецът и брашното от него са здравословен и богат на хранителни вещества алтернативен вариант да се насладим на печиво или вариво. Сравнено със съвременната пшеница това древно растение е по-полезно, което се дължи на много по-ниското му съдържание на глутен.
Другото голямо негово предимство е, че храносмилателната ни система го смила по-бързо и полезните му вещества не се губят след обработка. Тази зърнена култура е подходяща за хора, които искат да свалят от теглото си, както и за такива, които искат да разнообразят менюто.
Често задавани въпроси
Какви са предимствата на лимеца пред другите видове пшеница?
Това е единствената зърнена култура, която не е хибридизирана и структурата ѝ е много изчистена, което помага за лесното ѝ храносмилане. Количеството на глутена е другото ѝ голямо предимство, тъй като е по-малко от това в обикновената пшеница.
Притежава ли лечебни свойства?
Има благоприятно действие върху организма, като подобрява метаболизма. Добра превантивна мярка е за сериозни заболявания като рак, както и подобрява качеството на съня и здравината на костите. При репродуктивни проблеми има положително въздействие.
По какъв начин може да приемаме древното зърно?
Можем да добавим този вид пшеница като вариво, с което да гарнираме различни местни и зеленчукови ястия. Добавя приятен вкус, когато присъства в дресинга за салати. Най-разпространената ѝ употреба, обаче е под формата на брашно при различни печива.
Източници
- ancientgrains.com. Einkorn History and Origin, March 19, 2023
- Dr. Axe J. Einkorn Flour: The Superior Ancient Grain Compared to Whole Wheat, draxe.com, November 19, 2023
- youngliving.com. What is einkorn? Nature’s original wheat, July 3rd, 2023
- einkorn.com. The History Of Einkorn, Nature’s First And Oldest Wheat
- b4fn.org. Triticum monococcum
- einkorn.com. Healthy Grains: 25 Reasons Einkorn Tops the List
Блог
Рецепти
Свързани публикации
От началото на 21 век досега все повече се говори за глутена и влиянието му върху нашето тяло. […]
В последните години често слушаме за глутена и то обикновено – в негативен аспект. Защо обаче това е […]
Цинкът се явява важен микроелемент за човека и неговите жизнени функции. Той участва в регулацията на обмяната на […]