Аспиринът е добре познато лекарство на всички нас. А знаете ли, че ацетилсалициловата киселина (с търговските наименования аспирин ацетизал, ацетилин и др.) е химикал, който не се среща в природата, и който първоначално е синтезиран от салициловата киселина, извлечена от кората на бяла върба?
Бялата върба се среща в Европа, части от Азия и Африка. У нас може да я видите край реките, блатата и на други влажни места. Развива се на надморска височина до 1000 – 1700 метра и на височина достига до 25-30 метра. Дървото намира много и разнообразни приложения в народната медицина още от древността.
Свидетелство за това са ръкописите на древните гърци, египтяни и асирийци.
Ползи, които може да извлечем за нашето здраве
Екстрактът от кора от бяла върба е познат още като естествен аспирин, заради действието му срещу висока температура. Също така се използва като лек срещу главоболие, простуда, треска и ревматизъм.
В допълнение на това спира възпалителните процеси в тялото и има диуретично действие. Прилага се и при чревни неразположения, коремни и менструални болки.
Върбовата кора е пръв помощник на имунната система и служи за прочистване на кръвта.
Полезното растение още спомага за намаляване на кръвното налягане, облекчава възпалението, спира диарията и помага да се отървете от паразитите в организма си. Също така насърчава бързото заздравяване на отворени рани и изгаряния по кожата, има благоприятен ефект върху засегнатите стави и патологично променените вени.
Кора от бяла върба е подходяща и за профилактика на различни заболявания.
Обобщаваме ги накратко, защото списъкът е доста дълъг:
- невралгия
- ревматични заболявания, подагра
- сърдечни заболявания
- стомашно-чревни заболявания
- увреждане на ставната тъкан
- цистит
- гинекологични проблеми
- разширени вени
- пародонтоза
- респираторни и вирусни инфекции;
- прекомерно изпотяване
- заболявания на кожата
- депресия
- хронична умора и проблеми със съня
Химичен състав на така полезната кора от бяла върба
В нея се съдържат голямо количество танини, салицин, флавоноиди, фенолни и гликозиди. Всеки един от тези компоненти оказва благоприятно влияние при различни здравословни неразположения.
Основните активни съставки на кората от бяла върба обаче са салицилатите.
Когато попадне в човешкия организъм, салицилът се преобразува в салицилова киселина, която има аналгитично и антисептично действие.
Във върбовата кора се съдържа и вещество, наречено гликозид салицин. Именно на основата на него се появява познатия ни на всички аспирин.
Разликата е, че в момента салициловата киселина се получава изкуствено, понеже е много скъпо да се извлича от кора на бяла върба.
Ефектът на салицин, приеман под формата на тинктури или отвари от върбова кора, е по-малко вреден от ефекта на синтетичния аспирин.
Употреба
Стандартните начини, по които може да използваме кора от бяла върба са на:
- Запарка
- Студен извлек – 1 ч. л. кора се накисва в 500 мл студена вода за поне осем часа, прецежда се и се изпива в рамките на един ден
- Отвара и тинктура – тинктура се прави със 150 г кора, залята с 500 мл 40% алкохол. Оставя се за 30 дни, след което се прецежда. Могат да се приемат по 3 капки на ден в период от две седмици.
- Компрес – 120 г кора се заливат с 5 л гореща вода и се вари за около 10 минути, след което се оставя да кисне до половин час и се използва директно.
Отварата от бяла върба ще помогне да се справите с лезиите и раните по кожата при захарен диабет.
Ако страдате от това състояние, може да правите ежедневни вани за крака, обтриване и компреси. Това ще допринесе за облекчаването на засегнатата кожа, като също така ще помогне и за придружаващите болки в ставите.
Върба при настинки и болки в гърлото
Кората от бяла върба сваля високата температура и силната треска, които често придружават грипа и дихателните инфекции. Също помага за ускоряване на лечебния процес. И действието й не се изчерпва с това.
Кора от бяла върба помага да се справите с повечето заболявания, засягащи дихателните пътища – възпалено гърло, неприятна кашлица или бронхит. В тези случаи може да се използва като отвара или гаргара.
Ако се дава на дете под 16 години, най-добре е първо да се консултирате със специалист.
Кора от върба за разширени вени
Едно от най-ефективните средства при лечението на разширени вени е вана за крака от сварена кора от бяла върба.
Това допринася за укрепване на стените на вените, облекчаване на подутите и възпалени крака и подобрява кръвообращението.
Бяла върба срещу ставни заболявания
Тинктурата и отварата от върба помагат да контролирате и дори да се справите с възпалителните процеси при ставите бързо и лесно.
Невралгии
При лечение на невралгия се използват отвара от кора на бяла върба за разтривки и компреси.
При проблеми с жлъчката
Свойствата на кората от бяла върба ще помогнат за премахването на жлъчния сок от тялото, а също така и ще облекчат спазмите и възпалението на жлъчните пътища.
Стомашни проблеми
Отвара от кората на бяла върба може да помогне при гастрит, хроничен запек, храносмилателни разстройства. Използвайте напитката 30-40 минути преди хранене. Тя намалява болката и възпалението в епигастриалната област.
Имайте предвид обаче, че при язва или силно раздразнен стомах не трябва да приемате от тази отвара, защото може да влоши състоянието ви. Най-добре е първо да се консултирате с лекаря си.
Сърдечни заболявания
Редовният прием на отвара и тинктура от кора от бяла върба нормализира сърдечния ритъм, разширява коронарните съдове и има подчертан успокояващ ефект.
Гинекологични проблеми
Кора от бяла върба под формата на отвари може да се използва за седящи вани и антисептични промивки при гинекологични проблеми.
Чрез тях може да облекчите състояния като сърбеж и дискомфорт, а също така и ще подобрите състоянието на тазовите органи.
Кожни проблеми
Отварата от кора на бяла върба е чудесно решение за спиране на кървенето и заздравяване на рани по кожата.
Тя ще помогне да се справите с болката от изгаряния, както и ако страдате от псориазис или други дерматологични заболявания. Ако се потите прекомерно, може да обтривате външно засегнатите места с разтвор от кора на бяла върба.
Противопоказания
Бъдете внимателни с количеството от екстракта на кора от бяла върба, което приемате, тъй като високите дози могат да окажат нежелани странични ефекти като гадене, стомашно-чревни разстройства, обриви, афти в устата и виене на свят.
Конкретно този природен лек е противопоказен в периода на бременност и кърмене, както и при хора, страдащи от диабет, такива с астматични заболявания или имащи проблеми с бъбреците и черния дроб.
Както и употребата на аспирин, така и употребата на кора от бяла върба и производните нейни продукти не трябва да се ползват от деца на възраст под 16 години. Това се дължи на салицинът в състава на растението.
Също така не се препоръчва за хора, които страдат от гастрит, язва, запек или имат други обострени проблеми със стомаха.
За какво е полезна кората от бяла върба?
Кората на върбата е била използвана в миналото в Китай и Европа и продължава да се използва днес за лечение на болка (особено болка в кръста и остеоартрит), главоболие и възпалителни състояния, като бурсит и тендинит.
Ефективна ли е кората от бяла върба колкото аспирина?
Екстрактът от кора от бяла върба е познат още като естествен аспирин, заради действието му срещу висока температура. Също така се използва като лек срещу главоболие, простуда, треска и ревматизъм.
Как се приема кора от бяла върба?
Стандартните начини, по които може да използваме кора от бяла върба са на: запарка, студен извлек, отвара, компрес.
За какво е полезна кората от бяла върба?
Върбовата кора е пръв помощник на имунната система и служи за прочистване на кръвта.
Спомага за намаляване на кръвното налягане, облекчава възпалението, спира диарията и помага да се отървете от паразитите в организма си. Насърчава бързото заздравяване на отворени рани и изгаряния по кожата, има благоприятен ефект върху засегнатите стави и патологично променените вени.
Изчерпателна и много полезна информация. Адмирации за автора Андрея Андреева. Имам само един въпрос:
В книгата си “ Атлас на билките в света“ д-р Владимир Йотов обяснява, че корените на бялата/плачеща/ върба преди сушене се потапят в разреден варов р-р за да се запази салицилът в тях. Дали важи това и за кората? Имате ли информация как точно се процедира?
Благодаря Ви предварително?
Здравейте, благодаря Ви много за положителния отзив! :)
Не сме запознати и не открихме информация за тази техника на обработка на кората от бяла върба, но въпросът Ви ни насочи да допълним как точно се приготвят запарка, тинктура, компрес с нея. Действително се изисква накисване, но се прави с вода – само при тинктурата се използва алкохол.
Ако имате повече информация за този метод с варов разтвор, ще се радваме да споделите с нас и нашите читатели.
Поздрави!