Дъб – лечебни ползи на кората, плодовете и листата на дървото

Обновена: 29.03.2024|
Дъб, жълъди, лечебни свойства.

Съществуват много разновидности на дъба и в България се срещат 18 вида. Дъбът се използва за храна, лекарства и дърводелство от векове, а с много култури се счита и за свещено дърво.

Днес ще ви разкажем за лечебните му свойства и на какво се дължат те.

 

Танини – основният фактор за лечебните свойства на дъба

Танините осигуряват повечето от полезните свойства на дървото. Това са клас сложни биомолекули с полифенолен характер, синтезирани от голямо разнообразие от растения. Основната им роля е да се свързват с протеините в тъканите, като създават бариера, устойчива на бактериална инвазия.

Допълнително танините укрепват тъканите и кръвоносните съдове. Те намаляват възпалението и дразненето, особено на кожата и лигавиците. Дъбът е богат на танини и затова, но и не само, се счита за едно от най-лечебните видове дървета.

 

Съвременните научни изследвания потвърждават, че дъбът притежава следните лечебни свойства:

  • Стягащо
  • Понижаващо температурата
  • Тонизиращо
  • Антисептично
  • Антивирусно
  • Противотуморно и противовъзпалително действие

Частите на дървото, които се използват за лек, включват кората, листата и жълъдите – плодовете на дъба.

 

Лечебни свойства на листата на дъба

Листата могат да се използват пресни за оказване на първа помощ в природата. Могат също да се омекнат, като се потопят във вряща вода или се приготвят на пара. Най-често обаче те се нанасят локално върху засегнатата област като успокояваща лапа за намаляване на подуване, кожно дразнене или кървене.

Можете, разбира се, да си приготвите и чай от дъбови листа. Необходими са ви 4-5 пресни листа (добре измити). Сварете ги в 250 мл вода, прецедете и изпийте готовия чай. Консумирайте го веднъж на ден, за да се насладите на ползите на дъбовите листа.

А ето и какви са те.

Дъбовите листа защитават сърцето

 

Дъб. Витамини за сърцето. Ролята на Омега-3 за сърдечно-съдовото здраве.

 

Флавоноидите, открити и в листата на дъба имат, доказана кардиопротективна активност. Това означава, че те могат да намалят риска от сърдечно-съдови заболявания чрез своите няколко механизма. Най-важните сред тях са успокояване възпалението на съдовете и инхибиране образуването на плака.

Успокояват локалното възпаление

Дъбовите листа могат да намалят симптомите на локално възпаление като зачервяване, подуване и болка в конкретната област. Трябва просто да поставите пресните листа върху мястото и да изчакате, докато флавоноидите, за които вече споменахме, си свършат работата.

Дъбовите листа намаляват кръвното налягане

Флавоноидите също имат способността да инхибират активността на ACE (ангиотензин конвертиращ ензим), който причинява хипертония. Всъщност дъбовите листа имат субстрат, който е подобен на лекарствата против хипертония от класа на АСЕ инхибиторите.

Така че с чай от тях можете ефективно да намалите кръвното налягане.

Намаляват холестерола

Антиоксидантният ефект на дъбовите листа може да повиши HDL (добрия холестерол) и да намали ефекта на LDL (лошия холестерол). Този механизъм е важен за предотвратяване на атеросклеротичното образуване, което може да се превърне в плака в съдовете.

Това ще помогне за намаляване на риска от исхемична болест на сърцето или инсулт.

Дъбовите листа помагат за по-бързото зарастване на рани

Листата на дъба могат да играят роля в механизма за заздравяване на рани. В тях има вещество, което помага за спиране на кървенето. Просто поставете чисти пресни дъбови листа върху мястото на кървене и го натиснете, докато кървенето спре. Това важи дори за следоперативни рани.

 

Лечебни свойства на кората на дъба

 

Кора на дъб, лечебни свойства.

 

Кората от дъба е известна като стягащо средство, което означава, че може да стяга и тонизира тъканите в тялото. Това свойство идва от танините. Допълнително кората има противовъзпалителни и антимикробни свойства.

Най-често тя се използва под формата на чай, екстракт или прах. Прилага се вътрешно или външно като чай и студен компрес за рани и кожни раздразнения.

Можете също да направите отвара от кора на бял дъб и да я добавите към ваната си, за да успокоите кожата. Охладена отвара се използва и за гаргара, изплакване на устата или за измиване на косата.

Ето и как действат всички тези приложения.

Кора от дъб помага при разширени вени и кожни проблеми

Поради способността си да стяга и тонизира, кората от дъб често се използва при разширени вени. Когато се приема вътрешно, тя може да помогне на вените да се свият. За целта може да си направите тонизиращ чай.

Кората от бял дъб може да се използва и външно за кожни проблеми като екзема и порязвания, изгаряния и натъртвания. Тя може да спре кървенето, действа като антисептик, а съдържащите се в нея танини имат антибактериални свойства.

В подкрепа на оралното здраве

Стягащите и антимикробни свойства на дъбовата кора я правят чудесна за естествената подкрепа на оралното здраве. Използва се като прах за зъби и венци, и като вода за уста. Дъбовата кора е особено полезна при възпалени или кървящи венци и инфекции в устата.

Освен вода за уста можете да използвате и дъбова кора, за да направите гаргара при възпалено гърло. Можете да направите това, като задушавате кората във вода за около 20 минути, прецеждате и я оставяте да изстине на стайна температура.

Дъбова кора при диария

Друга често срещана и традиционна употреба на кората от дъб е за облекчаване на диария. Танините спомагат за укрепване на чревната лигавица и на тялото да премине от воднисти изпражнения към нормални.

Екстракт от някои видове дъбова кора показва действие срещу определени бактерии (включително E. coli), които могат да причинят разстроен стомах и диария.

Употреба при раздразнен скалп

Сред най-добрите локални предимства на кората от дъб е и способността й да успокоява скалпа и да помага при мазна коса. Може да си направите и отвара, с която да изплаквате косата при пърхот. Тъй като кората от дъб изсушава, не бива да я използвате, ако имате изключително сух скалп или кожа.

Кора от дъб за здрави пикочни пътища и бъбреци

Кората от бял дъб се използва често като чай за подпомагане на храносмилането и здравето на пикочните пътища. Може да действа като диуретик, който подпомага здравето на пикочния мехур и бъбреците, както и при задържането на течности.

 

Лечебни свойства на жълъдите

 

Дъб, жълъди, лечебни свойства.

 

Жълъдите имат широко приложение в различни ястия на индианците и корейците.

Плодовете на дъба също имат голямо количество танини, поради което се характеризират с горчив и неприятен вкус. Често те се използват като перфектен заместител на кафето.

Жълъдите могат да се превърнат в брашно и да се използват в печива.

Когато говорим за здравословните ползи на жълъдите, те се дължат не само на танините, но и на богатото съдържание и на други хранителни вещества като витамини от група B и минерали като калций, мед, магнезий, манган, желязо, калий. Нека да видим за какво помагат те.

Използване на жълъди при кожни проблеми

Има редица начини, по които жълъдите се използват за защита на кожата, най-вече като стягащо средство. След като накиснете или сварите ядките, богатата на танин вода може да се приложи локално върху кожата, за да успокои изгаряния и обриви, да ускори заздравяването на порязвания и рани и да намали възпалението.

За по-добър метаболизъм

Както споменахме, жълъдите са пълни с витамини от група В, включително ниацин, тиамин и рибофлавин, които са много важни за регулирането на метаболизма. Редовната консумация на тези ядки може да помогне за регулиране на редица ензимни процеси в тялото, които са от решаващо значение за цялостното здраве.

Жълъди за здрави кости

Впечатляващият микс от минерали в жълъдите, който включва фосфор, калий и калций, помага за укрепване на здравето на костите и предотвратява появата на остеопороза.

Калцият е един от най-важните минерали за плътността на костите и се намира във високи концентрации в жълъдите.

Употреба на жълъди при диабет

Едно от най-важните предимства на жълъдите е способността им да регулират нивата на кръвната захар в тялото, като по този начин предотвратяват опасностите, които могат да доведат до диабет. Същевременно екстрактът от семена от жълъд има различни лечебни ефекти при усложнения, причинени от диабет.

Подпомагат заздравяването

Жълъдите са богат източник на протеини, които са ключови компоненти на здравословния начин на живот. Те са много важни за създаването на нови тъкани и клетки, възстановяването на увредените зони и бързото заздравяване след нараняване или заболяване.

 

Как да си приготвите кафе от жълъди?

 

Кафе от жълъди, дъб, лечебни свойства.

 

Може би най-приятният начин за консумация на жълъди е под формата на кафе. То е подходящо за кето режим, както и за хората, които не трябва да приемат кофеин. Направете си чаша ароматно, нестандартно кафе като следвате тази проста рецепта:

  • Сварете жълъдите за около 20 минути.
  • След като се охладят, отстранете външната обвивка и ги нарежете на малки парченца.
  • Печете парчетата за 35-40 минути на 200 градуса, докато станат тъмнокафяви на цвят, като ги разбърквате от време на време.
  • Смелете печените жълъди, може и в кафемелачка.
  • Вашето кафе от жълъди е готово!

Когато приготвяте кафе, използвайте 1 с. л. на всеки 200 мл вода за най-добър вкус! Да ви е сладко, или по-скоро горчиво! Подсладете със стевия на прах, при желание.

 

Надяваме се ви убедихме, че дъбът заслужено е сред най-лековитите видове дървета. Време е да опитате някое от разнообразните приложения, за които ви разказахме и да се уверите сами. Бъдете здрави!

Категории: Здраве, Хранене и видове храни|Публикувана: 29.12.2021|

Източници

Няма източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Avatar of Кристина Тонева
Кристина Агнер е дългогодишен автор - има написани стотици статии в сферата на алтернативната медицина, биохакинг, здравословно хранене и диети. Продължава да впечатлява с умело перо и остър ум.

Блог

Рецепти

Свързани публикации

Един Коментар

  1. Димка Янева 24.02.2022 at 16:32 - Отговор

    Полезна информация за дъбът !

Оставете коментар

Обновена: 29 март 2024 в 15:29 | Публикувана: 29 декември 2021 в 11:12 | Категория: Здраве, Хранене и видове храни