Топ 5 популярни китайски лечебни билки

Обновена: 04.12.2024|
китайски лечебни билки

В настоящата статия ще представим петте най-популярни китайски лечебни билки, използвани и до днес. За щастие те са достъпни и в България и лесно може да се възползваме от полезните им свойства. 

Какво трябва да знаем за китайската медицина?

Макар и да произлизат от държава, която се намира на хиляди километри, много китайски лечебни билки са разпространени по цял свят. Те представляват растения с лечебни свойства, от които се използват различни части – корени, листа, цветчета, прах. Те благоприятстват не само тялото, но и ума и менталното здраве.

 

 

Традиционната китайска медицина далеч не се ограничава само с лечението с различни китайски лечебни билки. Вярва се, че всеки орган в тялото е подчинен на елемент: огън, земя, метал, вода и дърво. Всички китайски лечебни билки се класифицират в пет вкуса – сладък, солен, горчив, кисел и лют. Принципът е един – за всеки орган и всеки елемент има подходящ вкус.

От древни времена в основата на китайската медицина стои идеята за трите съкровища. Трите съкровища са универсално лекарство: чи, шен и джинг.

  • Чи е източникът на нашият живот или енергията на тялото ни. Когато сме под емоционален стрес, храним се неправилно, излагаме се на замърсявания от въздуха, равновесието на чи е нарушено. Чи е комбинация от две равни, но противоположни сили – Ин и Ян. Дисбалансът между Ин и Ян резултира в редица болести, най-често на черния дроб и бъбреците. 
  • Шен е нашият дух и мисъл. То ни позволява да чувстваме и да мислим. Когато шен е нарушен, се появяват проблеми с емоционалната идентичност и когнитивните ни възприятия.
  • Джинг е нашето същество, което осъществява връзката между тяло и дух. Подобно на чи джинг също може да бъде нарушен под стрес. 

 

За здраве се смята съвкупността от перфектно функциониращи чи, шен и джинг. Балансът не ще бъде постигнат, ако и трите съкровища не са в пълно здраве. Китай може да се похвали с може би една от най-старите медицински системи в света. 

 

Най-популярните китайски лечебни билки

В китайското билкарство са известни над 11 000 билкови растения. Ето и някои от най-често срещаните.

Гинко Билоба

 

китайски лечебни билки, гинко билоба

 

Гинко билоба се смята за най-старият вид дърво, останало и до днес. Плодовете му са неядливи и имат много неприятен аромат. 

В миналото китайските природни лекари използват листата и семената, но днес се ползва основно екстракт. Той има редица полезни свойства:

  • Благоприятства паметта и мозъчната дейност. Смята се, че гинко билобата има позитивен ефект върху мозъка, защото осигурява по-добър приток на кръв към него. Особено полезен е при хора с деменция и Алцхаймер, тъй като в ранен стадий може да забави процеса на развитие. 
  • Мощен антиоксидант. Растението е богато на флавоноиди и терпеноиди, които действат като естествени антиоксиданти. Те се борят срещу вредните свободни радикали. 
  • Подобрява кръвното налягане. Съединението азотен оксид е отговорно за разширяването на кръвоносните съдове, което от своя страна подпомага по-добрата циркулация на кръвта в тялото. Проучване сред 80 пациенти показва покачване на важното съединение с 12% след двуседмичен прием на екстракт от гинко билоба.

 

Както всички други китайски лечебни билки, гинко билобата може да има някои неприятни странични ефекти, макар и редки. Трябва да обърнем внимание дали имаме алергия към растението, защото това може да предизвика:

  • Раздразнен стомах
  • Запек
  • Главоболие
  • Замаяност
  • Забързано сърцебиене
  • Обриви

 

Освен това някои китайски лечебни билки не взаимодействат добре с някои лекарства. За гинко билобата това са медикаменти за разреждане на кръвта, антидепресанти и ибупрофен.

Годжи бери

Плодовете на годжи бери са ситни и яркочервени. За разлика от много други китайски лечебни билки те предлагат много възможности да се консумират: сурови, сготвени, сушени, под формата на чай, вино или добавки. Плодчетата са полезни за:

  • Здравето на очите. Тези плодове са с богато съдържание на зеаксантин, който естествено предпазва от UV светлина, свободни радикали и оксидативен стрес. Защитава ретината от глаукома.
  • По-здрава кожа. Това се дължи на високото съдържание на бета-каротин, който участва в структурата на здравата и устойчива кожа.
  • Качествен сън. Според проучване годжи бери облекчава симптомите на тревожност и депресия и повишава настроението. Участниците приемали 120 мл сок от годжи бери. В край на втората седмица бил установен значителен спад в тревожността. 

 

Годжи бери не се препоръчва за хора, алергични към боровинки. Плодовете му не комуникират добре с лекарства срещу високо кръвно и диабет.

Женшен

 

китайски лечебни билки, женшен

 

Подобно на много други китайски лечебни билки и женшенът участва във фолклора. Корените на растението имат много разклонения с различна дължина и с повече въображение може да наподобява човешко тяло.

В народните приказки коренът се превръща в дете с безкрайно дълги плитки, което влиза в къщите на хората и играе с децата.  Ако родителите вържат краката на мистичното дете с червен конец, то ще изчезне и ще се превърне пак в корен.

Някои от най-познатите ползи от билката са:

  • Подобрява когнитивните възприятия: Проучвания от 2016 г. и 2018 г. разглежда тази полза по-обстойно и става ясно, че коренът от женшен има способността да лекува някои когнитивни липси. Освен това се забелязва подобрение в състоянието на пациенти с Алцхаймер поради малко, но значително развитие на челния дял от мозъка.
  • Влияе положително на еректилната функция: Проучване от 2012 г. сред 119 мъже с умерена еректилна дисфункция показва, че екстрактът от женшен е благоприятен за цялото им сексуално преживяване. Те приемали екстракта в продължение на 8 седмици. Според изследването този ефект се дължи на богатото количество азотен оксид. 

 

Както много други китайски лечебни билки, женшенът е като цяло безопасен за консумация, но прекомерен прием може да доведе до неприятни странични ефекти. Най-често срещаните от тях са:

Билката не взаимодейства добре с антидепресанти и не се препоръчва за кърмещи жени.

Фо-Ти (фалопия)

Славата на растението фо-ти започва от легендата за неизвестен селянин, чието село било застрашено от измиране на посевите и глад. Докато останалите жители започнали да търсят изход извън селото, героят на легендата бил прекалено болен, за да ги последва. Когато бил на прага на смъртта, той изял досега непознатите за хората корени от храста фо-ти и мигновено оздравял. Косата му от бяла станала пак черна и млада, а бръчките му се изгладили. 

Повечето китайски лечебни билки се консумират в комбинация с други растения, но фо-ти се взема самостоятелно. Коренът от фо-ти има редица ползи:

  • Подсилва производството на меланин: Високото съдържание на съединенията емдоин и хризофанол подпомагат производството на меланин – пигмента, който осигурява цвета на косъма. Освен това е полезен при забавяне процеса на развитие на алопеция. 
  • Благоприятства имунната система: Коренът от фо-ти съдържа полизахариди, които работят като естествен имунобустер. Освен това е полезен при хронични заболявания.
  • Полезен за черен дроб и бъбреци: Както вече стана ясно, правилната функция на тези два органа са нужни за баланса на ин и ян. Благодарение на гликозида сапонин билката подпомага функцията им. 

 

Не е установена каква е препоръчителната дневна доза за прием, но съществуват някои противопоказания и странични ефекти:

  • Диария
  • Гадене и повръщане
  • Обрив
  • Отслабване на мускулите

 

Както за много китайски лечебни билки, препоръчително е да се консултираме с лекар преди прием на фо-ти, тъй като има мощно действие. 

Кафяво морско водорасло

 

китайски лечебни билки

 

Нетипични, но изключително полезни китайски лечебни билки са водораслите. Съществуват над 171 вида водорасли за медицински цели. Едно от най-популярните видове е кафявото водорасло – келп. Растението работи като естествено противовъзпалително и съдържа йод, който има положителен ефект върху щитовидната жлеза и когнитивното възприятие.

Китайската традиция повелява, че морската храна е лекарство за всяко смущение в нашия джинг. Някои от най-забележителните ползи за здравето от келпа са:

  • Полезен за здравето на храносмилателната система. Стомахът е пълен с микроорганизми, които абсорбират нутриентите и се борят със заболяванията. За да функционират добре, те се нуждаят от пребиотици. Те са чудесни за цялата микробиома. Келпът е естествен източник на пребиотици.
  • Заздравяват костите. В кафявото водорасло има богато съдържание на витамин К, който е изключително благоприятен за здравето на костната система. Той участва в минерализацията на костите и пациентите с дефицит имат по-чупливи кости.
  • Естествен източник на йод. Този елемент е важен за функцията на щитовидната жлеза, но за съжаление той не се произвежда от тялото. Трябва да се приеме чрез диетата. Когато липсва в тялото, се получава състоянието хипотиреоидизъм.

 

Не бива да се прекалява с приема на келп, тъй като той съдържа много йод, а прекомерно количество води до някои неприятни последици:

  • Изгарящо чувство в устната кухина
  • Гадене и повръщане
  • Слаб пулс
  • Отслабване на мускулите

 

Препоръчителната дневна доза йод е 150 мг на ден за възрастни.

Съвет за любителите на суши: основна обвивка на сушито е лист нори, който традиционно се приготвя от водорасли. Бъдете внимателни, тъй като препоръчителния дневен прием на нори е 2 листа на ден.

 

Приложение на различните китайски лечебни билки

Много китайски лечебни билки имат повече от едно приложение. Често те се приемат под формата на таблетки, чайове, тинктури, прахчета, кремове и други. Но различните им части може да се ползват по различен начин в кулинарията. Пример за това са плодчетата на годжи бери, които се използват в супи и бульони.

Женшенът е чудесна съставка в пилешката супа, а някои корени се използват като естествен подсладител. Кремовете от китайски лечебни билки се прилагат върху рани и обриви, за да ги успокоят. 

 

Заключение

 

китайски лечебни билки

 

В традиционната китайска медицина на почит са не само растенията с полезни свойства. В нея се корени идеята, че здравето на тялото е непостижимо без баланс на ин и ян. Но за да се случи това, човек трябва да си взаимодейства с природата чрез нейните дарове – билките. Те могат да се приемат под формата на чай, таблетки, екстракти и други. Не бива да забравяме страничните ефекти, които могат да крият. 

 

Често задавани въпроси

Какво представляват китайски лечебни билки?

Те представляват растения с лечебни свойства, от които се използват различни части – корени, листа, цветчета, прах.

Кое е важно според китайската народна медицина?

Традиционната китайска медицина се уповава вярването, че болестите настъпват с нарушение на баланса на ин и ян.

Къде другаде се ползват китайските лечебни билки?

Освен за медицински цели те се ползват и в кулинарията заради силния им вкус.

Категории: Билки и чайове|Публикувана: 18.11.2024|

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

mobile front
8fd8f1091606e0bd67bdc2ca0d399c46?s=96&d=mm&r=g

Елица Николова е студент в специалност “Книгоиздаване” в Софийски университет “Св. Климент Охридски”. Интересите ѝ са в областта на здравословната кулинария, бялата козметика и пътуването.

Свързани публикации

Оставете коментар