Грижа за кожата и как да приготвим маска за лице у дома?

Обновена: 21.03.2024|
Маска за лице, рецепти.

Лошата диета, стресът, замърсяването, слънцето са най-големите врагове на младата и красива кожа. За да ви помогнем да противодействате на всичко това ще ви разкажем защо не трябва да пренебрегвате грижата за кожата и как да си приготвите маска за лице у дома.

За съжаление, много хора пренебрегват необходимостта от правилна грижа за кожата на лицето. Много външни и вътрешни фактори могат да влошат състоянието й, а при липса на рутина, последиците са още по-неблагоприятни. Кожата на лицето започва да увисва, старее, появяват се бръчки и всичко се отразява на самочувствието ни. Но има решение!

 

Защо е важно да поддържаме кожата на лицето?

Кожата е най-големият орган в тялото. Тя доказано го защитава, предотвратявайки навлизането на вредни агенти, като замърсители и бактерии. Същевременно кожните заболявания и наранявания могат да се превърнат и в начални точки за инфекции – понякога животозастрашаващи.

Нерядко те са сигнал и за други здравословни проблеми – например чернодробни заболявания, нарушения на кръвосъсирването, лупус или анемия. Ето защо е важно да й обръщаме внимание.

Здравата кожа ще ви помогне да изглеждате по-млади и със самочувствие, а това се вижда най-вече на лицето ви. Можете да го постигнете с подходяща  ежедневна грижа. Тя ще ви помогне да избегнете проблеми, като увреждане от слънцето, бръчки, неравномерен тен и инфекции.

Изследванията показват, че практикуването на последователна рутина в грижата за кожата може да помогне и за справяне със стреса и подобряване на психичното здраве.

Дори тя да се състои само в правилно почистване и в подходяща маска за лице у дома според типа кожа. Приемът на добавки като колаген, също доказано помага.

 

Кои са най-често срещаните проблеми по кожата на лицето?

 

Маска за лице. Акне, причини, симптоми.

 

Важно е да добиете представа за най-често срещаните състоянията на кожата, за да можете при проблем да третирате проблемните зони по-ефективно и да намалите риска от обостряне. Защото при кожни заболявания често превенцията е по-добра от лечението!

Това са най-разпространените кожни заболявания на лицето плюс полезни съвети за справяне с неприятните симптоми.

Акне

Може би не знаете, но 95% от децата и младите възрастни са засегнати от акне и изпитват симптоми, които се появяват и изчезват в продължение на няколко години.

Акнето е един от най-често срещаните видове заболявания на кожата на лицето, обикновено започващи в пубертета, когато хормоните предизвикат прекомерно производство на себум и блокират кожните фоликули.

grifonia 400
choko 01 600
grifonia 400
choko 01 600

Симптомите на акне варират в зависимост от тежестта, но белите пъпки, черните точки и образуването на нежни червени подутини са най-разпространени. Акнето може да се появи и по гърба и раменете, но обикновено засегнато е предимно лицето.

За да намалите обривите, изберете козметични продукти, предназначени за кожа, склонна към акне, и почистващи продукти, богати на витамин Е. Препоръчваме да избирате натурални продукти, които помагат за успокояване на засегнатите области и за предотвратяване на бъдещи такива.

Използването на подходяща маска за лице у дома също е вариант.

 

Дерматит

Дерматитът е термин, използван за всяко състояние на кожата на лицето, което причинява възпаление. Повечето дерматити причиняват сърбеж, суха лющеща се кожа и червени обриви. Типичните форми на дерматит включват екзема и пърхот.

Наистина е трудно да се работи с такъв широк спектър и да се препоръча адекватно лечение. Най-важно е да се открие причината за дерматита. Например алергиите и непоносимостта към дадени храни са чести причини за дерматит. Затова се посъветвайте с добър специалист.

Екзема

Атопичната екзема е вид дерматит, който причинява сухота и напукване на кожата. Може да причини червени или кафяви петна и да бъде много болезнена, в зависимост от тежестта. Най-често като виновници се определят стресът, определени козметични продукти, времето или наследствеността.

Въпреки че екземата е дългосрочно състояние и в момента няма лечение за него, потърпевшите могат да се възползват от съвети за облекчаване на симптомите. Те включват използване на естествени продукти за грижа за кожата без аромати и избягване на чесане на засегнатата област.

За съжаление, при тежки случаи на екзема може да е необходим кортикостероид с рецепта за контролиране на болезненото подуване и сърбеж по време на обостряне.

Кератоза

Кератозата е състояние, което причинява появата на груби, люспести петна по кожата на увредените от слънцето участъци на лицето.

Ако сте развили кератоза в резултат на излагане твърде много време на слънце, най-важното нещо, което трябва да направите, е да го намалите значително, като използвате минерален защитен фактор всеки ден (дори през зимата).

Кератозата е почти винаги доброкачествено състояние, което често се свързва със застаряваща кожа. Може да се управлява, като се предпазвате от слънчевите лъчи и поддържате кожата добре хидратирана. Въпреки това люспестите петна могат да изглеждат много подобни на външен вид на меланома, така че ако имате някакви притеснения, потърсете специалист.

Псориазис

Псориазисът на лицето е различен от псориазиса на други части на тялото, тъй като кожата на лицето е по-деликатна и по-тънка, което прави симптомите по-тежки. Обикновено се появява около линията на косата и по веждите и челото.

Около 90% от хората, живеещи с псориазис, имат вид, известен като псориазис вулгарис, причиняващ кожни петна, които изглеждат като дебели сребристи и бели люспи. Те причиняват зачервяване, сърбеж и в тежки случаи могат да се напукат и да кървят.

Състоянието може да изглежда подобно на екзема, но петната от псориазис са по-дебели и по-корави. Използването на дерматологични естествени продукти за грижа за кожата, които успокояват раздразненията и възстановяват влагата, е най-добрият начин за облекчаване на леки до умерени симптоми.

Розацея

Розацеята причинява зачервяване на лицето, което може да бъде придружено от усещане за парене, суха кожа, спукани кръвоносни съдове и малки червени подутини. Виновниците могат да бъдат слънчева светлина, стрес или определени храни и напитки.

Хубавата новина е, че състоянието не причинява трайни белези и симптомите могат да бъдат управлявани чрез избягване на причинителя и използване на успокояващи продукти за грижа за кожата, предназначени за чувствителна или възпалена кожа с неутрално PH.

 

Как да се грижим за лицето според типа кожа?

 

Маска за лице. Селенът и стареенето.

 

Типът кожа също е от значение за добрата грижа, защото всеки си има своите особености. За да третирате лицето си правилно, е важно да знаете към кой тип кожа се отнася.

Най-лесният начин да разберете вашия тип кожа на лицето, е да го измиете и оставите да престои 30 минути, без да използвате никакви продукти за грижа. Ако се появят някои признаци за мазна, люспеста, нормална или комбинирана, тогава ще знаете каква козметика, маска за лице у дома и цялостна грижа да приложите.

Кожата на лицето на човек медицински се разделя на 16 типа, но най-общо ние се съобразяваме с 4 типа кожа, а именно: нормална, суха, мазна и комбинирана кожа.

В допълнение към тях, можем да сложим и чувствителни и склонни към акне типове кожа (кожа, която е склонна към обриви), където грижата за кожата също има своите тънкости.

Ето какво е важно да знаете : 

  • Нормална кожа – тя обикновено има правилните нива на влага и е еластична, така че този тип кожа на лицето рядко е проблемна.
  • Суха кожа – по природа е склонна да бъде люспеста или има грапава повърхност, с пори, които са лесно видими поради ниската влажност на кожата. Този тип кожа често проявява признаци на зачервяване, сърбеж и възпаление, които могат да предизвикат акне.
  • Мазна кожа – за разлика от сухия тип кожа, мазната всъщност има доста високо ниво на влага. Това се дължи на производството на излишен серум върху лицето. Поради това, порите на лицето често са запушени и могат да се превърнат в черни точки и пъпки.
  • Комбинирана кожа – ако Т-зоната на лицето, а именно челото, носа и брадичката, има тенденция да се омазнява, а в други области е суха, нормална или влажна, тогава това е комбиниран тип кожа.

Ако кожата на лицето е нормална, мазна или суха, но има сърбеж или се появи зачервяване, тогава се нарича тип чувствителна кожа. Всичко това оказва влияние върху продуктите за грижа за кожата и грима, който използвате.

 

Грижа за нормална кожа на лицето

 

Маска за лице. Грижа за кожата през лятото.

 

Въпреки че не е проблемна, нормалната кожа също изисква грижа.

Трябва да се стремите да я запазите такава и да следвате основна рутинна грижа за кожата на лицето:

  • Хидратиране – ако не пиете достатъчно вода през целия ден, кожата ви може да изсъхне и да започне да се лющи. Това също може да доведе до прекомерно производство на себум.
  • Слънцезащитен крем – той е задължителен за цялостното поддържане на здравето на кожата. Директното излагане на слънце може да изсуши кожата, да причини бръчки и тъмни петна. Препоръчва се слънцезащитен крем без масло, за да се избегне запушването на порите на кожата.
  • Почистване на лицето преди лягане – гримът може да запуши порите и да доведе до пъпки. Затова не забравяйте да го измивате в края на деня. Дори и да не носите грим, почиствайте лицето си всяка вечер преди лягане. Мръсотията и бактериите отвън могат да запушат порите.

 

Грижа за суха кожа на лицето

Липсата на влага в кожата може да доведе до лющене и груб вид. Сухата кожа е склонна да произвежда по-малко мазнина и й липсва жизненост. Този тип кожа е уязвима и към промените във времето.

Ето как да се грижите за нея:

  • Овлажнявайте кожата редовно веднага след къпане, за да я поддържате мека и хидратирана.
  • Не прекарвайте твърде много време под душа. Вземайте по-кратки душове, не повече от два пъти дневно.
  • Потупвайте нежно кожата си, докато се подсушавате. Не търкайте, докато се къпете или подсушавате.
  • Пийте много вода, за да поддържате кожата си хидратирана.
  • Използвайте овлажнител, за да запазите естествената влажност на кожата.
  • Използвайте слънцезащитни продукти, за да предотвратите дехидратацията на кожата.

 

Грижа за мазна кожа на лицето

Мазната кожа е резултат от прекомерното производство на себум. Този тип е по-склонен да страда от акне, черни точки и др.

Но всичко може да се избегне, ако следвате долните съвети:

  • Редовно овлажняване – то ще поддържа кожата хидратирана и ще я предпази от свръхпроизводство на себум. Изборът на правилния овлажнител е важен. За мазна кожа се препоръчва лек овлажнител на основата на лосион.
  • Измиване на лицето два пъти на ден – измивайте лицето си два пъти на ден, за да премахнете мръсотията и бактериите, които могат да запушат порите. Не прекалявайте с миенето. Прекомерното измиване може да премахне необходимите мазнини от кожата и доведе до чувствителност и склонност към омазняване.
  • Правилно почистване на грима – избягвайте използването на натоварени с химикали продукти и съставки за грижа за кожата. Вместо това потърсете натурални продукти за грим, които няма да запушат порите. Доверете се на нежни почистващи препарати и не търкайте. Уверете се, че сте отстранили целия грим, преди да легнете в леглото.
  • Без докосване на лицето и стискане на пъпки – ако имате мазен тип кожа, избягвайте да я пипате и омазнявате още повече. Същото се отнася и за пукането или изтискването на пъпки, за да предотвратите по-нататъшно разпространение.

 

Грижа за комбинирана кожа на лицето

Както казахме, комбинираната кожа е смесица от два типа кожа – суха кожа и мазна кожа, например. Този тип кожа трябва да бъде добре защитена от слънчева светлина, тъй като е по-мазна от другите типове кожа и е чувствителна към увреждане от слънцето.

Ето и още полезни съвети:

  • Нежно ексфолиране от време на време – ежедневното ексфолиране не се препоръчва за всеки тип кожа, защото може да премахне необходимите мазнини. Когато ексфолирате, не търкайте твърде много Т-зоната. Твърде силното търкане може да увреди кожата ви.
  • Използвайте продукти без масла и аромати – независимо дали става въпрос за слънцезащитен крем или грим, купувайте продукти без мазнини, за да избегнете запушени пори. Освен това разчитайте на естествени продукти за грижа без аромати, които успокояват кожата ви.
  • Поддържайте две отделни процедури за грижа за кожата – продуктите, които работят за суха кожа, могат да бъдат неподходящи за мазна такава. Следвайте отделен режим на грижа за кожата за вашата Т-зона. Не използвайте едни и същи продукти за нея и останалата част от лицето.

 

Какви маски можем да приготвим в домашни условия?

 

Маска за лице. Лечение на акне с мед.

 

Имаме проблемите, имаме типовете кожа и подходящата грижа, време да видим как можете да я подпомогнем с маска за лице у дома. Вариантите са много и за различни проблеми, може да се съобрази дори и сезона.

Ще ви споделим най-ефективните и лесни за изпълнение маски за лице в домашни условия, които можете да прилагате няколко пъти седмично.

Маска за лице у дома за суха кожа

Маска с мед и авокадо е проста, но мощна комбинация за сухата кожа на лицето. Медът хидратира, като изтегля вода към повърхността на кожата, има противовъзпалителни, антибактериални ползи и нисък риск от дразнене.

Авокадото съдържа естествени масла, които бързо омекотяват и овлажняват кожата. Други естествени масла, които са безопасни и хидратиращи, включват: зехтин, масло от жожоба, арганово масло. Всички те също са добър избор на маска за лице у дома.

Как да направите маска за лице с мед и авокадо?

Пасирайте 1/4 авокадо с 1 ч. л. мед и зехтин (или друго натурално масло, което имате под ръка). Разпределете равномерно хомогенната маска за лице си и оставете за 15 до 20 минути. Изплакнете с топла вода.

 

Маска за лице у дома за мазна кожа

 

Хума, маска за лице, глина.

 

За мазна кожа маска за лице от бентонитова глина (абсорбиращ вид глина, образувана от остаряла вулканична пепел) може да бъде ефективна и успокояваща. Препоръчваме рецептата по-долу, която съдържа зелен чай и английска сол, като и двете имат противовъзпалителни свойства.

Как да направите маска за лице с бентонитова глина?

Сварете 1 чаша зелен чай за поне 5 минути. Сложете 2 с. л. чай в купичка. Разтворете 1/2 ч. л. английска сол в чая. Смесете около 2 с. л. бентонитова глина и разбъркайте, докато получите гладка паста. Разпределете пастата равномерно върху кожата си. Изчакайте 10 до 15 минути, преди да отстраните с топла вода.

 

Маска за лице у дома за комбинирана кожа

За да придадете блясък на кожата си (като същевременно успокоите раздразнението), помислете за комбиниране на билки с кисело мляко. Киселото мляко нежно ще ексфолира кожата ви, докато пресните билки могат да помогнат за намаляване на възпалението.

Как да направите маска за лице с кисело мляко?

Добавете няколко супени лъжици обикновено, пълномаслено кисело мляко и шепа прясна мента и лайка в кухненски робот. Бъркайте до гладка смес. Разнесете равномерно върху лицето си. Оставете маската за 15 до 20 минути, преди да изплакнете с топла вода.

И последен съвет: Ако кожата ви е мазна в някои области, но суха в други, можете да третирате към всяко място. Тази техника става все по-популярна, защото позволява да персонализирате рутинната си маска за лице у дома, за да облекчите различни кожни проблеми.

Възможностите са безкрайни. С малко експериментиране можете да намерите уникална комбинация, която да работи точно за кожата на вашето лице.

След тази статия можете да се почувствате, ако не напълно информирани, то като преминали през начално обучение за правилна грижа за кожата на лицето. От вас остава да приложите всичко научено на практика.

Успех!

Защо е препоръчително да използваме маска за лице редовно?

Здравата кожа ще ви помогне да изглеждате по-млади и със самочувствие, а това се вижда най-вече на лицето. Можете да го постигнете с подходяща  ежедневна грижа. Тя ще ви помогне да избегнете проблеми, като увреждане от слънцето, бръчки, неравномерен тен и инфекции.

Кои са най-често срещаните проблеми по кожата на лицето?

Често срещани кожни проблеми са акне, дерматит, екзема, псориазис и розацея.

Как да се грижим за лицето си според типа кожа?

За да третирате лицето си правилно, е важно да знаете към кой тип кожа се отнася.
Най-лесният начин да разберете вашия тип кожа на лицето, е да го измиете и оставите да престои 30 минути, без да използвате никакви продукти за грижа. Ако се появят някои признаци за мазна, люспеста, нормална или комбинирана, тогава ще знаете каква козметика да приложите.

Какви домашни маски за лице са полезни за кожата?

Подхранващи и регенериращи маски за лице са такива с мед и авокадо, с бентонитова глина, с кисело мляко.

Категории: Kрасота|Публикувана: 16.09.2022|

Източници

Няма източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

14634b84e9917b0c4e510b76dd2c8d41?s=96&d=mm&r=g

Кристина Агнер е дългогодишен автор - има написани стотици статии в сферата на алтернативната медицина, биохакинг, здравословно хранене и диети. Продължава да впечатлява с умело перо и остър ум.

Свързани публикации

Оставете коментар