Как да засилим имунитета на прага на есента?

Обновена: 08.03.2024|
Жълт кантарион. Чай от мащерка. Мурсалски чай. Хронична болка. Студени крайници. Жена през есента, завита с одеало и пиеща чай. Подсилване на имунитета през есента.

Свикнали сме да гледаме на имунитета като на система срещу болестите, която се задейства само през определени периоди от годината. Именно тогава се стараем и да я подсилваме повече.

В действителност обаче, за да работи тя добре, е хубаво да поддържаме нивото й през цялата година.

Разказваме ви повече за това и как да я подсилим точно преди един от активните сезони на слаб имунитет – есента.

 

Какво представлява имунната система?

От гледна точка на биологията имунитетът е система от защитни реакции на организма срещу външни фактори и заплахи от физичен, биологичен и химичен характер. Тази защита е една от постоянно развиващите се в организма. Тя започва своя подем още от зародишния период и продължава да действа и да се променя под влияние на заобикалящата ни среда чак до самата смърт на организма.

В този смисъл може да се каже, че всяка имунна система, макар и с една и съща основа на развитие, е изключително различна в периодите, когато сме деца, тийнейджъри, възрастни.

Видове имунна система

Спрямо различните класификации, имунитетът се разделя най-вече по произход на вроден и придобит. Първият вид зависи изцяло от условията по време на развитието на детето в бременността, генетиката на родителите и имунната система на майката. Придобитият имунитет, от друга страна, е в следствие на живота след раждането. Може да бъде активен или пасивен. Активният се изгражда в следствие на боледуване на определена зараза – видове шарка, например. Антителата, които се образуват в тези случаи от организма, остават с години в него и това предотвратява следващо преболедуване на заразата. За активен се счита и имунитетът, придобит след ваксинация.

Другата най-важна класификация на имунитета е според продължителността на активност. Тук говорим за временен и постоянен имунитет. Временният може да бъде с продължителност на часове, дни или години. Постоянният имунитет се изгражда в следствие на тежко преболедуване на специфична инфекция и може да остане в тялото повече от 15 години и дори да измени генетичния ни код, като така да предадем имунитета към заразата и на поколенията след нас.

 

Признаци за отслабена имунна система

 

Sickness woman holding red cup and paper tissue

 

Изпитвате хронична умора и сънливост, по-често ви повалят настинки и изпитвате потребност от повече сън?  Или може би е точно обратното – безсъние, главоболие, болки в мускулите и ставите?

За съжаление, признаците може да са много и тези са само част от тях . А всички те може да сочат към отслабена имунна система.

Често по време на понижена имунна система тялото дава знаци и с поява на херпеси и обриви.

Най-ярък и сериозен сигнал е разболяването наново след възстановяване от дадена инфекция.

creatine 02 400
burn 01 600
creatine 02 400
burn 01 600

 

Какво може да повлияе негативно на имунитета ни?

От всичко, казано досега, можем да заключим, че имунната ни система е значително по-силна, отколкото предполагаме. Това не значи обаче, че не е уязвима на определени фактори.

Много често в ежедневието пренебрегваме както факторите, така и признаците на отслабената имунна система.

Неправилното хранене е сред причините, които най-често водят до отслабване на имунитета – хапване на крак на преработени храни с малко полезни вещества, по-малко здравословни храни, консумиране на храни с високо съдържание на захар. Всички те отслабват общите сили на тялото, а оттам – и на имунитета ни.

Често на имунната система влияе силно и замърсената околна среда. Приемът на антибиотици също допълва списъка с фактори, които може да отслабят имунитета ви.

Нека не забравяме и за стреса. Този така чест гост в нашето ежедневие е сред най-силните негативи за имунитета ни. Пренапрежението често води със себе си преумора, лошо качество на сън, а оттам и лошо качество на живот и по-слаба имунна система.

 

Храни, с които да подсилим имунитета си

 

Купа със спанак на дървена маса.

 

Най-добрата грижа за имунната система идва от витамините и минералите, които приемаме на ежедневна база, и то целогодишно, не само когато времето застудее и върлуват вируси навън.

Ключът към добрата имунна система е прием на повече храни, богати на антиоксиданти и цинк. Сред тях са:

  • червени чушки: богати на витамин А, зеленчуците са незаменими в повишаването на имунитета
  • спанак: растението е практически незаменимо при борбата с болестите и когато искаме да бъдем по-здрави
  • боровинки: магически бери-плод с изключително много витамини – всички от които с благотворно действие за имунитета ви

Не забравяйте и за приема на достатъчно течности – много често хидратацията на тялото се пренебрегва като фактор, който също може да доведе до отслабена имунна система.

 

Мултивитамини и техните предимства за имунитета

В забързаното ежедневие понякога ни е трудно да подготвим разнообразно меню с достатъчно от нужните ни витамини. А ако имунната ни система е отслабена и страдаме от умора, става още по-трудно да намерим мотивация и сили и за това.

Друг фактор за трудното набавяне на нужните витамини в организма е и спазването на нисковъглехидратен хранителен режим, тъй като повечето плодове са с високо съдържание на захари. Затова и много по-удобен вариант в помощ на всеки човек се явява съвременната алтернатива на прием на комплекс мултивитамини.

Той може да бъде с вас навсякъде – през цялата година. Нещо повече – да ви зарежда ежедневно с пълната гама от витамини, важни за имунната система: А, В, С, D и К. В списъка се включват и най-важните за организма минерали: калций, фосфор, магнезий, желязо, цинк, мед, манган, селен, хром, молибден, йод и лутеин. 

За оптимален ефект за имунитета комбинирайте с балансирано меню с фокус върху здравословно приготвените храни и движение.

Автор: Васи Дюлгерова

 

[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]
Категории: Витамини и хранителни добавки, Здраве|Публикувана: 18.09.2019|

Източници

Няма източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

49ba106e715c855274a0ed254826b4e3?s=96&d=mm&r=g

Василка Дюлгерова е създател на съдържание в сферата на здравословното хранене, хранителни режими и физическата активност в различни възрасти. Тя е автор на стотици статии с огромна четаемост.

Свързани публикации

Един Коментар

  1. Цветана Керева 23.09.2019 at 11:32 - Отговор

    Това значи ли,че ако спазвам ниско въглехидратен режим и не вземам мултивитамини отслабвам имунната си система?

Оставете коментар