Глицерин – същност, ползи и приложение

Обновена: 23.02.2024|
glicerin polzi upotreba

Глицерин наричаме естествено съединение, получено от растителни масла и животински мазнини. На вид представлява прозрачна и безцветна течност – без мирис.

От много години му се носи славата на овлажнител и отдавна е известен с ползите си за подпомагане на хидратацията и еластичността на кожата. Едновременно с това, помага за възстановяването на естествената кожна бариера и притежава антимикробни свойства.

 

Какво представлява глицеринът?

Той е хумектант, вид овлажняващ агент, който привлича вода във външния слой на кожата от по-дълбоките й пластове, както и от въздуха. В козметиката обикновено се използва с друг вид овлажняващ агент – оклузиви, за да задържа влагата, която привлича в кожата.

Според проучване от 2016 г. е „най-ефективният наличен овлажнител“ за увеличаване на хидратацията на горния слой на кожата, в сравнение с множество други, сред които:

Глицеринът е основна съставка, която се използва по-често в лосиони и овлажнители, които остават върху кожата след нанасяне, а не в измиващи продукти. Въпреки това сапуните, които съдържат съединението, се считат за по-нежни към кожата.

 

Физични свойства и употреба на глицерин

 

Глицерин - ползи и употреба.

 

Овлажнява

Глицеринът придава на кожата свеж вид и спомага за овлажняването й, като изтегля водата от по-дълбоките й слоеве към горните пластове и я задържа в тях. По този начин кожата получава необходимата хидратация, за да придобие по-свеж, по-здрав и по-гладък вид.

Помага и за намаляване на фините линии и бръчките, действа и като естествен консервант.

През зимата сухотата и ниската влажност на въздуха могат лесно да доведат до изсушаване на кожата, което я прави по-малко еластична и по-склонна към напукване. Глицеринът помага със защитата й, като я оставя хидратирана и с усещане за мекота при допир.

Безопасен за всички типове кожа

Някои съединения, използвани в козметичните продукти, предизвикват раздразнения на кожата. Глицеринът обаче има ефективни овлажняващи свойства, като същевременно е нежен и не предизвиква дразнене или запушване на порите. Той е подходящ дори за деца и се използва в различни бебешки продукти.

Предпазва

Глицеринът има антимикробни свойства. Като помага за поддържането на защитния слой на кожата, той създава бариера между кожата и елементите, които могат да й навредят.

Така защитава епидермиса от вредни микроорганизми, които могат да причинят много нежелани състояния и здравословни проблеми.

Поддържа кожата млада

Глицеринът извлича влагата от околната среда. Това задържане на вода увеличава еластичността и хидратацията на кожата. Също така намалява появата на бръчки, като осигурява по-гладка и млада кожа. Въпреки че е овлажнител, той играе роля в процеса на ексфолиране, като помага за подобряване на блясъка на кожата.

Между подмладяващите свойства на глицерина и способността му да овлажнява, той играе ключова роля за поддържането на кожата в чист и сияен вид. Освен това  подобрява тена. А допълнителен бонус е, че е некомедогенен, което означава, че не запушва порите.

Помага на увредената кожа и е полезен при заздравяване на рани

Благодарение на възстановяващите кожата и антимикробните си свойства, глицеринът подпомага здравето на увредената кожа и я предпазва от бактерии и други вредни микроорганизми. Подобрява и естествената защитна бариера на кожата.

 

Как се получава?

Както подсказва името му, той е леко сладка, сиропирана течност, получена чрез нагряване на богати на триглицериди растителни мазнини – като палмово, соево и кокосово масло – под налягане или заедно със силна основа.

 

Можем ли да го използваме за лице?

 

Глицерин - ползи и употреба.

 

Като овлажнител глицеринът извлича вода от най-близкия източник. Особено при ниска влажност на въздуха, когато се увеличава рискът от дехидратация и дори образуване на мехури.

Тъй като мехури могат да се появят при неразреден глицерин или при недостатъчно разреден такъв, добра идея е да използвате продукти, които съдържат съставката, вместо да използвате чист глицерин.

Ако все пак решите да пробвате чист, много е важно да го разредите преди това. Защото, ако не е разреден, той може силно да раздразни кожата – или по-лошо. Уверете се, че няма да попадне в очите и устата ви.

Много привърженици на натуралната козметика препоръчват глицеринът да се разрежда с розова вода, тъй като се смята, че тя хидратира кожата и пречиства порите. Проучване от 2019 г. установява, че розата също така има антиоксидантно и противовъзпалително действие.

 

Ето и как да го използваме : 

  • Нанасянето на продукти, съдържащи глицерин, след душ поддържа кожата хидратирана.
  • Изберете продукт за измиване на лице, който съдържа съединението.
  • Включете го в ежедневната си грижа за кожата, особено преди лягане.
  • Използвайте слънцезащитен крем с подходяща степен на защита след нанасяне на глицерин.

 

 

Какви предимства предоставя?

 

Глицерин. Дизентерия. Храносмилателни проблеми.

 

Глицеринът е често срещана съставка в лекарства, включително лекарства за сърце, супозитории, лекарства за кашлица и анестетици.

Тук няма как да не обърнем специално внимание и на растителния глицерин. Особено популярен е в козметичната индустрия, но има и редица други приложения. Ползите му варират от здравето на кожата, през по-добра хидратация до укрепване на червата.

Ще го намерите в пастата за зъби, тъй като той помага за предотвратяване на изсъхването или втвърдяването на съдържанието в тубата. Нещо повече, той често се добавя към сапуни, свещи, лосиони, дезодоранти и гримове.

Растителният се използва широко и в хранително-вкусовата, козметичната и фармацевтичната промишленост. Например, той често се добавя към храни, за да подпомогне смесването на съставки на маслена и водна основа, като подслажда или овлажнява крайния продукт.

Също така може да се използва и за предотвратяване на образуването на ледени кристали в замразени храни, като нискомаслено замразено кисело мляко, сладолед и други десерти.

Други приложения на съединението включват:

  • влагозадържащ агент
  • при лечение на запек – хиперосмотично (изтеглящо вода към червата) слабително средство
  • подсладител
  • сгъстител
  • консервант

 

Безопасен ли е?

Въпреки че много рядко се съобщава за странични ефекти, глицеринът е естествен продукт, така че винаги има възможност за алергична реакция. Ако получите зачервяване, сърбеж или обрив, незабавно спрете да използвате продукта. Потърсете алтернатива, която не съдържа глицерин, и не забравяйте да четете внимателно етикетите.

 

Избор на глицеринов продукт

Докато преглеждате интернет или търговските обекти, може да се почувствате затрупани от броя на глицериновите продукти, между които да избирате. Важно е да си вземете такъв, който реагира най-добре с вашия конкретен тип кожа.

Когато избирате най-добрия вариант за вас, помислете първо за консултация с дерматолог, за да научите повече за индивидуалните особености на кожата си и за това кой продукт би бил най-добър за вас.

Обикновено глицериновият сапун доста често се препоръчва за хора с чувствителна кожа.

 

Заключение

Изследванията показват, че глицеринът в овлажняващите и измиващи продукти може да има положителен ефект върху кожата ни. Едно от най-хубавите му качества е, че се съчетава добре с много други съставки, за да добави влага.

Все пак, имайте предвид, че кожата на лицето е по-деликатна. При определени условия глицеринът може да дехидратира тази чувствителна зона, а в някои случаи, ако е неразреден, може да причини дори образуване на мехури. По-безопасно е да обмислите използването на продукт, богат на глицерин, вместо да разреждате чистата му форма.

Съединението е едно от най-ценните в света и се съдържа в голямо разнообразие от ежедневни продукти. Благодарение на изключителните си овлажняващи свойства той често се използва в продуктите за грижа за кожата.

Какво представлява глицеринът?

Той е хумектант, вид овлажняващ агент, който привлича вода във външния слой на кожата от по-дълбоките й пластове, както и от въздуха. В козметиката обикновено се използва с друг вид овлажняващ агентоклузиви, за да задържа влагата, която привлича в кожата.

Какви са полезните свойства на глицерина?

От много години му се носи славата на овлажнител и отдавна е известен с ползите си за подпомагане на хидратацията и еластичността на кожата. Едновременно с това, помага за възстановяването на естествената кожна бариера и притежава антимикробни свойства.

Къде се добавя глицерин?

Глицеринът е често срещана съставка в лекарства, включително лекарства за сърце, супозитории, лекарства за кашлица и анестетици. Тук няма как да не обърнем специално внимание и на растителния глицерин. Особено популярен е в козметичната индустрия, но има и редица други приложения.

Категории: Kрасота|Публикувана: 21.11.2022|

Източници

Няма източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

ff057d430a9b8dda99317ef884ae32fe?s=96&d=mm&r=g

Андреа Андреева е автор на десетки статии, свързани със здравословния начин на живот и хранене. Тя разширява своите познания в тази тема през годините, като написва различни материали в сферата на биохакинга и осъзнатото билколечение.

Свързани публикации

Оставете коментар