Ланолин – същност и приложение
Ланолинът е естествено масло с восъчна текстура, което се извлича по специален начин от овчата вълна. Използва се от векове насам и има голям брой употреби и ползи в различни индустрии.
По-популярно е названието „ланолин“, съчетаващо части от думите „lana“ (вълна) и “oleum“ (масло).
Произход
Ланолинът е естествено масло, което се добива от секрецията на кожата и вълната на овцете. Неговата функция е да поддържа руното на овцете здраво, пухкаво и меко. С негова помощ вълнените влакна се предпазват и от влиянията на околната среда.
Извличането на ланолин не застрашава здравето на овцете по никакъв начин и не ги наранява. Въпреки че маслото е с животински произход, то е един от продуктите, които се произвеждат без жестокост върху животните.
За да се добие маслото, остриганата овча вълна се поставя в специални апарати, наподобяващи центрофуги. При въртенето на високи обороти маслото ефективно се отделя. Между 5% и 25% от теглото на суровата вълна е всъщност естественото масло ланолин.
Съставът на маслото се доближава до състава на естествените масла, които произвежда и нашата кожа. Поради тази причина има много добри резултати при използването му върху човешка кожа и коса.
Приложение
Ланолин се открива в много козметични продукти – дори в тези, които не са специално за допълнителна хидратация. Това естествено масло поддържа кожата хидратирана, но и създава добър защитен слой. Това го прави особено подходящ за използване при неблагоприятни метеорологични условия за защита на кожата от вода, студ и вятър.
Може да се използва и самостоятелно, но при подобна употреба има някои специфични насоки. Тъй като маслото има восъчна текстура, трябва много внимателно да го измиваме от косата си с помощта на шампоан или ябълков оцет.
Ланолинът е по-лек и приятен за използване от чистия вазелин и поради това е предпочитан от много хора. Използва се често и в някои видове крем за бебешка кожа, тъй като е приятен за нанасяне и е с естествен произход.
Това специално масло се използва от векове насам. Може да се открие и в други индустрии, където може да действа като отличен смазочен материал. Използва се и за омекотяване на кожени изделия, чанти и ръкавици. Дрехи и текстилни изделия, направени от естествена вълна, може да се третират с това масло, за да бъдат резистентни към вода и замърсявания.
История на ланолина
Естественото масло се е използва от древните гърци, както и в Китай. Освен тези доказателства за употреба в миналото се смята, че още при опитомяването на овцете и завъждането им маслото е започнало да се извлича и използва за успокояване на различни кожни проблеми, рани и раздразнения.
През 1882 година се създава центрофугата, чрез която маслото ефикасно се извлича до ден днешен. С нейна помощ до началото на 20. век ланолинът се популяризира и се използва в голяма част от козметичните продукти на пазара.
Кои са основните ползи от употребата на ланолин?
Маслото е изключително хидратиращо и действа много благоприятно в случай на дехидратирана и суха кожа. Проучванията показват, че външната употреба на ланолин и продукти, съдържащи това масло, може да намалят загубата на вода през кожата с 20-30%.
Неговата функция е да „заключи“ водата и да не позволи да бъде загубена, а да остане върху кожата, където е нужна. Действа много добре, когато се нанася върху влажна коса и хидратирана кожа, за да задържи водата върху тях за дълго време.
Често се комбинира с други хидратиращи и успокояващи кожата съставки:
- Алое вера
- Глицерин
- Мед
Много добре се отразява на сухите устни. Може да се използва и при леки изгаряния.
При кърмещи жени често се използват продукти с маслото, както и чист ланолин за допълнителна хидратация на зърната, които може да са болезнено сухи или напукани. При използване от кърмещи жени е необходимо да се търси пречистен, или рафиниран, ланолин, за да се избегне опасността от алергична реакция при бебето, което поглъща част от маслото.
Рискове и странични ефекти
Въпреки че маслото влияе добре на кожата, е възможно да се появят алергични реакции. Тази алергия може да е трудна за диагностициране поради изобилието от продукти, съдържащи ланолин, но тя се проявява и към естествени вълнени материи.
Често срещани симптоми са:
- Подуване на очите, устните, гърлото
- Обрив и сърбеж
- Задух
Не се препоръчва използването на ланолин и продукти, съдържащи това масло, за лечение на пресни татуировки, тъй като запушва порите и може да реагира неблагоприятно с пигментите, поставени в кожата ни.
При поглъщане на по-голямо количество може да се получи натравяне. В такъв случай трябва да се свържем със спешен лекар или отделение по токсикология за консултация.
Симптомите на отравяне може да бъдат:
- Диария
- Обрив и сърбеж
- Повръщане
- Подуване и зачервяване на кожата
- Други кожни раздразнения
Поглъщането на много големи количества от маслото може да причини запушване на червата.
За да избегнем риска от алергични реакции, може да правим тестове с новите си продукти или с чист ланолин, като поставим от продукта върху малък участък от кожата си (например върху вътрешната страна на предмишницата или горната част на гърба) и постоим с него няколко часа.
Ланолин, който не е добре пречистен, може да съдържа следи от тежки метали като олово и живак, които сериозно да навредят на здравето ни при дълготрайна употреба.
Заключение
Ланолинът е природно масло с восъчна текстура, произведен от мастните жлези на кожата на овцете. Има полезни хидратиращи и омекотяващи кожата свойства. Използва се широко в козметичната и фармацевтичната индустрия в продукти за допълнителна хидратация на кожата и косата.
Често задавани въпроси
Какво представлява ланолинът?
Ланолинът е естествено масло, което се добива от секрецията на кожата на овцете. Маслото има жълтокафяв цвят и се открива в много от продуктите, които ежедневно използваме.
За какво се използва?
Използва се в козметичната и фармацевтичната индустрия за направата на различни продукти. Много хидратиращи и успокояващи кожата кремове го съдържат. В някои индустрии се използва и като смазочен материал.
Кои са основните ползи от употребата на ланолин?
Маслото е изключително хидратиращо и действа особено благоприятно при суха и дехидратирана кожа. Проучванията показват, че външната употреба на ланолин и продукти, съдържащи това масло, може да намалят загубата на вода през кожата с 20-30%.
Има ли рискове за здравето и странични ефекти?
Въпреки че маслото влияе добре на кожата, е възможно да се появят алергични реакции. Тази алергия се проявява и към естествени вълнени материи. Не бива да се използва върху нови татуировки.
Източници
Блог
Рецепти
Свързани публикации
Какви са най-честите причини за напукани устни и как да се справим с тях, разглеждаме в следващите редове.
Глицерин наричаме естествено съединение, получено от растителни масла и животински мазнини. На вид представлява
Има повече от 300 разновидности на растението алое, но най-известното и богато на полезни