Дефицит на калций – как да го открием?
Елементът калций не се среща в природата в чист вид, а винаги в примеси. В тялото например костите са изградени от калциев фосфат, а черупката на яйцето – от калциев карбонат. В настоящата статия ще разгледаме всичко, което трябва да знаем за състоянието, в което минералът е понижен в организма ни – дефицит на калций.
Дефицит на калций в кръвта не бива да се бърка с понижен калций в урината (хипокалциурия). Калцият циркулира в тялото, но не се произвежда самостоятелно от него. Това означава, че трябва да се набавя чрез храната. Близо 99% от цялото количество се съдържа в костите и зъбите, а останалото циркулира в кръвта.
Когато в кръвта не циркулира достатъчно, тялото си го набавя от костите и по-този начин те отслабват. Калцият се контролира основно от два хормона в тялото – паратироиден хормон (PTH) и калцитонин. Витамин D е жизненоважен, защото е отговорен за това тялото да абсорбира калций от храната.
Този важен минерал отговаря не само за костите и зъбите, но и за нервите, сърцето и мускулите. Калцият е ключов минерал в процесите на клетъчната комуникация и мускулната активност. Именно затова неговият дефицит или излишък може да се отрази значително на тялото. Дефицитът на калций често протича безсимптомно, но с течение на времето може да причини разваляне на зъбите, катаракта, остеопороза, остеопения и други сериозни болестни състояния. Затова е важна честата профилактика.
Какви са възможните причини за дефицит на калций?
С напредване на възрастта калцият намалява естествено. Няколко ключови фактора предразполагат към постепенно намаляване на минерала:
- Диета, бедна на калций, особено в детството, може да доведе до хипокалциемия
- Прием на медикаменти, които влияят на калция
- Хормонален дисбаланс, особено при жени
Важно е да сме сигурни, че приемаме достатъчно калций през целия си живот. За деца и тийнейджъри препоръчителната дневна доза не се променя спрямо пол, а само според възраст. Но за възрастни хора имат значение и двата фактора. Тя е както следва:
- Мъже от 18 до 70 години: 1000 мг на ден, а за мъже над 70 години – 1200 мг
- Жени от 18 до 50 години: 1000 мг на ден, а за жени над 50 години – 1200 мг
Разликата в дозата за мъже и жени в напреднала възраст се дължи на менопаузата, която настъпва около 50-тата годишнина на жената. Но причините за дефицит на калций може да са по-сериозни: недохранване или малабсорбция. При първия случай не си набавяме достатъчно калций чрез храната, а във втория – тялото не може да го абсорбира качествено.
Други причини могат да бъдат:
- Дефицит на витамин D: значително се затруднява абсорбцията на калций в тънките черва
- Медикаменти, които намаляват абсорбцията на калций или увеличават отделянето му чрез бъбреците: сред тях са фенитоин, фенобарбитал, рифампицин, кортикостероиди
- Панкреатит: представлява възпаление на храносмилателната жлеза панкреас, известна още като задстомашна жлеза. Възпалението може да доведе до промени в обмяната на калция, в бъбречната функция, както и други нарушения
- Дефицит или излишък на магнезий: и в двата случая се нарушава минералният баланс. Този минерал е важен за функцията на щитовидната жлеза, която е пряко свързана с калция
- Септичен шок – в това състояние действат комплексни механизми като потисната секреция на паратхормон, нарушен метаболизъм на витамин D, повишена съдова пропускливост и други, които водят до хипокалциемия
- Бъбречна недостатъчност. Бъбреците не могат да активират витамин D, което затруднява абсорбцията на калций от червата. Освен това се натрупва фосфор в кръвта, който се свързва с калция и го намалява.
- Оперативно премахване на щитовидната жлеза. Ако по време на хирургичната намеса бъдат повредени или премахнати паращитовидните жлези, може да се наруши тяхната функция, което води до ниски нива на калций в кръвта.
- Синдром на гладните кости. Възниква след хирургично отстраняване на паращитовидните жлези. Характеризира се с бързо и масивно натрупване на калций и фосфор в костите и значително намаляване на калция в кръвта.
Сериозният дефицит на калций се случва постепенно, защото когато е в начален стадий, костите го компенсират.
Симптоми
Както вече стана ясно, елементът е отговорен за много жизненоважни функции на тялото, затова при дефицит на калций настъпват много и най-различни симптоми – на мускули, кости, зъби и ментално здраве.
Остеопения и остеопороза
Костите съхраняват калция добре, но за да останат здрави, се нуждаят от високи нива от този минерал. Когато нивото на общия калций е ниско, костите ще компенсират това. Но за съжаление това ще ги направи чупливи и слаби. Силно пониженото ниво на минерали в костната структура се нарича остеопения. Ако не се лекува навреме, може да прерасне в остеопороза, която се характеризира с изтънени кости, податливи на фрактури.
Проблеми с мускулната система
Минералът участва в свиването и разпускането на мускулите. Поради тази причина човек с дефицит на калций може да изпитва болки в мускулите, крампи и спазми. Тези симптоми няма да отшумят с повече физическа активност. Когато се движи, човек може да изпита болка в бедрата.
Силна умора
Дефицит на калций може да причини силна умора, която води до загуба на енергия и общо състояние на мудност. В някои редки случаи може да доведе до инсомния. Мозъчна мъгла, главозамаяност и объркване могат да настъпят поради нарушени нива на минерала.
Интензивен предменструален синдром
Проучване от 2017 г. свързва дефицит на калций със силните усещания по време на предменструалния период. Според резултатите 500 мг калций, приемане в продължение на 2 месеца, значително подобрява настроението и намалява количеството задържана вода.
Особено ефикасен би бил минералът, ако се взима в комбинация с витамин D. Така ще се увеличи ефективността му.
Дентални усложнения
Костите не са единствените, които “даряват” своя калций на кръвта при дефицит. Зъбите също го правят и за съжаление това резултира в кариеси, чупливи зъби, зачервени венци и слаби зъбни корени. Особено важен е приемът на калций за новородени, когато се формират самите зъби.
Чупливи нокти
Дефицит на калций може да има израз и върху кожата. Най-често тя е по-изсушена, но и косата придобива по-сух и нездравословен вид. Ноктите губят своята плътност, а в някои случаи може да се получи и екзема.
Ясно е, че дефицит на калций се отразява на много системи от органи. Затова е трудно да се проследи причината за него.
Лечение и предпазване
Най-лесният начин да се предпазим от дефицит на калций е като го добавим повече в диетата си. Това означава да обогатим храната си с повече листни зеленчуци (кейл), млечни продукти, бобови растения, смокини, броколи, тофу, соево мляко, спанак, ядки.
Не е препоръчително самоволно да прибягваме до калций на таблетки, тъй като може да предизвикаме обратното състояние: хиперкалциемия. Задължителна е консултация с лекар преди прием на каквито и да било такива добавки. Причината е, че при прекомерен прием последствията могат да бъдат много сериозни – камъни в бъбреците например.
Някои лекарства могат да се повлияят негативно от добавките – например медикаменти за кръвно налягане, за висок холестерол, естроген, диуретици и някои антибиотици.
Но понякога прием на калций чрез храната няма да бъде достатъчен, затова лекарят може да предпише инжекции. Резултатите от тях се наблюдават почти веднага в малък дефицит на калций.
Не бива за забравяме кой е помощникът на минерала – витамин D. Двата елемента вървят ръка за ръка, за да поддържат общото здраве. Богати на витамин D храни са: сьомга и риба тон, портокали, мляко, яйца, печурки и други.
Най-добрият начин да си набавим витамин D е като се излагаме на слънце, но с повишено внимание за кожата.
Заключение
Дефицит на калций може да бъде симптом не само на недостатъчен прием чрез храната, но и на други по-сериозни заболявания. Ако не се лекува, той може да прерасне в остеопороза, остеопения, чупливи зъби и нокти, слаба коса, кости и мускули. За да се предпазим, трябва да го набавяме чрез храната, но ако нивата му са силно занижени – задължително да се консултираме с лекар.
Често задавани въпроси
При какви стойности калцият е в дефицит?
Калцият в кръвта трябва да бъде между 2,15-2,5 mmol/литър, тоест всеки резултат под долната граница се смята за дефицит.
Какви са причините за дефицит на калций?
Понякога причината може да е недостатъчен прием чрез храната, но понякога може да е по-сериозна като липса на минерали и витамини или малабсорбация.
Кои са най-честите симтпоми?
Калцият е изключително важен за много системи от органи, затова засяга костите, мускулите, нервната система, зъбите и дори косата.
Блог
Рецепти
Популярни продукти
Свързани публикации
Калцият е важен макроелемент и изпълнява редица функции в тялото ни, затова нека ви предложим 10 полезни храни, богати на калций.
Витамин Д е мастноразтворим витамин, който се произвежда по естествен път, когато сме изложени на пряка слънчева светлина.
Днес ще ви разкажем за калций – един от най-важните минерали в организма. Костите и зъбите съдържат над
Един Коментар
Ходенето : Какво трябва да консумираме,за да стимулираме (за да получат ставитени облекчение при натоварване в напреднала възраст 65годишните?)