Катаракта: какво представлява, симптоми, видове и превенция

Обновена: 11.03.2024|
Очно здраве. Диабетна ретинопатия.

Катаракта, известна още като „перде на окото“, най-просто казано представлява замъгляване на очната леща. Обикновено се появява с напредване на възрастта – след 40 години, като резултат на слепването на протеините, които помагат за изграждането на лещата. Всъщност именно това причинява замъгленото зрение. Катарактата е най-честата причина за загуба на зрение в световен мащаб, но за щастие е лечима. Днес ще разгледаме подробно симптомите на заболяването, неговите видове и как можем да го предотвратим.

 

Как се развива заболяването катаракта?

Нормално лещата на окото е прозрачна. За хората, които имат катаракта обаче, замъгляването на лещата оставя впечатлението, че гледат през заледено или замъглено прозорче. В резултат зрението е нарушено и може да затрудни четенето, шофирането на кола (особено през нощта), в по-тежки случаи – дори затруднено разпознаване на лица. Повечето видове катаракта се развиват бавно и ранни симптоми трудно могат да се разпознаят, тъй като в началото тя засяга само малка част от лещата на окото. В крайна сметка заболяването прогресира и става причина за намалено зрение. Това обаче може да отнеме много години.

С напредването на възрастта лещите на очите стават по-малко гъвкави, по-малко прозрачни и по-дебели. В резултат тъканите в лещата започват да се разпадат и да се слепват, замъглявайки малки области в нея. Тъй като катарактата продължава да се развива, замъгляването става по-осезаемо и включва по-голяма част от лещата. Когато заболяването се разпространи, започва да блокира светлината, преминаваща през лещата, пречейки на изображението да достигне до ретината. В резултат на това зрението се замъглява.

Катаракта обикновено се развива и в двете очи, но понякога засяга и само едно от тях. Когато и двете очи са засегнати, катарактата може да прогресира с различна скорост във всяко око, причинявайки зрителни симптоми само в едното око, докато другото все още е с нормално зрение. Отначало по-силното осветление и очилата могат да ви помогнат да се справите със симптомите. Но ако увреденото зрение пречи на обичайните ви дейности, може да се наложи операция. За щастие, тя обикновено е безопасна и ефективна процедура.

 

Симптоми на катаракта

Катаракта.

Освен замъгляване на зрението, което е основният симптом на катарактата, има и други симптоми, за които трябва да следите, ако се съмнявате, че може да страдате от заболяването. Като начало някои видове могат да ви накарат да виждате цветовете по-малко живи, с жълтеникав оттенък, като през филтър за снимки „сепия“. За хората около вас пък напредналата катаракта може да накара зеницата да изглежда светло сива вместо черна. Освен това наблюдавайте за:

  • чувствителност към светлина;
  • затруднено зрение през нощта или при слаба светлина;
  • двойно виждане;
  • визуални ореоли около ярки светлини;
  • чести промени в диоптрите.

Запишете си час за очен преглед, ако забележите някои от тези промени в зрението си. Случаят може да бъде спешен, особено ако развиете внезапна болка в очите или главоболие. Затова не отлагайте!

 

Видове катаракта

Има много видове катаракта, но по-често срещани са следните:

  • Ядрена катаракта

Това е най-честата форма на катаракта. Тя се образува в центъра на очната леща (ядрото), като постепенно се влошава и засяга зрението. Нарича се още ядрена склеротична катаракта. Всеки, който живее достатъчно дълго, обикновено развива този тип катаракта. Под нейно влияние с времето лещата се втвърдява и става жълта и дори кафява. Трудно се виждат малки детайли, цветовете стават по-малко богати и се виждат ореоли около ярки предмети през нощта.

  • Кортикална катаракта

Тя засяга външните ръбове на лещата. Основният неин симптом са отблясъците, които правят нощното шофиране особено трудно. Образуват се нещо като триъгълници, които сочат към центъра на окото. Докато те растат, разпръскват светлината и стават причина за тези отблясъци. Допълнителни симптоми са трудното различаване на близки цветове или невъзможност да прецените колко далеч е даден обект.

  • Задна субкапсулна катаракта

Тя се образува в задната част на капсулата на лещата – частта от окото, която заобикаля лещата и я задържа на място. Този вид се развива по-бързо от другите и симптоми могат да се появят в рамките на месеци. Те влияят на зрението отблизо и го затрудняват най-вече при ярко осветление.

  • Вродена катаракта

За съжаление, някои хора се раждат с катаракта или я развиват по време на детството. Тези случаи могат да бъдат генетични или свързани с вътрематочна инфекция или травма. Вродената катаракта може да се дължи и на определени състояния, като миотонична дистрофия, неврофиброматоза тип 2 или рубеола. Вродената катаракта не винаги засяга зрението, но ако го направи, обикновено проблемът се отстранява бързо след откриването.

 

Кои хора са по-предразположени към развитие на катаракта?

За съжаление, има рискови фактори, които увеличават възможността за развитие на катаракта, както и за по-бързо напредване на заболяването. Предразположени са най-вече хората от следните групи:

  • диабетици;
  • хипертоници;
  • пушачи;
  • хората с наднормено тегло;
  • алкохолици;
  • фамилно обременените;
  • хора, които вече имат други заболявания на очите.

Трябва да подчертаем, че стресът, продължителното стоене пред компютър и леката до умерена дехидратация също допринасят за развитие на катаракта.

Лечение

Симптоматиката на заболяването може да бъде лекувана чрез медикаменти и по-висок диоптър, но ако желаете да се отървете завинаги от катарактата, операцията е единственият изход. Тя ще ви бъде препоръчана от специалист, когато заболяването започне да пречи на ежедневните ви дейности като четене и шофиране, или възпрепятства лечението на други очни проблеми. Операцията за премахване на катаракта обикновено е много безопасна и има висок процент на успех. Повечето хора могат да се приберат вкъщи в деня на операцията. Има два основни метода, по които се извършва:

При нея се отстранява мътната част на лещата чрез дълъг разрез на роговицата. След операцията се поставя изкуствена вътреочна леща там, където е била естествената леща. Към този метод се пристъпва при много напреднала катаракта.

При този модерен хирургичен метод се използват ултразвукови вълни за разчупване на лещата и отстраняване на катарактата. Предпочитан е през последните години.

Превенция срещу катаракта

 

Катаракта. Двама колеги, намиращи се в офисна среда, носещи защитни очила за компютър.

 

Всъщност, нищо не може да ви гарантира на 100%, че няма да развиете катаракта. Често пъти тя просто е неизбежна с напредването на възрастта, особено ако има и фамилна обремененост. Има обаче няколко неща, които можете да направите, за да намалите риска от заболяването:

  • Носете слънчеви очила, за да намалите излагането на очите си на вредните слънчеви лъчи.
  • Спрете цигарите.
  • Хранете се здравословно
  • Бъдете физически активни, дори тренировки няколко пъти седмично ще бъдат от полза.
  • Вземете навременни мерки при диабет и хипертония.
  • Ограничете алкохола.

Не на последно място ще споменем и редовните профилактични прегледи. Те могат да помогнат за откриване на катаракта и други очни проблеми в ранен етап, когато лечението ще бъде по-лесно и бързо. Консултирайте се със специалист колко често трябва да преглеждате очите си, тъй като всеки случай е индивидуален. Междувременно можете да се информирате и за други причини за дискомфорт в статията Очите – причини за дискомфорт.

Бъдете здрави!

Категории: Здраве|Публикувана: 15.10.2020|

Източници

Няма източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Avatar of Кристина Тонева
Кристина Агнер е дългогодишен автор - има написани стотици статии в сферата на алтернативната медицина, биохакинг, здравословно хранене и диети. Продължава да впечатлява с умело перо и остър ум.

Блог

Рецепти

Свързани публикации

2 Коментара

  1. Илиян Славчев 06.05.2022 at 11:41 - Отговор

    Като продължение на предишния коментар.
    Кой и защо оторизира тези лекари да си играят с нашето зрение?
    Достигайки до цинизма да ти поставят условие да си правиш операция на Катарактата в официален документ на ТЕЛК! Въпреки , че как ще се третира едно отклонение в организма не е работа на ТЕЛК! Нито на бюрократи които нямат активна практика! като „Г-жа“ Д. Павлова по документи Офталмолог! И още повече дори не са погледнали в това око! Разбирам злобата на некомпетентния некадърник, но в България има Закони! Има и конституция! Така, че офталмолога на ТЕЛК Пловдив да вземе да си изучи занаята! Правата! Правата на пациента! И как се прави Медицинска Експертиза на трудоспособността без да изпуска най основните увреждания които фактически определят този статус! Очевидно без знанието за диагностичните методи способни да сторят това, това е невъзможно!
    Което е показателно, че тук няма нито специалисти, нито Министерство на Здравеопазването което да се съобрази с факта, че правата на пациента са нещо което преди всичко трябва да бъде осигурено! Т.е. за него трябва да се осигури необходимата Медицинска диагностика каквато в случая е Wavefront Аберометрията. Която фактически е апаратурата чрез която може да се осъществи контрола върху всяко действие от страна на Офталмолога! За да се види какъв е резултата от тяхната работа! – Какво вижда пациента в крайна сметка.

  2. Илиян Славчев 06.05.2022 at 8:35 - Отговор

    Дамата до някъде е права! Операцията решава временно въпроса! Но причинява разстройство на Оптичната система на окото, най-малко нарушавайки вътре очния Астигматичен баланс на окото! При което може да чуете старата заблуда на Очните лекари в България, че преди сте имали Астигматизъм и сега той отново се е проявил!
    Но при всички положения тя не е лечение! Тъй като процеса на помътняване продължава в околните тъкани на окото! И индивида си остава и с тях и с тези увреждания които получава в резултат от една такава дълбоко инвазивна намеса в Оптичната система на едно око!
    Реално Българската медицина никога не е провеждала контрол върху резултатите от една такава операция, защото не познава апаратурата с помощта на която това може да стане! И такава липсва из клиниките в България! Поне Държавните! което изглежда трябва да ни каже, че си имаме работа с не особено прозорливи специалисти в тази сфера!
    Така, че изглежда е по добре да разчитаме на лекарствените средства и хранителните вещества необходими за изграждането и регенерацията на клетките изграждащи нашия зрителен орган. За да имаме зрителен орган който да ни служи до гроб! А не да се чудим защо не виждаме въпреки скъпо струващата операция и имплант! Той просто няма характеристиките и предимствата, които естествената очна леща ни дава! Така, че да плащаш за увреждане не е решение!
    Разбира се това един лекар няма да ви го каже!
    Но един индивид с Увреждания!
    И основния проблем е, че изглежда никой в България, нито Професор, нито Доцент е наясно с разликата между намалено и увредено зрение! След като тези не желаят да осигурят медицинската дейност която е в състояние да визуализира фактическия статус на Уврежданията на Оптичната система като резултат от една такава дълбоко инвазивна операция на едно око, за всеки един здравно осигурен член на българското общество! За да бъдат признати неговите Увреждания! За да бъдат те Диагностицирани и Официализирани! И никой от тях след толкова хиляди, може би милиони операции не е надникнал в това око, за да види какъв резултат вижда пациента върху своята ретина!
    Което обяснява защо в никоя държавна клиника такава апаратура – Wavefront Аберометъра не може да се намери!
    Просто такъв ти майстора! Такъв е и Майстора на Майстора! Създаван и Работещ под Егидата на Министерство на Здравеопазването!

Оставете коментар

Обновена: 11 март 2024 в 15:50 | Публикувана: 15 октомври 2020 в 10:14 | Категория: Здраве