Червена детелина – какви ползи крие?

Обновена: 25.02.2025|
Червена детелина.

Червената детелина има дълга история и е позната на хората с широката си употреба. Смята се, че произхожда от умерените райони на Евразия. Още в Древността тя е използвана като фураж и в традиционната медицина заради лечебните си свойства.

С времето червената детелина е разпространена в Северна и Южна Америка и други части на света като култивирано растение и естествен компонент на ливадните екосистеми. Растението червена детелина също така е богато на протеини.

Съдържание

Какво е червена детелина?

Растението червена детелина (Trifolium pratense) принадлежи на същото семейство като боба и граха. Широко разпространено е в народната медицина и се използва за облекчаване на симптомите на астма, магарешка кашлица, менопауза и артрит. Червената детелина съдържа фитоестрогени, наподобяващи хормона естроген и затова консумацията й може да благоприятства за женското здраве.

Цветовете на червената детелина са тъмнорозови и ядливи. Те могат да се използват за декориране на ястия. Също така от цветовете на червена детелина може да се извлече етерично масло. Червената детелина е богата на калций, калий, магнезий и витамин Ц.

Trifolium pratense е цветето на щата Върмонт. През 1936 г. Министерството на външните работи го обявява за национално цвете на Дания като част от международна изложба, провеждаща се в Аржентина. Изборът обаче не се задържа за дълъг период и през 1987 г. маргаритката я заменя като флорална емблема на нацията.

 

Разпространение и приложение

В днешно време растението червена детелина е широко разпространено и се отглежда като фуражна културал Освен че е ценен източник на храна за добитъка, тя има способността да фиксира азота в почвата чрез симбиоза с азотфиксиращи бактерии. Това подобрява плодородието на почвата и намалява необходимостта от изкуствени торове. Поради тези причини червената детелина се използва като култура за зелено торене. 

Няколко групи сортове са избрани за селскостопанска употреба, но поради привлекателния си външен вид се използва като декоративно растение. Освен като декорация на ястия, цветовете му може да се смилат и на брашно. 

Когато се извлече етерично масло от червена детелина може да се използва за ароматерапия, тъй като има много специфичен мирис. От червена детелина се приготвят и растителни добавки за остеопороза, множествена склероза и употреба след лъчетерапии. 

Какви здравословни ползи има червената детелина?

Растението червена детелина има множество потенциални ползи за здравето ни. В традиционната индийска медицина има широко приложение с противовъзпалително, дерматологично и отхрачващо действие.

За здрави кости

 

червена детелина, здрави кости

 

Червената детелина съдържа изофлавони, които са вид фитоестроген. Фитоестрогените са растителни съединения, които наподобяват хормона естроген. Някои изследвания показват връзка между приема на изофлавони и намаляването на риска от остеопороза.

Остеопорозата е състояние, при което плътността на костите е намалена и увредена. Костите изтъняват и олекват поради нарушената си плътност и това води до по-лесна поява на фрактури и деформация на стойката. Когато жената достигне менопаузата, производството на естрогена намалява и това може да доведе до намаляване на плътността на костите поради повишен костен обмен.

Проучване от 2015 г. при 60 жени в пременопауза установява, че приемането на 150 мл екстракт от червена детелина, в продължение на 12 седмици, води до по-малка загуба на костната плътност в лумбалния гръбначен стълб и шията. В 150 мл екстракт от червена детелина се съдържат 37 мг изофлавони.

При симптомите на менопаузата

Симптоми като горещи вълни и нощно изпотяване са често срещан проблем при много жени в менопауза. Има някои доказателства, че високото съдържание на изофлавон в червената детелина може да помогне за лечение на честотата им.

Две проучвания установяват, че 40-80 мг червена детелина на ден може да помогне за облекчаване на горещите вълни при жени с тежки симптоми с 30-50%. Честотата на горещите вълни при изследваните жени е била над 5 пъти дневно. Червената детелина също показва леки подобрения при други симптоми на менопаузата, като тревожност, депресия и вагинална сухота.

Но няма достатъчно изследвания по темата, за да се твърди със сигурност какви са  ползите от червената детелина. Необходими са още изследвания по темата, за да се затвърдят ползите. 

 

За здрава коса и кожа

 

червена детелина, здрава кожа

 

Екстрактът от червена детелина се използва в традиционната медицина за подобряване на състоянието на кожата и косата. В анонимно проучване при 109 жени в постменопауза, участващите съобщават за значителни подобрения в текстурата на косата и кожата след прием на 80 мг екстракт от червена детелина в продължение на 90 дни.

Друго проучване при мъже показва 13% увеличение на растежа на косата и 29% намаление на косопада, при употребата на екстракт от червена детелина върху скалпа в продължение на 4 месеца.

Сърдечно здраве 

Някои предварителни изследвания показват, че червената детелина може да подобри здравето на сърцето при жени след менопауза. Проучване от 2015 г. при 147 жени в постменопауза показва 12% понижение на лошия холестерол след приемане на 50 мг червена детелина дневно в продължение на 1 година.

При проучване от 2020 г. не са установени понижение на лошия холестерол и повишаване на добрия от консумацията й. Проучванията по темата са противоречиви и се изискват по-задълбочени изследвания, за да се установи с точност какви са ползите за сърдечното здраве от червената детелина.

Други ползи

Много привърженици на червената детелина твърдят, че тя може да помогне със свалянето на килограми, рак, астма, магарешка кашлица, артрит и други състояния. Въпреки това, ограничени доказателства показват, че червената детелина допринася за някое от тези заболявания на организма ни.

 

Как се приема?

 

чай от червена детелина

 

Червената детелина най-често се консумира под формата на добавка или чай. Предлага се и под формата на извлечени тинктури и екстракти. Според изследвания допустимият дневен прием на червена детелина е между 40-80 мг. 

Преди да преминем към консумацията на червена детелина, без значение под каква формата, е препоръчително да се консултираме с лекар. Въпреки че много хора се наслаждават на чай от червена детелина, няма данни, които показват, че той има същите потенциални ефекти върху здравето като концентрираните форми на растението (добавките и тинктурите).

 

Методи на употреба

Червената детелина може да се използва за направата на чай и други колинарни изкушения, но тя има и селскостопанско приложение. Земеделците я употребяват, за да облагородят почвата си, наторявайки с нея.

Чай от червена детелина

Чаят от червена детелина има мек, приятен и леко сладък вкус с тревисти и цветни нотки. Някои хора го сравняват с вкуса на зелен чай, но с по-деликатен аромат и без горчивината, характерна за някои други билкови чайове.

За направата на чай от червена детелина са необходими 2 с. л. сушени цветове от детелината, които се заливат с 250 мл (1 ч. ч.) вряща вода. Важно е да оставим чаят да престои за 5-10 минути, за да може червената детелина да пусне вкуса и аромата си. 

Препоръчителната консумация на този чай е до 3 чаши (720 мл) на ден.

Рецепта за желе от червена детелина 

 

желе от червена детелина

 

Червената детелина може да се използва за приготвяне на сладко желе. Вкусът му е специфичен, флорален и свеж. За почитателите на билковия вкус е перфектен вариант да се опит нов вкус.

Необходими продукти:

  • 2 ч. ч. цвят от червена детелина
  • 4 ч. ч. вода
  • 1 пакетче желатин
  • ¼ ч. ч. сок от лимон
  • 200 г еритритол

 

Начин на приготвяне:

  1. Накиснете цветовете от червена детелина в горещата вода в стъклен съд – буркан, най-добре, за да го покриете с капачка.
  2. Оставете накиснатата билка да престои за 24 часа.
  3. Прецедете сместа, за да отстраните листенцата билка.
  4. Смелете на ситно еритритола.
  5. Запарката смесете със сока от лимон и желатина.
  6. Оставете сместа на котлона докато заври и след това добавете подсладителя.
  7. Нека ври за минути, докато разбърквате добре.
  8. Свалете го от котлона и го оставете да изстине напълно.
  9. Пресипете желето в буркани и затворете добре с капачка. 

 

Желето може да се съхранява в хладилник 2-3 месеца, годно за консумация. То може да се консумира като всяко сладко, мармалад и желе, гарнирайки любимата закуска. 

 

Вреди и противопоказания

 

червена детелина, противопоказания

 

Макар и редки, потенциалните странични ефекти включват вагинално зацапване, продължителна менструация, кожно дразнене, гадене и главоболие. Освен това има няколко съобщения за случаи на редки, но опасни странични ефекти на червена детелина

Има записани случаи, в които приемът на червена детелина над 250 мг на ден е предизвикал кръвоизлив и лека форма на инсулт при жени над 55-годишна възраст. 

Жени с хормонално чувствителни състояния, като рак на гърдата, рак на яйчниците или ендометриоза, трябва да се консултират с лекар преди да приемат червена детелина поради нейната естрогенна активност. Консумацията на червена детелина не е препоръчителна и за бременни и кърмачки, както и за деца.

Тази билка може да забави съсирването на кръвта и трябва да се избягва от хора с нарушения на кръвосъсирването. Тя може да повлияе на медикаменти и не е добре да се комбинира с противоракови лекарства, хормонални лекарства, разредители на кръвта и орална контрацепция. 

Поради широкия диапазон от потенциални лекарствени взаимодействия с червена детелина и ограничените данни по темата, винаги трябва да се прави консултация със здравен специалист преди започването на приема й.

 

Заключение

Червената детелина е билка, използвана в традиционната медицина за лечение на широк спектър от здравословни проблеми, като горещи вълни, остеопороза, артрит и проблеми с кожата и косата.

Тя се използва и в козметиката за анти-ейдж кремове и серуми, овлажняващи маски за лице, шампоани и балсами за коса и лосиони за чувствителна кожа. Макар възможните й благоприятни ползи, не бива да се прекалява с употребата й. 

 

 

Често задавани въпроси

Червената детелина повишава ли естрогена?

Червената детелина съдържа изофлавони, които се променят в тялото до фитоестрогени, които са растителни съединения, подобни на естрогена. Те са способни да се свързват с естрогенните рецептори, което може да повиши нивата на естроген.

Понижава ли тестостерона?

Консумацията й може да доведе до временно потискане на тестостерона.

Може ли червената детелина да повлияе на колагена в кожата ни?

Правени са изследвания само върху животни, при които се наблюдава повишаване на количеството на колагена на кожата, след третиране с изофлавони от червена детелина. 

Категории: Билки и чайове, Здраве, Здравна енциклопедия|Публикувана: 24.02.2025|

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

mobile front

Популярни продукти

478a693c5e3c6e7d8930f30107424ec9?s=96&d=mm&r=g

Санита Куцарова завършва специалност “Драматургия” в НАТФИЗ “Кръстьо Сарафов”. Има интереси в различни области на изкуството, но писането е най-голямата ѝ страст. Обича да съчетава здравословния начин на хранене с ежедневни тренировки и да прекарва свободното си време в природата или в четене на книги.

Свързани публикации

Оставете коментар