Бронхиолитът е възпалително заболяване, което води до запушване на бронхиолите (най-малките белодробни разклонения). Въпреки че може да се появи по всяко време, у всеки човек, болестта се развихря през зимата и най-често поразява деца под 2-годишна възраст.
Тук ще намерите полезна информация за причините и проявите на бронхиолита, начините за лечение и профилактиката му.
Причини за бронхиолит
Болестта се провокира от различни вируси, по-рядко от токсични агенти. При 60 до 80% от пострадалите бронхиолитът е резултат от зараза с респираторно-синцитиален вирус (RSV).
В останалите случаи се дължи на:
- риновируси
- аденовируси
- метапневмовируси
- грипни, парагрипни и други микроскопични агресори
Няма данни за бактериален причинител на тази инфекция.
Бронхиолитът е по-чест при бебета, които не са кърмени или се отглеждат в многодетни семейства. Предава се по въздушно-капков път при кихане и кашляне, както и чрез предмети.
Източник на болестта са предимно деца, посещаващи ясли, градини или училища.
Има ли разлика между бронхиолит и бронхит?
И двата медицински термина – бронхит и бронхиолит, са близки по звучене. С тях се означава възпалителен процес в белите дробове.
- Бронхиолитът поразява най-малките белодробни разклонения, а негови най-чести жертви са деца под 2-годишна възраст.
- Бронхитът уврежда широките, централни дихателни пътища, засягайки по-големи деца, тинейджъри, също и възрастни хора.
Какви са симптомите при бронхиолит?
Времето от началото на тази инфекция до първите й прояви е около 7 до 10 дни. Бронхиолитът започва като настинка с хрема, кихане, лека кашлица и запушен нос. Телесната температура обикновено е нормална (36,5°C) или леко повишена (37,5°C).
След няколко дни от появата на първите симптоми състоянието може да се влоши като се засили кашлицата и се появяват хрипове. Дишането се ускорява. Възникват задух и тахикардия (учестена сърдечна дейност).
Някои бебета започват да се затрудняват при сучене и преглъщане.
Кога е необходима спешна медицинска помощ?
Родителите трябва незабавно да позвънят на телефон 112 при появата на един или няколко от следните симптоми:
- тежки пристъпи на кашлица
- синкав оттенък около устните и върховете на пръстите, което е сигнал за сериозен проблем в дихателните пътища
- прекалена бледност на кожата, особено на лицето поради намален приток на кръв
- отказ от пиене на вода или приемането й в количества, които са по-малки от нормалното
- плач без сълзи
- уриниране по-рядко от нормалното
- силно безпокойство или унесеност
Бронхиолит и астма – има ли връзка?
Открита е зависимост между бронхиолита в ранното детство и развитието на астма в по-късна възраст.
При децата, постъпили в болница за лечение на тежък бронхиолит, е установен висок риск от развитие на хрипове още през първите 10 години от живота им.
Но това не е единствената причина за появата на астма. Значение имат и други фактори – наследствено предразположение, дразнители от околната среда, включително тютюнев дим и редица още токсини.
Бронхиолит и други заболявания
Инфекцията, която възпалява и запушва бронхите, протича много тежко при деца и възрастни, когато се развива върху фона на следните болестни състояния:
- хронично белодробно нарушение (често се случва при недоносени деца със затруднено самостоятелно дишане, реанимирани чрез респиратор)
- кистозна фиброза (наследствено заболяване, свързано с появата на необичайно гъста и лепкава слуз, която блокира дихателните пътища)
- вродено сърдечно заболяване
- имунна недостатъчност
- злокачествено тумор, срещу който е приложена химиотерапия
- състояние след трансплантация на орган или костен мозък
Как се диагностицира бронхиолитът?
Водещи при диагностиката са външните прояви на пострадалия. Може да се направят кръвни изследвания и рентгенова снимка на гръдния кош.
Ако е необходимо, се прилагат тестове, чрез които се идентифицира вирусът – причинител на бронхиолита. За целта най-често се вземат секрети от гърлото. Тежестта на заболяването и рискът от усложнения се преценяват от лекар и според тях специалистът решава дали детето се нуждае от хоспитализация или може да остане на поддържащо лечение у дома.
Каква е терапията?
Няма специфично лекарство срещу RSV или други вируси, които причиняват бронхиолит. Лечението е насочено към поддържане на общото състояние до изчезване на симптомите.
Срещу повишената температура се прилагат парацетамол или ибупрофен при деца на възраст над 6 месеца. Тези медикаменти са подходящи и поради факта, че спират възпалението и болката. Задължително е обаче да се приемат при строго спазване на лекарските изисквания или указанията в листовката към съответния фармацевтичен продукт.
Някои педиатри са на мнение, че въпросните лекарства не бива да се изписват, когато телесната температура е под 39°C.
Антибиотиците не са ефективни, тъй като бронхиолитът е вирусна инфекция. Ползват се само при възникнали усложнения като отит, бактериална пневмония и други. В тежките случаи пациентът трябва да постъпи в болницата, където му се прилагат интравенозни вливания и терапия с кислород.
Домашни подходи срещу бронхиолит
Ако лечението се извършва у дома, много важно е да се записва по часове приемът на течности от болния, както и диурезата му (отделянето на урина). При настъпило забавяне на диурезата е задължително да се търси лекарска помощ.
Правилно е пострадалият да се храни често и по малко. Ястията трябва да се приготвят у дома от пресни продукти, като се поставя акцент върху плодовете и зеленчуците.
Налага се също носната лигавица да се почиства няколко пъти на ден с физиологичен разтвор или спрей със солена вода. Ползват се и капки за нос, но задължително препоръчани от лекар за конкретния пациент.
Никога не прилагайте капки без рецепта, с различни активни съставки, които може да се окажат неподходящи при бронхиолит.
Идеален метод за възстановяване на дихателната лигавица са инхалациите. Извършват се чрез специален уред (инхалатор) и физиологичен разтвор от аптеката. По лекарско предписание към разтвора може да се добавят медикаменти за разширяване на дихателните пътища.
Инхалациите помагат за втечняване на секретите и така ускоряват изчистването на дихателните пътища. Обикновено бронхиолитът продължава две до три седмици.
Пет предпазни правила
- Проветрявайте редовно помещенията, в които пребивавате вие и децата ви. Избягвайте тютюнопушенето у дома, защото никотинът и другите химикали в цигарения дим значително увеличават риска от дихателни заболявания.
- Измивайте често ръцете си със сапун и вода, особено преди контакт с бебета и подрастващи. Миенето трябва да се извършва старателно за минимум 15 секунди. След това изплаквайте ръцете обилно с вода и ги подсушавайте добре с еднократни хартиени кърпи.
- Когато нямате достъп до чешмяна вода и сапун, използвайте алкохолни антисептични разтвори като алтернатива на измиването.
- Ако вашето дете е засегнато от бронхиолит, изолирайте го вкъщи. Така вирусната инфекция няма да се разпространи сред други хора, а детето ви ще е защитено от евентуална допълнителна зараза, която би утежнила състоянието му.
- Имайте предвид, че на високорисковите бебета (недоносени, със сърдечни нарушения или други проблеми) може да се приложи ваксина, насочена срещу RSV, която е одобрена в Европейския съюз.
Какво е бронхиолит?
Възпалително заболяване, което води до запушване на бронхиолите (най-малките белодробни разклонения).
Кой е застрашен от бронхиолит?
Въпреки че може да се появи по всяко време, у всеки човек, болестта се развихря през зимата и най-често поразява деца под 2-годишна възраст.
Какви са причините за развитие на бронхиолит?
Болестта се провокира от различни вируси, по-рядко от токсични агенти. При 60 до 80% от пострадалите бронхиолитът е резултат от зараза с респираторно-синцитиален вирус (RSV).
Какви са симптомите?
Бронхиолитът започва като настинка с хрема, кихане, лека кашлица и запушен нос. Телесната температура обикновено е нормална (36,5°C) или леко повишена (37,5°C). Състоянието може да се влоши като се засили кашлицата и се появяват хрипове.
Каква е терапията?
Лечението е насочено към поддържане на общото състояние до изчезване на симптомите. Някои педиатри са на мнение, че въпросните лекарства не бива да се изписват, когато телесната температура е под 39°C. Антибиотиците не са ефективни, тъй като бронхиолитът е вирусна инфекция. Идеален метод за възстановяване на дихателната лигавица са инхалациите.
Оставете коментар