Анасон – здравословни ползи + 2 интересни рецепти

Обновена: 21.03.2024|
Подправка анасон, ползи.

Анасонът е една високо ценена подправка, култивирана в много региони по света. Научното й наименование е Pimpinella anisum и се смята, че е родом от Близкия изток и Средиземноморския регион, като първоначално се отглежда в плодотворните полета на делтата на Нил в Египет. Днес се използва широко по целия свят, както за домашни, така и за търговски цели.

Благодарение на различните видове витамини, минерали и хранителни вещества, които са в изобилие в семената на растението, то има много ползи за здравето. Днес ще ви разкажем за тях.

 

Какво представлява растението?

Анасонът е едногодишно растение. Може да достигне до около 60 см височина. Цветовете му са бели и се наблюдават до късно лято. Семената му са с овална или огъната форма на запетая, с дължина около 3-4 мм, светлокафяви на цвят, с фини ивици по външната повърхност.

Ако няма как да отгледате растението у дома, можете да намерите семена от анасон в магазините за хранителни стоки. Когато се съхраняват в хладилник, смлените семена могат да издържат две до три години, а целите – три до четири години. Съхранявайте семената далеч от светлина и топлина.

bademovo brashno 400
bademovo brashno 600
bademovo brashno 400
bademovo brashno 600

Анасонът се използва за добавяне на вкус към храна и алкохол, както и в традиционната медицина. Етеричното масло също е популярна форма, получена от екстракция или парна дестилация на семената. Анетолът е най-важният активен компонент на растението, който е отговорен за неговия специфичен вкус и мирис.

 

7 здравословни ползи на анасона

 

Анасон. Билка дамиана. Алкална диета. Увреждат колагена. Язва на стомаха. Хеликобактер пилори. Жена в розова, която показва полезния ефект от изчистване от токсините в червата.

 

Именно лечебните ползи, а не алкохолните напитки, са направили анасона популярен по целия свят. Продължете да четете, за да разберете кои са те.

  1. Подобрява храносмилането

Анасонът притежава свойства, които помагат за намаляване на подуването на корема. Също така може да подобри броя на изхожданията на ден поради слабителен ефект, така че е полезен в борбата със запека.

Билката има известно място в традиционната медицина за лечение на чревни разстройства. Например при хора със синдром на раздразнените черва, анасоновото масло може да подобри симптоми като коремен дискомфорт, тежест, затруднения при дефекация и диария.

Допълнително билката може да инхибира увреждането на стомашната лигавица и да намали киселинната секреция чрез своите антисекреторни и антиоксидантни свойства, тоест да намали риска от появата на язви.

  1. Може да облекчи симптомите на менопауза

Много жени изпитват симптоми на менопауза като горещи вълни, вагинална сухота, умора, болки в ставите, безсъние. Анасонът може да облекчи честотата и тежестта най-вече на горещите вълни.

Също така етеричното масло от растението съдържа естрогенни агенти като анетол, които помагат за облекчаване и на други симптоми. Такава естрогенна активност може да помогне и при управлението на костната плътност и да предотврати загубата на кост при жени след менопауза.

  1. Помага при болезнен цикъл

Анасонът може ефективно да намали менструалната болка в случай на първична дисменорея (болка в долната част на корема, която се появява точно преди или по време на менструация). Това се дължи на факта, че билката има спазмолитично свойство, което облекчава неволните контракции на мускулите.

Най-вероятно сте получавали съвет да пиете мастика при болезнени спазми. Е, вече знаете, че в този съвет има резон.

  1. Намалява симптомите на депресия

Смята се, че анасонът притежава и антидепресантни ефекти, които помагат в борбата срещу депресията. Алкохолният екстракт от растението показва ефективност при лечение на тежка депресия, а маслото е ефективно средство за облекчаване на симптомите на лека до умерена депресия. Билката също може да бъде ефективна при следродилна депресия.

  1. Помага за регулиране на кръвната захар

 

Анасон. Билка дамиана. Eкстракт от бяла ружа. Гликемичен индекс, гликемичен товар.Най-честите лабораторни изследвания. Алтернативни лечения при диабет.

 

Семената от анасон съдържат 50 потенциални антидиабетни съединения, които помагат за поддържане на нивата на кръвната захар. Сред тях са естрагол, р-анисалдехид, ацетофенон, пинен и лимонен, които са много полезни за цялостното ни здраве и също така помагат за предотвратяване на риска от диабет.

Специално съединението анетол, освен че притежава антидиабетни свойства, също така помага при лечението на няколко други хронични заболявания. Трансанетолът има хипогликемична активност и може да помогне за намаляване на високите нива на кръвната захар чрез регулиране на ключовите ензими в метаболизма на въглехидратите.

  1. Анасонът като противогъбично средство

Екстрактът от семена на анасон проявява силна противогъбична активност и действа срещу определени видове гъбички като Candida albicans, C. parapsilosis, C. tropicalis, C. pseudotropicalis и C. krusei. Етеричното масло също е ефективно срещу определени видове дрожди и дерматофити, които могат да доведат до инфекции.

  1. Помага при безсъние

Чаят от билката е изключително ефективен при лечение на безсъние. Затова билката често се препоръчва като алтернативно естествено лекарство за пациенти с хронично безсъние.

Допълнително, тъй като етеричното масло може да има наркотичен и седативен ефект, то може да успокои епилептични и истерични пристъпи чрез забавяне на кръвообращението, дишането и нервната реакция, ако се прилага в по-високи дози.

 

Препоръчителен прием и странични ефекти на анасона

 

Анасон. Висок холестерол. Болка в корема при хранене.

 

Приемът на анасон се определя в зависимост от тежестта и вида на оплакванията като най-добрата дозировка може да направи специалист, отчитайки цялостното здравословно състояние на пациента. Ето най-честите препоръки:

  • За подобряване на храносмилането: 3 г след всяко хранене (до 3 пъти на ден).
  • При газове и подуване: Смесете 5 г анасон, 10 г копър и 10 г кимион и ги добавете към чаша вода. Всичко се вари 20 минути. Можете да изпиете лековития тоник 30 минути след хранене, за да облекчите симптомите.
  • При синдром на раздразнените черва: 3 капсули с анасоново масло на ден в продължение на 4 седмици.

Консумацията на анасон обикновено се счита за безопасна за повечето хора. Въпреки това, тези, които са алергични към ядки, трябва да избягват приема. Освен това не се знае достатъчно за безопасността на билката по време на бременност и кърмене. Избягвайте приема и при тези обстоятелства.

Етеричното масло от семената на растението може да взаимодейства с ацетаминофен (лекарство, използвано за лечение на лека до умерена болка).

Така че се препоръчва да не се употребяват едновременно.

Все пак ползите от анасона надхвърлят в пъти риска от странични ефекти. А и те могат напълно да се избегнат, ако следвате нашите съвети и се придържате към препоръчителните дози, дадени от лекар.

 

Как да включите анасон в менюто си?

 

Чай от анасон, ползи.

 

И така, вместо да прибягвате до анасонови напитки, можете да включите билката по друг начин в менюто си.

Ето 2 предложения от нас:

Чай с канела и анасон

Необходими съставки:

  • Семена от анасон – 30 г
  • Вода – 1 л
  • Канелени пръчици – 3 бр.
  • Пакетчета черен чай – 2 бр.
  • Лимонов сок (по избор)
  • Подсладител (по избор)

Приготвяне:

Смесете всички съставки, с изключение на пакетчетата чай, в малка тенджера и сварете сместа. Оставете да къкри за 3 минути. Прецедете. Изсипете течността в чаши с едно пакетче чай и оставете да се запари за 3 минути.

Бадемови бисквити с анасон

Необходими съставки:

  • Бадеми (сурови) – 250 г.
  • Яйца – 3 броя
  • Бакпулвер – 1 пакетче
  • Бадемово брашно – 500 г
  • Екстракт от анасон – 30 г
  • Бадемов екстракт – 30 г
  • Щипка сол
  • Подсладител на вкус

Приготвяне:

  1. Препечете бадемите на среден огън, докато станат златистокафяви и ги натрошете с чук. Смесете натрошените бадеми, бакпулвера, брашното и солта. Разбъркайте добре.
  2. Разбийте яйцата, подсладителя, екстракта от бадем, екстракта и семената от анасон на средна скорост с помощта на миксер за около 5 минути. След това добавете към другата смес. Междувременно загрейте фурната до 170 градуса.
  3. Оформете бисквити в предпочитана форма върху тава за печене, покрита с хартия. Печете 50-60 минути, докато бисквитите леко покафенеят. Супер рецепта, подходяща и за кето режим.

Надяваме се, че информацията, която споделихме за анасона, ви е била интересна и полезна. Очакваме да ни споделите впечатления за това как я прилагате на практика.

Бъдете здрави!

Какво е анасон?

Анасонът е една високо ценена подправка, култивирана в много региони по света. Научното й наименование е Pimpinella anisum и се смята, че е родом от Близкия изток и Средиземноморския регион, като първоначално се отглежда в плодотворните полета на делтата на Нил в Египет.

За какво се използва анасон?

Анасонът се използва за добавяне на вкус към храна и алкохол, както и в традиционната медицина. Етеричното масло също е популярна форма, получена от екстракция или парна дестилация на семената. Анетолът е най-важният активен компонент на растението, който е отговорен за неговия специфичен вкус и мирис.

Какви са ползите от анасон?

Билката анасон подобрява храносмилането, облекчава симптомите на менопауза, помага при болезнен цикъл, помага за регулиране на кръвната захар, облекчава депресивни състояния и др.

Има ли странични ефекти от употребата на анасон?

Консумацията на анасон обикновено се счита за безопасна за повечето хора. Въпреки това, тези, които са алергични към ядки, трябва да избягват приема. Освен това не се знае достатъчно за безопасността на билката по време на бременност и кърмене.

Категории: Билки|Публикувана: 31.08.2022|

Източници

Няма източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Avatar of Кристина Тонева
Кристина Агнер е дългогодишен автор - има написани стотици статии в сферата на алтернативната медицина, биохакинг, здравословно хранене и диети. Продължава да впечатлява с умело перо и остър ум.

Блог

Рецепти

Свързани публикации

Оставете коментар

Обновена: 21 март 2024 в 16:59 | Публикувана: 31 август 2022 в 10:44 | Категория: Билки