Ашваганда – билката от древността
Основни функции
Как се използва?
Ашваганда се предлага под формата на капсула, прах и течен екстракт. Дозировката и начинът, по който хората я използват, зависят от състоянието, което искат да излекуват. Не съществува строго определена доза, основана на съвременни клинични проучвания. Дозите на капсули често съдържат между 250 и 1500 мг ашваганда. В различните проучвания са използвани различни дози. Някои изследвания предполагат, че приемът на 250-600 мг на ден може да намали стреса. За да бъдете напълно спокойни, най-добре е да се посъветвате с медицински специалист относно безопасността и дозировката, преди приема.Може ли да помогне при отслабване?
Това също автоматично води до изгаряне на телесните мазнини и до сваляне на тегло. Както вероятно сте чували, основна причина за покачване на теглото са стресът и високите нива на кортизол. Именно кортизолът е отговорен и за увеличаване на апетита. Това може да е причината да се нахвърляте върху храната. Ашвагандата облекчава стреса и помага да се сведе до минимум въздействието на хормона на стреса върху тялото ви. По този начин апетитът ви се овладява и това помага на тялото ви да не натрупва излишни килограми. Отново хабенето на нерви води до безсъние или нарушен цикъл на съня. Нарушеният режим пък може да увеличи напрежението в ежедневието ви и да доведе до хормонален дисбаланс в организма, което почти сигурно ще се отрази негативно на фигурата ви. Ашваганда помага за повишаване на качеството на съня и за намаляване на нивата на тревожност.Високото съдържание на антиоксиданти в ашваганда играе решаваща роля и за намаляване на възпаленията в организма и за стимулиране на метаболизма.
Нека обърнем внимание и на хипотиреоидизма. Това е състояние, при което се намалява синтезът на хормони на щитовидната жлеза. Ниското ниво на хормоните на щитовидната жлеза е свързано с прекомерно наддаване на тегло. Проучванията обаче показват, че консумацията на около 600 мг ашваганда в продължение на осем седмици, всеки ден подобрява проблемите с наддаването на тегло.Едно от основните качества на билката е, че тя повишава енергията. Богата на желязо, тя подобрява и кръвообращението. Оказва влияние върху хормоните, отделяни от надбъбречната жлеза.
Какви са ползите от редовна употреба на ашваганда?
- Помага за понижаване на стреса и тревожността. Билката е ефективна за намаляване на симптомите на стрес и тревожност. Спомага за контролиране на кортизола и така регулира реакцията на стрес (хипоталамус-хипофиза-надбъбречна жлеза).
- Подобрява сексуалната функция при жените. Ашвагандата е от полза за жените, изпитващи сексуални проблеми. Според участниците в проучване, билката може значително да повиши възбудата, овлажняването по време на половия акт и удовлетвореността на дамите като цяло.
- Подобрява плодовитостта при мъжете. В някои проучвания е доказано, че добавка с ашваганда влияе благоприятно на мъжката плодовитост и повишава нивата на тестостерон.
- Намалява нивата на кръвната захар. Ашваганда може да намали нивата на кръвната захар чрез въздействието си върху секрецията на инсулин и способността на клетките да абсорбират глюкозата от кръвта.
- Намалява възпалението. Въпреки, че са нужни допълнителни изследвания, използването на ашваганда може да помогне за намаляване на възпалителните процеси в организма.
- Подобрява паметта. Билката спомага за подобряване на познавателните способности, паметтаи двигателните реакции.
- Подобрява съня. Последните данни сочат, че ашвагандата може да бъде ефективно природно средство за подобряване на съня и най-вече да е полезна при хората, страдащи от безсъние.
- Оказва благоприятно действие върху нервната система. Стимулира растежа и възстановяването на нервните клетки, като помага за реконструкцията на синапсите – връзките, с които тези клетки комуникират помежду си.
- Помага при при артрит и ревматоиден артрит. Благодарение на съдържанието на витаферин А, може да действа болкоуспокояващо като предотвратява придвижването на сигналите за болка по централната нервна система.
- Добри новини за спортистите. Индийският женшен помага за подобряване на показателите за физическо представяне при спортисти и здрави възрастни. Наблюдава се значително нарастване на мускулната сила и размера на мускулите в ръцете и гърдите, както и значително намаляване на процента на телесните мазнини и на мускулните увреждания след тренировка.
Безопасна ли е – какво смятат учените?
Ашваганда се счита за сравнително безопасна за повечето хора. Въпреки това тя не е подходяща за всеки, затова е важно да се консултирате със специалист, преди да включите билката в ежедневието си. Въпреки че нежеланите ефекти са рядкост, при някои хора може да се появят стомашно-чревни разстройства, диария, гадене, повръщане и сънливост при употребата на големи дози. Възможно е да се наблюдават леки странични ефекти, като запушване на носа (ринит), кашлица и настинка, запек, промени в апетита и повишено либидо. Също така трябва да бъдем много внимателни и да се консултираме с лекар, ако:- Сме бременни или кърмим
- Имаме диабет
- Страдаме от високо кръвно налягане
- Ако ни предстои операция
- Имаме язва на стомаха
- Открито ни е автоимунно заболяване
- Страдаме от нарушение на щитовидната жлеза
Заключение
Често задавани въпроси
Какво представлява ашваганда?
Тя е малък храст с жълти цветове, с произход от Индия и Югоизточна Азия. Екстракт от корените или листата на растението се използва за лечение на различни състояния, включително тревожност и проблеми с плодовитостта.
Какви са основните функции на ашваганда?
Повечето ползи от ашваганда идват именно от нейните противовъзпалителни свойства. Индийският женшен може да повиши нивата на антиоксидантните ензими.
Как се използва ашваганда?
Ашваганда се предлага под формата на капсула, прах и течен екстракт. Дозировката и начинът, по който хората я използват, зависят от състоянието, което искат да излекуват.
Безопасна ли е употребатана ашваганда?
Ашваганда се счита за сравнително безопасна за повечето хора. Въпреки това тя не е подходяща за всеки, затова е важно да се консултирате със специалист, преди да включите билката в ежедневието си.
Свързани публикации
Веществата, които наричаме ноотропи, включват разнообразна гама от съединения, както естествени, така и синтетични.
Адаптогени са тези билки и растения, които са широко използвани заради своите благоприятни ефекти върху нивата на стреса.
В корена от астрагал са открити повече от 100 активни съединения – в това число флавоноиди, сапонини, полизахариди.