Усложнения при бременност – 8 от най-сериозните

Усложнения при бременност могат да се получат при всяка жена. Обикновено бременностите протичат нормално, но никога не трябва да се изключва вероятността от рискове. Някои поведенчески фактори, такива на околната среда или медицински състояния могат да повишат шанса на една жена да развие усложнения по време на бременността.
За усложнения при бременност се считат всички заболявания или състояния, които засягат бременността на дадено лице. Получаването на редовни пренатални грижи, споделянето с лекаря на всички наши притеснения или симптоми и правенето на редовни тестове също са важни неща, на които трябва да обърнем внимание, за да предотвратим или олекотим вероятни усложнения при бременност.
По-долу в статията ще разгледаме някои от най-сериозните от тях.
Гестационен диабет
Жените, които преди това не са имали диабет, могат да го развият по време на бременност. Състоянието се нарича гестационен диабет. Подобно на диабет тип 2, гестационният диабет се причинява от инсулинова резистентност (тялото не реагира правилно на хормона инсулин).
Хормоните по време на бременност могат да променят начина, по който тялото усвоява въглехидратите, и да възпрепятстват действието на инсулина при майката, водейки до инсулинова резистентност. В резултат на това нивата на глюкоза в кръвта се повишават, което може да доведе до развитие на гестационен диабет.
Тъй като симптомите се припокриват с тези на нормално протичаща бременност (гадене, повръщане, повишена жажда и др.), трудно може да се диагностицира, затова се назначават изследвания. Обикновено те се извършват между 24-28 седмица от бременността.
Въпреки че повечето жени с гестационен диабет раждат здрави бебета, състоянието може да увеличи риска от това майката да развие усложнения при бременност и/или раждане, например развитие на високо кръвно налягане, прееклампсия или плодът да е по-голям спрямо срока на бременността.
Състоянието обикновено се лекува чрез промени в диетата и внимателно проследяване на нивата на кръвната захар. Може също да са необходими перорални лекарства за понижаване на глюкозата. Целта е нивата на захарта на майката да се поддържат в нормални граници до края на бременността.
Високо кръвно налягане
Ако жените имат лошо контролирано високо кръвно налягане преди или по време на бременност, това може да причини усложнения. Следват примери за нарушения на кръвното налягане, които могат да възникнат по време на бременност:
- Гестационна хипертония: тя възниква, ако жена с нормално кръвно налягане преди бременността развие високо такова след 20 седмици от бременността. При гестационна хипертония кръвното налягане се нормализира в рамките на 12 седмици след раждането.
- Хронична хипертония: това е високо кръвно налягане, което е започнало преди 20-та седмица от бременността на дадено лице.
- Прееклампсия: това е мултисистемно заболяване, което се появява след 20 седмици от бременността.
При гестационна хипертония единствената аномалия, която изпитва бременната, е кръвното й налягане. Въпреки това при прееклампсия жените изпитват високо кръвно налягане заедно с повишени нива на протеин в урината.
Те могат също така да получат внезапен и тежък периферен оток, който представлява подуване на ръцете, лицето, краката и глезените. Хората обикновено не изпитват други симптоми освен повишено кръвно. Симптомите обаче могат да включват:
- Постоянно главоболие, което не реагира на болкоуспокояващи
- Замъглено зрение
- Мигащи светлини
- Частична загуба на зрение или сляпо петно
Гестационната хипертония обикновено не причинява никаква вреда, но се нуждае от наблюдение. Много високо кръвно налягане може да доведе до ниско тегло на бебето при раждане, намалена амниотична течност, повишен риск от прееклампсия и медицински причини за ранно раждане.
Прееклампсия
Прееклампсията е състояние, което причинява високо кръвно налягане по време на бременност и може да засегне органите. Възможно е да се случи на 20-та седмица от бременността или по-късно. Тя може да бъде както лека, така и тежка. Ако не се третира навреме и както трябва, резултатите биха били мускулни болки, гърчове, загуба на съзнание и рядко – фатален край.
Обикновено симптомите на прееклампсия включват:
- Промени в зрението
- Силно главоболие
- Болка под ребрата
- Затруднено дишане
Лекарите обикновено рутинно проверяват за високо кръвно налягане по време на пренатални посещения. Ако пациентката има високо кръвно, лекарят би трябвало да провери функцията на бъбреците и черния дроб за прееклампсия.
Рискови фактори, които трябва да се вземат предвид, са първа бременност, възраст над 35 години, придружаващи състояния от рода на диабет, лупус, затлъстяване, многоплодна бременност и други.
Инфекции
По време на бременност някои често срещани инфекции като стандартна настинка или кожна инфекция обикновено не причиняват сериозни проблеми. Но други могат да бъдат опасни за майката, бебето или и двете. Някои инфекции могат да доведат до преждевременно раждане и бебета с ниско тегло.
Други могат да причинят сериозни заболявания, вродени дефекти и увреждания през целия живот, като загуба на слуха или проблеми с ученето.
Някои от инфекциите, които могат да бъдат опасни по време на бременност, включват:
- Бактериална вагиноза (BV)
- Стрептокок от група B (GBS)
- Хепатит
- Инфекции, предавани по полов път (ППИ)
- Токсоплазмоза
- Инфекции на пикочните пътища
- Гъбични инфекции
- Вирус Зика
За да намали риска от изброените инфекции, бременната:
- Не трябва да яде сурово или недопечено месо
- Не споделя храна или напитки с други хора
- Мие ръцете си често
- Трябва да бъде внимателна при контакт с домашни любимци. Не почиства котешка тоалетна: котките могат да предават токсоплазмоза.
- Говори с лекаря си относно ваксинациите преди и по време на бременност
- Ако прави секс по време на бременност, използва презерватив всеки път
При инфекция по време на бременност консултацията с лекар е задължителна, тъй като той най-добре знае как да предпази майката и бебето. Има само някои лекарства, които се считат за безопасни по време на бременност, което е още една причина, поради която трябва да се свържем с доктор.
Преждевременно раждане
Преждевременното раждане, което настъпва преди 37-а гестационна седмица, носи рискове както за майката, така и за бебето. Жизненоважни органи на плода като белите дробове, мозъка и сърцето може да не са напълно развити, което води до състояния като респираторен дистрес, мозъчен кръвоизлив или сърдечни проблеми при новороденото.
Тези усложнения изискват специализирана неонатална грижа и могат да имат дълготрайни последствия върху здравето на бебето. Недоносените деца могат да изпитат по-късно в живота състояния като церебрална парализа, когнитивни затруднения, проблеми със сетивата като зрение и слух, и други.
За майката преждевременното раждане често се свързва с инфекции, високо кръвно налягане или гестационен диабет. В някои случаи ранното раждане е необходимо по медицински причини, но това увеличава риска от цезарово сечение и следродилни усложнения.
Депресия и тревожност
Депресията и тревожността често съпътстват бременността, но при някои жени достигат до патологични нива, които могат да застрашат както тяхното здраве, така и това на бебето. Симптомите включват постоянна тъга, загуба на интерес към дейности, които преди са били приятни, колебания в теглото, промени в апетита и съня, трудности с концентрацията, ниска самооценка и дори мисли за самоубийство.
Тези жени често пренебрегват собствените си нужди, което може да бъде вредно за развитието на плода. Депресията и тревожността по време на бременност често водят до развитие и на следродилна депресия.
Спонтанен аборт
Причините за спонтанен аборт и мъртво раждане често включват хромозомни или генетични проблеми на плода, заболявания на майката като диабет или прееклампсия. Инфекции, проблеми с плацентата или пъпната връв, както и безотговорно поведение на майката като пушене, употреба на различни субстанции, алкохол и други също могат да бъдат причина.
Спонтанният аборт представлява прекъсване на бременността до 20-та гестационна седмица, когато ембрионът или плодът не може да оцелее извън утробата. Ако бебето загине след 20-та (или след 28-та според някои източници) седмица, това се нарича мъртво раждане или вътрематочна смърт.
Има още много други усложнения при бременност, които могат да възникнат. Поради това е много важно да правим всички необходими тестове, да посещаваме лекаря си редовно и да споделяме всички наши притеснения или евентуални болки по време на бременността.
Tромбофилия
Тромбофилията e състояние, характеризиращо се с повишена склонност към образуване на кръвни съсиреци и може да представлява значителен риск за бременните жени. По време на бременност тялото претърпява множество промени, които естествено увеличават риска от съсирване.
При жени с тромбофилия този риск се увеличава, което потенциално води до сериозни усложнения като дълбока венозна тромбоза (ДВТ) и белодробна емболия.
Тези състояния могат да доведат до тежки последици, включително заболеваемост и дори смърт на майката. Тромбофилията може също да повлияе на здравето на плода, увеличавайки вероятността от спонтанен аборт, отлепване на плацентата и прееклампсия. Освен това може да попречи на притока на кръв към плацентата, което води до недостатъчно снабдяване с кислород и хранителни вещества на развиващия се плод, което може да повлияе на растежа и развитието.
Поради тези рискове бременните жени, диагностицирани с тромбофилия, често се нуждаят от внимателно наблюдение и управление от здравни специалисти. Това може да включва антикоагулантна терапия и промени в начина на живот, за да се намалят рисковете и да се осигури по-безопасен изход от бременността както за майката, така и за детето.
Заключение
Усложнения при бременност, като преждевременно раждане, прееклампсия, гестационен диабет и инсулинова резистентност, могат да застрашат здравето на майката и бебето. Те често изискват специализирано лечение и стриктно наблюдение, за да се минимизират рисковете.
Някои от тези усложнения при бременност, като депресия и тревожност, също могат да продължат след раждането. Ранната диагностика и подходящите грижи са ключови за предотвратяване на дългосрочни последици за майката и детето.
Често задавани въпроси
Кои са най-сложните усложнения при бременност?
Част от тях са: гестационен диабет, високо кръвно налягане, прееклампсия, преждевременно раждане, инфекции, мъртво раждане или спонтанен аборт, депресия, тревожност, други психологически проблеми и още.
Смъртоносни ли са усложненията при бременност?
Има усложнения при бременност, които може да са фатални както за плода, така и за родилката. Такъв пример е прееклампсията, но не е единствен.
Какви нарушения в кръвното налягане могат да възникнат?
Възможни нарушения в кръвното налягане, които могат да възникнат са гестационна хипертония, прееклампсия и хронична хипертония.
Източници
- Stickler T, Chief Content Officer. Pregnancy Complications, written on October 5, 2016, Medically reviewed by Michael Weber, M.D.
- my.clevelandclinic.org. Pregnancy Complications, Medically Reviewed Last reviewed on 11/14/2022
- Sissons B. Pregnancy complications: A guide, written on June 30, 2021, Medically reviewed by Carolyn Kay, M.D.
Блог
Рецепти
Популярни продукти
Свързани публикации
Групата на рискови новородени деца е предизвикателство не само за неонатологичното отделение, но и по-нататък.
Целта на тази статия е да разкрие накратко стъпките от първоначалния и подробен преглед на новороденото.
Информацията в тази статия относно диагнозата, лечението и възможните усложнения, свързани с бременност и тромбофилия, е с цел