Какво е прееклампсия: диагноза и лечение
Прееклампсия при бременност е сериозно здравословно състояние, което се появява след 20-ата гестационна седмица. За да сме подготвени за него, трябва да познаваме неговите симптоми и как да го лекуваме.
Основни симптоми на прееклампсия
Прееклампсията носи определени симптоми, които са често срещани при повечето бременни жени. Първите симптоми често не се забелязват от жената, а знаци за заболяването се откриват по време на рутинните прегледи. При някои жени не се наблюдават никакви признаци на заболяването. За да сме сигурни, че нямаме това заболяване, е хубаво да следим кръвното си налягане достатъчно често и да познаваме признаците на неговото повишаване.
Обикновено прееклампсия се открива след оплакване от:
- Високо кръвно налягане
- Белтък в урината, протеинурия (който сигнализира за проблем с бъбреците и потенциално увреждане на тези важни органи)
- Подуване на тялото, най-често се наблюдава подуване на лицето и ръцете, т. нар. едема
Тези 3 симптома са най-често срещани и обикновено се забелязват най-рано от майките дори в домашни условия. Подуването на крайниците може да е нормален симптом по време на бременност, но може да е знак и за прееклампсия. Ако се появят тези симптоми приблизително в средата на бременността, трябва да ги съобщите на наблюдаващия лекар възможно най-рано.
Възможно е да изпитате и други симптоми като:
- Главоболие и замайване
- Замъгляване на зрението или чувствителност към светлина
- Черни петна в зрителното поле
- Гадене или повръщане
- Болка в горната част на корема, предимно в дясната част под долните ребра
- Повишени нива на чернодробни ензими
- Събиране на течност в белите дробове и затруднено дишане
- Задъхване
- Задържане на вода
Около половината симптоми на прееклампсия могат да съобщат и за друго заболяване. Поради тази причина е важно да се обърнем към лекар, тъй като другите здравословни състояния са далеч по-безобидни от опасната прееклампсия.
Диагностика на прееклампсия: какво включва?
Ако забележим признаци и симптоми на прееклампсия, е редно да се обърнем към лекаря, който наблюдава бременността ни, възможно най-рано. Изследване на прееклампсия обикновено включва тестове, които проследяват кръвното налягане, съдържанието на кръвта и урината. Може да се направи скрининг за прееклампсия с ехограф, за да се разгледа структурата на плацентата и количеството амниотична течност.
След диагностициране на това състояние се изисква редовно наблюдение от страна на лекаря, за да се следи здравето както на майката, така и на бебето.
Обикновено заболяването се появява около 20-тата седмица, като най-често се наблюдава след 27-мата. Може да се появи прееклампсия след раждане в рамките на 1 седмица, също наречена следродилна прееклампсия.
Лечение на прееклампсия: опции и подходи
Лечението до голяма степен зависи от степента на заболяването и големината на плода. Стига прееклампсията да не е животозастрашаваща, лекарите се опитват да забавят възможно най-дълго раждането, тъй като преждевременното раждане е често срещано усложнение на прееклампсията.
Ако бременността е около 37-ата седмица, някои лекари препоръчват детето да се роди по-рано, за да се избегнат потенциални усложнения. За да се достигне до момент, в който раждането е безопасно за майката и плода, се приемат лекарства, които стимулират растежа и развитието на белите дробове на бебето и други медикаменти, които регулират кръвното налягане на майката.
Обективно погледнато прееклампсията няма лечение. Единственият начин да я спрем е да родим. Докато дойде този момент обаче, се използват различни медикаменти, които да контролират симптомите и да намалят риска от усложнения за майката и детето. При по-тежки случаи на това заболяване се препоръчва хоспитализация.
Най-важното нещо след диагностициране е да следим състоянието и да не го оставяме нетретирано.
Какви са потенциалните усложнения и могат ли да се избегнат?
Между 5% и 8% от бременностите в САЩ получават усложнения поради това заболяване. Прееклампсията може да засегне важни органи в тялото на майката, но това състояние е опасно и за растящия плод.
Прееклампсията натоварва сърцето и бъбреците. Може да повлияе на кръвния поток към плацентата. Смята се, че именно проблемите в кръвоснабдяването на плацентата и плода са причината за поява на прееклампсия. Застрашени са също черния дроб и белите дробове на майката. Без правилна диагноза и последващо лечение може да се стигне до животозастрашаващи последствия.
Нелекуваната прееклампсия уврежда редица органи, но заедно с това влияе и на мозъка. При по-сериозни случаи може да се стигне до гърчове, кома и инсулт.
Усложненията при плода може да са:
- Преждевременно раждане
- Ниско тегло при раждане
- Нарушения и увреждания в плацентата
Не е изключено естествено раждане с прееклампсия, особено ако състоянието се появи в късните седмици на бременността. В някои случаи обаче Цезаровото сечение е по-безопасно за майката и детето.
Превенция на прееклампсия: как да намалим риска?
Лекарите не са категорични каква е причината за прееклампсия, поради което превенцията е по-трудна. Има обаче как да се предпазим или поне да намалим риска от развитие на болеста. Има някои основни рискови фактори, които трябва да знаем, за да се подготвим за своята бременност:
- Предишни случаи на хронично повишено кръвно налягане, заболявания на бъбреците или диабет. Ако майката има тези заболявания, преди да забременее, рискът от прееклампсия се увеличава и трябва да се сподели с наблюдаващия лекар.
- При жени с предишна бременност рискът се увеличава.
- Автоимунни заболявания като лупус може да са причина за поява на прееклампсия.
- Ако в предишна бременност се е появило това здравословно състояние, има голяма вероятност то да се повтори при следващо забременяване. При първа бременност шансът също може да е висок.
- Наднорменото тегло може да е прекурсор за това заболяване.
- Прееклампсия се наблюдава по-често при бременни жени над 35 години.
- Забелязва се повишен риск от прееклампсия при чернокожи жени.
При някои хора е възможно да се предотврати прееклампсия, като се намалят рисковите фактори. Полезни съвети може да са:
- Намаляване на теглото преди бременността и внимателно проследяване на качването на килограми по време на бременността.
- Регулиране на кръвното налягане и кръвната захар, особено ако сме имали завишени нива преди бременността. Постоянно проследяване на техните стойности също се препоръчва за предотвратяване на прееклампсия или ранното диагностициране.
- Редовното физическо движение помага на бременните жени да контролират килограмите, да регулират кръвната захар, да се чувстват по-тонизирани и спокойни в бременността си.
- Добрият сън също е важен за предотвратяване на прееклампсия. Липсата на качествен сън може да доведе до психически и физически стрес, който се отразява отрицателно на нивата на кръвното налягане.
- Препоръчително е храната, която приемаме, да е с по-ниско съдържание на сол и да не приемаме твърде много кофеин.
- Някои лекари препоръчват да се приемат малки дози аспирин, тъй като с негова помощ може да се намали риска от прееклампсия. Не бива обаче да приемаме медикаменти без предписание от лекар, особено докато сме бременни.
Заключение
Прееклампсията е изключително сериозно здравословно състояние, което се появява при бременни жени и може да застраши органите и здравето както на майката, така и на плода. Състоянието е често срещано, поради което лекарите са запознати с него и са готови да назначат правилното лечение.
Често задавани въпроси
Какво е прееклампсия и как се развива?
Прееклампсията е усложнение на бременността, което е сериозно състояние с необходимост от навременна консултация с наблюдаващия лекар. Възможно е да се появи и след раждане, като тогава се нарича следродилна прееклампсия. Характерно за заболяването е високото кръвно налягане, което може да засегне различни органи.
Как се диагностицира прееклампсия?
Ако забележим признаци и симптоми на прееклампсия, е редно да се обърнем към лекаря, който наблюдава бременността ни, възможно най-рано. Изследване на прееклампсия обикновено включва тестове, които проследяват кръвното налягане, съдържанието на кръвта и урината. Може да се направи скрининг за прееклампсия с ехограф, за да се разгледа структурата на плацентата и количеството амниотична течност.
Опасно ли е това заболяване?
Прееклампсията натоварва сърцето и бъбреците. Може да повлияе на кръвния поток към плацентата. Застрашени са също черния дроб и белите дробове на майката. Без правилна диагноза и последващо лечение може да се стигне до животозастрашаващи последствия.
Източници
- Editorial Staff. Preeclampsia, Cleveland Clinic, Last reviewed on 05/28/2024.
- Ramos, J., et al. Preeclampsia, Thieme Connect, Rev Bras Ginecol Obstet 2017
Блог
Рецепти
Свързани публикации
Вероятно няма жена, която да не се е сблъсквала с болки в кръста и
Традиционно билките имат здравословни ползи, но не всички са безопасни по време на бременност.
Витамин D3 при бременност - днес ще говорим каква е връзката между тях и