Трептене на клепача – 6 възможни причини

Обновена: 21.02.2025|
трептене на клепача

Със сигурност повечето от нас са усещали трептене на клепача – кратко гъделичкане на едното око, което ни прави впечатление, но не може да си обясним причината. В настоящата статия ще разгледаме възможните причини за това явление.

Трептене на клепача – какво представлява?

Трептене на клепача, или миокимия, е неволен и повтарящ се спазъм на мускулите на горния или долния клепач. Спазмите са безболезнени и серията продължава няколко секунди, но когато се случват често, това може да е индикация, че тялото иска да ни каже нещо. Почти винаги изчезва от само себе си.

Миокимията не е болест. Трептене на клепача се причинява от хиперактивация на мускулните фибри. Тази хиперактивация не се диктува от главния мозък, а настъпва напълно необяснимо и внезапно. Засегнатите мускули са мускулчетата на клепачите – повече долния, отколкото горния.

Състоянието може да се срещне при напълно здрави индивиди. Потрепванията се наричат фасцикулации. Такъв тип трептене може да се появи също на устната, челото или прасеца, но в настоящата статия ще се фокусираме върху причините за трептене на клепача. 

Всъщност причините могат да се крият в начина на живот. 

 

Възможни причини за трептене на клепача

Важно е да се каже, че ако усещаме трептене на клепача, това не е повод за притеснение. Както вече стана ясно, тези импулси настъпват без ясна причина, но се смята, че някои наши навици в ежедневието и начина ни на живот могат да допринесат.

Умора и липса на сън

Прекомерната умора, липсата на пълноценен сън или пък нередовната почивка могат да причинят трептене на клепача. Причината е, че работата и натовареното ежедневие натоварват мускулите. Когато не си почиваме или не спим достатъчно, мускулите не могат да починат и да се възстановят. Това е възможна причина в мускулните фибри да се образуват спазми, които да се изразяват в трептене. 

Прекалено много кофеин или енергийни стимуланти

 

 

трептене на клепача, кофеин

 

Енергийните напитки и кофеинът са част от ежедневието на повечето работещи хора, защото през деня ни е необходима енергия, която по една или друга причина не можем да набавим. Но тези напитки са изключително вредни за тялото, особено в големи количества.

Кофеинът в големи количества влияе на нервната система като блокира синтеза на аденозин – невротрансмитер, което насърчава релакса и спокойствието. Кофеинът ни прави по-енергични, но пък и тялото не си почива качествено, което може да причини трептене на клепача. 

Препоръчителната дневна доза за кофеина е около 400 мг за един възрастен индивид. Когато правим сметката за позволените кафени напитки на ден, не бива да забравяме, че шоколадът, черният чай и популярните газирани напитки съдържат немалко кофеин. 

Астенопия

Макар и да звучи сериозно, астенопията означава преумора на очите и в много случаи се стига до трептене на клепача. Напълно нормално е, ако работим на компютър, прекарваме много време пред екрана на дигитално устройство, четем книга на неподходяща светлина в един момент да изпитаме преумора на очите.

Липсата на почивка може да доведе до трептене на клепача, тъй като мускулите не си почиват и мускулчетата могат да получат спазъм. За да повлияем благоприятно здравето на очите си, може да внедрим в ежедневието си правилото 20-20-20. 

Правилото 20-20-20 е лесен трик за почивка на очите: на всеки 20 минути работа да си правим 20 секунди почивка, като гледаме на 20 крачки от нас. 

Тази “дигитална умора, както я наричат и офталмолозите, може да причини и сухота на очите. Това състояние може да бъде причинено и от носенето на контактни лещи за дълго време или от възрастта.  

Липса на магнезий

 

трептене на клепача, магнезий

 

Една от основните функции на магнезия в тялото е да регулира мускулната функция. Когато нивата са ниски, това може да доведе до болка в мускулите, спазми и напрежение, което може да засегне и мускулите около окото. Освен това магнезият отговаря и за функцията на нервите. Тяхното здраве е ключово за превенция на трептене на окото. 

Ако страдаме от дефицит на магнезий, независимо от причината, то хубава новина е, че може да си го набавяме чрез добавки и чрез храната. Храни, богати на магнезий, са:

  • Авокадо (30 мг)
  • Спанак (80 мг)
  • Банан (30 мг)
  • Тиквени семки (260 мг)
  • Бадеми (270 мг)

Посочените стойности са в количество от 100 грама.

Стрес и тревожност

Силният стрес вреди на нервната система и мускулите. Хормонът, който се повлиява много от нивата на стрес, е кортизолът. Високите нива на кортизол могат да хиперстимулират мускулите и това да доведе до неволни контракции. Те могат да засегнат не само мускулчетата на окото.

Кортизолът е причинител и на дисбаланс на електролити – калий и магнезий. Те са много важни са отпускането на мускулите и като цяло за мускулната функция. 

Алергии

 

трептене на клепача

 

Когато сме алергични към полен, домашен прах, животинска козина, мухъл или други дразнители при контакт с тях може да получим сърбеж на очите, зачервяване, сълзене и дори болка. Тези раздразнения могат да натоварят околоочните мускули и да предизвикат спазми в тях.

Ако допълнително търкаме очите, за да облекчим сърбежа, то това може допълнително да влоши проблема. С подходящите капки за очи, предписани от офталмолог, ще облекчим алергичната реакция и получилото се трептене на клепач.

 

Трептене на клепача и окото – едно и също ли е?

Краткотрайното трептене на клепача не е обезпокоително, но ако усещаме трептене на една част на лицето, то това може да бъде сигнал за сериозно състояние. Увреждане на очните мускули, засягане на зрителния нерв, мозъчен, вестибуларен или друг проблем.

Значение има и продължителността на треперенето на клепача.

Ако проблемът се задържи за 2-3 седмици и се разпространява към други части на лицето, ако треперенето е интензивно и съпроводено с двойно виждане, замаяност и мускулна слабост, ако симптомите не отшумяват въпреки почивката, консултацията с офталмолог е наложителна.

Лицевата миокимия е трептене на едната част на лицето, която може да е причинена от сериозни състояния:

  • Загуба на миелин в основата на мозъка
  • Възпален нерв
  • Глиом на мозъка

 

Разбира се, когато изпитваме такова трептене в лицевата част (бузи, слепоочие, чело и др.) трябва да се консултираме с лекар. Понякога причините може да се припокриват с тези за трептене на окото.

 

Заключение

Трептене на клепача на окото определено ще ни направи впечатление, но много рядко означава, че има проблем със здравето ни. Тези спазми на околоочните мускули сигнализират по-скоро неправилен начин на живот – прекомерна умора и стрес, липса на почивка, прием на голямо количество кофеин. Понякога причините могат да се крият в дефицити на някои вещества, които отговарят за нервите и мускулите.

Със здравословен начин на живот миокимията, какъвто е медицинският термин, може да се предотврати напълно.

 

Често задавани въпроси

Какво представлява трептенето на клепача?

Трептене на клепача се нарича още миокимия и е спазъм на околоочните мускули.

Какви може да са причините за трептене на окото?

Причините често се крият в умора, недоспиване, натоварване на очите, дефицит на някои вещества или алергии.

Как може да предотвратим трептене на окото?

Редовната почивка, здравословно хранене и спорт могат да спомогнат за правилна функция на мускулите, включително и тези на клепачите.

Категории: Здравна енциклопедия|Публикувана: 21.02.2025|

Сподели тази статия, избери платформа!

Проверено от
Д-р Ваня Шипочлиева, д.м. ВМА - гр. София
home8pip7oulzz8g j

Блог

Рецепти

mobile front

Популярни продукти

8fd8f1091606e0bd67bdc2ca0d399c46?s=96&d=mm&r=g

Елица Николова е студент в специалност “Книгоиздаване” в Софийски университет “Св. Климент Охридски”. Интересите ѝ са в областта на здравословната кулинария, бялата козметика и пътуването.

Свързани публикации

Оставете коментар