Сухота в очите – причини и начини за облекчаване
Сухота в очите може да се появи в различни етапи от живота ни, а причините за това са разнообразни. Най-добрият начин да се отървем от неприятните усещания е да третираме проблема, който я причинява. Ще разгледаме какви са причините за сухота в очите, как да се предпазим и как да намалим и излекуваме дискомфорта.
Симптоми на сухота в очите
Както споменахме, сухотата в очите обикновено е симптом на друго заболяване или здравословно състояние. Има обаче някои ключови симптоми, които съпътстват сухотата:
- Сърбеж и парене в очите
- Усещане за външно тяло, песъчинка или прах в окото, който не можем да премахнем
- Зачервяване на очите и забележими червени капиляри
- Замъгляване на зрението
- Затруднено фокусиране
- Чувствителност към светлина
- Умора и болка в очите
Рискови фактори за сухота в очите
Въпреки че причините за сухота в очите може да са разнообразни и да афектират хората по различни начини, има някои основни причини, които причиняват това здравословно състояние:
- Сухота в очите се появява по-често при хора над 50-годишна възраст. Жените страдат от сухота в очите по-често от мъжете поради естествените хормонални промени, през които преминават.
- Честата дълготрайна употреба на контактни лещи може да намали производството на естествени сълзи.
- Продължителното гледане наблизо в монитор, книга или друг обект може да ни предразположи към сухота в очите.
- Стоенето в стая със сух студен въздух (като при охлаждане с климатик) може да намали естественото сълзене.
- Външни фактори като силен вятър, престой в прашни и сухи пространства може да е рисков фактор.
- Тютюнопушенето и консумацията на алкохол могат да повлияят отрицателно на очите, като това включва и появата на сухота.
- Някои лекарства също са рисков фактор; влияние върху очите се наблюдава най-често при някои антидепресанти и медикаменти за регулиране на кръвното налягане.
- При някои хора сухотата в очите може да е симптом на алергична реакция. В такива случаи е редно да се обърнем към алерголог, който да установи проблемния алерген и да се справим с него.
- Хронични заболявания като лупус, ревматоиден артрит, синдром на Сьогрен, склеродерма, дисфункции на щитовидната жлеза и дефицит на витамин А може да се проявят с персистираща сухота в очите.
Причини за хронична сухота в очите
Сълзите не са просто вода – те са комбинация от естествени мазнини, водниста течност и секрет. Тази смес е чудесен начин да се овлажняват очите. Тялото регулира количеството и качеството на сълзите спрямо външните фактори и моментът от денонощието.
Слъзният филм върху окото трябва да се поддържа цял между миганията. Сухотата в очите поради гледане в екрани често е причинена от твърде рядко мигане, което не дава възможност на тънкия пласт да се зареди с нова течност. Тестове за проблеми със слъзния пласт се провеждат при хронична сухота в очите.
Проблеми с качеството и количеството на естествените сълзи може да се появят поради хормонални промени, автоимунни заболявания или алергии, засягащи очите – това наричаме синдром на сухото око.
Хроничната сухота в очите може да се появи поради проблем с производството на естествените сълзи, които окото произвежда. Понякога количеството им не е достатъчно за правилно овлажняване на очите, но е възможно проблемът при тях да е също качествен. Това може да доведе до хронично възпаление и раздразнение на очите.
В днешно време много хора страдат от сухота в очите поради прекарването на много време пред компютърния екран. При тези случаи обаче очните проблеми не са единствени – т.нар. компютърен визуален синдром също включва сухота в очите, но и още редица специфични симптоми.
Постоянната работа в офис, от своя страна, също може да създаде дискомфорт, като включва многообразие от симптоми, част от които се проявяват в очите и включват сухота и някои други признаци. Това явление наричаме офисен синдром.
Как да се справим?
Първата стъпка за справяне със сухотата в очите е да намалим рисковите фактори в живота си. Ако например носим контактни лещи, се препоръчва да ги сваляме по-често и да избираме очила, когато е възможно. Редовните почивки при използване на компютър или четене на книга също са важни за здравето на очите ни.
Ако живеете на място със сух въздух, може да използвате овлажнител за въздух, който да намали дискомфорта в очите.
Хубавото измиване на очите също е важно, за да се предпазим от сухота в очите. Има и някои други средства за облекчаване на сухотата, които може да се открият в аптеките като изкуствени сълзи, но и специални гелове и лосиони.
Народни лекове за сухота в очите
Има някои билки, които може да помогнат да възстановим баланса на сълзите. Не се препоръчва прилагането на повечето от тях върху очите, но редовният им прием може цялостно да подобри здравето им. Добри традиционни средства са:
- Куркума
- Гинко билоба
- Лайка
- Боровинки
Добрата хидратация е от основно значение, тъй като дехидратираният организъм не може да произвежда достатъчно количество естествени сълзи.
Топли компреси върху очите могат значително да помогнат при сухота. Хубаво е да се правят 2-3 пъти на ден.
Освен народни средства можем да се обърнем и към някои хранителни добавки, които да подобрят очното здраве. Има някои витамини, които могат да подобрят състоянието – най-добре се отразяват добавки с омега-3 мастни киселини, които намаляват възпалението и повишават производството на естествени сълзи, и витамин А, който е особено важен за доброто здраве на очите.
Цинк и витамин C може да намалят възпалението и да намалят сухотата в очите.
Защо е важно да излекуваме сухотата?
Сухотата в очите може да понижи защитните им функции. Това може да е предпоставка за навлизане на бактерии и други вредители, както и за хронично раздразнение на деликатния орган. Възможно е да се наблюдават микроразкъсвания и протриване на очната ябълка вследствие на хроничната липса на естествени сълзи.
Освен че сухотата в очите може да е причина за някои увреждания, тя е причинител на постоянен дискомфорт, който може да попречи на ежедневните ни дейности.
Заключение
Сухотата в очите се появява при много хора, а причините за нея могат да са разнообразни. Ако проблемът продължава и не се повлиява от народни и фармацевтични лекове за овлажняване на очите, е препоръчително да се обърнете към офталмолог, за да сте сигурни в здравето на тези така важни органи.
Често задавани въпроси
Защо се появява сухота в очите?
Основната причина за сухота в очите е недостатъчното производство на естествени сълзи, които да поддържат окото добре овлажнено. Това може да се дължи на различни външни и вътрешни фактори. Състоянието може да се управлява с лекарствени средства, но е добре да потърсим първоизточника на сухотата.
Какви са причините за хронична сухота в очите?
Проблеми с качеството и количеството на естествените сълзи може да се появят поради хормонални промени, автоимунни заболявания или алергии, засягащи очите.
Как да се справим със сухотата в очите?
Първата стъпка за справяне със сухотата в очите е да намалим рисковите фактори в живота си. Ако например носим контактни лещи, се препоръчва да ги сваляме по-често и да избираме очила, когато е възможно. Редовните почивки при използване на компютър или четене на книга също са важни за здравето на очите ни.
Защо е важно да излекуваме сухотата?
Сухотата в очите може да понижи защитните функции на очите. Това може да е предпоставка за навлизане на бактерии и други вредители, както и за хронично раздразнение на деликатния орган. Възможно е да се наблюдават микроразкъсвания и протриване на очната ябълка вследствие на хроничната липса на естествени сълзи.
Блог
Рецепти
Свързани публикации
Замъглено зрение може да бъде причинено от множество фактори, някои по-леки, но и други, изискващи незабавно лечение.
При възникване на сърбеж в очите обикновено става въпрос за алергична реакция, но има методи за облекчаването му.
Състоянието, при което сълзите не осигуряват адекватна хидратация и защита на очите, е известно като синдром на сухото […]