Сърбеж в очите – как да се справим с него?

Обновена: 18.09.2024|
Сърбеж в очите.

Вероятно на всеки от нас му се е случвало някога, но каква все пак би следвало да е причината за упорития сърбеж в очите? В медицината състоянието е познато под термина “сърбящи очи”, а латинският му еквиваленt е “pruritus”. Окото е изключително комплексен орган и в съвременния свят е подложен на непрекъснати агресивни атаки от средата, които рано или късно прерастват в алергии. Сърбежът често се явява като признак на алергична реакция, особено когато е съпроводен с други симптоми като зачервяване, сълзене, подуване или усещане за парене.

Защо сърбежът в очите не бива да бъде пренебрегван?

Алергичният сърбеж в очите се дължи на отделения хистамин, който е химично вещество, произвеждано от имунната система в отговор на алергени. Механичното търкане на очите с ръце в отговор на дразнението, допълнително стимулира освобождаването на хистамин, което влошава сърбежа и възпалението.

 

 

Алергичните конюнктивити представляват възпаление на конюнктивата (прозрачната мембрана, която покрива вътрешната повърхност на клепачите и предната част на очната ябълка), дължащо се на реакция на свръхчувствителност при продължително излагане на даден антиген (вещество, което имунната система разпознава като заплаха).

Силният сърбеж е придружен от зачервяване на очите и засяга и двете очи.

 

Причини за сърбеж в очите

Сърбежът в очите може да се появи в резултат на разнообразни фактори, така че е важно да изследваме внимателно съпътстващите симптоми на проблема и да не отлагаме посещението при офталмолог.

Фактори, които могат да предизвикат раздразнението:

  • Сезонни алергии. Състоянието е характерно предимно за пролетните и летните месеци, тъй като тревата и плевелите действат като външни алергени, а концентрацията на пчелен прашец е главната предпоставка за възникването му.
  • Целогодишни алергии. Целогодишните алергии от своя страна са причинение от мухъл или от прах.
  • Алергична реакция от козметични продукти и разтвори за лещи. Възможно е да се развие алергия от използани козметични продукти. Различните гримове за очи като спиралите например, лосионите, сапуните и кремовете за лице, както и разтворите за контактните лещи не е изключено да предизвикат сърбежа.
  • Алергични реакции от козината на домашни любимци
  • Алергични реакции от лекарства
  • Алергични реакции от храни
  • При наличие на още симптоми като парене и сухота в очите е възможно причината да не е просто алергична реакция. Например при кератит (възпаление на роговицата) сърбежът е придружен от болка, парене и сухота в очите, а причините включват инфекции, травми, излагане на дразнещи вещества и други.
  • Блефарит. Блефаритът е състояние, придружено от възпалени клепачи, чиито причинители са бактериите микроскопични акари, живеещи върху повърхността на клепачите.
  • Контактни лещи. Друг възможен случай на сърбеж може да е резултат от нередовна смяна и небрежно отношение към носенето на контактни лещи.

 

Обобщение на рискови фактори

 

Сърбеж в очите.

 

Невъзможно е да бъдат посочени универсални алергени, защото те се определят от индивидуалната реакция на организма при взаимодействие с тях. В наши дни човекът непосредствено е изложен на множество химически агенти, които носят потенциала да предизвикат алергия. Причината често е комплексна и обединява генетичните фактори с факторите на околната среда.

В обобщение рисковите фактори за появата на „сърбящи очи“ са:

  • Престой на открито в близост до трева, полени и плевели (при сезонните алергии)
  • Излагане на силна слънчева светлина
  • Косместите домашни любимци
  • Храната за рибки и отпадъчните продукти в аквариума
  • Гримове за очи – спирали, сенки, моливи и т.н
  • Козметичните продукти за лице
  • Разтворът за контактни лещи
  • Някои храни
  • Някои лекарства
  • Предшестващи заболявания на очната повърхност ато синдром на сухото око
  • Блефарит

 

Клепачите притежават защитна за очите функция спрямо заплахите от околната среда и слънчевата светлина. В тях се разполагат мастни жлези, които участват във формирането на слъзния филм – мейбомиеви жлези. Техният секрет отговаря за смазването на мигления ръб, спомага за пълното прилепване на клепачите към очите и възпрепятства отделянето на сълзи от очната цепка.

При запушване на отвърстието на мейбомиевите жлези в резултат на прекомерно отделяне на мастен секрет, клепачите се възпаляват. За възпалението често допринасят различни бактерии и състоянието е известно като ечемик на окото.

Инфекциозният блефарит настъпва при заразяване с бактерии като стафилококи, херпес вирус, варицела вирус, срамни въшки и други. Характерен симптом на заболяването са сухите клепачи, които водят до чувство за парене и сърбеж в очите.

 

Как да се справим със сърбежа в очите?

 

Сърбеж в очите, капки.

 

При появата на сърбежа най-важното е да бъде потисната и овладяна естествената необходимост от потъркване на очите, която стимулира производството на хистиамин и влошава състоянието.

С установяването на причината за сърбеж в очите следва да бъде приложено съответното лечение от специалист офтамолог.

Повечето аптеки предлагат без рецепта различни изкуствени сълзи и очни капки, които допринасят за облекчаване на симптомите при по леките случаи. Студеният, чист и влажен компрес за очи също е една добра алтернатива. Така алергените и другите медиатори на възпалението се разреждат и отмиват.

В случаите на сезонни алергии обикновено се предписват противоалергични капки.

Когато сърбежът е придружен от симптомите на взаимодействие на хистиамина с H1 и H2 рецепторите, антихистиаминовите капки са традиционното лечение. Но те само временно успяват да потиснат симптомите, тъй като не влияят на останалите причинители на състоянието – простагландините и левкотриените. Локалните препарати, някои от които със съдържание на антихистамини, също са неприложими при тежките форми на алергичен конюнктивит.

Нестероидните противовъзпалителни средства са способни да повлияят на медиаторите на възпалението, основно чрез потискане на ензимите, отговорни за производството на възпалителни съединения.

Кортикостероидите се нареждат сред най-добрите средства за лечението на тежките случаи на алергичен конюнктивит, който не се поддава на стандартната терапия. Те действат, като потискат активността на имунната система и намаляват възпалителния отговор в конюнктивата. По правило се приемат в кратък срок от време и употребата им се избягва заради множеството им странични ефекти като вторично инфектиране, катаракта и повишаване на вътреочното налягане.

 

Кога е редно да потърсим специалист?

Хората, които носят лещи, трябва спешно да потърсят специалист при поява на симптомите на алергичен конюнктивит, защото е съвсем възможно да се е развила алергия към самите лещи или към разтворите за почистване.

При всички форми на очни алергии освен сърбежа се наблюдава сълзене и зачервяване на очите, както и оттекли клепачи. Това е правилното време за консултация при специалист. Специфичните клинични прояви би трябвало да спомогнат за разграничението на отделните видове алергичен конюнктивит.

Симптоми на отделните видове алергичен конюнктивит

При различните видове алергичен конюнктивит, измененията в релефа на конюнктивата на клепачите могат да варират. В някои от случаите се среща загрубяване на клепачите и вътрешна набразденост, която постепенно прераства в олющвания.

За най-тежките случаи е присъщо да се появят точковидни увреждания върху повърхността на роговицата. Те предизвикват отслабване на зрението, свръхпроизводство на слъзния филм, раздразнимост към светлина и остра или пареща болка.

 

Природолечение при сърбеж в очите

 

Сърбеж в очите, зелен чай.

 

Сред многочислените богатства на природата лесно можем да открием необходимите средства, за да облекчим протичането при по-леките състояния на алергичен конюнктивит.

Зелен чай

Зеленият чай е с високо съдържание на биофлавоноиди, които са способни да облекчат раздразнението и възпалението на очите, засегнати от алергичен конюнктивит.

Тулси

Тулси, известен още под името “свещен босилек”, притежава антиоксидантни, антибактериални, противовъзпалителни и облекчаващи качества, които действат като защита от увреждания и свободни радикали.

Колоидно сребро

Колоидното сребро често се използва за лекуване на очни инфекции, независимо от причината за появата им. Инфектираните клетки се елиминират от миниатюрните сребърни колоиди, като ги привличат електромагнитно и ги пренаочват към кръвообръщението.

Куркума

Прави се разтвор от две лъжици куркума в чаша гореща вода и с него се напояват памучни тампони, които да бъдат приложени като топъл компрес. Антибактериалните свойства на куркумата имат облекчаващо действие за симтомите на конюнктивит.

Алое вера гел при сърбеж в очите

Съдържанието на алоин и амодин в гела от алое вера се характеризира с антигъбичните си и антибактериални свойства. Нанесен върху клепачите или преработен под формата на капки за очи също може да бъде една добра алтернатива в борбата срещу алергичния конюнктивит.

 

Заключение

Натрапчивият сърбеж в очите възниква най-често в резултат на алергична реакция към някой от множеството потенциални стимули в обикновената ни среда на живот – от козметичните продукти за ежедневна употреба, храните и напитките, преминали през съмнителна фабрична обработка до разтворите за контактни лещи и лекарствата.

Дори слънчевата светлина може да заеме функцията на алерген и да провокира неприятното състояние.

Студените и чисти компреси, антиалергичните капки за очи, както и някои природни средства гарантират бързо и ефективно преодоляване на проблема в домашни условия, но все пак е необходимо да бъдем внимателни за придружаващите симптоми и да се консултираме с медицинско лице, за да избегнем риска от подценяване или объркване на естеството на заболяването.

 

Често задавани въпроси

Какви са често срещаните причини за сърбеж в очите?

Сърбежът в очите може да бъде причинен от различни фактори, включително алергии (към цветен прашец, пърхот от домашни любимци, акари), синдром на сухото око, дразнене на контактните лещи или очни инфекции като конюнктивит. Фактори на околната среда като дим, вятър или замърсяване също могат да допринесат за сърбеж в очите.

Как мога да облекча сърбящите очи у дома?

За да облекчите сърбежа в очите у дома, можете да използвате антихистаминови капки за очи без рецепта или изкуствени сълзи. Прилагането на студен компрес върху затворени очи може да намали сърбежа и възпалението. Също така е важно да избягвате да търкате очите си, което може да влоши дразненето.

Кога трябва да посетим лекар при сърбеж в очите?

Трябва да посетим лекар, ако сърбежът в очите е придружен от силно зачервяване, болка, секреция или промени в зрението. Както и ако лекарствата без рецепта не дават облекчение или ако сърбежът продължава продължителен период от време.

 

Категории: Здраве|Публикувана: 02.08.2024|

Сподели тази статия, избери платформа!

Проверено от
Д-р Ваня Шипочлиева, д.м. ВМА - гр. София
dr.vanya sh

Блог

Рецепти

mobile front

Популярни продукти

4826b36af017f846cd894fd52fce7a184afdcc3b0e79abf53f771e902738fc83?s=96&d=mm&r=g

Пенелопе Пенчева е автор на статии на тема здраве, пълноценно хранене и билкарство. Интересува се от естествени съставки в храненето и козметиката, като умело съчетава употребата им в подробни материали по темата.

Свързани публикации

Оставете коментар