Супа с кисело зеле и праз

Обновена: 27.02.2024|
супа с кисело зеле и праз, армеева чорба

Киселото зеле е сред най-почитаните продукти в нашата народна кухня, като често присъства на българската трапеза и влиза в състава на редица традиционни ястия.

Една от любимите на българина рецепти против махмурлук е известната супа с кисело зеле и праз или армеева чорба. Освен детоксикиращата си слава, която има, тази супа е и пълна с витамини и пробиотици, които допринасят за добро храносмилане и силна имунна система.

 

Рецепта за супа с кисело зеле и праз

Време за приготвяне Порции Хранителна стойност в 1 порция
40 минути 5 11,2 нетни въглехидрати
125 калории

 

Необходими продукти:

  • 3 стръка праз, нарязан на ситно
  • 50 мл зехтин
  • 300 г кисело зеле, нарязано на тънки ленти (около половин кисела зелка)
  • 1 сушени люта чушка или 1 сушена сладка чушка, нарязана на ситно
  • 750 мл зелев сок
  • 750 мл вода
  • 1 ч.л. червен пипер
  • 1 ч.л. чубрица
  • черен пипер на вкус

 

Начин на приготвяне:

  1. В голяма тенджера загрейте зехтина.
  2. Добавете нарязания праз и го задушете до омекване.
  3. Прибавете червения пипер, лютата чушка, киселото зеле и продължете да задушавате за още 2-3 минути.
  4. Залейте със зелевия сок и водата, след което оставете супата да заври.
  5. Намалете огъня и оставете да ври на слаб огън, докато зеленчуците омекнат.
  6. Добавете чубрицата, черния пипер и разбъркайте добре.
  7. Опитайте и коригирайте подправките, ако е необходимо.
  8. Сервирайте супата. По желание може да добавите допълнително чубрица за декорация.

 

Таза сгряваща и освежаваща супа с кисело зеле и праз не само е изключително вкусна, но и отговаря на изискванията на кето диетата, осигурявайки ви необходимите хранителни вещества.

Нейните ползи са споменати дори и от Вазов в едно от неговите произведения „Службогонци“, където героят му казва: „Бабата нека си пие армеева чорба. Хем стомаха оправя, хем не опива.’’

Супата е по-вкусна с филийка хляб, а с нашата кето смес можете да си приготвите такъв с голяма лекота.

Ползите от консумацията на кисело зеле и зелев сок

 

супа с кисело зеле и праз, армеева чорба

 

Сред най-здравословните храни безспорно е киселото зеле. В българската кулинарна традиция, заедно със зелевата чорба, са се наложили като неотделима част от зимните ястия.

Пробиотици за здравословна чревна функция

Киселото зеле се произвежда чрез млечнокисела ферментация, която създава пробиотични бактерии. Тези бактерии играят ключова роля в поддържането на баланса на микроорганизмите в червата, което подпомага доброто храносмилане и абсорбция на хранителни вещества.

Богатство от витамини и минерали

В тях се съдържат и множество витамини и минерали, които са важни за поддържането на оптимално здраве. Витамин C, витамин К и калий са само някои от ключовите вещества, които подпомагат имунната система, укрепват костите и поддържат нормална сърдечна функция.

За здрава и красива кожа

Витамин C също така подобрява здравето на кожата, като подпомага производството на колаген, който е от съществено значение за еластичността и младежкия й вид.

Антиоксидантна защита

Зелевият сок и киселото зеле съдържат антиоксиданти, сред които антоцианини, допринасящи в борбата със свободните радикали и оксидативния стрес.

Поддържане на здравословно тегло

Зелевият сок се характеризира с ниско съдържание на калории и високо съдържание на фибри, поддържащи чувство на ситост, което го прави подходящ за тези, които целят загуба на тегло.

Намалява стреса

Консумацията на ферментирали храни има и ползи при управлението на стреса и тревожността. Пробиотиците в тях обогатяват чревната флора и предотвратяват дисбаланса, който може да бъде свързан с емоционални проблеми.

 

Полезните свойства на празът

Празът също не отстъпва по здравословни ползи от киселото зеле. Този зеленчук е природен антибиотик срещу настинки, грип и различни инфекции.

Подобрява храносмилането

Празът е богат източник на пребиотици, растителни фибри, които стимулират растежа на пробиотиците – полезните бактерии в червата.

Защита от инфекции

Кемпферолът, съдържащ се в праза, е флавоноид с антиоксидантна активност, който предоставя мощна защита срещу бактерии, вируси и гъбични инфекции.

Регулира нивата на кръвната захар

Серните съединения в праза – алицин, дипропил дисулфид и алил сулфид, допринасят за понижаване на нивата на кръвната захар.

Диуретично и пречистващо действие

Съдържащите се калиеви соли в праза придават на растението диуретично действие, което допринася за детоксикацията на организма и подпомага дейността на черния дроб и жлъчката.

Изобилие на витамини и минерали

Празът е богат източник на различни витамини и минерали, сред които магнезий, калий, фосфор, желязо, витамини А, С, К, В6 и фолиева киселина и други, които играят важна роля в поддържането на оптималното здраве на организма.

За здрави кости и кръвоносна система

Витамин К, който се намира в праза, е от съществено значение за здравето на костите и костния метаболизъм. Този витамин участва в процесите на калцификация на костите и е важен фактор за поддържането на кръвоносната система в добро състояние.

 

Още от здравословната ни кухня

 

кето касерола с кисело зеле и гъби, супа с кисело зеле и праз

Опитайте и тази вкусна и здравословна рецепта за касерола с кисело зеле и гъби.

 

Ако това предложение за супа с кисело зеле и праз ви е харесало, можете да разгледате още много подобни в секцията „Кето рецепти“ в нашия блог.

Присъединете се и към здравословната ни и споделена кухня във фейсбук, където ще можете да споделяте вашите решения за режимни рецепти.

Приятен апетит!

Категории: Кето рецепти, Супи при кетогенен режим - Фор Лайф|Публикувана: 20.12.2023|

Източници

Няма източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

c388037f827d63bafd089b4a78f3d5f7?s=96&d=mm&r=g

Калина Петкова притежава специализирани познания в сферата на медицината, фармацията и ботаниката, като нейните интереси са насочени главно в холистичните методи на лечение, билколечението и астрологията.

Свързани публикации

Оставете коментар