Сухи лакти – как да се погрижим за загрубялата кожа?

Обновена: 23.02.2024|
Сухи лакти.

Понякога най-податливи на изсушаване могат да бъдат най-пренебрегваните зони на тялото – тези, които често забравяме напълно при редовната си грижа за кожата.

Доказателството за това е появата на сухи лакти. Фактори като дехидратация, тютюнопушене, студеното време и някои перилни препарати или козметични продукти могат само да влошат положението. За щастие, има редица начини, по които може да се погрижим за грубата и суха кожа.

 

Какви са причините за сухи лакти?

Кожата на лактите е значително по-различна от тази на други места. Тя има тенденция да бъде много по-дебела, за да може да издържи на механично разтягане, и е по-суха, защото тази област има значително по-малко мастни жлези.

Проблемите се появяват най-често през зимата, когато температурите и влажността на въздуха падат и лишават кожата от влага, но това може да се случи по всяко време на годината.

magnezii 01 400
mgnezii 01 600
magnezii 01 400
mgnezii 01 600

Ежедневното използване на по-агресивни продукти за къпане също може да бъде един от основните виновници. Сухата, лющеща се кожа на лактите може да бъде причинена и от различни фактори, включително генетика и редица кожни заболявания.

Ето още няколко фактора, които изсушават кожата на лактите:

  • Хлор – често хлорът в басейните може да изсуши кожата. Това се получава и ако пропуснем да нанесем хидратиращо средство след дълъг престой във вода.
  • Горещи вани и душове – горещата вода може да лиши кожата от естествените мазнини и да причини изсушаване, особено ако се наслаждаваме на продължителни вани или душове.
  • Хладно, сухо или горещо време – климатът и времето играят важна роля за сухата кожа. Ако  редовно излагаме лактите си на неблагоприятни климатични условия, те лесно могат да загубят влага. Имайте предвид, че климатикът също може да ни изиграе лоша шега.
  • Дехидратация – липсата на хидратация може да доведе до суха кожа, тъй като организмът дава приоритет на водата в други части на тялото. Човек, който пие алкохол или се поти прекомерно, също може да допринесе за обезводняването, особено ако не замества изгубените течности.
  • Тютюнопушене – химикалите в цигарите намаляват притока на кислород към кожата и ускоряват нейното стареене, което може да доведе до сухи и груби участъци.
  • Триене – триенето от тесните дрехи може да раздразни и изсуши лактите. Човек, който почива върху твърди повърхности, също може да направи лактите по-сухи и груби поради контакта, който дразни кожата.
  • Някои лекарства – ако приемаме някои видове лекарства, като диуретици, ретиноиди или видове витамин А – това също може да доведе до изсушаване.
  • Контактен дерматит – в случай, че дадено вещество дразни кожата или предизвиква алергична реакция, то може да се окаже и причината за поява на сухи лакти.

 

Какво да направим, за да избегнем сухите лакти?

 

Сухи лакти.

 

Макар сухите лакти да са неприятно състояние, симптомите често са само временни. Независимо от причината, има стъпки, които може да предприемем, за да помогнем на тази част от тялото да възвърне естествената си мекота.

Възможно е да е необходимо само да променим режима си на къпане или да изпробваме нов лосион, за да хидратираме кожата си и да запазим влагата.

В някои случаи могат да бъдат полезни лекарства за състоянието, причинило загрубяване на кожата, които се продават без рецепта, или други, отпускащи се по лекарско предписание.

Ако симптомите продължават, посъветвайте се с вашия лекар или дерматолог, за да намерите подходящото за вас лечение.

 

Начини за справяне със сухи лакти

Има различни средства за суха и груба кожа на лактите. Някои естествени съставки могат да помогнат за успокояване на състоянието. Също така има и много мехлеми, лосиони и кремове, лесно достъпни за употреба в домашни условия.

Като промените начина си на живот, съчетан с редовно ексфолиране и овлажняване, със сигурност скоро ще забележите видими подобрения във външния вид на лактите си. Ето и няколко съвета за справяне с този проблем.

 

Поддържайте лактите си хидратирани

За суха кожа овлажняването е абсолютно необходимо. Ако правите това за лицето или други части на тялото си, време е да го приложите и върху тази така деликатна зона. Не забравяйте, че лактите нямат жлези, които ги поддържат овлажнени, което ги кара да се усещат много по-сухи от останалата част от тялото ни.

На помощ идва всеки овлажнител, който съдържа някои от следните съставки:

  • масло от ший или какао
  • кокосово масло
  • зехтин
  • бадемово масло
  • слънчогледово масло
  • сусамово масло
  • царевично олио
  • рициново масло
  • алое вера
  • пчелен мед

 

Направете ревизия на козметиката си

Въпреки че най-вероятно обожавате уханието на душ гела си и разнообразието от мириси и текстури, силно ароматизираната козметика често кара кожата да се чувства суха.

Хубаво е да избягвате и продукти, които причиняват вреда или дразнене, когато се използват многократно. Не използвайте и такива, които са твърде агресивни към кожата ви.

 

Защитете кожата си от груби външни фактори

 

Сухи лакти.

 

Лактите ни всъщност винаги са изложени на контакт с външни фактори. Без значение дали ще се търкат в облегалките на стола или ще се опират в различни повърхности, докато правите тренировката си. Ето защо е необходимо да ги предпазваме. Било то с подходящо облекло или предпазители по време на спорт. 

 

Достатъчен прием на вода и подходяща диета

Пиенето на достатъчно вода прави чудеса. Това включва поддържане на кожата ни мека и еластична. Ето защо, за да намалите усещането за груба и суха кожа на лактите, не забравяйте да се поддържате хидратирани. Това е от съществено значение на наистина горещи места или при извършване на усилена работа.

Също така помага да се спазва диета, богата на храни, които задържат влагата. Това са такива, пълни с мастни киселини, магнезий, витамин С и каротин. Например авокадо, сьомга и други мазни риби, ядки, банани, ленено семе, краставици, тъмнолистни зеленчуци и яйца.

Тук е и моментът да споменем, че поддържането на здравословен начин на живот също много благоприятства за предотвратяването на сухи участъци по кожата. Това включва въздържане от пушене или консумация на твърде много алкохолни напитки. По същия начин стойте далеч и от преработени храни, пълни със захар.

 

Нанасяйте продукти, докато лактите ви са влажни

Въпреки че нанасянето на лосиони, кремове или мехлеми върху мокра кожа може да изглежда така, сякаш това ще попречи на действителното попиване на продукта, всъщност е точно обратното. По този начин влагата допълнително ще поддържа кожната бариера, което е жизненоважно за лечението и грижата за сухата кожа на лактите.

 

Кога сухите лакти са признак на заболяване?

 

Сухи лакти.

 

В някои случаи сухата кожа може да е признак или симптом на заболяване. Това включва екзема и псориазис.

Екзема

Екземата е кожно заболяване, което обикновено води до суха и сърбяща кожа навсякъде по тялото, включително и по лактите.

Симптоми на състоянието са следните:

  • възпалена, чувствителна кожа
  • по-тъмни петна по кожата
  • твърди или люспести участъци от кожата
  • изтичане на вода
  • подуване

 

Сухи лакти вследствие псориазис

Псориазисът може да засегне всяка част на тялото, но обикновено се появява по лактите, коленете или скалпа.

Симптомите на псориазис включват:

  • надигнати петна по кожата
  • сърбеж
  • усещане за парене
  • лезии или пустули
  • лющене на кожата

 

Проблеми с щитовидната жлеза 

Заболяванията на щитовидната жлеза могат да нарушат нормалната функция на кожата. Това е възможно да се прояви и в сухи лакти или други части на тялото. Кожата може да се лющи, да се напуква или да е твърда и восъчна.

Други симптоми на заболявания, свързани с щитовидната жлеза включват:

  • изтъняване на косата
  • сърбящ скалп и пърхот
  • чупливи или трошливи нокти
  • изпъкнали очи

 

Сухи лакти при диабет

Хората с диабет са по-склонни да имат суха кожа. Обикновено високите нива на кръвната захар я причиняват.

Други признаци на диабет, които се проявяват върху повърхността на тялото:

  • петна, които се усещат кадифени и са по-тъмни от околната кожа
  • дебели, восъчни петна по пръстите на ръцете, краката и други части на тялото
  • инфекции
  • бавно заздравяващи рани, особено по стъпалата

 

Включете уреята в рутинната си грижа за кожата

Добавянето на една интересна и не толкова позната козметична съставка – урея, към рутинната грижа за лактите също може да помогне.

Уреята е известна като кератолитичен агент. Това означава, че разгражда протеина кератин във външния слой на кожата ви. Това действие може да помогне за намаляване на натрупването на мъртва кожа, справяне с лющенето и проблема със сухи лакти като цяло. Ексфолиращите действия са най-силни при кремове, съдържащи повече от 10% урея.

 

Заключение

 

Сухи лакти.

 

Като цяло нашите лакти произвеждат по-малко от ключовите липиди, които помагат за овлажняване на горния слой на кожата. Това означава, че повече нежелани външни фактори могат да засегнат лактите ни и в тях се задържа по-малко вода.

Не е изключено в някои случаи загрубялата кожа да показва скрито заболяване. Ако забележите и други симптоми наред със сухотата, най-добре е да се обърнете към специалист. Човек, който се хидратира добре, избягва дразнещите вещества и нанася редовно подходящи и овлажняващи продукти, има съвсем реален шанс бързо да забрави за сухите лакти.

Какви са причините за сухи лакти?

Сухата, лющеща се кожа на лактите може да бъде причинена и от различни фактори, включително генетика и редица кожни заболявания.

Как да избегнем сухи лакти?

Възможно е да е необходимо само да променим режима си на къпане или да изпробваме нов лосион, за да хидратираме кожата си и да запазим влагата.

Кога сухи лакти са признак на заболяване?

В някои случаи сухата кожа може да е признак или симптом на заболяване. Това включва екзема и псориазис.

Категории: Kрасота и грижа за тялото, Любопитно|Публикувана: 03.10.2023|

Източници

Няма източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Avatar of Андреа Андреева
Андреа Андреева е автор на десетки статии, свързани със здравословния начин на живот и хранене. Тя разширява своите познания в тази тема през годините, като написва различни материали в сферата на биохакинга и осъзнатото билколечение.

Блог

Рецепти

Свързани публикации

Оставете коментар

Обновена: 23 февруари 2024 в 16:59 | Публикувана: 3 октомври 2023 в 11:04 | Категория: Kрасота и грижа за тялото, Любопитно