Срив в имунитета отключва псориазис
Псориазис вулгарис е хронично, неинфекциозно, автоимунно заболяване. Засяга 3% от хората на земята. От него страдат в еднаква степен мъжете и жените.
Може да възникне във всяка възраст, често срив в имунитета отключва псориазис.
При повечето пациенти се очертават два пика на първата му поява: между 20 и 30 години и между 50 и 60 години.
Болестта не е заразна, но разстройва личния живот на пострадалите
Те се притесняват от външния си вид и проявяват склонност към социална изолация. Често са тревожни и депресирани.
Причината е, че кожата им се покрива със зачервени, леко повдигнати образувания, приличащи на плочки, малки капчици или пъпки. С времето кожните увреждания прерастват в плаки, върху които се образуват сребристи люспи.
Настъпилите промени могат да обхванат главата, тила, ръцете, гърба, коленете, ходилата. Зачервените участъци са прекалено чувствителни при допир, често сърбят и се лющят.
Понякога около ноктите се появяват възпаление и оток. Може да възникнат болки в ставите поради развитие на артрит.
Псориазисът не засяга само кожата. При него се променя липидният състав на кръвта, настъпват отклонения в редица биохимични процеси, водещи до сърдечносъдови нарушения, наднормено тегло, диабет от втори тип и други проблеми.
Често срив в имунитета отключва псориазис
Основният виновник за болестта не е окончателно разкрит. При 30% от пациентите е установено наследствено предразположение. Днес генетиците посочват повече от 40 хромозомни региона, свързани с риск от кожни увреждания.
Съществена роля при развитието на псориазис има отслабването на имунната защита, което може да настъпи:
- след силен стрес
- хронични травми
- проявени странични ефекти на някои лекарства
- развитие на инфекциозни, алергични, еднокринни и други заболявания
Тогава имунната система атакува собствените си клетки (предимно на кожата). Разгръща се възпалителен процес, съпроводен с ускорено делене на т.нар. кератиноцити (основни клетки в епидермиса).
Тези структури започват да се възобновяват в рамките на 3-4 дни, вместо за 4 седмици, както нормално се случва. Последица от скъсения цикъл на клетъчен растеж е появата на лющещи се кожни плаки.
Как се диагностицира псориазисът?
В повечето случаи, за да установяване на болестта, са достатъчни преглед и изследване на кожните поражения.
Може да се извърши и биопсия. За целта парченце от зачервен кожен участък се изследва под микроскоп. Понякога се прави пълна кръвна картина, изследва се нивото на пикочна киселина в кръвта, провеждат се тестове за състоянието на черния дроб, както и други лабораторни изследвания.
Лечението е индивидуализирано
Съобразено е с особеностите на всеки отделен пациент. Целта е да се повиши качеството на живота и да се постигне безопасен контрол на болестта.
Неизменна част от терапията са средствата за локално приложение (във вид на крем, гел, пяна или спрей). Стремежът е да се постигне овлажняване и омекотяване на кожата, излющване на плаките и намаляване на субективните оплаквания.
Ползват се хидратиращи вещества, продукти с катран, както и кремове, съдържащи витамин D, ограничаващи в известна степен ускореното възобновяване на кожните клетки.
Много надежди се възлагат на фототерапията. Тя се провежда с апарати, които дозирано отделят UVА и UVВ лъчи.
Но най-безопасен и ефективен начин за овладяване на болестта е таласотерапията. Българските дерматолози са пионери в организираното използване на естествената слънчева светлина и на морската вода за лечение на псориазис.
Таласотерапията успешно се прилага в родните черноморски курорти, също и в лечебните центрове край Мъртво море.
Други резултатни подходи срещу псориазис, въведени у нас, са калолечение, балнеотерапия и психотерапия.
Клиничната практика е показала, че хората с това заболяване са прекалено податливи на внушение и техните емоции влияят значително върху хода на лечението.
В тежките случаи се предписват различни медикаменти: цитостатици, химиотерапевтици, форми на витамин А, известни като ретиноиди и други средства, които потискат производството на кожните клетки.
Последната и най-нова терапевтична линия са биологичните лекарствени продукти, способни на различни нива да блокират болестните процеси в организма.
Какъв е рискът от COVID-19 за хора с псориазис?
Според водещия специалист по кожни болести д-р Иван Богданов, автор на дисертация за комбинираното лечение на псориазис, терапията на тази дерматоза не променя съществено риска от заразяване с вируса SARS-CoV-2.
Лекарят е убеден, че опасността от продължително протичане на COVID-19 е по-малка при пациентите, приемащи противовъзпалителни медикаменти. Дерматологът твърди, че в България няма болен от псориазис, който да се е влошил след полагане на ваксина срещу COVID-19.
Начин на живот
Според последни проучвания, един от факторите за възникване на псориазис е променената чревната микрофлора.
Това виждане насочва медиците към търсене на начини за нормализирането й. Един от наскоро препоръчваните методи е прием на пробиотици, които имат силата да овладяват автоимунните процеси, предизвикващи кожни проблеми.
Такова е виждането на д-р Уитни Боу, клиничен асистент по дерматология в Mount Sinai Medical Center в Ню Йорк. Други медици също отбелязват, че приемът на пробиотик през устата ограничава възпалителните процеси в тялото.
Изследвания върху живота на пациенти с псориазис подчертават значението на алкалообразуващите храни при наличие на псориазис.
Съотношението на такива продукти към киселинообразуващите ястия трябва да бъде 2:1, твърдят нутрициолози.
В подкрепа на алкалните реакции в организма експертите препоръчват активна консумация на броколи, моркови, лук, аспержи, краставици, чесън, зелен фасул, целина, пащърнак.
И още – добре е два пъти седмично да се хапва месо (агнешко, пилешко, пуешко) или риба (сьомга, хек, треска, скумрия, костур, есетра).
Въглехидратите трябва да се сведат до минимум. Правилно е да се изключат всички пържени ястия от ежедневното меню и да се постави акцент върху непреработените, естествени храни, взети директно от природата.
Ако въпреки това псориазисът се обостри, налага се изчистване на червата с клизми и всекидневно пиене на минимум 1,5 литра течности.
И още един съвет –пушачите трябва да скъсат с вредния си навик, за да спасят организма си от въздействието на огромен брой токсични вещества.
Независимо от епидемичната обстановка, пациентите не бива да се изолират от обществото. Много важно е да повишават телесният си тонус чрез физически тренировки и бягане на чист въздух.
Неотдавна дерматолози препоръчаха следната рецепта за живот с псориазис:
- Повишено внимание към болестта и правилно хранене, всеки ден.
- Активно движение, минимум 30 минути дневно.
- Позитивен поглед към нещата от живота, ежеминутно.
- Срещи с приятели, колкото може човек да поеме.
Източници
Няма източници
Блог
Рецепти
Свързани публикации
Боров катран се открива в множество лекарствени мазила и лосиони, но и в редица кремове, шампоани и сапуни за ежедневна употреба
В статията разглеждаме ползите и приложенията на боровия катранен сапун, както и как да си го приготвите в домашни условия.
Всеки знае, че псориазисът представлява кожно заболяване, което причинява появата на релефни, червени, люспести