„В такива дни морето ме побърква
и нечий глас навътре ме зове…
Аз влизам във водата като в църква
и там оставям своите грехове.“
Ивайло Диманов
Този стих e показателен за благотворната сила на морето, което ни изцелява телесно и емоционално. Още в древността eгиптяни, гърци и римляни са знаели това.
Неслучайно Хипократ – бащата на медицината, отбелязва в трудовете си, че ръцете на рибарите никога не се възпаляват, въпреки многократните порязвания от мрежите и въдиците.
Къпането в затоплена морска вода е начин за възстановяване след битка, широко практикуван в Римската империя. Постепенно той се разпространява в цяла Европа.
Но едва в края на 19-и век морелечението получава научно обяснение. Тогава френският биолог Рене Куинтън доказва, че морската вода е близка по състав с кръвната плазма, а друг негов сънародник д-р Жак дьо Бонардиер въвежда термина таласотерапия, съчетавайки думите thálassa (море) и thérapie (лечение).
В началото на 20-и век е създаден първият официален център за таласоперапия – Морският институт във Франция. Днес за общо укрепване, тонус, красота и борба с различни заболявания се прилагат всички дарове на морето – вода, водорасли, пясък, особености на морския климат и др.
Видове таласотерапия
-
Хидротерапия
Това е лечение с вода, което се провежда по много начини – къпане, гмуркане, плуване, а напоследък и спускане в дълбините на морето, по чието дъно се организират разходки (за целта се употребява специален шлем, доставящ въздух от повърхността).
Когато водните съставки влязат в контакт с кожата, нейните пори се отварят и позволяват пълноценно усвояване на жизненоважни микроелементи (натрий, калий, йод, магнезий, калций и т.н., около 104 на брой).
Солената вода ефективно почиства кожата и синусите, блокирайки различни инфекции. Освен това възстановява химичния баланс в организма, елиминира токсините от човешкото тяло, подобрява дишането, стимулира кръвообращението. Всичко това влияе позитивно на мускулния тонус.
-
Жабурене с филтрирана морска вода
Този вид таласотерапия се прилага при пародонтоза. Важно е температурата на водата да е над 34 градуса (т.е. близка до телесната) и процедурата да продължава десетина минути.
Специалистите единодушно предупреждават: „Не се изкушавайте да пиете морска вода!“. Това води до неприятни състояния като диария и повръщане, а в по-тежките случаи причинява увреждане на бъбреците и други проблеми.
-
Аеротерапия
Тя се основана на факта, че отрицателните йони в морския въздух помагат на тялото да усвои пълноценно кислорода, като едновременно с това допринасят за отделяне в организма на хормона серотонин.
Това вещество подобрява настроението и качеството на съня. Аеротерапията идеално се съчетава със сърфиране.
Австралийски изследователи са доказали, че пациенти с муковисцидоза (заболяване на белите дробове) след сърфиране започват да дишат по-добре.
В резултат от подобни наблюдения се е стигнало до лечение в клинични условия, при което се вдишват изпаренията от воден разтвор на натриев хлорид. По този метод се овладяват хронични възпаления на гърлото, носа, синусите и бронхите.
-
Калолечение
От векове морската кал се използва за разкрасяване и терапия на различни заболявания. Сега е доказано, че тя доставя на тялото сулфатни йони, сяра, фосфор, калций, въглероден диоксид, ензими мукополизахариди, хормоноподобни вещества и др.
Действа стимулиращо върху функцията на половите жлези, активира кръвообращението и имунната система, помага при кожни проблеми и увреждания на опорно-двигателния апарат.
-
Алготерапия
Извършва се чрез налагане върху тялото на водорасли. Тези талусни растения (на латински – Algae) са богати на минерали и протеини, особено на витамините Е и група В.
Чрез алгите се стимулират естествените защитни сили на организма. Освен това водораслите имат освежаващ, антиоксидантен и дезинфекциращ ефект, подобряват кръвообращението и еластичността на кожата, допринасят за редуциране на телесните мазнини.
-
Лечение с пясък (псамотерапия)
Доказано е, че микроелементите и морските соли в пясъка влияят благоприятно на мускулите и костните структури.
Когато области от тялото влизат в контакт с топъл пясък, се постига облекчаване на ставни и мускулни заболявания чрез осигуряване на полезни йони и топлина в засегнатата област.
Това въздействие не бива да е по-дълго от половин час.
Цялостно покриване на тялото с пясък не се препоръчва на хора, страдащи от сърдечно-съдови заболявания.
С какво още ни влияе морският климат?
Проучвания сочат, че монотонният плясък на вълните променя мозъчните импулси по начин, напомнящ ефекта на медитацията.
Намиращите се в морската вода магнезий, бром, литий и други съставки балансират нивата на хормоните мелатонин и серотонин в организма. По този начин въздействат позитивно на хората, склонни към раздразнителност, агресия, тревожност и депресия.
На морския бряг бързо се попълват нуждите на човека от витамин D. Умереното излагане на слънце подобрява състоянието на кожата, костите и мускулите и свежда до минимум проявите на множество хронични заболявания – псориазис, екзема, астма, остеопороза, тендовагинит, ревматизъм и др.
Ограничения и безопасност
Морелечението има и някои противопоказания:
- инфекциозни заболявания
- алергия към йод
- сърдечни увреждания
- ендокринни нарушения и др.
Не бива да се забравя, че продължителното къпане в морето (повече от 20 минути) може да активира затихнали възпалителни процеси на половата и пикочната система:
- цистит
- при жените – аднексити и ендометрити
- при мъжете – хронични увреждания на простатната жлеза и бъбреците
Изискванията, които поставя слънцето, са добре известни. Най-важното е: времето на облъчване да се увеличава постепенно като се започне от няколко минути; излагането на слънце да се осъществява в часовете от 8 до 10 и от 16 до 18 часа, когато лъчите му не са най-опасни; да не се отива на плаж без слънцезащитен крем.
Разумно е хората да не влизат в морето непосредствено след употреба на алкохол, който може да притъпи самоконтрола и да наруши координацията на тялото.
Не бива също да се плува след обилно хранене. Тогава голяма част от кръвта се пренасочва към коремните органи. Настъпва сравнително по-слабо кръвооросяване на мозъка и мускулите.
Това намалява възможностите на сърдечно-съдовата система, както и на мускулите за бързо приспособяване към особеностите на водната среда. Добре е да се следи температурата на морската вода. Тя е най-благоприятна за къпане, когато е 22°C. Правилно е навлизането в нея да става постепенно и да се съпровожда с активни движения.
Разбира се, водата трябва да е чиста.
Море у дома
Ако поради страх от COVID-19 или по други причини сте останали вкъщи, повикайте морето при вас. За целта са нужни само нерафинирана морска сол и достатъчно фантазия.
Един от начините е да разтворите във вода въпросната сол (дозировката е 10-20 грама на 1 литър). В така приготвената солена вана може да престоите 10-20 минути. Експерти твърдят, че освен укрепващ ефект върху кожата, тази процедура активира обменните процеси и е добро средство за вталяване.
Още по-лесно е да сложите морска сол в гореща вода. Ще ви замирише на море. Инхалирайте този въздух. Пуснете си запис на морски вълни в съчетание със звуци на чайки, шумолене на вятър или на треви. Заемете хоризонтално положение и затворете очи. Извикайте в паметта си приятни спомени от предишни ваканции. Останете в това положение 15 минути.
Няколко такива сеанса седмично ще ви подействат благотворно. Опитайте!
Оставете коментар