Ресторативно движение за изправяне на гръбнака
- От йога
- От Фелденкрайс – метод за физическо и психическо развитие, основан на принципите на неврофизиологията, биомеханиката и двигателната координация, разработен от Моше Фелденкрайс.
- От пилатес – система от упражнения, фокусирана върху силата, гъвкавостта, стабилността и контрола на тялото, разработена от Джозеф Пилатес.
- От психосоматика – методи за осъзнаване на собственото тяло, усъвършенстване на сензорната и кинетичната осведоменост.
- Стречинг и др.
Философията зад ресторативното движение
Най-важната цел на ресторативното движение е да ни върне мобилността на тялото, да ни помогне да намалим изгърбването в ежедневието ни и да се справим с физическата болка, която застоялият начин на живот ни причинява. Основното убеждение, което стои зад създаването и практикуването на ресторативно движение, е това, че тялото има вродена способност да се самолекува. Нужно е единствено да му бъдат осигурени правилните условия и подкрепа, за да може да върши работата си безпроблемно. Ресторативното движение цели да помогне на естествените процеси, които протичат вътре в нас. То действа без насилие и търпеливо напътства тялото ни да се освободи от напрежението и стреса. Насърчава парасимпатиковата нервна система да се активира и така помага на тялото да си почине и да се самолекува. Тази практика също така подчертава значението на осъзнаването и дълбоката релаксация. Чрез култивиране на чувство за присъствие и осъзнаване на сегашния момент и усещанията, които той носи, хората могат да се свържат с телата си по-добре и да развият по-дълбоко разбиране на собствените си физически и емоционални нужди. Идеята на ресторативно движение е да насърчи хората да слушат телата си, да зачитат своите ограничения и да се движат с внимание и любов към тях.Неактивният и заседнал начин на живот е причина много хора да загубят специфични способности за движение на гръбначния стълб, таза, стъпалата, раменете, глезените и коленете.
За кого е подходящо ресторативно движение?
Практиката може да ни научи коя е правилната анатомична поза на тялото, да ни подтикне да осъзнаваме моментите, в които позицията ни е неправилна, и да ни мотивира да поддържаме коректна стойка на тялото във всекидневието си. Практикувайки ресторативно движение, ние не правим високо интензивни и силови упражнения както във фитнеса, а извършваме осъзнати движения, които възстановяват вътрешната ни хармония, заземеност и осъзнаване на себе си. Ресторативно движение откъсва модерния човек от рутинното движение и връща фокуса върху осъзнатото движение, което е ключово за психическото и физическото здраве.Прекарването на по-голямата част от деня в седящо положение, особено в една и съща позиция, е една от най-сериозните предпоставки за изкривявания.
Коригиране на стойката и изправяне на гръбнака
Лошата стойка често е резултат от мускулен дисбаланс или слабост, а с ресторативно движение можем да укрепим и удължим мускулите, които са отговорни за поддържането на правилното положение на тялото. Като практикуваме редовно ресторативно движение, работим за подобряване на стойката и намаляване на риска от болка и нараняване, свързани с лоша стойка. Важно е да се отбележи, че освен да практикуваме, трябва да внимаваме за стойката си и през остатъка от деня, като се опитваме да поддържаме раменете си отпуснати, а гръбнакът – изправен. Нужно е да внимаваме да не се прегърбваме, особено ако прекарваме дълго време седнали или изправени в една позиция, и да си правим чести почивки, които да използваме за разтягане и раздвижване на тялото.Кои пози могат да ни помогнат за тази цел?
Ето някои движения, които могат да бъдат особено полезни за подобряване на стойката и изравняването на гръбначния стълб.Поза котка-крава
Детска поза
Поза кобра
При проблеми с кръста и гърба трябва да се изпълнява много внимателно и при първото усещане на дискомфорт или болка, да се излезе от позата.Тази поза може да помогне за укрепване на мускулите на гърба и подобряване на подравняването на гръбначния стълб, като отваря гърдите и раменете.
Гледащо надолу куче
Заключение
С ресторативно движение можем да върнем мобилността на тялото си, да преоткрием връзката си с него и да коригираме стойката си. Практиката действа не само на физическо ниво – тя помага да се справим със стреса в ежедневието и да изпаднем в състояние на покой и пълно отпускане. От съществено значение е да интегрираме наученото от ресторативно движение и в цялостния си начин на живот, за да се възползваме максимално много от ползите, които носи.Често задавани въпроси
Какво е ресторативно движение?
Ресторативно движение представлява сравнително нов метод, който комбинира елементи от най-различни физически практики като йога, Фелденкрайс, пилатес, соматика, стречинг и др. Тази практика използва нежни и плавни движения, които имат за цел да възстановят естественото подреждане и модели на движение на тялото.
Какви са ползите от ресторативно движение?
То помага за поддържане на анатомично правилната стойка на тялото, възвръщането на мобилността, облекчаване на болката от различни здравословни проблеми и успокояване на ума.
Какво може да ни помогне да коригираме стойката си?
Различни позиции от ресторативното движение могат да ни съдействат да коригираме стойката си - детска поза, гледащо надолу куче, поза котка-крава и др. Особено важно е да се обърне особено внимание и на поддържането на правилна стойка и в ежедневието. Ако прекарваме дълго време в една и съща поза, трябва да раздвижваме тялото си често през деня, дори и да е с прости движения.
Свързани публикации
Йога може да помогне при множество здравословни проблеми като хронична болка, диабет, депресия и др.
Медитация е поддържане на повишено внимание и концентрация, което е едно по-дълбоко ниво на съзерцание.
Психосоматика е наименование, свързано с насока в лечебното изкуство, поставяща акцент върху единството и взаимните влияния между душата и тялото.