Стречинг или разтягане – защо е важно да ги практикуваме?

Обновена: 12.12.2024|
Активни лечения при диабет. Пият ли се витамини през пролетта. Бабини зъби. Жена, която се разтяга в групова тренировка.

Правилното време за упражняване на физическа активност е сега! Част от нея е стречинг или разтягане: този аспект обаче често пъти остава на заден план и бива пренебрегван. Той обаче крие множество ползи, с които ще се запознаем в тази статия.

 

Какво е стречинг?

Стречинг е начин за разтягане, който подобрява еластичността на мускулите, издължаването на мускулните влакна и подобряването на общия тонус. Този вид дейност разтяга мускулите и прилежащите тъкани и е фактор при възстановяването им, тонизирането на сухожилията и подобряването на работата на ставите.

 

Важно е да не бъркаме тази активност със загрявка преди тренировка, тъй като има по-динамичен и по-статичен стречинг, но за това ще говорим малко по-надолу в статията.

 

Необходимост от практикуването и важност за тялото

Той е известен още като „биохимията на доброто настроение“, тъй като според някои учени води до повишаването на ендорфините в тялото, отговорни за чувството на удовлетвореност.

Освен повдигане на тонуса, стречингът има и още няколко полезни ефекта. Разтягането запазва мускулите гъвкави, силни и здрави, а ние се нуждаем от тази гъвкавост, за да поддържаме движението в ставите. Без нея мускулите се скъсяват и стават стегнати, а в последствие при активност те са слаби и трудно издържат на натоварването. В някои случаи това може да доведе до болки в ставите и увреждания. Хубаво е физическите натоварвания на тялото винаги да бъдат комбиниране с прием на магнезий.

 

Правилно изпълнение за ефективен резултат

 

Жена, която се разтяга, практикувайки друг спорт. Стречинг.

 

Важно е да загреете хубаво мускулите с кардио упражнения преди самия стречинг. Джогингът с бавно темпо или няколко минути на велоергометър ще увеличи притока на кръв към мускулите и ще позволи да сте готови за тази физическа активност. Други варианти са бягането или карането на колело, а времето, което да отделите за тази дейност е около 5 минути. Не бива да пропускаме и дишането, което е най-важно. То трябва да бъде нормално, за да може изпълнението да е плавно и внимателно.

Както вече споменахме, има няколко вида стречинг. Единият се изпълнява преди тренировката и се свързва със загряването, докато другият – след нея. Първият е под формата на различни упражнения, които натоварват частите на тялото, като препоръката тук е да се правят комбинации за различните мускулни групи. Вторият се използва за нормализирането на пулса и сърдечната дейност. Ритъмът става плавен и се премахва неприятното чувство на умора и замайване.

Някои практикуват стречинга като отделна тренировка. При нея има различни особености и тя протича внимателно с дихателни упражнения, динамична и статична част. Точно тази подготовка и загряване е начинът за избягване на риска от нараняване. Загрейте мускулите и при вдишване разтегнете. Ако усетите някакво напрежение или болка, трябва да спрете.

Интересен е фактът, че нашите мускулни влакна са много гъвкави и един мускул дори може да се разтегне до един път и половина на първоначалната си дължина! Сухожилията от своя страна не са толкова гъвкави. Разтягането им е само с 4% над тяхната форма и при прекалено бързо и рязко движение, може да се увредят.

Всички знаем максимата „Здрав дух-здраво тяло!“. Време е за нова, която е заложила в себе си принципите на тази физическа активност, а именно „Правилен стречинг – здрав сън!“. Заедно с грижата за тялото идва и спокойствието на ума. Изчистването на съзнанието помага за премахване на стреса и подобряването на съня. А всички знаем, че добрият сън е равен на много ползотворни моменти.

 

Ползи и ефект върху тялото

 

Момче, разтягащо се преди джогинг. Стречинг. В природата.

 

Ползите не свършват до тук! Гъвкавостта може да подобри ежедневните движения, да ги улесни и да ги направи по-малко изморителни. Тази гъвкавост намалява с напредването на възрастта, но лесно може да се възстанови с практикуване на редовен стречинг.

Една от основните ползи от редовния стречинг е подобрената циркулация, която увеличава притока на кръв към мускулите и им помага за намаляване на времето за възстановяване.

Честото разтягане помага на мускулите да се стегнат и позволява поддържането на правилна стойка. Тя води до минимален дискомфорт и намалява болките в гърба. Освен това движенията на ставите ще подобрят баланса и координацията на тялото.

Всички полезни ефекти се постигат с редовно практикуване. Минималният брой е три, четири пъти седмично, а при правилното му изпълняване той подобрява практикуването на редица упражнения, улеснява движението и помага на тялото и ставите. Най-добрият съветник в този случай е тялото. Обръщайте внимание на сигналите и се водете от усещанията. Ако го натоварвате прекалено, забавете темпото, за да не постигнете отрицателен ефект и да се контузите.

 

Заключение

Подходящият избор на спорт върви с няколко особености – дали е пасва на забързаното ежедневие, дали ще успеем да го комбинираме със задълженията и задачите и колко често може да го практикуваме.

Различните видове спорт ни влияят различно, но всички те се отразяват благополучно на външния вид, настроението и качеството на живот. Изключително важна част от всяка една физическа практика е така наречения стречинг, който намалява риска от травми по време на тренировка и загрява и разтяга тялото.

 

Често задавани въпроси

Какво представлява стречинг?

Стречинг е начин за разтягане, който подобрява еластичността на мускулите, издължаването на мускулните влакна и подобряването на общия тонус.

Как разтягането помага?

Честото разтягане помага на мускулите да се стегнат и позволява поддържането на правилна стойка. Тя води до минимален дискомфорт и намалява болките в гърба. Освен това движенията на ставите ще подобрят баланса и координацията на тялото.

Колко често се практикува стречинг за оптимален резултат?

Минималният брой е три, четири пъти седмично, а при правилното му изпълняване той подобрява практикуването на редица упражнения, улеснява движението и помага на тялото и ставите.

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

mobile front

Популярни продукти

2f6b508a5c163717254545b21a5bcf51?s=96&d=mm&r=g

Станислава Йорданова е завършила журналистика във Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийски университет. Има стотици написани статии в сферата на здравословното хранене, физически упражнения, спорт и лайфстайл.

Свързани публикации

Един Коментар

  1. Нанка Димитрова 21.03.2021 at 8:23 - Отговор

    Благодаря.
    Беше ми много полезно .

Оставете коментар