Първи признаци за липса на витамини в организма — какво трябва да знаем?
Днес ще обърнем внимание на първите признаци за липса на най-важните витамини, които трябва да следите и контролирате, за да останете в добро психическо и физическо здраве.
Човешкото тяло се нуждае от различни микроелементи за правилното си функциониране, развитие и предотвратяване на болести. Те не се произвеждат естествено в организма, така че трябва да ги набавяме чрез добре балансирана диета и добавки.
Дефицитът им може да предизвика проблеми с храносмилането, кожни нарушения, болки в костите и дори деменция. Да видим и какви са първите симптоми и как можем да ги избегнем.
Признаци за липса на витамини: витамин А
Витамин А е от решаващо значение за здравето и функционирането на очите и репродуктивното здраве, както при мъжете, така и жените. Той също така играе роля в укрепването на имунната система.
Липсата на витамин А е водеща причина за слепота при деца в слаборазвитите страни. Бременните жени с дефицит на витамин А също имат висок риск от здравословни проблеми.
Бета каротинът може да се превърне във витамин А в организма, когато това е необходимо. Той функционира като антиоксидант. Намира се в червени, оранжеви, жълти и тъмнозелени продукти.
За новородените бебета най-добрият източник на витамин А е кърмата. За всички останали е важен приемът на храни с високо съдържание на витамин А като – мляко, яйца, броколи, спанак, домати.
Ако витамин А е в недостиг в организма могат да се появят следните признаци:
- Суха кожа
- Сухи очи
- Нощна слепота
- Проблеми със зачеването и безплодие
- Забавен растеж
- Инфекции на гърлото
- Бавно зарастване на рани
Признаци за липса на витамини: витамин B1 (тиамин)
Тиаминът е важна част за нормалното функциониране на нервната система. Той също така помага на тялото да превърне въглехидратите в енергия. Дефицитът на тиамин се наблюдава най-често при хора, които употребяват много алкохол.
Алкохолът намалява способността на организма да усвоява тиамин, да го съхранява в черния дроб и да го превръща в използваема форма.
Липсата на витамин B1 е често e причина за синдрома на Вернике-Корсаков – форма на деменция.
Много продукти вече са обогатени с тиамин. Като добри естествени източници на витамин B1 можем да отбележим – яйца, ядки и свинско месо.
Ако не успявате да си набавите необходимото количество витамин B1 чрез храната, можете да изпитате следните симптоми:
- Отслабване
- Умора
- Объркване
- Краткосрочна загуба на паметта
- Увреждане на нервите и мускулите
Признаци за липса на витамини: витамин B9 (фолат)
Витамин B9 помага на тялото да създава червени кръвни клетки и да произвежда ДНК.
Известен още като фолат, витамин B9 участва също в развитието на мозъка и функционирането на нервната система.
Фолиевата киселина е синтетичната форма на витамин B9, която се използва в добавки и обогатени храни.
Фолатът е особено важен за развитието на плода. Той играе решаваща роля за формирането на мозъка и гръбначния мозък на развиващото се бебе.
Липсата на фолиева киселина може да доведе до тежки вродени дефекти, проблеми с растежа или анемия. Ето защо за бременните жени е важно да приемат добавки и следните, богати на фолат, храни – зелени листни зеленчуци, черупчести морски храни, аспержи и месо.
Има хора с генетични мутации, които пречат на тялото да усвоява фолат или да го превърне във форма, която тялото може да използва. В тези случаи, диетата не е достатъчна и е необходима добавка на метилиран фолат, за да се предотврати дефицит.
Сред първите признаци на липса на витамин B1 са:
- Умора
- Рани в устата
- Подуване на езика
- Проблеми с растежа
- Бледа кожа
- Задух
- Раздразнителност
Признаци за липса на витамини: витамин B12 (кобаламин)
Витамин В12 също е отговорен за подпомагането на организма при създаването на достатъчно червени кръвни клетки. Липсата на този витамин е често срещана при веганите, диабетиците и хората над 60 години.
Вътрешният фактор е транспортен протеин, секретиран от стомашните клетки, който с свързва с витамин B12 и го отвежда в тънките черва. Това е начинът, по който тялото усвоява и използва кобаламина.
Приемът на калций е необходим на вътрешния фактор, за да подпомогне усвояването на B12 в тънките черва. Липсата на този витамин може да причини пернициозната анемия. Този вид анемия се среща по-често при хора с автоимунни нарушения и възпалителни или храносмилателни заболявания.
Витамин B-12 се среща в червеното месо и животинските продукти. Вегетарианските източници включват подсилени растителни млека и хранителни дрожди. Добавките също са препоръчително особено при рисковите групи.
Началните признаци на липса на витамин В12 включват:
- Умора и слабост в крайниците
- Виене на свят
- Задух
- Отслабване
- Липса на апетит
- Възпален, зачервен или подут език
- Бледа или жълтеникава кожа
За какво още са полезни витамините от група B, можете да прочетете в нашия блог.
Признаци за липса на витамини: витамин C
Витамин С е основно хранително вещество, което трябва да се приема редовно, за да се предотвратят липси.
Най-честите рискови фактори за дефицит на витамин С са лошата диета, алкохолизмът, анорексията, тежките психични заболявания, тютюнопушенето и диализата.
Можете да си набавите достатъчно витамин C чрез храната, като наблегнете повече на: червените чушки, ягодите, броколите, магданоза. Витамина бързо се разгражда, когато е изложен на топлина, така че суровите плодове и зеленчуци са по-добри източници от обработените.
На симптомите за тежък дефицит на витамин С могат да им отнемат месеци, за да се развият, но има няколко начални признаци, за които трябва да внимавате:
- Груба и суха кожа
- Яркочервени космени фоликули
- Бавно зарастване на рани
- Болки в костите
- Кървящи венци
- Наддаване на тегло
Прекаляването с витамин C също може да доведе до проблеми – научете повече по темата в блога ни.
Признаци за липса на витамини: витамин D
Oколо 1 млрд души по света не получават достатъчно витамин D. Хората с по-тъмен цвят на кожата са изложени на по-висок риск от липса на витамин D.
На първо място, той е от съществено значение за здравето на костите. Витамин D помага на тялото да поддържа правилните нива на калций, за да регулира развитието на костната структура и зъбите.
Остеопорозата, причинена от дефицит на калций и витамин D, може да доведе до порести и крехки кости, които се счупват много лесно.
Ролята на витамин D при грип и вируси също е важна.
Витамин D можем да получим естествено чрез консумирането на храни като риба, яйчен жълтък, черен дроб и млечни продукти. Най-добрият източник на витамин D обаче е слънчевата светлина.5 до 30 минути излагане на слънце по обяд два пъти седмично могат да бъдат достатъчно за осигуряване на нужните нива на витамина.
Ако това все пак не се случи, налице ще бъдат следните признаци:
- Умора
- Често боледуване
- Болка в костите и мускулите
- Депресия
- Косопад
Признаци за липса на витамини: витамин Е
Витамин Е е мастноразтворим витамин с антиоксидантни качества, който помага за поддържане на силна имунна система. Той се среща естествено в широка гама храни и дори се добавя към определени хранителни продукти, за да подпомогне приема
Развитието на дефицит на витамин Е е рядко, освен ако не са налични определени здравословни състояния. Имайте предвид, че приемът на добавки с витамин E може да причини усложнения, така че най-добре е да си го набавяте чрез диетата.
Включете повече от следните храни в менюто си – бадеми, фъстъци, зехтин, листни зеленчуци, яйца.
Консултирайте се със специалист, ако забележите следните признаци:
- Затруднено ходене и координация
- Мускулна болка
- Слабост
- Зрителни смущения
- Общо неразположение
Може ли липсата на витамини да причини дългосрочни проблеми?
Повечето проблеми, причинени от хранителни дефицити, си отиват след като се справите с липсите. В някои случаи обаче те могат да нанесат трайни щети.
Това обикновено става, когато дефицитът е бил тежък и е продължил много време. Например, продължителен дефицит на тиамин може да бъде свързан със забавен растеж или депресия.
Хранителните дефицити при децата могат да бъдат сериозни и да доведат до трайни увреждания. Ето защо е важно да разпознаваме отрано всички признаци за липса на витамини в организма.
Ако изпитвате симптоми и се притеснявате, че не получавате достатъчно от определено хранително вещество, говорете със специалист. Той ще ви посъветва за подходящи промени в начина на живот, диетата и приема на добавки, ако е необходимо.
Бъдете здрави!
Източници
Няма източници
Блог
Рецепти
Свързани публикации
Познатите видове мултивитамини отдавна играят важна роля за хората, които желаят да подобрят здравето си, да намалят риска […]
Микронутриентите (витамини и минерали) са една от основните групи хранителни вещества, от които се нуждае нашето тяло. Витамините […]
Не е тайна, че витамините и минералите са жизненоважни за доброто здраве. Днес ще ви дадем списък с […]