Пробиотици за лечение на поликистозни яйчници 

Обновена: 06.03.2024|
Пробиотици за лечение на поликистозни яйчници.

Пробиотиците са „добри“ микроорганизми, предимно бактерии. Приемът им като хранителна добавка става все по-популярен във връзка с ползите им за здравето, а отскоро – и в лечението на комплексни заболявания като синдромът на поликистозните яйчници.

За това състояние непрекъснато се търсят нови, по-ефективни и по-безвредни методи за лечение. Действието на пробиотици за лечение на поликистозни яйчници се изследва активно и вече се прилага като допълнение към конвенционалната терапия.

 

Същност на синдромът на поликистозни яйчници

Яйчниците са важна част от женската полова система – свързани са с процеса на овулация. При този процес зрялата яйцеклетка се освобождава от яйчника и се движи към маточната тръба, където може да бъде оплодена.

В значителна степен яйчниците са отговорни за производството на женски полови хормони – естрогени (естрон, естрадиол, естрол) и прогестерон, също и за продукцията на минимални количества андрогени, които са мъжки полови хормони. От тях тестостеронът е маркер за яйчниковата андрогенна секреция.

Естрогените са необходими за развитието и функционирането на женските полови органи, контрола на менструалния цикъл, поддържането на костната плътност, регулирането на холесктерола и още много други процеси, важни за организма. Прогестеронът се секретира от временна жлеза, образувана в яйчника след овулацията, наречена жълто тяло.

probiotik 400
probiotik 600
probiotik 400
probiotik 600

Прогестеронът подготвя организма на жената за бременност, като води до удебеляване на маточната лигавица. Ако зрялата яйцеклетка не бъде оплодена, жълтото тяло се разгражда, което се последва от хормонален спад и начало на поредния менструален цикъл.

Как възниква синдромът на поликистозни яйчници?

Той е състояние, при което яйчниците продуцират повишено количество андрогени (мъжки полови хормони), което води до няколко типични симптома.

Причината за появата на овариалната поликистоза не е напълно изяснена, но се счита, че съществува връзка с генетични фактори, налична инсулинова резистентност, хронични възпалителни процеси и фактори от начина на живот. Тези рискови фактори не присъстват задължително при всички жени с поликистозни яйчници.

Наблюдават се следните симптоми, като проявата на всички не е задължителна:

  • Нерегулярни менструални цикли – в повечето случаи, жените със синдром на поликистозни яйчници са с нередовна или дори липсваща менструация (вторична аменорея).
  • Овариална дисфункция – както пояснихме, овулация е процесът, при който се отделя зряла яйцеклетка, а в тези случаи той не е регулярен и е причина за затруднения при зачеването (инфертилитет).
  • Прояви от страна на високите нива на мъжки хормони – повишените андрогени могат да са причина за акне, окосмяване по тялото от мъжки тип (например по кръста) и дори оплешивяване.
  • Кисти на яйчниците – самото име на заболяването идва от съдържащите се в яйчниците малки, изпълнени с течност фоликули, видими при преглед с ултразвук, но дори и този белег може да не се наблюдава при всички жени със синдрома.
  • Инсулинова резистентност – невъзприемчивостта на клетките към инсулин може да бъде не само суспектна (предшестваща) причина, а и чест симптом, причинен от поликистозата.
  • Хормонален дисбаланс – освен тестостерона, се наблюдават промени и в т.нар. гонадотропни хормони: лутеинизиращ хормон (LH) и фоликуло-стимулиращ хормон (FSH), като съотношението между тях при овариалната поликистоза е 2:1, понякога дори и 3:1 в полза на лутеинизиращия хормон.

 

Лечение на синдрома на поликистозни яйчници

 

Пробиотици за лечение на поликистозни яйчници.

 

Лечението, използвано до момента, се фокусира върху симптомите и основните проблеми, които те създават в социален и здравен аспект. Третирането на синдрома може да бъде разделено в две направления – за жени, които планират бременност, и за тези, които не планират.

При жените, които правят опит за забременяване, медикаментите от първи избор са тези, стимулиращи овулацията. Тяхната цел е да подпомогнат образуването и зреенето на фоликулите, както и отделянето на готови за оплождане яйцеклетки. В тази група попадат антиестрогените, инжекционните гонадотропини и инжекционния хорионгонадотропин.

Когато не се планира бременност, предимно се използват контрацептиви. Като допълнение към тях се включват и лекарства, повлияващи инсулиновата резистентност (например метформин), както и процедури, редуциращи мъжкия тип окосмяване и акнето.

Съществуват и допълнителни методи, които да подпомогнат основното лечение. Единият от тях е подобряване в диетата и физическата активност, с цел редукция на тегло и подобряване на инсулиновата чувствителност, а другият – пробиотици.

Открита е връзка между синдрома на поликистозни яйчници, наднорменото тегло и дисбактериоза. Съответно приемът на пробиотици има положителен ефект върху хормоналния и метаболитния профил.

 

Дисбактериоза и поликистозни яйчници

За нормална чревна флора е необходимо разнообразие от бактерии в долните отдели на храносмилателната система. Дисбактериозата (значително редуциране на добрите бактерии в червата) се свързва с редица автоимунни, сърдечно-съдови и метаболитни заболявания, към които спада и поликистозата на яйчниците.

В проучвания се изследва, че съществува разлика в микробиома (общността от микроорганизми, обитаващи тялото) на жени със и без синдрома. Въпреки че няма конкретни данни кои точно бактерии (или тяхната липса) са свързани със заболяването, се наблюдава по-голямото количество на Prevotella и Escherichia coli при тези жени. Това засяга по различни механизми усвояването на енергия, глюкозния метаболизъм и възпалението.

Има хипотеза, според която връзката между поликистозните яйчници и дисбактериозата, е наднорменото тегло, което засяга около 50% от жените със синдрома. Твърди се че диетата, богата на мазнини и въглехидрати, нарушава интестиналната (чревната) бариера, което води до възпаление и хиперактивация на имунната система.

Според друга теория самото повишено серумно количество на андрогените (мъжките полови хормони) директно влияе върху чревния микробиом. Съответно неговото нарушаване е независимо от начина на хранене, но получилият се дисбаланс влияе на телесното тегло.

 

Използване на пробиотиците в борбата с поликистозата

 

Пробиотици за лечение на поликистозни яйчници.

 

През годините са правени много опити за откриване на иновативни стратегии за по-успешно третиране на поликистозните яйчници и пробиотиците дават надежда по пътя към тази цел. Тези добри микроорганизми се намират естествено в храните като кисело мляко, кефир, ябълков оцет, банани, овесени ядки, котидж сирене и др. Притежават антиоксидантни, противовъзпалителни и антимикробни свойства.

Пробиотичните хранителни добавки подобряват метаболитния профил на жените със синдром на поликистозните яйчници. Освен това напоследък стана ясно, че оказват значително въздействие върху хормоналния баланс, възпалителните процеси и притежават способността да намаляват свободните андрогени.

Тези свойства оказват положителен ефект върху индекса на телесна маса, инсулиновата резистентност, хирзутизма (окосмяването от мъжки тип) и нивата на тестостерона.

Ще разгледаме проучване, сравняващо две групи жени със синдрома на поликистозни яйчници, едната група е поставена само на диета и прием на плацебо, докато другата спазва хранителен режим, към който се включват и добавки, съдържащи пробиотици. В края на проучването е сравнена загубата на тегло и нивото на тестостерон при двете групи. Жените, приемали пробиотици, са отслабнали с 2-3% повече, отколкото тези, приемали плацебо.

По-важната разлика, обаче, се наблюдава при сравняване на спада в андрогените. При групата, при която са добавяни пробиотици към диетата, нивата на тестостерон са се понижили с цели 32%, а при жените, поставени само на хранителен режим – едва с 6%.

 

Прием на пробиотици за лечение на поликистозни яйчници

Видовете бактерии, които за момента са проучени, че притежават най-голяма роля в общото благосъстояние на организма, са лактобацили (Lactobacillus), бацили (Bacillus), бифидобактерии (Bifidobacterium), стрептококи (Streptococcus) и ентерококи (Enterococcus). Някои техни представители, разбира се, могат да бъдат болестотворни за организма, но тук става дума за тези, които са обичайни обитатели на червата.

Хранителните добавки, които се предлагат на пазара са или само пробиотици, или комбинацията им с пребиотици – т.нар. синбиотици. Пребиотиците са специализирани растителни фибри, които не се усвояват от тялото, но, преминавайки през храносмилателната система, стимулират растежа и активността на пробиотиците. Съответно приемът на синбиотици също се препоръчва при жени с непълноценно хранене.

Синдромът на поликистозни яйчници е хронично състояние, което налага и по-продължителния прием на пробиотиците. Тези хранителни добавки са подходящи за продължителна употреба, ако се появят странични ефекти, те са от страна на гастро-интестиналния тракт. Решението в случая е да се смени съставът от микроорганизми и да се опита лечение с друг продукт.

Всеки пробиотик има конкретни инструкции за употреба, най-често се приема веднъж на ден, преди или по време на хранене.

 

Заключение

 

Пробиотици за лечение на поликистозни яйчници.

 

Използването на пробиотици за лечение на поликистозни яйчници се проучва усилено в последните години. Употребата им е безопасна и повлиява благоприятно много процеси в тялото. Тези добри микроорганизми засега не се използват самостоятелно, а като допълнително средство към основната терапия за синдрома.

Резултатите от изследванията обаче са обещаващи за една по-ефективна и с по-малко странични ефекти терапия.

Могат ли да помогнат пробиотици за лечение на поликистозни яйчници?

Докато пробиотиците основно поддържат здравето на червата, има нови изследвания, които предполагат техния потенциал за справяне с някои хормонални дисбаланси, свързани със състояния като синдром на поликистозни яйчници (PCOS).

Как пробиотиците са от полза за хора със СПКЯ?

Пробиотиците могат да помогнат чрез модулиране на чревната микробиота, което може да повлияе на възпалението и нивата на хормоните, свързани със СПКЯ. Подобреното здраве на червата може индиректно да повлияе на репродуктивното здраве, което потенциално помага при управлението на поликистозни яйчници.

Кои специфични щамове пробиотици се препоръчват за СПКЯ?

Докато изследванията продължават, определени щамове като Lactobacillus acidophilus и Bifidobacterium lactis са показали обещаващи резултати при управлението на СПКЯ.

Категории: Бременност и женско здраве, Здраве|Публикувана: 26.02.2024|

Източници

Няма източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Avatar of Петя Михнева
Петя Михнева е стажант-лекар и завършва медицина в Медицински университет, гр. София. През годините на обучението си натрупва опит в клиники по реанимация, педиатрия, родилна зала и COVID-19. Това я запознава с работата с различни групи пациенти. Проявява интерес към работата с деца.

Блог

Рецепти

Свързани публикации

Един Коментар

  1. This page is fabulous. The splendid substance shows the manager’s energy. I’m overwhelmed and envision additional such extraordinary posts.

Оставете коментар

Обновена: 6 март 2024 в 16:42 | Публикувана: 26 февруари 2024 в 14:52 | Категория: Бременност и женско здраве, Здраве