Никотин – какво не знаем за него?

Обновена: 25.09.2024|
cigari surce tutun nikotin

Никотинът е отровен алкалоид (органично, азотсъдържащо вещество). Той се произвежда от няколко вида растения, включително тютюневото растение. Може да бъде и синтетичен продукт.

Nicotiana tabacum, видът никотин, намиращ се в тютюневите растения, идва от семейство Картофови – покритосеменни растения, много от които са ядливи, а други — отровни, като някои имат както ядливи, така и токсични части. Червените чушки, патладжаните, доматите и картофите са част от това семейство.

Въпреки че сам по себе си алкалоидът не причинява рак, той предизвиква силно пристрастяване и излага хората на изключително вредните ефекти от тютюнопушенето.

Пушенето е най-честата предотвратима причина за смърт в САЩ.

 

Бързи факти за никотина

  1. Дъвченето или смъркането на тютюневи изделия обикновено внася повече никотин в тялото, отколкото пушенето.
  2. Отказването му е поне толкова трудно, колкото и от хероина.
  3. Страничните ефекти могат да засегнат сърцето, кръвното налягане, хормоните и стомашно-чревната система.
  4. Някои проучвания показват, че никотинът може да подобри паметта и концентрацията.
  5. В света има повече от един милиард пушачи.

 

История на тютюна

 

Никотин, тютюнопушене, цигари.

 

Тютюневото растение е местно за Америка и се използва като лекарство и стимулант от най-малко 2000, а според някои автори от 5000 години.

Не е известно как тютюнът за първи път достига Европа. Въпреки това, често се смята, че Христофор Колумб е открил тютюна, докато е изследвал Америка за първи път.

Пушенето на лули и пури се разпространява бързо през 1600-те години. Двуполюсните мнения за растението се появяват още с навлизането му в Европа. Някои виждат тютюна като лечебен, докато други – като токсичен и предизвикващ привикване.

Тютюневата индустрия се разраства през 1700-та години и бележи бум през 1880 г., когато за първи път е патентована машина за масово производство на хартиени цигари. От тогава цигарите стават много по-лесни и достъпни за производство и това е причината за зората на големите тютюневи корпорации.

Тютюнът е използван за първи път като инсектицид през 1763 г.

През 1828 г. Вилхелм Хайнрих Поселт, лекар, и Карл Лудвиг Райнман, химик, и двамата от Германия, за първи път изолират никотин от тютюневото растение.

Едва през 1964 г. САЩ публикува проучване, свързващо тютюнопушенето със сърдечни заболявания и рак на белия дроб. Въпреки това Американската администрация по храните и лекарствата (FDA) едва през 1994 г. заявява официално, че никотинът предизвиква зависимост.

Дори след това знаково признание, нищо в регулацията не се променя. Едва през 2009 г. официално се въвеждат рестрикции, свързани с рекламата на тютюневи изделия.

 

Действие на никотина в тялото

 

Никотин, тютюнопушене, цигари.

 

Алкалоидът е едновременно успокояващо и стимулиращо средство.

Когато тялото е под влиянието му, то бива силно стимулирано. Стимулацията е насочена към надбъбречните жлези, което води до освобождаване на адреналин.

Този прилив на адреналин „събужда” цялото тяло. В резултат настъпва незабавно освобождаване на глюкоза, както и повишаване на сърдечната честота, дихателната активност и кръвното налягане.

Никотинът също така провокира панкреаса да произвежда по-малко инсулин, което води до леко повишаване на кръвната захар, т.е. глюкозата в кръвта.

Косвено, той предизвиква освобождаване на допамин в зоните за удоволствие и мотивация на мозъка. Подобен ефект се получава, когато хората приемат хероин или кокаин. Употребяващият наркотици изпитва приятно усещане.

Тъй като потребителите привикват към влиянието на никотина, те се нуждаят от по-високи дози, за да се насладят на същите ефекти.

След вдишване на цигарен дим, алкалоидът по кръвен достига до мозъка и увеличава секрецията на допамин. Това е биогенен амин (органично съединение с аминова група). Допаминът влияе на емоциите, движенията и усещанията за удоволствие и болка. Когато нивата му в мозъка се повишат, настъпва бързо усещане за удовлетворение.

В зависимост от приетата доза и възбудата на нервната система на индивида, алкалоидът може да действа и като успокоително.

 

5 преки ефекта на никотина върху организма

1. Фармакологични ефекти

Когато тялото е под въздействието на никотин, той увеличава сърдечната честота, скоростта на консумация на кислород на сърдечния мускул и сърдечния ударен обем. Те са известни като фармакологични ефекти.

2. Психодинамични ефекти

Алкалоидът е свързан също с повишена чувствителност, еуфория и усещане за релаксация.

3. Концентрация и памет

Проучванията показват, че никотинът показва ефекти, свързани с подобряване на паметта и концентрацията. Смята се, че това се дължи на повишаване на ацетилхолина и норепинефрина – вещества, производни на допамина. Норепинефринът също така увеличава усещането за дразнимост или възбуда.

4. Намалена тревожност

Никотинът води до повишени нива на бета-ендорфин, което намалява тревожността.

5. Пристрастяващ ефект

Хората, които редовно приемат никотин и след това внезапно спират, изпитват симптоми, които могат да включват:

  • усещане за празнота
  • тревожност
  • депресия
  • раздразнителност
  • по-трудна концентрация
  • завишен апетит

 

Странични ефекти

 

Никотин, тютюнопушене, цигари.

 

Никотинът причинява широк спектър от странични ефекти в повечето органи и системи.

Циркулацията на кръвта може да бъде засегната по следните начини:

  • повишена склонност към съсирване, което води до риск от кръвни съсиреци
  • атеросклероза, при която се образува плака по стената на артерията
  • уголемяване на аортата

Страничните ефекти в мозъка включват:

В стомашно-чревната система никотинът може да има следните ефекти:

  • гадене и повръщане
  • сухота в устата (т.нар.ксеростомия)
  • лошо храносмилане
  • пептични язви
  • диария
  • киселини в стомаха

Сърцето може да изпита следното след прием на никотин:

  • промени в сърдечната честота и ритъма
  • повишаване на кръвното налягане
  • свивания и заболявания на коронарната артерия
  • повишен риск от инсулт.

 

Ако една жена пуши по време на бременност, развитието на детето е подложено на следните рискове:

  • затлъстяване
  • високо кръвно налягане
  • диабет тип 2
  • дихателни затруднения
  • проблеми с развитието на мозъка
  • поведенчески проблеми

 

Други ефекти включват:

  • спазми в белите дробове
  • пневмония
  • тремор и болка в мускулите
  • повишават нивата на инсулин и инсулиновата резистентност, което допринася за риска от диабет
  • болки в ставите

 

Безопасни ли са електронните цигари и изпарителите?

 

Никотин, тютюнопушене, цигари.

 

През последните години течният никотин се рекламира като по-малко рисков заместител на пушенето на цигари. Тези захранвани от батерии „електронни цигари“ и „вейпове“ разпръскват течния никотин чрез прилагане на топлина, но без вредните окислителни ефекти от изгарянето. Течностите се предлагат в различни концентрации и вкусове.

Използването на течен никотин е по-безопасна алтернатива на вдишването на тютюнев дим, тъй като никотинът сам по себе си не е класифициран като канцерогенен.

Този вид заместител на традиционните тютюневи цигари може да спомогне за отказването им, като имитира някои от пристрастяващите поведения при употребата на цигари, като вдигане на ръка към устата или виждане на издишания дим.

Всяка форма на никотин предизвиква силно пристрастяване, така че електронните цигари и изпарителите остават неподходящи за младите хора и тези, които са се отказали от вредния навик. Течният алкалоид може да действа като “входна врата” към цигарите за тези, които все още не приемат редовно никотин.

В електронните цигари и течността за изпарител има и други химикали, които могат да бъдат вредни и тези химикали са различни в различните марки, продукти и устройства. Някои продукти, които се предлагат онлайн, може също да съдържат опасни концентрации на никотин.

Докато алкалоидът сам по себе си не причинява рак, някои от другите вещества в течния такъв могат да допринесат за това. Например ароматизатор, наречен диацетил, използван в някои е-течности, също е свързани с тежки респираторни проблеми.

Категории: Здраве|Публикувана: 02.03.2022|

Източници

Няма източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

4559c8467fde8e4002d4ed2eafed370b?s=96&d=mm&r=g

Автор: For Life

Свързани публикации

Един Коментар

  1. Емил Дълбоков 28.08.2023 at 10:02 - Отговор

    Благодаря !

Оставете коментар