Невродермит – същност и симптоми

Обновена: 17.01.2025|
nevrodermit sasthnost i simptomi

Състоянието невродермит се различава трудно от останалите кожни заболявания, тъй като симптомите им си приличат. Ако забележим необичайни сърбящи лишеи по кожата или скалпа, трябва да се консултираме с дерматолог. 

Какво е невродермит?

Невродермит представлява незаразно и незастращаващо живота кожно състояние, което се характеризира със зачервени, сърбящи участъци по тялото, често лющещи се. Най-често се появява по ръцете и по-точно вътрешната страна на лактите, дланите, раменете, врата, гушата и скалпа. Всъщност невродермит е вид кожна екзема. Латинското му наименование е “lichen simplex chronicus”.

Съществуват няколко вида кожна екзема, които могат да си приличат по симптоми, но всеки притежава някои специфики.

  • Атопичен дерматит: тази разновидност е най-често срещаната. Често започва още в детството и може да продължи цял живот с периоди на отшумяване. Свързва се със семейна обремененост от алергични заболявания като астма и алергичен ринит, наричан още сенна хрема. Засегнатите участъци са върху лицето, лактите и коленете. 
  • Контактен дерматит: причинява се от контакт с алерген или причинител на дерматит. Причинители могат да бъдат някои сапуни, перилни препарати, парфюми, метали и някои растения (отровен бръшлян). 
  • Дисхидроза: засяга най-често малки участъци и се характеризира със сърбящи мехури на ръцете, пръстите и ходилата. По-вероятно е да се случи в по-топли и влажни климатични условия. Причинява се от стрес и прекомерно изпотяване
  • Нумуларен дерматит: състоянието се характеризира с възпалени зачервени кръгли или овални петна с размера на монета. Причинява се от ухапване от насекоми или екстремно суха кожа.
  • Себореен дерматитзасяга повърхността по кожата, където има мастни жлези – лице, гърди, скалп. Когато засяга кожата на главата, често се бърка с пърхот заради ситните бели люспи. Характеризира се с лющещи се червени петна, причинени от бактерии
  • Стазен дерматит: причинява се от лоша циркулация на кръвта и най-вече се появява по краката и може да доведе до възпаление, язви и промени в цвета на кожата. Много вероятно е да се покажат и разширени вени. 
  • Астеатотична екзема: причинява се от екстремно суха кожа, най-често се получава при възрастни хора, особено през зимните месеци, когато климатът е по-студен и по-сух. 
  • Папулозна екзема: често съществува паралелно с атопичен дерматит. Характеризира се с малки и сърбящи подутини (папули) по кожата. 

Тъй като много си приличат по симптоматика, различните видове екземи се диагностицират само от специалист. 

 

Причини за състоянието

 

невродермит, стрес

 

За съжаление точните причини за появата на невродермит са неуточнени. Ясно е само че състоянието се появява често вследствие на силен стрес, тревожност, емоционална травма или депресия. Често проблемът може да продължи дори и след преминаване на стресовата ситуация.

Като причина за развитие на невродермит важна роля играе самоподдържащия се цикъл сърбеж-почесване. Първият сърбеж, който подканва към неволно почесване, се появява вследствие на суха кожа, ухапване от насекомо, алергична реакция, тясна дреха от некачествен плат, кожни обриви и други. Само по себе си почесването резултира в по-голямо раздразнение на засегнатата зона, което предизвиква още сърбеж, който хората облекчаваме с още почесване. 

По време на почесването, в мозъка се активират области, свързани с удоволствието и награждаването, включително нуклеус акумбенс, който е част от мозъчната система за възнаграждение.

Когато човек усеща сърбеж и започва да се чеше, мозъкът възприема това като възнаграждаваща активност, което може да обясни защо чесането води до усещане за облекчение и временно удоволствие.

 

Какви са най-често срещаните симптоми?

Състоянието невродермит се характеризира винаги със сърбеж и лющене. Сърбежът може да бъде постоянен, но може и да се утихва понякога, но се засилва през нощта. Други чести симптоми може да са:

  • Болка
  • Зачервяване
  • Косопад, ако участъците са върху скалпа
  • Кървене вследствие на разчесване
  • Суха, напукана кожа

 

Участъците могат да се появят навсякъде по тялото – ръцете, краката, глезените, китките, раменете, врата и скалпа. Горните клепачи могат да бъдат засегнати, както и областта под очите. Там кожата е много тънка и чувствителна и трябва да сме особено внимателни, за да не я разраним допълнително. Невродермит може да се обърка със симптомите на атопичен дерматит. 

 

Рискове и усложнения

 

невродермит

 

Всеки може да страда от невродермит. Състоянието засяга 12% от популацията, сочи проучване на Американска асоциация за екземата, като най-често се получава при хора между 30 и 50 години. Жените получават невродермит по-често от мъжете. Рядко диагнозата се поставя на деца. Други рискови групи са:

  • Хора с контактен дерматит, атопичен дерматит, псориазис
  • Хора с обсесивно-компулсивно разстройство и тревожност
  • Хора от монголоидна или негроидната раса 
  • Хора с прароднини със сенна хрема, екзема и/или астма

 

Както вече стана ясно, невродермит се причинява най-често от стрес. Важно е да се научим да елиминираме от съзнанието си тревожност, особено ако сме предразположени към каквото и да било кожно заболяване. Усложненията на състоянието са свързани с кървене, зачервяване, увеличаване големината на засегнатите участъци. 

 

Как се поставя диагнозата?

Диагностицирането на невродермит включва много етапи. Състоянието си прилича по симптоми с много кожни заболявания, затова е нужно да се определи с точност посредством няколко теста

  • Анамнеза: За диагностицирането на невродермит е важно специалистът да е запознат със семейната ни обремененост, симптоми, продължителност и доста често за наличието на стресови ситуации в живота ни. 
  • Физически тест: Специалистът ще провери къде са разположени участъците, вида им, текстурата и тежестта на симптомите. 
  • Дерматоскопия: С помощта на специално устройство, което увеличава и осветява повърхността на кожата, лекарят разглежда отблизо кожните лишеи.
  • Тест с пластир: Върху зоната се прилагат различни алергени, а след това се проследяват промените (ако има такива). По този начин се проверява дали пациентът страда от алергии, които могат да причинят невродермит. 
  • Биопсия: Тя включва вземане на проба от лишеите и изследване под микроскоп, което позволява да се провери наличието на други заболявания (например псориазис).

Обикновено диагнозата и лечението се определят от специалист дерматолог.

 

Какви са методите на лечение?

 

невродермит

 

Лечението на невродермит се фокусира върху контролирането на сърбежа, ограничаването на разчесването и хидратацията. Дори след успешно лечение, в случай на силен стрес състоянието може да се върне. Дерматологът може да предпише някое от следните решения:

  • Успокояващ крем или лосион: Най-ефикасен би бил кортикостероиден крем, тъй като той има мощно противовъзпалително и противосърбежно действие. Други съставки против сърбеж и кожни раздразнения са такролимус и пимекролимус.
  • Кортикостероидна инжекция: В случай на много силно изразена симптоматика е възможно дерматологът да предпише този метод.
  • Хидратиращ крем: Той се прилага директно върху засегнатите участъци, за да успокои сухата кожа и да намали лющенето. Този метод обаче има краткотраен ефект и носи облекчение за кратко. 
  • Студен компрес: Макар и с краткотрайно действие, студеният компрес ще успокои наранената кожа и ще намали сърбежа.

 

На пазара съществува най-различна козметика за лечение на кожни състояния. Ако изберем да се доверим на природните дарове, може да пробваме някои лесни методи, които с течение на времето може да приложим в ежедневната си рутина.

Овесени ядки

Овесените ядки, накиснати във вода, имат мощен овлажняващ, антиоксидантен и противовъзпалителен ефект върху кожата. Благодарение на своите ценни липиди, тя задържа влагата и съставя предпазна бариера. Не е задължително овесената каша да се ползва само за раздразнена кожа. Още в рутината на къпане на бебетата може да се ползва за хидратация на бебешката чувствителна кожа. Овесът се използва и в много лосиони и мазила.

Алое вера

Гелът от алое вера се добива от дебелите листа на растението. Той е антисептик с естествени противовъзпалителни и успокояващи свойства, който се нанася на засегнатите участъци. Препоръчително е гелът да се съхранява в хладилник, за да се запази максимално дълго. 

Тези природни съставки са приложими и в съвременната бяла и лечебна козметика.

Ментол

 

невродермит, ментол

 

Ментолът е етеричното масло от растението мента. Изследване показва, че екстрактът притежава изстудяващ и успокояващ ефект. Проучването се провело сред 50 човека, разделени на две групи. Участниците в едната група нанасяли ментол върху засегнатите участъци, а в другата – вазелин. След 2 седмици в първата група бил забелязан положителен ефект. 

 

Заключение

Невродермит е хронично състояние, което се засилва най-вероятно от силен стрес и тревожност. То се характеризира със силен сърбеж на участъци по тялото, зачервяване и лющене, но за съжаление разчесването на наранените зони може да доведе до задълбочаване на състоянието. Съществуват лосиони и кремове за успокояване и хидратация, но може да се доверим и на някои природни богатства за тази цел.

 

Често задавани въпроси

Какво е невродермит?

Невродермит е хронично възпалително кожно заболяване, характеризиращо се с интензивен сърбеж, зачервяване и удебеляване на кожата.

Кого засяга най-често?

Най-често засегнатата група е жени между 30 и 50-годишна възраст.

Какви са причините за състоянието?

Обикновено се свързва със стрес, алергии или нервно напрежение. Засегнатите области често са ръцете, шията, лицето или краката.

Категории: Здравна енциклопедия|Публикувана: 03.12.2024|

Сподели тази статия, избери платформа!

Проверено от
Д-р Ваня Шипочлиева, д.м. ВМА - гр. София
home8pip7oulzz8g j

Блог

Рецепти

mobile front
8fd8f1091606e0bd67bdc2ca0d399c46?s=96&d=mm&r=g

Елица Николова е студент в специалност “Книгоиздаване” в Софийски университет “Св. Климент Охридски”. Интересите ѝ са в областта на здравословната кулинария, бялата козметика и пътуването.

Свързани публикации

Оставете коментар