Неувереност – как ни влияе и съвети за преодоляване

Често се случва да изпитваме неувереност поради една или друга причина – мислим, че няма да се справим с новата си длъжност на работното място, страхуваме се да говорим пред публика, за да не се изложим, или дори се страхуваме да започнем романтична връзка, защото последната е била пълен провал.
Ниското самочувствие може да попречи на удоволствието ни от живота и способността ни да постигаме дългосрочни и краткосрочни цели. В тази статия ще обсъдим характеристиките и причините за неувереността и ще дадем примери как тя би могла да бъде преодоляна.
Има много причини, поради които можем да се чувстваме неуверени – нашите гени, как и къде сме израснали, с кого сме общували. Основен фактор за ниското ни самочувствие обаче е собственото ни психическо състояние. Нашият вътрешен глас, който постоянно ни казва, че не сме достатъчно добри дори ако има доказателства за противното.
Признаци на неувереност
Неувереността често се проявява чрез нерешителност, избягване на контакт с очите и несигурен език на тялото като свити рамене или нервни движения. Хората, които се чувстват неуверени, може да използват прекалено много извинения, да се страхуват да изразят мнението си или да търсят постоянно одобрение от другите. Също така те могат да избягват предизвикателства, защото се съмняват в способностите си, или да омаловажават собствените си успехи.
Непоносимост към критика
Ако имаме ниско самочувствие, може да сме изключително чувствителни към критика, независимо дали от другите, или от себе си. Виждаме го само като засилване на недостатъците ни и потвърждаваме, че не сме в състояние да направим нещо по правилния начин. Разстройваме се и не спираме да премисляме критиката, която е била отправена към нас. Борим се с това да я приемем.
Социална изолация
Отказването на покани за парти или среща с приятели, отмяната на насрочени планове в последната минута и като цяло нежеланието да сме около другите са признаци на неувереност. Може да нямаме никакво желание да провеждаме разговор или да говорим за живота си, защото това само ще засили депресията и безпокойството, които вече изпитваме.
В някои случаи дори сме способни да стигаме до лъжи, за да не се налага да обясняваме, че нямаме желание да бъдем сред хора. Всъщност точно в този момент е добре да бъдем сред близките си.
Враждебност
За човека, страдащ от неувереност, агресивността към другите е в ролята на защитен механизъм. Ако смятаме, че ще бъдем изложени или критикувани, словесното нападение над всеки, който е в позиция да ни критикува, може да е признак на ниско самочувствие. Само че в подобни ситуации се увличаме и не изслушваме какво има да ни каже другия човек. А това понякога е фатално за определен тип взаимоотношения.
Вглъбяване в проблемите
Постоянното безпокойство за личните ни проблеми отнема много време, ако нямаме никаква вяра в собствените си способности. Следователно може да изпитаме трудности, когато се налага да помогнем на някого или просто да му съчувстваме за неговия проблем, тъй като сме твърде заети със своите. В някакъв момент може и да изглеждаме като егоисти. Затова е добре да намерим баланс във взаимоотношенията си.
Отхвърляне на комплименти
Неувереността е пряко свързана с невъзможността да приемаме комплименти от другите. Положителната обратна връзка често се посреща с подозрение и недоверие. Поздравителните думи не са в съответствие с вярванията ни за себе си. В такава ситуация бихме могли да възприемем комплимента като шега, ирония или дори подигравка.
Липса на контрол
Когато изпитваме неувереност, често чувстваме, че нямаме контрол върху живота си или това, което ни се случва. Това може да се дължи на усещането, че почти нямаме способност да променяме себе си или в света като цяло. Чувстваме се безсилни да направим каквото и да било, за да разрешим проблемите си. Чувстваме се все едно сме затворени в клетка, от която не можем да избягаме.
Липса на здравословни граници
Способността за поставяне на граници често се установява рано в живота. Децата с родители, които им показват, че са уважавани и ценени, са по-способни да създадат добри граници в отношенията си с възрастните. Те също така са по-склонни да имат по-положителна представа за себе си като цяло.
Хората с ниско самочувствие и неувереност могат да имат трудности при поставянето на граници с другите. Те могат да се чувстват виновни или да се страхуват, че хората ще спрат да ги харесват, ако се опитат да отстояват себе си и принципите си. Липсата на здравословни граници може да създаде проблеми, когато другите не зачитат пространството и времето ни.
Липсата на уважение не само повишава нивата на стрес на личността, но може също така да я накара да се чувства по-малко ценена.
Физически симптоми на неувереност
Научно доказано е, че наличието на ниска самооценка води до проблеми с психическото и физическото здраве като депресия, тревожност и анорексия. Може също да доведе до нездравословни навици като тютюнопушене, злоупотреба с алкохол или дори употреба на наркотици.
Неувереният човек се нуждае от навик, който да ползва като отдушник, затова най-добрият вариант е да работим върху проблемната си самооценка, за да постигнем хармония в отношенията със самите себе си.
Как да преборим неувереността?
За да преодолеем вътрешната си неувереност, е важно да развиваме самоувереност чрез малки, но последователни успехи. Полезно е да променим вътрешния си диалог, като заменим самокритиката с насърчителни мисли. Практикуването на добър език на тялото и увереното изразяване също може да повлияе положително на самочувствието.
Освен това излизането от зоната на комфорт и приемането на предизвикателства помага да изградим по-голяма увереност в себе си.
Да разпознаем ситуациите на тревожност
Нужно е да отделим малко време, за да помислим за определени условия и ситуации в живота ни, които изглежда винаги влияят негативно върху самочувствието ни. Може да става въпрос за изнасяне на работна презентация, общуване с конкретен член на семейството или изправяне пред променящо живота събитие като загуба на работа или приключване на интимни взаимоотношения.
Анализирайки тези моменти, можем да открием повтарящи се модели на мислене или поведение, които подкопават увереността ни. След това е важно да работим върху тях, като изграждаме по-позитивен вътрешен диалог и търсим стратегии за справяне с подобни ситуации в бъдеще.
Да осъзнаем внушенията си
След като определим моментите, в които сме имали ниско самочувствие, е нужно да разтълкуваме мислите си. Те могат да бъдат положителни, отрицателни или неутрални, както и да се основават на факти или на ирационални идеи. Ако отделим малко време, за да забележим какво мислим, можем да започнем да разбираме дали реакциите ни към случилото се са подходящи и полезни, или не.
Да пренастроим начина си на мислене
Винаги можем да опитаме да предизвикаме недобрите мисли и да ги заменим с позитивни сякаш разговаряме с любим човек, но всъщност разговаряме със самите себе си. В тази ситуация е добре да акцентираме върху своите положителни качества, защото със сигурност притежаваме такива. Нужно е да избягваме да се сравняваме с другите и да ни се струва, че всеки е по-добър от нас самите.
Социалните мрежи могат да повлияят изключително негативно върху самооценката ни, затова е добре да знаем, че не всичко е такова, каквото изглежда на малкия екран на телефона ни.
Да се грижим за себе си
Важно е да се грижим както за физическото, така и за психическото си здраве, тъй като те са в непосредствена свързаност. Качественият сън, балансираното хранене и физическата активност биха благоприятствали не просто за здравето на нашето тяло, но и за здравето на мозъка ни. Ето още няколко идеи:
- общуване с хора, които насърчават увереността ни
- практикуване на асертивност, за да създадем здравословни граници
- участие в дейности, които чувстваме забавни и приятни
- усвояване на ново умение
Грижата за себе си е от съществено значение, добре е да си припомняме този факт от време на време.
Заключение
Липсата на самоувереност влияе на начина, по който виждаме себе си. Това може да се отрази негативно на работата, взаимоотношенията или здравето ни като цяло. Предприемането на стъпки за справяне с неувереността е от изключителна важност, ако желаем да подобрим качеството си на живот.
Често задавани въпроси
Какво е неувереност?
Неувереност буквално е липса на вяра в самия себе си. Заради ниската си самооценка често се чувстваме некомпетентни, необичани или дори неадекватни в определена социална ситуация. Проблемите със самочувствието могат да бъдат вредни за нашето здраве и да повлияят негативно на личните и професионалните ни отношения.
Има ли физически проявления?
Научно доказано е, че наличието на ниска самооценка води до проблеми с психическото и физическото здраве като депресия, тревожност и анорексия. Може също да доведе до нездравословни навици като тютюнопушене, злоупотреба с алкохол или дори употреба на наркотици.
Какви са признаците на неувереност?
Неувереността често се проявява чрез нерешителност, избягване на контакт с очите и несигурен език на тялото като свити рамене или нервни движения. Хората, които се чувстват неуверени, може да използват прекалено много извинения, да се страхуват да изразят мнението си или да търсят постоянно одобрение от другите. Също така те могат да избягват предизвикателства, защото се съмняват в способностите си, или да омаловажават собствените си успехи.
Източници
- Cherry, K.. 11 Signs of Low Self-Esteem, medically reviewed by David Susman, PhD, updated on April 1, 2024
- Mayo Clinic. Positive thinking: Reduce stress by eliminating negative self-talk, published on November 21, 2023
- WebMD Editorial Contributor. Signs of Low Self-Esteem, medically reviewed by Smitha Bhandari, MD, published on September 19, 2024
- Sissons, Beth.. Low self-esteem and confidence: Signs, causes and treatment, medically reviewed by Debra Rose Wilson, PhD, updated on August 2, 2024
- Whelan, C.. Low Self-Esteem: Effects and How to Manage it, medically reviewed by Bethany Juby, PsyD, published on October 5, 2022
Блог
Рецепти
Популярни продукти
Свързани публикации
Едно от най-големите предимства на когнитивно-поведенческа терапия е, че работата с нея може да бъде извършена за относително кратък период от време в сравнение с други терапии с разговори.
Амбиверт е човек, който е едновременно екстроверт или интроверт, в зависимост от хората и заобикалящата го греда.
Медитация е поддържане на повишено внимание и концентрация, което е едно по-дълбоко ниво на съзерцание.