Какво казва нашата менструация за здравето ни?

Обновена: 04.02.2025|
менструация

Женската менструация е тема, която през последните години все повече се превръща от табу в социално значима. Това е така, защото дамите се научаваме все по-свободно да говорим за нея. Тя така или иначе съпътства по-голямата част от съзнателния ни живот. Време е да заговорим за нея напълно свободно.

Коя менструация е “нормална”?

Менструация се отнася до кървенето, настъпващо след смъртта на неоплодената яйцеклетка. Тя се повтаря от пубертета до менопаузата периодично, средно през 28 дни. Продължава около 4-7 дни. Когато тя настъпи, започва и менструалният цикъл. От медицинска гледна точка настъпването на първата менструация е признак за фертилността на жената.

Важно е да се каже, че не съществува нещо като “нормална менструация”, защото всяка менструация е различна. Може единствено да се очертаят няколко периода, които да служат като ориентир дали всичко в женското тяло протича в здравословната норма.

Менструалният цикъл започва в първия ден на менструацията и продължава до първия ден на следващата менструация. Той може да продължи между 21 и 35 дни, а менструацията да продължава между 2 и 7 дни. За дамите, които съвсем скоро са претърпели първата в живота си менструация, тези периоди може да са много различни – да продължават повече или по-малко и да са много нередовни. 

Момичета, няма поводи за притеснение. Всичко влиза в нормални граници с течение на времето.

Менструалният цикъл може да бъде редовен – с една и съща дължина всеки път, но може да бъде и нередовен. Може да е придружен от болка и дискомфорт, може и да не е. Възможно е да бъде по-обилен в началото или пък в средата. Менструацията на всяка жена се повлиява от редица фактори и тя никога не е еднаква за всички. Но какво казва всеки един от тези показатели за здравето на жената?

 

Обилност

 

менструация, обилност

 

Специалистите посочват, че е напълно нормално в някои месеци нашата менструация да е по-обилна, а в други по-лека. Тази липса на консистентност, когато става дума за обилност, не бива да ни тревожи. С течение на времето ще разпознаем в промените един шаблон. Разбира се, ако се притесняваме, винаги може да споделим на нашия гинеколог. 

Много жени срещат един и същи шаблон в обилността на своята менструация – по-обилна в първите дни с тенденция да намалява около третия ден. Тъй като всяка жена е напълно различна, тялото губи между 5 и 80 мл кръв при всяка менструация. 

Силна обилност (менорагия)

През първите 2 дни от нашата менструация е възможно кръвта да е примесена със съсиреци. Те са напълно нормални, когато не са по-големи от монета. Не бива да ни притесняват. Съсирекът е гелообразен микс от кръв, мукозна тъкан от стените на матката и белтъчини. Силната обилност на нашата менструация може много да попречи на нормалното ни ежедневие. Тя е свързана с дискомфорт, притеснение, а понякога и невъзможност да вършим задълженията си на работното място или учебното заведение. 

Състоянието е известно като менорагия – силна обилност на менструацията, която продължава повече от 7 дни. Това състояние засяга между 27 и 34% от дамите, които имат менструален цикъл. Най-често причината се дължи на хормонален дисбаланс. Той, от своя страна, може да е причинен от много неща:

  • Ановулация – липса на овулация
  • Заболявания на щитовидната жлеза
  • Синдром на поликистозните яйчници

 

Възможно е и да страдаме от полипи, миома на матката или аденомиоза – всички те са неракови състояния и се лекуват, но за тази цел трябва първо да бъдат открити от лекар. Обилността на нашата менструация се влияе дори и от временни инфекции на пикочните пътища. За да се провери причината, е задължително да посетим гинеколог.

Слаба менструация

 

менструация

 

Както вече стана ясно, женската менструация се повлиява от много фактори – тегло, ниво на стрес, метеорологично време, загуба на тегло, хормони и много други. Повечето жени не биха се оплакали, ако менструацията е със слаба обилност. Но не бива да игнорираме, ако забележим такава. Тя може да е причинена от:

  • Възраст: жените в менопауза изпитват по-лека менструация и доста по-нередовна
  • Ниско телесно тегло: дами, които бързо са свалили килограми или които са доста слаби, може да изпитват слаба обилност. В крайни случаи тя може да спре изцяло. Това се случва, защото процентът мазнина в тялото им е прекалено нисък, което е причина овулацията да спре. Това може да се случи и вследствие на недохранване или сериозни хранителни разстройства.
  • Бременност: тук вероятно ще се запитате “но как така бременност и менструация едновременно?”. Това е т. нар. “цветна бременност”. Кървенето не е менструация, а резултат от прикрепянето на яйцеклетката към стената на матката. Това е много рядък феномен.
  • Хормонален дисбаланс, причинен от стрес, проблеми с щитовидната жлеза, синдром на поликистозните яйчници или други. 

В случай на обилна менструация, и в обратната ситуация трябва да се потърси лекарска помощ, защото проблемът може да е по-сериозен. 

Слабата менструация е един от симптомите на менопауза. При някои жени обаче наближаването на този период от живота може да е свързано с много обилна менструация, при която се нуждаем от консултация с лекар. Въпреки че може да управляваме някои от симптомите на това състояние, обилното кървене може да доведе до анемия и други здравословни усложнения.

 

Придружаващи симптоми

Специалистите посочват, че може да изпитаме симптоми на менструация, преди да е започнала. Всъщност те могат да започнат до 2 седмици преди да настъпи. Това със сигурност може да създаде неприятно усещане у дамите, но пък, от друга страна, така ще може да предвидим старта на менструалния цикъл лесно. Симптомите по време на менструация варират за всяка жена, но може да се откроят най-честите.

Крампи

 

крампи при менструация

 

Болките в долната част на корема са нормални и се наричат дисменорея. Те се получават в резултат на силни контракции, които карат тъканната облицовка на матката да се обели. Именно това обелване причинява съсиреците, които вече споменахме.

Знаехте ли че, 84% от дамите, които имат менструален цикъл, изпитват болки в стомаха. Около 54% от тях страдат от дисменорея през всеки цикъл, а останалите – от време на време. 

С течение на времето дамите се научаваме да се справяме с болките при менструация – повече почивка, топлина върху корема, болкоуспокояващи и други. Но когато болките са нетърпими и не отшумяват, то това може и да е признак за проблем. Нетърпими и интензивни болки могат да бъдат причинени от:

  • Ендометриоза: състояние при което тъкан, която трябва да се развива в матката, се развива извън нея
  • Цервикална спинална стеноза: вродено свиване на канала на гръбначния стълб
  • Аденомиоза: състояние при което тъкан, която трябва да расте в матката, расте в нейните стени
  • Миома на матката

 

Повечето жени изпитват тези силни болки, когато менструацията е с най-голяма обилност. 

Повишена чувствителност в гърдите

Повишена чувствителност в гърдите е напълно нормална преди и по време на менструация. Възможно е дори видимо уголемяване. Промяната се дължи на факта, че по средата на месечния цикъл млечните жлези се уголемяват и подуват. Този процес кара гърдите да са не само по-големи, но и да се усещат по-тежки чак докато нивата на прогестерон пак се нормализират. 

Поява на акне

Появата на внезапно акне преди менструация е напълно нормално. Изследване посочва, че близо 50% от жените, които имат менструален цикъл, изпитват акне поне 1 седмица преди началото му. Тези пъпчици се появяват вследствие на промени в хормоналния баланс, което е напълно нормално за целия процес. 

Когато настъпи менструация, това означава, че яйцеклетката за месеца е неоплодена и трябва да напусне тялото. Когато това се случи, става и разбъркване на хормоните – естрогенът и прогестеронът намаляват, докато тестостеронът се увеличава. Тестостеронът е андроген (мъжки хормон), а тези хормони стимулират производството на мазнина (себум) от кожните жлези.

Когато се произвежда прекалено голямо количество себум, се появяват пъпчици. Този тип акне отминава паралелно с менструацията.

Емоционална лабилност

 

емоционална лабилност при менструация

 

Понякога предменструалните симптоми могат да бъдат повече психически, отколкото физически. Макар и това схващане да предизвиква раздразнение у дамите, не е изключено да бъдем по-емоционални по време на менструация. Това може да включва:

  • Променливи настроения
  • Раздразнителност
  • Тревожност
  • Необяснима тъга

 

Виновниците за тези промени отново са хормоните – естроген и прогестерон. Естрогенът повлиява пряко синтеза на друг хормон – серотонин (хормонът на щастието). Това естествено понижава и чувството на радост

 

Цвят

Кръвта, която се задържа по-дълго време в матката, реагира на кислорода. Оксидираната кръв е по-тъмна от тази, която тече по вените ни например. Именно поради тази причина цветът на нашата менструация може да варира – от светлочервен до кафяв или почти черен. Кръвта може да има няколко цвята, всеки от които сигнализира нещо различно.

Черен цвят

Тази кръв се появява невинаги, но по-често в първите дни от менструацията. Този цвят обикновено означава, че кръвта е престояла по-дълго в матката и се е оксидирала много. Когато не изпитваме други неприятни симптоми, този цвят не бива да ни тревожи. Но когато е придружен и от други неприятни усещания (много лоша миризма, затруднено уриниране, болка или сърбеж в интимната област), то това може и да сигнализира за вагинален септум – блокиране на влагалището.

Кафяв и тъмночервен цвят

 

менструация

 

Може да се каже, че кафявата кръв по време на менструация не е била достатъчно дълго време в матката, за да се насити с кръв и да потъмнее до черен цвят. Същото важи и за тъмночервената кръв. Кафявият цвят на кръвта може да сигнализира бременност, тъй като зацапването е сред първите симптоми. Ако забележим подобно зацапване и по време на бременност, е важно веднага да потърсим лекарска помощ, тъй като това често е сигнал за извънматочна бременност.

Ако съвсем скоро сме родили, може да изпитаме кафяво или тъмночервено кървене, познато като „лохия“ – следродилно кървене. Лохията не е причина за тревога. Това е естественият начин на тялото да се отърве от останалата кръв и тъкан в матката след плода.

Светлочервен цвят

Когато кръвта е светла, то това означава, че тя е прясна. Но трябва да обърнем внимание кога точно я получаваме. Докато трае нашата менструация, този цвят е напълно нормален. Но ако го забелязваме върху бельото между две менструации, то това може да индикира полово предавани болести (гонорея и хламидия).

Розов цвят

Ако забележим розов цвят на кръвта по време на менструация, то тя може да е примесена със секрет от маточната шийка. Понижените нива на естроген също може да са причина за по-светъл цвят на кръвотечението. Други причини може да са:

  • Анемия
  • Нездравословна диета
  • Значителна загуба на тегло

 

Кръвта след първия полов акт в живота на момичето също може да бъда розова.

 

Заключение

 

менструация, календар

 

Менструалният цикъл започва в първия ден на менструацията (кървенето). Той продължава близо 40 години за повечето жени. Това означава, че през почти целия си съзнателен живот, жената се справя със силните симптоми и неприятни усещания. За такъв дълъг период от време жената забелязва шаблони и тенденции в цикъла си. Обилността може да варира и понякога, когато е прекалено силна, да е индикация за сериозно състояние.

Често хормоните играят значима роля в протичането на менструацията. Цветът също е от значение, като той често разкрива колко време кръвта се е задържала в матката. Тези и още много елементи позволяват на жената да проследи своето полово здраве и развитие.

 

 

Често задавани въпроси

Какво представлява менструацията?

Менструацията е кървенето, което и дава началото на менструалния цикъл.

Какво може да индикира абнормално кървене?

Когато периодът на нашата менструация е повече от 7 дни, това си счита за обилно кървене, което може да индикира хормонален дисбаланс, проблеми с овулацията или някои неракови заболявания.

Какво индикира цвета на нашата менструация?

Когато кръвта има по-тъмен цвят, това означава, че я е оксидирана, но ако е по-светла, може да индикира цветна бременност.

Категории: Женско здраве, Здраве|Публикувана: 04.02.2025|

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

mobile front

Популярни продукти

8fd8f1091606e0bd67bdc2ca0d399c46?s=96&d=mm&r=g

Елица Николова е студент в специалност “Книгоиздаване” в Софийски университет “Св. Климент Охридски”. Интересите ѝ са в областта на здравословната кулинария, бялата козметика и пътуването.

Свързани публикации

Оставете коментар