Какво е спинална стеноза и как се лекува?

Обновена: 18.11.2024|
спинална стеноза

Почти всеки човек изпитва поне един епизод на болка в гърба през живота си, като с възрастта този риск значително се увеличава. Сред многото състояния, които могат да причинят дискомфорт и ограничение в движението, спинална стеноза заема едно от челните места поради сериозните симптоми, които може да предизвика.

 

Какво е спинална стеноза?

Спинална стеноза представлява стесняване на канала на гръбначния стълб, което притиска гръбначния мозък или нервите. Тя може да засегне различни части на гръбначния стълб - цервикалния (шийния), торакалния (гръдния) и лумбалния (кръстния) отдел. Най-често се среща в шийната и лумбалната област.

 

Спинална стеноза е стесняване на едно или повече пространства в гръбначния канал, тунелът, който минава през всеки от прешлените на гръбнака. То най-често засяга долната част на гърба и шията и може да причини болка в гърба и други нервни проблеми като ишиас.

При това състояние пространството в гръбначния стълб е твърде малко, което води до натиск в гръбначния мозък и нервите, които се разклоняват от него (нервни коренчета).

Този здравословен проблем е доста често срещан. Дегенеративните гръбначни промени, към които спада и спинална стеноза, засягат до 95% от хората до 50-годишна възраст. За хора над 65 години, подложени на операция на гръбначния стълб, лумбалното стесняване на гръбначния канал е най-честата диагноза.

Кои са видовете спинална стеноза?

Спиналната стеноза се класифицира въз основа на местоположението на стеснението в гръбначния стълб, като двата основни вида са: лимбална стеноза и цервикална стеноза.

Лумбална стеноза, която е стеснение на гръбначния канал в поясната (лумбалната ) част на гръбначния стълб, е най-често срещаната форма. Състоянието засяга предимно нервите, които преминават надолу към краката.

Цервикалната стеноза от своя страна се отнася към стеснение на гръбначния канал, което се случва в шийния (цервикален) дял на гръбначния стълб, т.е. в областта на врата.

В редки случаи торакалният гръбнак също може да има спинална стеноза, като тя засяга областта на гръдния дял (между шийната и поясната част) на гръбначния стълб.

 

Какви могат да са причините за спинална стеноза?

 

Спинална стеноза

 

Някои хора се раждат с малък гръбначен канал, но повечето видове спинална стеноза възникват, когато нещо се случи, за да намали количеството на отвореното пространство в гръбначния стълб.

Възможните причини включват:

  • Костни шипове. Увреждането от износване и разкъсване от артрит може да доведе до израстване на допълнителна кост в гръбначния стълб. Това създава костни шипове, които могат да се избутат в гръбначния канал. Болестта на Пейджет също може да доведе до растеж на допълнителна кост в гръбначния стълб.
  • Дискова херния. Дисковете са меките възглавници, които действат като амортисьори между гръбначните кости. Ако част от мекия вътрешен материал на диска изтече, той може да притисне гръбначния мозък или нервите.
  • Дебели ставни връзки. Здравите връзки, които помагат за задържането на костите на гръбначния стълб заедно, могат да станат твърди и дебели с течение на времето до степен, в която се избутват в гръбначния канал.
  • Тумори. Рядко тумори могат да се образуват вътре в гръбначния канал.
  • Травми на гръбначния стълб. Автомобилни катастрофи и други травми могат да причинят счупване или изместване на гръбначните кости. Подуването на близката тъкан веднага след операция на гърба също може да окаже натиск върху гръбначния мозък или нервите.

 

От изброените най-често наблюдаваната причина е увреждане на гръбначния стълб вследствие от износване, свързано с артрит.

Преди да се премине към адекватно и ефективно лечение, задължително трябва да се установи причината за състоянието. Например при спинална стеноза, дължаща се на артрит, операция би могла да създаде повече пространство вътре в гръбначния стълб, но не и да излекува самия артрит. По тази причина болката понякога може да продължи.

Спинална стеноза може да засегне всеки, но най-често се среща при хора над 50-годишна възраст.

По-младите хора са изложени на по-висок риск, ако имат сколиоза или други гръбначни проблеми.

 

Как да разпознаем спиналната стеноза?

 

Спинална стеноза, болка в гърба

 

Спинална стеноза обикновено се развива бавно с течение на времето. Симптомите могат да идват и да си отиват и да засягат всеки човек по различен начин. При някои хора дори няма да има никакви признаци на заболяването, което затруднява и отлага значително диагностиката.

Симптоми на лумбална спинална стеноза

Когато стенозата е в лумбалната област (долна част на гърба), тя може да предизвика болка в кръста и дискомфорт, който започва в задните части и се простира надолу по крака.

Характерна особеност е чувството на изтръпване („мравучкане“) в задните части, краката или стъпалата. Възможно е да има усещане за тежест, което може да доведе до схващане в единия или двата крака.

Лумбална спинална стеноза може да причини състояние, известно като неврогенно накуцване. Дължи се на притискане на нервите, които контролират мускулите и усещанията в краката. Хората с такъв здравословен проблем могат да забележат, че болката и спазмите се влошават, особено при ходене или изправяне.

За сметка на това навеждането напред, седенето и вървенето нагоре – например при изкачване на стълби, водят до облекчение, което е резултат от намаляване на натиска върху засегнатите нерви.

Симптоми на цервикална спинална стеноза

Този вид спинална стеноза се отличава с болка във врата и изтръпване на ръцете и краката. Слабостта и тромавостта в крайниците в някои случаи дори може да предизвика намалена функция на ръцете.

В по-тежки случаи цервикална стеноза може да повлияе негативно дори на баланса, координацията и контрола на червата или пикочния мехур.

 

Как се поставя диагноза?

При консултация със здравен специалист той ще поиска информация за симптомите, които изпитваме, всякакви предишни наранявания и медицинската ни история. Лекарят може да направи физически преглед, за да провери за болка, изтръпване или слабост в гърба и крайниците, както и да изпита състоянието на рефлексите и баланса.

За да може да се установи здравословният проблем, са необходими и образни тестове. Направата на рентгенова снимка на гърба може да разкрие промени в костите, заради които пространството в гръбначния канал е по-малко.

Ядрено-магнитен резонанс се смята за най-добрият тест за потвърждаване на спинална стеноза, тъй като разкрива степента на компресия на нерва.

Ако направата на този тест не е възможна, може да се използва сканиране с компютърна томография, понякога комбинирано с миелограма (изследване на костния мозък).

Възможно е да се направят и тестове за нервна функция като електромиография (ЕМГ) и изследвания на нервната проводимост. Тяхната цел е да помогнат за оценяване функцията на гръбначните нерви и идентифициране на областите, където нервната функция е компрометирана.

Всеки от тези диагностични инструменти в различни случаи може да е част от потвърждаването на диагнозата спинална стеноза. С тяхна помощ може още да се определи нейното местоположение и тежест, които са важни за определяне на различните възможности за лечение.

 

Лечение

При леките случаи на спинална стеноза могат да бъдат лекувани с нехирургични подходи, докато при хората с тежки симптоми се налагат оперативни методи.

Неоперативни методи

 

Спинална стеноза, физиотерапия

 

Лекарят може да предпише различни медикаменти спрямо симптомите, които пациентът изпитва. Важно е те да се приемат стриктно по начина, по който са предписани, тъй като много от лекарствата за болка и отпускане на мускулите могат да причинят нежелани реакции, особено когато се използват дълго време.

Физиотерапията е метод, който използва различни упражнения за подобряване на състоянието. Фокусът е върху изграждането на сила и издръжливост, поддържането на гъвкавостта и стабилността на гръбнака и подобряване на баланса.

Стероидните инжекции целят да облекчат отока и болката в областите, където има прищипан нерв. Този метод обаче не се смята за особено добър вариант при спинална стеноза, тъй като проучванията за момента не установяват особена полза от използването му. Още една причина да не е широко използван е, че има сериозни странични ефекти.

Повтарящите се стероидни инжекции могат да отслабят близките кости, сухожилия и връзки. Ето защо човек често трябва да чака месеци, преди да получи следваща стероидна инжекция.

Понякога лигаментът в задната част на долната част на гръбначния стълб, наричан още лумбален гръбнак, става твърде дебел. В такива случаи могат да се използват подобни на игла инструменти, поставени през кожата, за отстраняване на част от лигамента. Това може да създаде повече пространство в гръбначния канал, за да намали натиска върху нервните корени.

Оперативни методи

 

Спинална стеноза, операция

 

Има различни операции за създаване на повече пространство в гръбначния канал в случаите, когато спиналната стеноза е напреднала.

Ламинектомията например премахва задната част на засегнатата гръбначна кост (ламина). Този процес облекчава натиска върху нервите в гръбначния канал, като създава повече пространство около тях. Понякога може да се наложи тази кост да бъде свързана с близки гръбначни кости с метален хардуер (например винтове, плочи или стълбове) и костна присадка, за да се осигури сила и опора за гръбначния стълб .

Ламинотомия е хирургична интервенция, която премахва само част от ламината. Хирургът издълбава дупка, достатъчно голяма, за да облекчи натиска на определено място.

Има и ламинопластика, която се извършва само на гръбначни кости на шията.

В повечето случаи тези операции помагат за намаляване на симптомите на спинална стеноза, но има и пациенти, при които симптомите остават същите или дори се влошават постоперативно. Хирургическите рискове включват инфекция, кръвен съсирек във вена на крака и разкъсване на мембраната, която покрива гръбначния мозък.

 

Заключение

Спинална стеноза е състояние, което може да бъде изключително болезнено и притеснително, особено ако е в напреднал стадии. Характеризира се със стесняване на канала на гръбначния стълб, което води до притискане на гръбначния мозък или нервите. Това притискане може да причини силна болка, изтръпване, слабост в крайниците и дори ограничена подвижност.

Навременната диагноза и подходящото лечение са от решаващо значение, за да се избегнат сериозни усложнения и да се възвърне комфортът в ежедневието. При наличие на тези симптоми не трябва да се отлага консултацията със специалист – здравето е приоритет.

 

Често задавани въпроси

Какво е спинална стеноза?

Спинална стеноза представлява стесняване на канала на гръбначния стълб, което притиска гръбначния мозък или нервите.

Кои части на тялото могат да бъдат засегнати?

Спинална стеноза може да засегне различни части на гръбначния стълб - цервикалния (шийния), торакалния (гръдния) и лумбалния (кръстния) отдел. Най-често се среща в шийната и лумбалната област.

Коя е най-честата причина за спинална стеноза?

В по-големия процент от случаите състоянието се причинява от увреждане на гръбначния стълб вследствие на износване, свързано с артрит.

Категории: Здраве, Здравна енциклопедия|Публикувана: 18.11.2024|

Източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Проверено от
Д-р Ваня Шипочлиева, д.м. ВМА - гр. София
dr.vanya sh

Блог

Рецепти

mobile front

Популярни продукти

e3068472fd962c573f33ef5bad5bd124456a84410dcf1b60bc690679d1503a9d?s=96&d=mm&r=g

Йоана Иванова завършва "Книгоиздаване" в СУ "Св. Климент Охридски". Писането и четенето са й страст. Интересува се от йога, дихателни практики и грижа за вътрешния и външния баланс.

Свързани публикации

Оставете коментар