Прогестеронът е хормон със стероиден характер, който спада към групата на прогестогените. Той има активна роля в половата ни система и при жените отговаря за правилното и редовното протичане на менструалния цикъл, и е изключително важен в периода на бременност.
Разказваме подробно за същността му и функциите в организма.
Най-важното за прогестерона
Хормонът се синтезира в най-големи количества в надбъбречните и половите жлези, също и в мозъка. По време на бременността в този списък се включва и плацентата като ключов елемент за правилното развитие и износването на плода. Именно на прогестерона е и ролята да подготви тялото за плода и да осигури нормално протичане на бременността.
Всички тези функции са изключително важни и без тях репродукцията ни не би била възможна. Затова и едни от изследванията, които задължително се правят в процеса на опитите за забременяване и впоследствие, по време на самото износване на бебето, са за проследяване на нивата на прогестерона в тялото на майката.
Първите тестове се правят за най-точно установяване на периода на овулация – времето, в което жената е най-плодовита и шансовете за зачеване са най-големи.
Последващите изследвания пък служат за проследяване на развитието на бременността, както и на потенциално откриване на извънматочна бременност и за съжаление – установяване на аборт. Последното се дължи на това, че при дефицит на прогестерон възможността плода да бъде отхвърлен от тялото се увеличава, а лигавицата на матката не може да се подготви за “закачането” и фиксирането за стените на репродуктивния орган.
По време на бременността и след нея пък хормонът стимулира порастването на гърдите и лактацията.
Освен това обаче той е и един от хормоните, които, заедно с естрогена, влияят силно и върху психологическото състояние на дамите.
Дългосрочни изследвания стигат в изводите си до това, че нивата на прогестерон мога да оставят трайни последици върху формирането на характера на жената в зависимост от количествата на секреция.
Не на последно място, нивата на хормона влияят и на теглото ни. При ниски нива на хормона е много по-трудно да се отървем от онези няколко досадни килограма, които толкова ни тормозят – дори да се движим активно и да спазваме строги хранителни режими.
Дефицит на прогестерон и последици от това
Подобно на много други вещества в тялото ни, прогестеронът е в крехък баланс. Неговите роли обаче са толкова важни, че потенциален дефицит може да причини сериозни здравословни проблеми, с които да се наложи да се справим бавно и трудно във времето.
Добрите новини са, че науката днес познава симптомите на дефицит на прогестерон, както и това какво го предизвиква. Сред причините се нареждат:
- Постоянните стрес и преумора
- Лош хранителен режим, беден на витамини и минерали
- Вредни навици – тютюнопушене, алкохол, зависимост от наркотични или лекарствени вещества
- Някои лекарствени продукти: антибиотици, контрацептиви и други
- Нарушени функции на щитовидната и надбъбречната жлези
- Хронични заболявания: бъбречна недостатъчност
Последиците от недостиг на прогестерон се проявява под формата на:
- Безсъние
- Нервност
- Главоболие
- Повишено кръвно налягане
- Липса на сексуално влечение
- Ирегулярно или прекомерно кървене по време на менструация
- Болки в гърдите
И дори те да звучат като част от ежедневието ви, съпътствано от стрес и напрежение, то ако дефицитът на прогестерон е причината, може да се стигне до развиване на остеопороза и дори отключването на автоимунни заболявания. Затова и забелязването на симптомите и навременното провеждане на изследвания и консултации може да е ключът към по-добро физическо и психическо здраве в дългосрочен план.
Имайте предвид, че с възрастта нивата на прогестерон прогресивно намаляват. Те спадат рязко при влизането в менопаузата и трябва да вземете предвид това, ако наближавате този период от живота си.
Храни, богати на прогестерон
Днес науката е напреднала достатъчно, за да ни предложи точни и надеждни данни за това как можем да помогнем на тялото си да се справи с дефицита на прогестерон. Ключова част от лечението е установяването на дефицит.
Преди да пристъпим към списъка с билки, храни и лекарства, отново е важно да направим уточнението. Заради характера на прогестерона на стероиден хормон и крехкото равновесие, което поддържа в тялото ни, не бива да приемаме каквито и да е продукти, които могат да му повлияят, без да се консултираме със специалист преди това.
Храните, които се препоръчват за повишаване на прогестерона, всъщност са добре познати на всеки, който е запознат с балансираното хранене. Те са:
- Ядки и семена: сурови или сушени, всички видове ядки съдържат по-високи или по-ниски нива на прогестерон.
- Млечните продукти: съдържат естествен прогестерон, като в по-големи количества го намираме в по-мазните сирена, изварата и млякото.
- Морски дарове, яйца и риба: те не съдържат самия хормон, но са богати на холестерол, който подпомага синтеза на хормона.
- Различни видове месо: пуешко, телешко, заешко, пилешко, черен дроб.
- Зеленчуци и бери плодове.
- Някои билки: живовляк, маншетни листа и други.
За какво да внимаваме
Както е възможно да имате дефицит на прогестерон, така е също толкова възможно да се стигне и до пренасищане с хормона.
Симптомите на излишък може да варират от акне и черни точки през прекомерно окосмяване (включително на лицето) и менструални нарушения до влошаване на зрението.
Ясни знаци за прекомерно количество прогестерон са безсъние, нервност, алергии и раздразнения на кожата, както и труден контрол над теглото.
Не бива да прекалявате с храните, богати на прогестерон, ако страдате от тумори в гърдите или репродуктивните органи, склонност към отоци и наднормено тегло. Важно е да подхождате с повишено внимание и ако имате състояние, което компроментира имунната ви система, тъй като прогестеронът намалява съпротивителните сили на организма.
Благодаря за полезната и изчерпателна информация.