Масло от репей – предимства и недостатъци

Обновена: 23.02.2024|
Масло от репей.

От поколения хората използват масло от репей като изключително ценно лечебно средство. Репеят съдържа химикали, които действат срещу бактерии и възпаления.

Коренът му се използва като храна и лекарство от векове по различни начини, включително като диуретик и за подпомагане на храносмилането. Растението репей (arctium lappa) е родствено на маргаритките и слънчогледите.

Произхожда от Северна Азия и Европа, но се отглежда и в други части на света.

 

Какво представлява маслото от репей?

То е много концентрирано и силно масло, получено от корените и листата на растението репей, включващо няколко вида от рода Arctium. След като маслото се извлече от растението, то може да се използва за редица медицински цели.

Въпреки че всяка част на растението намира приложение, маслото е може би най-търсеното, най-вече заради потенциала му като козметично средство.

То се получава чрез екстракция. За този метод обикновено се използват други растителни мазнини – т.н. базови масла – маслиново, бадемово, фъстъчено, сусамово или друго мастно растително масло.

Репеят се състои предимно от въглехидрати, летливи масла, растителни стероли и танини, а екстрактите от него често се срещат в различни хомеопатични лекарства.

Съдържа различни хранителни вещества като антиоксиданти и инулин, за които е известно, че помагат при състояния като кожни заболявания, възпаления, и лошо храносмилане.

 

Приложение

 

Масло от репей.

 

Маслото от репей се използва за измиване на косата и в грижа за кожата – като ексфолиант, за обливане или като съставка на други медикаменти или козметични продукти.

Концентрираният екстракт от корен на репей обаче трябва да се използва много внимателно. Достатъчни са 5-6 капки масло от репей, които се нанасят върху чиста кожа с масажни движения – напълно достатъчни, за да осигурят овлажняващо и омекотяващо действие.

Ефективността на маслото се осигурява от състава му:

meno 02 400
husk 600
meno 02 400
husk 600
  • В него са включени много витамини: А, Е, С, РР. От органичните киселини присъстват олеинова, линолова, рицинолова, палмитинова и стеаринова киселина.
  • Минералите са представени от желязо, цинк и манган.
  • Също така съдържа флаваноиди, инулин и протеинови съединения.

Този богат хранителен състав позволява на продукта да прояви разнообразни лечебни свойства.

Маслото укрепва космените фоликули и предотвратява косопада. Засилва кръвообращението в зоната на въздействие и подхранва растежа на косата.

Освен това възстановява структурата на косъма и насърчава синтеза на епидермални клетки. Помага при оформянето на къдриците, като ги подхранва и овлажнява.

Има и още. Маслото от репей увеличава плътността на косата, помага ни да се отървем от цъфтящите краища и прави къдравите коси по-послушни. В допълнение, предотвратява преждевременната поява на сива коса, премахва пърхота и предпазва от оплешивяване.

Много добре възстановява косата след излагане на боя, топлинно увреждане, вятър и солена вода. Масло от репей се прилага и за активиране на растежа на миглите.

А добавено към козметиката за ръце, лице и тяло, то ще овлажни цялостно кожата и ще облекчи сухотата и лющенето.

 

Рецепти за красива и здрава коса с масло от репей

 

Масло от репей. Дифузна алопеция. Рициново масло. Домашна маска за коса.

 

Един доказан начин на употреба на маслото от репей е правенето на маски за коса. Предлагаме ви две лесни рецепти.

Маска за коса с масло от репей и мед

Маслото от репей подхранва космените фоликули, като намалява косопада и стимулира растежа на косата, а медът укрепва корените на косата, спомага за възстановяване на увредената структура на косъма, като възвръща здравословния блясък на косата.

Тази маска се прави много лесно. Малко количество топло репейно масло се смесва със същото количество разтопен мед. Втрийте сместа в скалпа си и я оставете да престои половин час, след което измийте обилно с шампоан.

Маска за коса с масло от репей и масло от розмарин

Етеричното масло от розмарин допълва и засилва стимулиращите свойства на маслото от корен на репей. Освен това има антисептични и успокояващи свойства, така че помага в борбата с пърхота и облекчава сърбежа и лющенето на скалпа.

За да си направите маската, смесете 5 капки масло от розмарин с 2 с. л. масло от репей, втрийте сместа в скалпа и я оставете да престои 30 или 40 минути, след което измийте косата си с шампоан.

 

Има ли предимства и недостатъци?

 

Масло от репей.

 

Както всичко останало, маслото от репей има както своите предимства, така и своите недостатъци. Затова се наслаждавайте на плюсовете, но бъдете внимателни за минусите.

Ето какво трябва да знаете относно предимствата:

  • Грижа за кожата – коренът от репей отдавна се използва и за лечение на кожата – при състояния на акне и екзема. Противовъзпалителните и антибактериалните му свойства действат като мехлем за кожата на лицето. Едно от най-важните приложения на маслото е, че то е пълно със здравословни мазнини, витамин Е и различни антиоксиданти. Прилага се локално върху кожата за ексфолиране, при борба с бръчките и за предотвратяване на преждевременното стареене.
  • Грижа за косата – използването на маска с масло от репей може да помогне за подобряване на блясъка и лъскавината ѝ, като същевременно премахва възпаленията на скалпа и подобрява състоянието на фоликулите.
  • Ускорява заздравяването – изследванията установяват, че концентрираните минерали и антиоксиданти, които се съдържат в маслото от репей, не само ускоряват процеса на заздравяване на мястото на раната, но и могат да предпазят от инфекции по време на оздравителния период.
  • Намалява възпалението – ако нанесете масло от репей върху наранявания, възпалени стави и при болка в мускулите, то може бързо да намали отока и да успокои неприятното усещане.
  • Забавя развитието на респираторните проблеми – можете да добавите няколко капки масло от репей към дифузер или друго устройство за ароматерапия и да се възползвате от противовъзпалителния му и успокояващ характер. То може да изчисти запушването, да облекчи болката в гърлото и да намали натиска върху синусите.

Недостатъците са следните няколко:

  • Дозировка – ако приемате добавки с репей, нека бъдат в умерени количества. Все още не съществуват достатъчно допълнителни изследвания, за да се определи безопасността им. Счита се, че растението е безопасно за консумация, но трябва да го набавяте само от сигурни места и от реномирани търговци. Не е добра идея да го събирате в дивата природа, защото прилича на беладоната, която е силно токсична.
  • Коренът от репей е естествен диуретик, така че не трябва да го приемате, ако сте дехидратирани. Също така не трябва да го избягвате, ако взимате и други диуретици, тъй като може да увеличи обезводняването. Ако сте алергични към хризантеми или маргаритки, може да сте изложени на повишен риск от алергична реакция към растението.
  • Бременни жени или жени, които се опитват да забременеят, също не трябва да приемат корен от репей или хранителни добавки с него.
  • Репеят може да забави съсирването на кръвта. Приемът му може да увеличи риска от кървене при хора с нарушения в кръвосъсирването.

 

Как се съхранява?

Съхранява се на тъмно и прохладно място – при температура от 7 до 25 градуса. Далеч от достъпа на деца.

 

За кого е подходящо?

 

Масло от репей. Кокосово масло за коса.

 

Още от древността се е знаело, че маслото от репей е едно от най-полезните масла за коса. Това е така, защото то носи безброй предимства за красотата на нашата прическа.

Както на притежателите на тънка и слаба коса с цъфтящи краища, така и на хората със сухи и неукротими къдрици.

Масло от репей може да помогне на всички, които страдат от някакъв проблем с косата, тъй като:

  • е ефективно като допълнително лечение на себорея
  • бори се с пърхота и облекчава сърбежа
  • нормализира секрецията на мастните жлези и регулира омазняването на косата
  • обновява структурата на косъма
  • подобрява кръвообращението на скалпа
  • стимулира растежа на косата

 

Заключение

Маслото от репей е висококонцентриран източник на танини, флавоноиди и фитостероли. В него има умерени количества витамин А, витамини от група В, витамин Е, желязо, цинк, магнезий, калий и „добри“ мазнини.

Макар че коренът на растението понякога може да се консумира като храна, маслото му се използва предимно в локални, неподлежащи на консумация форми.

Съществуват медицински лечения, които включват консумацията на малки количества от маслото, но това трябва да се прави много внимателно и под строгото ръководство на обучен медицински специалист.

Въпреки ползите от маслото от репей, има някои потенциални странични ефекти при неправилна или прекомерна употреба, включително колебания на кръвната захар, кожни алергии и усложнения при бременност.

Някои хора са алергични към репея и при първоначално излагане на въздействието му изпитват зачервяване, дразнене или подуване.

В някои редки случаи, когато се приема вътрешно, маслото от репей може да предизвика колебания в кръвната захар, което е опасно за пациентите с диабет.

Бременните жени трябва да го избягват поради силните ефекти, които то може да окаже върху организма, както и поради липсата на изследвания за конкретното му въздействие.

Какво представлява маслото от репей?

То е много концентрирано и силно масло, получено от корените и листата на растението репей, което включва няколко вида от рода Arctium.

Какъв е съставът на маслото от репей?

В него са включени много витамини: А, Е, С, РР. От органичните киселини присъстват олеинова, линолова, рицинолова, палмитинова и стеаринова киселина. Минералите са представени от желязо, цинк и манган. Също така съдържа флаваноиди, инулин и протеинови съединения.

Какво е приложението на масло от репей?

Маслото укрепва космените фоликули и предотвратява косопада. Засилва кръвообращението в зоната на въздействие и подхранва растежа на косата. Освен това възстановява структурата на косъма и насърчава синтеза на епидермални клетки. Помага при оформянето на къдриците, като ги подхранва и овлажнява.

Има ли странични ефекти?

Въпреки ползите от маслото от репей, има някои потенциални странични ефекти при неправилна или прекомерна употреба, включително колебания на кръвната захар, кожни алергии и усложнения при бременност.

Категории: Kрасота, Билки и чайове, Любопитно|Публикувана: 02.03.2023|

Източници

Няма източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

ff057d430a9b8dda99317ef884ae32fe?s=96&d=mm&r=g

Андреа Андреева е автор на десетки статии, свързани със здравословния начин на живот и хранене. Тя разширява своите познания в тази тема през годините, като написва различни материали в сферата на биохакинга и осъзнатото билколечение.

Свързани публикации

Оставете коментар