Малинови кетони и екзогенни кетони – каква е разликата
Ако тепърва навлизате в света на кетогенната диета, то вероятно се питате има ли разлика между малинови кетони и екзогенни кетони.
В настоящата статия ще разгледаме какво представляват те и какъв ефект имат върху човешкото тяло, а също така могат ли да ни помогнат в нелекия път към отслабване и подобряване на здравето.
Ще обсъдим приликите и разликите между малинови кетони и екзогенни кетони. И ще дадем отговор на това дали можем да ги комбинираме за по-добър ефект.
Малинови кетони – какво представляват?
Преди да преминем към сравненията между малинови кетони и екзогенни кетони, ще разгледаме малко по-обстойно какво представляват те поотделно.
Малиновите кетони са естествени химикали, които придават примамливия аромат на познатите на всички ни вкусни червени плодове.
Те се срещат още и в боровинките, къпините, както и други горски плодове, богати на основни хранителни вещества, включително бета-каротин и витамини А, Е и С.
Учените откриват, че малиновите кетони имат подобна молекулярна структура на капсаицина, който е химикалът, отговорен за лютивината в чушките. Структурата им е подобна и с тази на алкалоида синефрин, който съдейства за разграждане на телесните мазнини.
Много проучвания разкриват, че капсаицинът има способността да предотвратява наддаването на тегло чрез промяна в липидния метаболизъм, което се установява и за малиновите кетони.
Малинови кетони за отслабване и за здрава храносмилателна система
Малиновите кетони насърчават здравословното отслабване с две ключови предимства: поддържат ефективен метаболизъм на мазнините и повишават енергията.
Те повишават разграждането на липидите (молекули на мазнините) в мастните клетки. Освен това ги стимулират да отделят повече от протеина адипонектин, чиито понижени нива в тялото са по-чести сред хората със затлъстяване и тези с диабет тип 2.
Адипонектинът е мощен подобрител на регулацията на глюкозата при окисление на мастни киселини, както и инхибитор на натрупването на липиди. В помощ за потискане на апетита, което е от ключово значение при всяка диета.
Кетоните имат положителен ефект при инсулинова резистентност, която възниква, когато тялото произвежда повече инсулин, отколкото е необходимо или здравословно, и неговите системи започват да изграждат толерантност към излишъка. При това състояние нивата на кръвната захар се покачват, в резултат на което може да почувствате повишен глад.
Адипонектинът подобрява и разпределението на мазнините в тялото, основните от които са:
- подкожни: намират се непосредствено под кожата
- висцерални: обхващат органите и не се виждат с просто око
Този протеин възпрепятства натрупването на втория вид, който се свързва с по-високия риск от животозастрашаващи състояния, като например сърдечни заболявания. В този случай това, което не можете да видите, може да ви навреди повече, а адипонектинът помага за неутрализиране на тази опасност.
Какви други ползи имат малиновите кетони?
Високата кръвна глюкоза може дори да причини храносмилателни проблеми като гастропареза – състояние, което засяга начина, по който тялото смила храната. Малиновите кетони помагат за инсулиновата регулация и за по-здрава храносмилателна система.
Освен за отслабване и подобряване на метаболитните процеси в тялото, те действат срещу възпалението в организма и това отново се дължи на адипонектин. Той не само се справя с апетита, но и има антиинфламаторен ефект.
Хроничното възпаление причинява болки в ставите и мускулите, но може да причини и проблеми с теглото, както и да наруши способността на тялото да функционира правилно.
Едно проучване свързва малиновите кетони и с козметични ползи. Приложени локално, те увеличават растежа на косата при хора с косопад и могат също да подобрят еластичността на кожата.
Екзогенни кетони – същност
Екзогенните кетони представляват хранителни добавки, които имат подобен ефект на кетоните, произвеждани естествено от тялото при диета със силно ограничен въглехидратен прием, каквато е кетогенната.
С помощта на екзогенните капсули се подпомага влизането в кетоза – състояние, при което са активирани естествените кетонни тела в организма. Те играят ролята на гориво за тялото вместо въглехидратите.
Съществуват няколко различни типа екзогенни кетони, основните от които са:
- кетонни естери – те са най-мощният вид, но са с прекалено силен и неприятен вкус, имат по-силни странични ефекти и обикновено са много скъпи, поради което не се използват толкова често.
- кетонни соли – подпомагат влизането в кетоза и са произвеждани чрез добавяне на изкуствени кетони към електролити като калций, магнезий, калий и натрий.
Наименованието „електролити“ обхваща важни за организма вещества, които провеждат електрически импулси. С тяхна помощ извършваме множество дейности, включително да свиваме мускулите си.
Всеки ден тялото ни губи електролити чрез водата, която отделяме – пот и урина. При спазване на кето диета този процес е дори още по-интензивен, затова организмът има допълнителна нужда от тях.
Ползи от екзогенни кетони
На първо място те помагат в достигането и поддържането на състояние на кетоза, което има директна връзка с отслабването.
Освен това с тяхна помощ се противодейства на т.нар. „кето грип“ – съвкупност от временни неприятни симптоми в началото на кето диетата, съпровождащи прехода на организма към нисковъглехидратно хранене.
Често тези симптоми включват: главоболие, умора, болки в тялото, замаяност и гадене, стомашни проблеми като диария или запек.
Екзогенните кетони облекчават този преход и намаляват тежестта му, като:
- съдействат за намаляване на апетита и подкрепят ситостта
- повишават енергията и противодействат на умората
- подобряват издръжливостта при физическа активност
- имат благотворен ефект върху паметта и концентрацията
Други вещества с подобен на екзогенните кетони ефект са средноверижните триглицериди (МСТ).
Макар технически да не са кетони, тяхното действие е много сходно. При спазване на кетогенна диета и прием на екзогенни кетони или средноверижни триглицериди се увеличават положителните ефекти от нея, намаляват се страничните ефекти и се ускорява отслабването.
Малинови кетони и екзогенни кетони – каква е разликата и каква – приликата?
На първо място трябва да започнем с това, че малинови кетони и екзогенни кетони подпомагат процеса по загуба на тегло.
Когато човек спазва кето диета, започва да отслабва, щом стартира изгарянето на кетони за гориво. Отнема известно време за това преобразуване, а по време на кетоза има 3 вида кетони, които се изгарят в тялото:
- ацетоацетат
- бета-хидроксибутират
- ацетон
И трите се създават от разграждането на мазнините в тялото и стават източник на калории за енергията на човек. Чрез добавяне на бета-хидроксибутират (BHB), наличността на кетоните в кръвта се увеличава, което улеснява навлизането в това състояние.
Това също означава, че ще има по-бърза загуба на тегло, по-добра способност за концентрация, по-малко възпаление в тялото и по-добри нива на кръвната захар. Нивата на креативност също се повишават.
Колкото до връзката между малинови кетони и екзогенни кетони, то пряка такава няма, макар и двете да ускоряват процеса по топене на телесни мазнини.
Малиновите са различни от тези, които тялото използва за гориво, и не имитират ефекта на BHB. Техният ефект се крие в повишаване на нивата на споменатия вече протеинов хормон адипонектин, действащ за регулиране на нивата на кръвната захар и метаболизма.
Препоръчително е да се приемат по 2 капсули малинови кетони след обяда или вечерята. Ако ги комбинирате, приемайте по 2 капсули екзогенни кетони след обяд, а след вечеря – 2 капсули малинови кетони. За още по-голям ефект – приемайте и по 1 таблетка витамин Ц.
Малинови кетони и екзогенни кетони – заключение
За финал ще обобщим, че ако спазвате нисковъглехидратната кетогенна диета, екзогенните кетони ще подпомогнат значително нейния ефект.
Малиновите кетони работят на по-различен принцип, но въпреки това също могат да са от полза за отслабването, защото ускоряват обмяната на веществата, независимо дали спазвате нисковъглехидратен режим или не.
Те имат силата да предотвратяват натрупването на опасната висцерална мастна тъкан, противодействат при омазнен черен дроб и подобряват липидния метаболизъм.
Въпреки различните механизми на действие, малинови кетони и екзогенни кетони биха могли да улеснят и ускорят свалянето на килограми.
Каква е разликата между малинови и екзогенни кетони?
Малиновите кетони насърчават здравословното отслабване с две ключови предимства: поддържат ефективен метаболизъм на мазнините и повишават енергията, като стимулират отделянето на повече от протеина адипонектин. Екзогенните кетони имитират синтезираните в организма при НВ-диета BHB-кетонови тела (бетахидроксибурат), като повишават нивата на кетони и подпомагат фазата на кетоза и горенето на мазнини в нея.
Кога да приемам малинови и кога – екзогенни кетони?
Ако спазвате нисковъглехидратната кетогенна диета, екзогенните кетони ще подпомогнат значително нейния ефект. Малиновите кетони работят на по-различен принцип, но въпреки това също могат да са от полза за отслабването, защото ускоряват обмяната на веществата, независимо дали спазвате нисковъглехидратен режим или не.
Какъв е препоръчителният прием?
И в двата случая е препоръчително да се приемат по 2 капсули след обяда или вечерята. Ако ги комбинирате, приемайте по 2 капсули екзогенни кетони след обяд, а след вечеря – 2 капсули малинови кетони. За още по-голям ефект – приемайте и по 1 таблетка витамин Ц.
Източници
Няма източници
Блог
Рецепти
Свързани публикации
В последно време все повече учени изследват връзката между малинови кетони и бърз метаболизъм. Техните проучвания дават надежда
Всичко, което трябва да знаем за ефективното отслабване, събрано на едно място. Полезни съвети, храни, напитки, спорт и други ценни препоръки.
Каква е връзката между малиновите кетони и кръвното налягане и могат ли да го повишат, ще разгледаме в тази статия.
25 Коментара
Здравейте тъй като съм с премахната щитовидна жлеза може ли да се приемат малинови кетони и берберин.
Привет, при състояния, свързани с щитовидната жлеза е важно да се консултирате с Вашия ендокринолог, особено ако сте на хормонозаместителна терапия. :)