Кокосово мляко – ползи и рецепта
Продуктите на кокоса далеч не се изчерпват само с кокосово мляко. От плода може да се приготвя кокосова вода, кокосово масло, кокосово брашно, кокосова захар. Всички те са чудесни природни заместители за всеки, който желае здравословна диета и обича да експериментира.
50% от съдържанието на млякото е вода. То не бива да се бърка с кокосовата вода, която се добива от неузрели зелени кокосови орехи. Млякото се приготвя, а водата от кокос се добива естествено. Разлика има и в състава и количеството нутриенти.
Рецепта за приготвяне в домашни условия
Тази лесна и бърза рецепта не изисква никаква термична обработка. Хубавото в нея е, че можете да експериментирате по отношение на вкуса и текстурата на полученото кокосово мляко.
Време за приготвяне | Порции | Хранителна стойност на 1 порция (250 мл) |
---|---|---|
30 минути | 3 | 498 калории |
Необходими продукти:
- вътрешността на 1 бр. средно голям кокосов орех
- около 500 мл вода
- натурален подсладител като стевия (по желание)
Количеството вода варира спрямо желаната текстура – добавете повече, ако желаете по-мек вкус.
Начин на приготвяне:
- Настържете на ситно кокосовите парчета. Изсипете ги в блендер заедно с половината вода. Оставете го да се накисне за няколко минути.
- Блендирайте на висока степен до получаване на еднородно пюре.
- Изсипете полученото пюре в тензух за прецеждане. Подгответе дълбок съд отдолу. Стискайте силно, докато възможно най-много течност не се отдели в съда.
- Ако желаете по-леко и фино кокосово мляко, повторете процеса в блендера с останалата в тензуха смес и остатъка от водата. Ако притежавате дехидратор, може да изсушите остатъка от сместа и да я превърнете в кокосово брашно. То е чудесна кето алтернатива на традиционното пшенично брашно, което съдържа глутен.
Вашето лесно, бързо и полезно кокосово мляко е готово. Получената напитка е подходяща за консумация и готвене веднага. Съхранявайте на студено и използвайте до няколко дни.
Хранителни стойности за една порция (250 мл)
Освен определено количество макронутриенти в кокосовото мляко се съдържат и ценни витамини и минерали.
Това са:
- Витамин C: 6,7 мг
- Желязо: 3,9 мг
- Магнезий: 89 мг
- Калий: 631 мг
- Калций: 38,4 мг
93% от калориите в състава на порция кокосово мляко идват от мазнини, включително наситени мазнини.
Какви ползи има за тялото кокосовото мляко?
Кокосовото мляко е богато на средноверижни триглицериди, които носят редица ползи за тялото и дори външния вид.
Придава красив вид на косата
Маска за коса с кокосово мляко може да направи чудеса. Това се дължи на богатото съдържание на полезни мазнини, които имат хидратиращ ефект. Важните витамини B, C и Е, заедно с някои антиоксиданти, които се съдържат в това растително мляко, подсилват структурата на косъма и са чудесни срещу суха, накъсана и крехка коса.
Освен това има невероятен и траен аромат.
Благоприятства сърдечно-съдовата система
Макар и да е богато на мазнини, приемът на кокосово мляко намалява холестерола, балансира кръвното налягане и намалява риска от инсулт и инфаркт. Кокосовото мляко е богат източник на лауринова киселина (50% от цялото съдържание на мазнини). Тя има антибактериални и противовирусни свойства.
Според проучвания лауриновата киселина има защитна функция, която не се свързва с негативен ефект върху холестерола. В едно от проучванията 60 здрави участници приемат за закуска каша с кокосово мляко. След 8 седмици резултатът е следния: увеличаване на “добрия” холестерол и намаляване на “лошия холестерол”.
Кокосово мляко в диетата помага на кръвообращението, тъй като то съдържа значими минерали. Те правят кръвоносните съдове гъвкави и кръвното налягане се нормализира.
Повлиява положително загубата на тегло
Според проучване консумацията на кокосово мляко благоприятства загубата на тегло. Това се дължи на богатото съдържание на средноверижни триглицериди (СВТ). За разлика от приема на дълговерижни мастни киселини, СВТ подсилват метаболизма и енергията и могат да бъдат приемани чрез кокосово мляко и кокосова вода.
Освен това те носят чувство за ситост, като засищат качествено глада. Въпреки това трябва да се внимава с порциите поради големия брой калории.
Спомага за изграждането на мускулната маса
Кокосово мляко се препоръчва за подобряване на физическото възпитание и енергията. Това се дължи на високото съдържание на специален вид триглицериди (те не се натрупват в тялото като мазнини, а се използват като “гориво” за тялото).
Освен това млечната напитка съдържа важни нутриенти, включително електролити (магнезий и калий). Те са важни за възстановяването на мускулната маса след тренировка. Тези електролити са полезни и за мозъчната дейност.
Богат на важни минерали
Приемът на кокосово мляко осигурява редица важни витамини и минерали.
Сред тях се нареждат:
- Магнезий: Важен за функцията на мускулите, нервите и здравето на костите.
- Калий: Балансира сърдечния ритъм.
- Желязо: Транспортира кислорода до клетките.
- Манган: Благоприятства по-бързото зарастване на раните, бързината на метаболизма и здравината на костите.
Може да се каже, че млечната напитка е естествен „коктейл“ от минерали.
Успокоява стомашно-чревния тракт
Добре хидратираната и подсилената с електролити храносмилателна система е важна за добрия тракт. Кокосовото мляко допринася за това в високото си съдържание на електролити и полезни мазнини, предпазвайки тялото от синдром на раздразнените черва. Триглицеридите удължават живота на полезната чревна флора.
В тялото на човека съществува ензимът лактаза, който усвоява лактозата в животинските млека. На някои хора (с лактозна непоносимост) им липсва този ензим. Кокосово мляко е чудесен заместител на животинско за засегнатите хора. Някои от най-неприятните симптоми на лактозната непоносимост са подуване, газове и диария.
Кокосовото мляко е чудесен източник на полезни мазнини, но не бива да се забравя за високата му калорийна стойност.
Други продукти от кокос
Кокосовият орех костилков плод с диаметър до 40 сантиметра. Той е съставен от 39% водонепропусклива черупка, 10% вода, а останалите 51% са бялата месеста част. Тъй като има много части, има и много приложения:
Кокосово масло
Кокосовото масло е една ценна съставка на ореха, която се извлича чрез пресоване и обработка на кокосово мляко. Използва се в кулинарията и козметиката за кожа и коса.
Кокосова вода
Кокосовата вода се добива от млади незрели кокосови орехи. Тя се изцежда лесно чрез пробиване на дупка в черупката. Ползва се като чиста хидратираща напитка, основа за полезно смути, а все повече се прилага и като съставка в маска за коса.
Кокосово брашно
Кокосово брашно е чудесна безглутенова алтернатива на пшеничното. Извлича се от изсушената бяла месеста част на ореха. То е богато на фибри и перфектно за кето диета. Ползва се в сладкарството и пекарството и в кулинарията за сгъстяване на супи.
Кокосова захар
Кокосовата захар е чудесен заместител на рафинираната захар, тъй като има по-нисък гликемичен индекс. Тя се произвежда от сока на палмовото цвете. Използва се като естествен подсладител, в пекарството и за енергийни барчета.
Кокосов оцет
Кокосовият оцет е ферментирал сок от цветовете на палмата. Има по-лек вкус от обикновения винен или ябълков оцет и съдържа голямо количество аминокиселини. Чудесен е за салатен дресинг, мариноване и консервиране.
Съдове от кокос
Черупката на кокоса е изключително здрава и именно заради това се ползва за изработката на качествени и трайни съдове като паници, чаши и прибори. Тези продукти са чудесна алтернатива на еднократните пластмасови или керамични пособия.
Извън хранителната и козметичната индустрия кокосовият орех се ползва и за производство на водка.
Напитката ламбаног е традиционно филипинско питие от ферментирал кокосов сок.
Заключение
Присъствието на кокосово мляко в диетата допринася за по-добрата функция на стомашно-чревния тракт, здравето на костите и косата, както и сърдечно-съдовата дейност. Хубавата новина е, че може да се приготви лесно вкъщи.
Често задавани въпроси
Какво е кокосово мляко?
Кокосовото мляко се добива от бялата вътрешност на узрял кокосов орех – плодът на тропическото дърво палма.
Какви ползи нови кокосовото мляко за тялото?
Напитката благоприятства сърдечно-съдовата система, здравината на костите и стомашно-чревния тракт.
Може ли да се приготви у дома?
Да, домашната рецепта за кокосово мляко е лесна и бърза и може да се променя до достигане на желаната плътност.
Блог
Рецепти
Свързани публикации
Липсата на електролити при кето диета се усеща почти веднага - появяват се главоболие, отпадналост, мускулни крампи.
Кафявият, космат плод, с вкусна месеста част със сигурност ви е по-познат, но тема на днешната статия ще […]
Стомахът е един от органите в тялото, които играят голяма роля за цялостното състояние на организма. От неговите […]