Цариче – билката за женско здраве
Цариче се открива в ботанически книги от 16. век, но вероятно е било познато на билкарите много преди това. Ботаникът сър Джон Хил споменава през 18. век, че жените налагат листата върху гърдите си, когато започвали да кърмят. Растението принадлежи към ботаническото семейство на розите.
Достъпно е за употреба, като може да се бере свободно или да се закупи изсушено от аптека. Среща се навсякъде в континентална Европа, но може да се открие също в Исландия и Гренландия. Разказва се, че алхимиците са използвали водата, която се е събирала в листата на растението, тъй като са смятали, че това е най-чистата форма на живителната течност.
Има около 200 разновидности на растението.
В ботаниката
Листата на билката са характерно нагънати и имат обли ръбове. Цветовете са скупчени и нямат венчелистчета. Техният цвят варира между жълто и зелено. Растението е многогодишно и често може да се открие в някои градини. Цветовете цъфтят между май и август. Растението е ниско и стига до 30 см. Размножава се лесно посредством семената. Цъфтеж се наблюдава 2 години след засаждане.
Предпочита сенчести райони със слабо наторена почва. Когато се засаждат, се препоръчва между растенията да има 20-30 сантиметра разстояние, за да могат спокойно да развият листата и корените си. Приема голямо количество вода през листата си и затова трябва да сме внимателни при поливането.
В традиционната медицина
Най-много доказателства за употребата на цариче в народната медицина е за спиране на кървенето, регулиране на менструацията и прилагане като компрес върху рани, натъртвания и контузии. С растението се е правел чай, който се е използвал за облекчаване на менструални болки. Тези свойства на билката са познати от векове и се използват до ден днешен, тъй като е доказала своята ефикасност.
Можем да изсушим растението, като завържем дръжките заедно и го закачим на хладно и проветриво място. След като се изсушат, са изключително устойчиви и могат да се съхраняват за дълго време.
Ползи от употребата
Билката цариче съдържа активни съединения, които въздействат положително на организма. Тъй като има оздравителни ефекти върху външното и вътрешното здраве, може да се открие и под формата на разнообразни хранителни добавки. За лечебни цели се използват всички надземни части на растението, а понякога корените също може да бъдат вложени в традиционните лекарства.
Листата могат да се използват и в кулинарията, като може да се консумират варени или сурови. Добра добавка са към супи, яхнии, салати и сандвичи.
Облекчава спазми, крампи и менструални болки
Царичето е богато на танини, които намаляват кървенето. Приемът на билката се отразява добре при прекомерно кървене по време на менструация. Салициловата киселина в билката действа антибактериално и може да има допълнителен болкоуспокояващ ефект, който да намали неприятните менструални крампи.
Подобрява храносмилането
Салициловата киселина в царичето подсилва храносмилането и облекчава стомашния дискомфорт. Високото съдържание на танини в билката я прави подходяща за прием при диария, тъй като тези съединения доказано намаляват водното съдържание във фекалиите. В традиционната медицина екстракти от цариче са се използвали за всякакви по вид храносмилателни проблеми.
Заедно с този ефект се наблюдава и забързване на метаболизма.
Намалява възпалението
Както споменахме, билката има антибактериални и противовъзпалителни свойства. Освен за вътрешен прием често се прави гаргара със смес от вода и тинктура от билката. Чай от цариче също действа благоприятно на възпаленото и болезнено гърло – като напитка или за гаргара. Проучванията показват силни антиоксидантни свойства на съединенията в царичето, които помагат за намаляване на общото възпаление в тялото.
Регулира менструацията и облекчава симптомите на менопауза
Царичето е най-популярно със своето действие върху женската репродуктивна система. То може да стимулира производството на прогестерон – хормон, който е важен за здравословната менструация. Поради това действие има благоприятно влияние и върху плодовитостта на жените. За регулиране и облекчаване на менструацията може да се комбинира с маточина и листа от червена малина и комбинацията да се приема под формата на чай. Действа тонизиращо на матката, като има потенциала да подпомогне зачеване.
Поради влиянието на билката върху прогестерона се забелязва положително влияние на екстрактите и инфузиите от цариче върху сиптомите на менопауза. Добре се отразява за облекчаване на нощно изпотяване и горещи вълни при жени в напреднала възраст.
Предпазва черния дроб
Екстракти от надземните части и корените на царичето оказват много добро влияние върху черния дроб. При изследвания върху гризачи се наблюдава значително подобрение при чернодробните ензими и подобряване на общото здраве на органа. Защитните функции на черния дроб се подобряват значително при редовен прием на цариче и по този начин се предпазва от вредните фактори на външната среда, с които се сблъскваме ежедневно.
Антиоксидантните свойства на билката допринасят за положителните ефекти върху черния дроб.
Отразява се благоприятно на сърдечно-съдовата система
Екстрактите от билката подлежат на изследвания, които показват, че намалява напрежението в стените на кръвоносните съдове. Това може да помогне за регулиране на кръвното налягане и други сърдечно-съдови проблеми. Най-добри резултати за понижаване на кръвното налягане се откриват при употреба на алкохолни екстракти на билката.
Как да приемаме цариче?
Билката се открива под множество форми – капсули, таблетки, изсушени листа за чай, тинктура, на прах. Ако приемаме хранителни добавки с цариче, трябва да спазваме указаната на опаковката доза. Другите форми обаче може да имат прием в зависимост от личната ни поносимост и цели:
- Тинктурата е хубаво да се приема 2-3 пъти на ден по 2 мл. Разтваря се във вода, сок или друга напитка по избор.
- Цариче на прах се приема по 1/4 чаена лъжица на ден. Най-често се разтваря във вода.
- Чай от цариче приготвяме, като запарваме 2 ч.л. изсушена билка в 250 мл вряла вода за 5 минути.
Съвет: При направата на чай тази билка се комбинира добре на вкус с листа от малина, листа от роза, лимонова върбинка, лимонова трева, сушен бъз и маточина.
Странични ефекти на билката
Възможно е да имаме алергична реакция към царичето, но подобни противопоказания се наблюдават рядко. Възможно е да взаимодейства с медикаменти за разреждане на кръвта. Въпреки ефективните му лечебни свойства, приемът на билката може да доведе до някои странични ефекти:
- Гадене и повръщане
- Главоболие и замаяност
- Повишен риск от кървене
Не се препоръчва за бременни и кърмачки, тъй като няма достатъчно изследвания за влиянието на растението. Някои билкари обаче препоръчват приема на слаб чай от цариче в последните седмици от бременността, като това подготвя матката за раждането.
Заключение
Царичето е билка, известна със своите положителни ефекти върху женското здраве и репродуктивната система. Растението не е токсично за човека и може да се консумират всички негови части за лечебни и кулинарни цели.
Често задавани въпроси
Какво представлява царичето?
Царичето е билка, която откриваме предимно в Европа. Растението принадлежи към ботаническото семейство на розите. В традиционната медицина се използва за облекчаване на различни симптоми и лекуване на заболявания.
Как да приемаме билката?
Билката се открива под множество форми - капсули, таблетки, изсушени листа за чай, тинктура, на прах.
Какви са ползите от употребата?
Царичето помага за регулиране на менструалния цикъл, облекчаване на менструалните болки и намаляване на неприятните симптоми по време на менопауза. Използва се при стомашни проблеми и неразположения, има доказано положително влияние върху сърдечно-съдовата система.
Може ли да ни навреди?
Възможно е да имаме алергична реакция към царичето. Възможно е да взаимодейства с медикаменти за разреждане на кръвта. Въпреки ефективните му лечебни свойства, приемът на билката може да доведе до някои странични ефекти - главоболие, повръщане, замайване.
Източници
- Boroja, T., et al. The biological activities of roots and aerial parts of Alchemilla vulgaris L., Science Direct, South African Journal of Botany Volume 116, May 2018, Pages 175-184
- Duckstein, S., et al. Phenolic Constituents from Alchemilla vulgaris L. and Alchemilla mollis (Buser) Rothm. at Different Dates of Harvest, De Gruyter, Zeitschrift für Naturforschung C, June 2 2014
- Vlaisavljević, S., et al. Alchemilla vulgaris agg. (Lady's mantle) from central Balkan: antioxidant, anticancer and enzyme inhibition properties, Royal Society of Chemistry, RSC Adv., 2019, 9
Блог
Рецепти
Свързани публикации
Все повече жени се обръщат към употребата на билки при менструални болки. Ако и
Традиционно билките имат здравословни ползи, но не всички са безопасни по време на бременност.
Науката познава безброй растения с лечебни свойства, които наричаме билки. От тях се извличат