Черница – ползи от дребния плод

Обновена: 28.06.2024|
черница

Черницата не е от популярните плодове, въпреки че е често срещанa по нашите географски ширини. В нея се крият множество полезни витамини, минерали и съединения, които могат да ни помогнат в преследването на доброто здраве. С черница може да приготвяме различни сладка, сокове, конфитюри и други вкусотии.

Намират място в козметиката като част от избелващи кремове и пасти за зъби, гелове за почистване на лице, лосиони и маски против акне и кожни несъвършенства.

В някои български диалекти плодът се нарича дуда, църница или барабонка.

В ботаниката

Черницата е дърво, което расте до 10-13 метра и има дълбока и добре разклонена коренова система. Издържа на суша, но предпочита дренирани и влажни почви. Цветята са жълти или зеленикави. Плодът се формира от множество малки сегменти подобно на къпините. Дърветата се отглеждат на много места по света, тъй като листата им са храна за копринените буби.

Плодовете се делят на 3 главни вида, но се различават около 10 самостоятелни разновидности:

  • Бяла черница – Morus alba: най-често срещани в Китай, използва се в производството на коприна.
  • Черна черница – Morus nigra
  • Червена черница – Morus rubra

В България най-разпространени са бялата и черната разновидност.

В историята

В китайската медицина са се използвали за облекчаване и лечение на редица заболявания. В традиционната медицина най-често се среща като слабително средство. Нашите предци са разбирали подобрението, което плодовете оказват върху високата кръвна захар. Отвара от листата и кората стимулира изхвърлянето на урина, като по този начин прочиства бъбреците и цялата отделителна система.

 

Хранителни стойности

 

Черница.

 

В 100 гр черница се съдържат:

  • 43 калории
  • 1 г белтъчини
  • 10 г въглехидрати (2 г фибри)
  • <1 г мазнини

 

Черницата е нискокалорична, но и много полезна, тъй като съдържа ценни витамини и минерали. В 100 г плод откриваме:

  • 50% манган
  • 50% витамин Ц
  • 10% витамин Б2
  • 10% витамин К 
  • 10% желязо
  • 10% калий
  • 10% мед

*Процентите са калкулирани спрямо дневната препоръчителна доза.

 

Ползи от консумацията на черница

 

черница

 

Черниците носят някои ползи за здравето на организма, които можем да черпим както от пресните плодове, така и от техните екстракти. В пазарната мрежа могат да се открият медикаменти и хранителни добавки, които съдържат екстракти от различни части на дървото черница.

Регулира кръвната захар и укрепва сърдечно-съдовата система

Черниците имат специфично съединение, което забавя разграждането на въглехидрати от червата. Това помага да се предотврати скокът на кръвната захар, който се получава след прием на храна, богата на въглехидрати. Съединението се нарича 1-Дезоксиножиримицин и се открива също в листата на черницата, което прави и чаят от черница полезен за регулиране на кръвната захар.

Желязото в тези плодове помага за производството на качествени и здрави червени кръвни клетки.

Заедно с регулирането на кръвната захар приемът на черница може да подобри здравето на сърцето и кръвоносните съдове, като намали натрупването на холестерол. Това укрепва артериите и намалява риска от появата на атеросклероза.

В плодовете се съдържат антоцианини, които намаляват риска от редица сърдечно-съдови заболявания. Черните и лилавите черници съдържат по-голямо количество от тези полезни съединения. Количеството антоцианини в черниците е повече от това в боровинките, касиса и къпините.

Ползи за храносмилателната система

Съдържанието на фибри подпомага движението на червата и улеснява храносмилането, както и изхвърлянето на отпадъчните продукти от стомаха.

Изгражда костна тъкан

Едни от най-важните минерали и съединения за създаване на нова костна тъкан и поддържане на костната плътност са желязо, калций и витамин К. В черниците се съдържат умерени количества от тези вещества и могат да са част от диетата за поддържане на здрави кости.

Укрепва здравето на очите

 

черница

 

Флавоноидите в тези плодове заздравят тъканите, от които са изградени очите ни. По този начин хапването на този плод може да предотврати част от очните заболявания, които неусетно се развиват с напредването на възрастта. Ценните витамини и минерали в черниците може да намалят риска от развитието на катаракта. Плодовете съдържат зеаксантин, който се отразява положително на зрението.

Намалява оксидативния стрес и подобрява мозъчното здраве

Черниците са особено богати на антиоксиданти и флавоноиди, които се борят със свободните радикали и оксидативния стрес. Това може да помогне на цялото тяло да се бори с вредителите, да подсили имунната система и защитните механизми на клетките. Черниците съдържат антиоксиданта ресвератрол, който показва добри потенциални ефекти за предотвратяването на рак.

Този положителен ефект на черниците се отразява благоприятно на здравето на мозъка и когнитивните ни способности. Когнитивният спад се смята за естествен процес с напредването на възрастта, но това е един от добрите природни методи, с чиято помощ да запазим ума си буден и остър за по-дълго.

Противопоказания

Прашецът на дърветата може да причини алергична реакция, която също да се появи и при консумация на плода. Ако имаме подобни алергии, трябва да сме внимателни и с черниците. При алергия към полен от бреза се получава кръстосана реакция с черницата. Редовният прием на черници може да наруши емайла и да оцвети зъбите.

Препоръчва се след консумацията на тези плодове да изплакнем добре устата с вода и да измием зъбите след 30 минути.

Тъй като понижават кръвната захар, не бива да ги приемаме в комбинация със силни лекарства за намаляване и регулиране на кръвната захар. Възможно е да взаимодейства с лекарства със сънотворно действие.

 

Рецепти с черница

 

черница

 

Черницата е сладка, но има допълнителен леко кисел и стипчив вкус, което я прави перфектна за добавка както в сладки, така и в солени ястия. Може да се хапва по различни начини:

  • Шепа черници към овесените ядки или мюслито ще добавят сладост и полезни фибри към закуската ни.
  • В смути ще допринесат за приема на ценните витамини и минерали.
  • Разполовени черници са чудесна добавка към салата със спанак и синьо сирене.
  • Нарязани на ситно може да допринесат цвят и вкус към палачинки, мъфини и кремове за торти.
  • Чай от листата на черница предлага редица ползи за здравето.

 

Заключение

Черниците са вкусни и полезни плодове, които могат да се използват еднакво добре в кулинарията и в козметиката. Хапването на този плод може да осигури ползи за здравето на мозъка, очите, храносмилателната и сърдечно-съдовата система.

 

Често задавани въпроси

Какво представлява черницата?

Черницата има дребни сегментирани плодове, които могат да са черни или бели. Имат високо съдържание на пектин, като са полезни за храносмилателната система. Имат място в кулинарията и могат да се използват за естествен оцветител. Намират място в козметиката като част от избелващи кремове и пасти за зъби, гелове за почистване на лице, лосиони и маски против акне и кожни несъвършенства.

Какви ползи има консумацията на черница?

Може да укрепи сърдечно-съдовата система, да намали холестерола и кръвната захар, да подобри здравето на очите, костите и мозъка.

Може ли да ми навреди?

Ако имаме алергия към полена на брезите, може да получим алергична реакция и от прашеца на черницата. Хапването на твърде много от тези плодове има слабителен ефект.

Как да я консумирам?

Могат да се консумират пресни, сушени или приготвени на сладко.

 

Категории: Хранене и видове храни|Публикувана: 13.06.2024|

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

77b4e8bfbbc2c5326156c9a35bcebe95?s=96&d=mm&r=g

Радина Руменова завършва бакалавърска програма "Българска филология" и се запътва към света на рекламата. Професионалните ѝ интереси са в сферата на езикознанието, а любителските влечения се разделят между кулинарията, музиката, екологията и здравословния начин на живот.

Свързани публикации

Оставете коментар