6 лечебни билки за жлъчка
От векове в народната медицина се използват най-различни билки за жлъчка. Със сигурност сме чували за жлъчката, но какво всъщност представлява тя? Ако трябва да обобщим накратко може да я опишем като “малката сестра на черния дроб”. Нека разберем кои дарове от природата може да приемаме за поддържане на здравето на жлъчката.
Но какво всъщност представлява жлъчката? Жлъчният мехур – Vesica fellea, е малък (около 7-12 см) орган във формата на круша, разположен точно в долната част на черния дроб в горната дясна част на корема. Основната му функция е да съхранява жлъчен сок – важна храносмилателна течност, произведена от черния дроб.
Сокът съдържа соли, холестерол и остатъчни продукти (билирубин например, който е образуван при разграждане на хемоглобина от старите червени кръвни клетки и представлява пигмент, оцветяващ жлъчния сок). Когато се храним с храни, богати на мазнини, жлъчката се свива и пълни с жлъчен сок дванадесетопръстника – първата част на тънките черва. Това помага за разграждането на мазнините. Макар и малка, жлъчката играе ключова роля в поддържането на здрава храносмилателна система и метаболизъм.
Въпреки това човек може да живее без жлъчка, като се храни балансирано. Когато тя не функционира правилно, може да се премахне по оперативен начин. За да я предпазим, може да прибегнем към билки за жлъчка.
Популярни лечебни билки за жлъчка
Хубавата новина е, че когато приемаме билки за жлъчка, ние благоприятстваме и черния дроб. Ще откроим най-популярните в следващите редове.
Бял трън
Белият трън, познат и с латинското си име Silybum marianum, е родом от Средиземноморието, но расте и в Европа, Северна и Южна Америка и Северна Австралия. Това бодливо, но и ядливо растение, е първенец от всички билки за жлъчка и черен дроб. Смята се, че растението подпомага естествената детоксикация на жлъчката и черния дроб, както и регенерацията на клетките на тези важни органи. Билката има антиоксидантни свойства, което означава, че предпазва от вредните свободни радикали.
Ако се приема в прекомерни количества, може да предизвика раздразнен стомах, диария, подуване, както и леко главоболие.
Куркума
Куркумата (Curcuma longa) е родом от Югозападна Азия и е позната с яркия си жълт цвят. Тя е тревисто растение, но масово се използва нейният корен – в кулинарията, народната медицина, фармацията. Куркумата е известна със своята функция да подпомага имунитета, но намира своето място и в настоящата статия сред полезните билки за жлъчка.
Както много билки за жлъчка, се смята, че с богатото си количество антиоксиданти предпазва органите от възпаления и увреждане.
Глухарче
Taraxacum officinale, по-познато и като глухарче, е сред най-разпространените билки за жлъчка, защото в много градини и дори междублокови пространства расте като бурен. Неговите корени и зелени части са ядливи и пълни с важни нутриенти. В много култури са били важен източник на храна, защото растението е богато на желязо, калий, цинк, витамини А, Б и Ц. Местното население на Северна Америка го ползвали за лечение на стомах, уринарен тракт и кожни обриви.
Днес се използва в народната медицина за регенерация на жлъчка и черен дроб, защото стимулира производство на жлъчен сок.
Ако се приема по неправилен начин, може да предизвика алергични реакции (обрив или дерматит), дискомфорт в стомаха. Не взаимодейства добре с диуретици, защото рязко може да покачи нивата на калий.
Репей
Репеят (Arctium lappa) е род двугодишно растение, родом от Европа и Азия, но днес се ползва по целия свят. Често растението може да бъде забелязано покрай пътищата. Това означава, че лесно може да се възползваме от страхотните му качества.
Сушеният репей е чудесен диуретик и спомага за пречистване на кръвта. Той е естествен детоксикатор и би могъл да спомогне за добрата функция на черния дроб. В Америка листата се задушават в мляко и с получената отвара се лекува ухапване от отровна змия.
Ако се приема над препоръчителния прием може да причини хипогликемия (ниска кръвна захар) и дехидратация (заради своето диуретично действие).
Шизандра
Schisandra chinensis е чудновата билка, родом от Китай. Това растение е богат източник за антиоксиданти и е адаптоген. Това означава, че съдържа много вещества, които повишават толерантността на организма към стресови фактори, вниманието, умствената и физическата издръжливост.
Китайската билка защитава ензимите в черния дроб и подпомага здравия растеж на клетките. Тази билка е почитана в китайската медицина, защото се подчинява на петте вкуса, известни на китайската култура – кисело, горчиво, сладко, солен и тръпчив.
В някои случаи може да причини безпокойство или инсомния (проблеми със съня) и алергични реакции, особено ако се приема в големи количества или в късните часове на деня.
Пуешка опашка
Макар и да не пасва точно сред всички билки за жлъчка, защото всъщност е гъба, растението пуешка опашка (Trametes versicolor) се ползва в народната медицина за лечение на различни болести. Може да се срещне в твърдолистни широколистни гори и е родом от Европа, Азия и Северна Америка.
Както много гъби, и тази съдържа бета-глюкани. Те се използват за подпомагане на имунитета, поддържане на противовъзпалителния отговор и нормалното делене на клетките. В китайската народна медицина растението пуешка опашка се използва за лечение на жлъчка.
Вкусът на пуешката опашка няма общо с познатите вкусове на гъбите, които ползваме в кухнята. Тя може да бъде много жилава и не особено вкусна. За да не се чудим как да се отървем от неприятния вкус, най-добре е да я приемаме под формата на капсула или таблетки.
Ленивче
Кръглолистното ленивче (Lysimachia nummularia), както много билки за жлъчка, е част от китайската народна медицина и се използва за лечение на жлъчка. Това е така, защото стимулира производството на жлъчен сок и съответно подобрява цялостно здравето на храносмилането. Екстрактът съдържа антиоксиданти, които могат да са естествен борец срещу свободните радикали.
Макар да няма достатъчно проучвания, наличните изследвания с участието на хора показват, че приемът намалява риска от образуване на камъни в жлъчния мехур.
Не са известни странични ефекти, но това може също да се дължи на липсата на достатъчно проучвания. Не се изключват алергични реакции, както и раздразнение на стомаха при предозиране. Затова се препоръчва предварителна консултация с лекар.
Как се приемат билки за жлъчка?
Различните билки за жлъчка се приемат по много начини, но всеки път трябва да ги консумираме само с изричното позволение на лекар. Най-популярният начин е под формата на чай. Напитката може да се приготви от различни части – листата, корените, стъблата, цветчетата.
Корените трябва да се киснат във вряла вода в продължение на поне 20 минути, защото са по-твърди. Куркумата например трябва да се кисне повече.
Друга популярна форма е тинктурата. Тя представлява концентрирана течност и се приготвя като части от растението се киснат в алкохол или глицерин. Тинктурата от бял трън например помага детоксикацията на жлъчката. Обикновено се приемат по няколко капки, разтворени във вода или сок. Вкусът може да бъде доста силен, ако се приема директно под езика.
Капсулите и таблетките са много удобен начин за прием на стандартизирани дози от всяка билка. Капсули куркумин могат да се добавят към смутита, шейкове или да се приемат с вода. Удобни са, защото лесно може да контролираме дозата и не е нужно да ги обработваме предварително.
Някои билки за жлъчка се ползват като етерични масла. Те се прилагат в ароматерапията или в смес с базови масла, защото в противен случай може да са отровни. Важно е да спазваме препоръчителните дози и да се консултираме с лекар, особено ако страдаме от камъни в жлъчката.
Различни билки за жлъчка могат да подпомагат производството на жлъчен сок, да детоксикират и да регенерират, но може да са много мощни и при неправилна употреба може да причинят странични ефекти.
Заключение
Билки за жлъчка се приемат с цел превенция на натрупване на камъни, за детоксикация, регенерация и производство на жлъчен сок, необходим за храносмилането. Растенията са полезни поради богатото си съдържание на антиоксиданти, които защитават клетките от свободните радикали. Билките имат противовъзпалително и противогъбично действие.
Някои от тях стимулират работата на този важен орган и е препоръчително да се приемат след консултация с лекар.
Често задавани въпроси
Какво представлява жлъчката?
Жлъчният мехур (Vesica fellea) е малък (около 7-12 см) орган във формата на круша, разположен точно в долната част на черния дроб в горната дясна част на корема. Основната му функция е да съхранява жлъчен сок – важна храносмилателна течност, произведена от черния дроб.
С какво допринасят билките за жлъчка?
Те съдържат антиоксиданти, които предотвратяват увреждането на клетките, детоксикират, предпазват от камъни и спомагат производството на жлъчен сок.
Как се приемат?
Може да се приемат под формата на чай, тинктури, капсули или етерични масла.
Блог
Рецепти
Популярни продукти
Свързани публикации
Кедрова смола е естествен екстракт, който предпазва тялото и укрепва здравето.
Научете как да практикуваме кето при отстранена жлъчка въпреки високомазнинното хранене.
Странно е, че камъни в жлъчката (т.нар. конкременти) се откриват напоследък не само у възрастни хора, но и