Кедрова смола – за жлъчка и камъни в бъбреците
Кедрова смола в чиста форма или в комбинация с други лечебни съставки е позната на традиционната медицина, но и на съвременните фармацевти, тъй като носи редица ползи за организма. Това вещество е неповторим дар от природата, който може да приемаме под различни форми.
При нараняване на кората се отделя смола, която да защити дървото и вътрешността му. Смолата може да защитава дървото от гъбички и насекоми. Кедровата смола не подлежи на синтезиране – тя може само да бъде извличана от живи дървета.
Активни съставки и съединения
Кедровата смола е полезна за здравето, като се извлича и масло от ядките на дървото, което също носи положителни ефекти. Силното антибактериално действие е използвано от древни народи за лечение с кедрова смола на рани и различни инфекции. Може да е от полза при изгаряния и сърбежи.
В кедровата смола се откриват:
- Смолни киселини около 80% от обема
- Мастни киселини: олеинова, стеаринова, лауринова
- Монотерпени: камфен, лимонен и други
- Дитерпени и секстерпени
- Витамин D и витамин C
- Естери
Какви ползи има?
Кедровата смола е естествена хранителна добавка, която подпомага цялостното здраве на организма. Укрепвайки тялото, може да повиши умствената и физическата работоспособност и да намали синдрома на хроничната умора.
Използва се също за лекуване на настинки и проблеми с белия дроб.
Пречиства черния дроб
Този важен орган отговаря за пълната детоксикация на организма. С негова помощ токсините се филтрират и изхвърлят от тялото навреме и така се ограничава тяхната вреда. Поради това е особено важно да укрепваме органа и да подпомагаме неговите функции.
Кедровата смола е един от даровете на природата, чрез които можем да укрепим черния дроб и да му помогнем да остане здрав.
Кедровата смола може да подпомогне очистването на организма от медикаменти и други химически препарати и по този начин да олекоти работата на черния дроб. С помощта на естествената хранителна добавка може да забързаме метаболизма и да подобрим обмяната на веществата.
При проблеми с бъбреците
Може да приемаме кедрова смола за камъни в бъбреците, за да се отървем по-бързо от тях. Очистващото действие в комбинация с естествените противовъзпалителни свойства на смолата са чудесен начин да подкрепим бъбреците си при заболявания и да възстановим правилното им функциониране.
Стимулира имунната система
Кедровата смола е особено богата на антиоксиданти. Поради това е чудесен начин да подсилим имунната система, когато се нуждаем от това. Редовният прием на кедрова смола подсилва развиването и регенерацията на здравите клетки и помага в борбата срещу вредителите на заобикалящата ни среда.
Комбинацията на антиоксидантите с противовъзпалителните свойства на кедровата смола прави тази хранителна добавка чудесна за поддържане на защитните стени на тялото.
Подобрява храносмилането и укрепва жлъчката
Кедровата смола подпомага функциите на жлъчния мехур, като стимулира производството и отделянето на жлъчен сок. Това е много важно за правилното храносмилане. Кедрова смола за жлъчка може да помогне за общото здраве на органа.
Редовният прием на смолата от кедър може да намали риска от образуване на камъни в жлъчния мехур, които са болезнени и могат да го увредят.
Хидратира кожата и подобрява състоянието на косата
Балсам с кедрова смола е широко използвана добавка и в козметичната индустрия. Тя хидратира и подхранва кожата, като заедно с това образува защитен филм при наранявания и микроскопични разкъсвания на кожата от контакта с околната среда. С помощта на смолата от кедър може да стимулираме подновяването на клетките на кожата и да подсилим метаболизма на кожата и косата.
Продукти, съдържащи смола, са много подходящи за гъста и къдрава коса. Те не само укрепват здравето и стимулират растежа, но правят косъма издръжлив и помагат за оформянето на къдриците. Може да се добави балсам от кедрова смола и други полезни съставки към шампоана, който използваме, и резултатите няма да се забавят.
Препоръчителна дозировка и начини на прием
Кедровата смола най-често се приема, като се смуче. Около 2 г на ден е максималната препоръчителна доза, като е хубаво приемът да се раздели на 2 и 3 равни части през деня. Това означава, че можем да приемаме по 1/3 ч. л. кедрова смола след обедното и вечерното хранене.
Задръжаме парчето смола в устата си за 10-15 секунди и след това го изплюваме. Не е препоръчително да гълтаме смола, особено при по-чест прием. Краткотрайното смучене е напълно достатъчно да извлечем полезните съединения, от които се нуждае тялото ни.
Смолата на всички видове кедър има остър и дори неприятен вкус, но приемът не отнема дълго време и лесно може да се изтърпи. След изсмукване на смолата може да изпием чаша вода, сок или просто да изплакнем устата с чиста вода.
Как да приготвите и приемате кедрова смола?
Кедрова смола се комбинира също толкова добре с прополис, който подсилва противовирусните и антибактериални свойства. Може да се използва и заедно с пчелен мед особено при храносмилателни затруднения и стомашни болки. В комбинация с масло от ленено семе се отразява благоприятно при нарушения в стомашно-чревния тракт, панкреаса и черния дроб.
Кедрова смола може да се открие в комбинация с масло от кедър, което удвоява полезните свойства на екстрактите.
Някои хора правят разтривки с кедрова смола. За да подготвим смолата за тях, трябва да я разтопим на водна баня. Смесва се с животинска мазнина и с тази смес се разтриват мускулите и ставите, които болят и създават дискомфорт. При ревматоиден артрит кедровата смола намалява локалния дискомфорт. Смолата има затоплящо действие, което успокоява ставните болки, и също така стимулира кръвообращението, което подпомага лекуването и възстановяването.
Екстракти от очиболец в комбинация с кедрова смола могат да регулират хормоналните нива в организма, както и да балансират функциите на щитовидната жлеза.
Кедровата смола се препоръчва да бъде съхранявана на студено и тъмно място. Хладилникът може да е чудесно място за съхранение на буркан със смола.
Колко време да приемате кедрова смола?
Кедрова смола може да се приема по различна схема спрямо целите и желанията ни. Обикновено се препоръчва да я приемаме вътрешно или да я използваме за разтривки, докато не усетим благоприятно влияние. При редовен прием може да се правят почивки в продължение на 1-2 седмици след всеки 1 месец употреба.
Възможни странични ефекти
При използване на кедрова смола външно или вътрешно трябва да наблюдавате внимателно тялото си. Възможно е да се появи алергична реакция при някои хора. Затова започнете с малки дози и постепенно ги увеличете, ако искате редовно да приемате лечебната смола.
При появата на странични ефекти преустановете приема и ако желаете да започнете отново, правете го на малки дози и без да бързате.
Съвети за безопасна употреба
Често кедровата смола се продава под формата на балсам в комбинация с други полезни съставки. Може да откриете продукти с различна концентрация. Ако продуктът е с по-малко от 10% съдържание на кедрова смола, може да се приема и вътрешно. При съдържание на смола по-голямо от 10% се препоръчва да използваме само за външна употреба.
Не бива да се приема от деца под 5 години и бебета. При по-големи деца трябва да се подходи с повишено внимание, особено в първите пъти на употреба.
Заключение
Кедровата смола има разнообразие от ползи за здравето – от укрепване на важни органи като жлъчния мехур и черния дроб до подобряване на външния вид на кожата и косата. Природната съставка се открива в различни балсами и мазила, които може да се използват спрямо целите и желанията ни.
Често задавани въпроси
Какво представлява кедровата смола?
Това е естествената смола, която се извлича от дървото кедър. Тя има полезни свойства и специфични съставки с благоприятно действие върху организма. Смолата от кедър се е използвала от древните египтяни за балсамиране на мумиите. Има приложения и в традиционната медицина на много народи.
Как се използва в традиционната медицина?
Кедровата смола е полезна за здравето, но се извлича и маслото от ядките на дървото, което също носи положителни ефекти. Силното антибактериално действие е използвано от древни народи за лечение с кедрова смола на рани и различни инфекции. Може да е от полза при изгаряния и сърбежи.
Какви ползи има?
Кедровата смола е естествена хранителна добавка, която подпомага цялостното здраве на организма. Укрепвайки цялостното тялото, може да повиши умствената и физическата работоспособност и да намали синдрома на хроничната умора.
Препоръчителна дозировка и начини на прием
Кедровата смола най-често се приема, като се смуче. Около 2 г на ден е препоръчителната доза, като е хубаво да разделим приема на 2 и 3 равни части през деня. Това означава, че може да приемате по 1/3 ч. л. кедрова смола след обедното и вечерното хранене.
Колко време да приемате кедрова смола?
Кедрова смола може да се приема по различна схема спрямо целите и желанията ни. Обикновено се препоръчва да я приемаме вътрешно или да я използваме за разтривки, докато не усетим благоприятно влияние. При редовен прием може да се правят почивки в продължение на 1-2 седмици след всеки 1 месец употреба.
Блог
Рецепти
Свързани публикации
Мумио е полезен за поддържане здравето и мобилността на опорно-двигателния апарат.
Боров катран се открива в множество лекарствени мазила и лосиони, но и в редица кремове, шампоани и сапуни за ежедневна употреба
Различни части от брезата могат да донесат ползи за бъбреците и други органи в тялото ни.