Как да се справим с пролетната умора?

Няма по-чакан сезон от пролетта. Не защото е по-хубав от лятото или есента, а защото пролетта идва след зимата. Студените къси дни, по-мрачното настроение, липсата на слънце, всички те се заменят с песни на птички рано сутрин, слънчеви лъчи, които ни събуждат и настроение за нови идеи и цели. Но въпреки, че пролетта е пробуджаща и вдъхновяваща за нашия организъм, парадоксална е умората, която ни съпътства през целия ден.
Какво представлява пролетната умора?
Всеки от нас е чувал за пролетната умора. И до ден днешен се чудихме, реалност ли е ти или мит? Всъщност, оказа се, че такава умора наистина съществува и тя е явление, което всеки от нас.
Дълго време се говореше, че всъщност умората, която настъпва на пролет е в следствие на авитаминоза – липса на витамини, натрупана през зимните месеци. Всъщност, това е половината истината. Останалата половина се дължи на хормоните в нашето тяло.
Пренастройка на отделните системи
С настъпването на пролетта, организмът ни се настройва от зимния биологичен часовник на пролетно-летния. И често този преход не преминава хармонично. Това състояние на преход научно е опредлено като биологичен десинхорн. Казано по-лесно, разминаването на всички системи в тялото ни създават огромен дисбаланс – докато едната система се е пренастроила за топлото време, друга още е на зимен период. Общият десинхорн в тялото се изразява в чувство на умора, замаяност и общо неразположение.
Ненасищане с достатъчно кислород
Втората причина се дължи на това, че зимата прекарваме много по-малко време на чист въздух, в сравнение с топлите месеци, през които почти не се прибираме вкъщи. И без дори да осъзнаваме, през зиманите месеци ние страдаме от липса на кислород. Нашите тъкани, сърцето и мозъка страдат от хипоксия. От тук – ние се чувстваме вяли и уморени. Рязката смяна оказва влияние върху нашето тяло.
Синтез на мелатонин
Важна роля играе и изменението на дневния с нощния режим. Денят се увеличава, а нощта се скъсява. Точно наобратното с периода, на който досега сме били. Зимата, в тъмните часове, у нас се синтезира в по-големи количества хормонът на съня – мелатонин. С преминаването на пролетта, макар светлите часове да са повече, тялото ни не може веднага да се пренастрои и чувството на сънливост и нуждата за сън още остават в нас. След около две-три седмици количеството на мелатонин, произведен от епифизната жлеза, ще бъде в съответствие с дългите пролетни дни и желанието ни за сън ще намали рязко.
Нужда от витамини
Разбира се, стигаме до витамините и микроелементите, от които се нуждаем. Натрупаната липса на витамини и минерали, оказва огромно влияние върху апетита, бодростта, общото усещане за тонус и енергия. Ето заще ние препоръваме редовния прием на мултивитамини, които да не позволяват на тялото да стига до състояние на авитаминоза. Така и преходът на сезоните ще е поне наполовина по-лек.
Как да се справим с пролетната умора?
Разбира се, пролетната умора преминава. Може просто да я изтърпим – до средата на май месец, тялото ни ще се е настроило напълно. Но при някои хора, този вид умора е доста силно изявена и има лесни начини, с които тя да бъде преборена.
Наситете тялото си с кислород
На първо и най-важно място е насищането на тялото с кислород. Той ни дава нови сили и изцяло презарежда всяка клетка. Разходките сред природата, дълбокото дишане на чист въздух в планината, пикниците с приятели – прекрасни идеи за уикендите. Не само ще се насладите на красиви гледки, приятна компания и чист въздух, но и витамин D от слънцето ще е чудесен бонус за здравето на тялото.
Преразгледайте менюто си
Тежките храни са наистина тежки за топлите месеци. Тялото ни се нуждае от повече енергия, а защо да я губим в смилането на просто един обяд. Всеки е изпитвал чувството на умора, което настъпва след обедната почивка, в която сме хапнали обилно. Намалете количеството храна, наблегнете на плодовете и свежите храни в ежедневното си меню. Те не само ще ви наситят с полезни витамини и минерали, но ще ви заредят с още енергия.
Почивайте повече
Ако изпитвате нужда от повече часове сън – дайте си ги. Настройте се на вълна почивка и не издевателствайте върху вашето тяло и сили. 7 часа не са достатъчни – доспете си – толкова е просто. Може би сега е време за онзи куп с книги, за който все не ви достига време.
Пролетта е прекрасен сезон – настройте се за нея, за да подпомогнете тялото да се пренастрои също. Следвайте неговите нужди, хранете се здравословно, спортувайте по-често и се отдайте на любимите си занимания. Какво по-хубаво от това?
Източници
Няма източници
Блог
Рецепти
Популярни продукти
Свързани публикации
Разглеждаме защо се появяват умора и изтощение и какви са начинити за справяне с тях.
Кето при мозъчна мъгла е известен метод за премахване на когнитивен спад и други симптоми, свързани с мозъчната функция.
Напролет, когато природата се събужда от зимния сън, много хора се чувстват изтощени, но за щастие може да