Злоядо дете – 7 начина да се справим

Обновена: 13.11.2024|
злоядо дете

Злоядо дете, или придирчиво хранене (алтернативно известно като капризно, причудливо или избирателно хранене), е често срещано поведение в ранна детска възраст. То може да причини значителен стрес на родителите и да има отрицателно въздействие върху семейните отношения.

Това, че детето е злоядо не означава, че не иска да яде никаква храна, а само определена, която обикновено изобщо не е здравословна и не му доставя необходимите хранителни вещества, необходими за развитието му. Обикновено това отшумява с минимална или никаква намеса от страна на лекарите.

Съдържание

Какво означава злоядо дете?

Злоядо дете е термин, описващ дете, което проявява изключителна придирчивост към храната. Това поведение може да бъде сериозно предизвикателство за родителите, които се сблъскват с трудности при въвеждането на разнообразна и балансирана диета. Въпреки че е нормално за малките деца, има случаи, при които злоядостта става устойчив модел на поведение.

 

Поведението на злоядо дете е често срещано в ранна детска възраст. Няма универсално приета дефиниция, нито съгласие относно най-добрия инструмент за идентифицирането му. Последиците за диетата на детето включват лошо диетично разнообразие и възможно нарушаване на приема на хранителни вещества, като ниският прием на желязо и цинк (свързан с ниския прием на месо и плодове и зеленчуци) е от особено значение.

Ниският прием на диетични фибри в резултат на слабата консумация на плодове и зеленчуци се свързва със запек при придирчивите хора.

Възможно е да има затруднения в развитието при някое злоядо дете.

Има обаче малко доказателства за постоянен ефект от придирчивостта към храната върху траекториите на растеж. Възможно е да има малка подгрупа от деца, при които придирчивото хранене не помага да се установи кои деца може да са изложени на риск от отслабване по време на юношеството, от развитие на хранително разстройство или придирчивост при хранене като възрастни.

Тези деца трябва да бъдат идентифицирани в ранна възраст, за да се даде възможност за подкрепа, наблюдение и съвети, които да се предлагат на родителите. Стратегиите за подобряване на злоядо дете включват многократно излагане на непознати храни, родителско моделиране на яденето на плодове, зеленчуци, непознати храни и създаване на положителни социални преживявания по време на хранене.

 

Има ли рискове при злоядо дете?

 

Злоядо дете не яде.

 

При злоядо дете проблемите с храненето се задълбочават и могат да продължат през целия период на детството и тийнейджърството.

Те често имат затруднения в социалната адаптация и поведение например при състояния като аутизъм, но избирателно хранене може да се наблюдава и при деца без никакви медицински диагнози. В резултат на тези хранителни нарушения могат да възникнат сериозни последици като:

  • Забавяне на растежа
  • Затлъстяване
  • Проблеми с храносмилателната система
  • Стоматологични проблеми
  • Хранителни разстройства, както и недостиг на хранителни вещества и функционални нарушения.

 

Например децата, които не приемат достатъчно фибри, могат да страдат от запек, а недостатъчната хидратация може да доведе до значителна дехидратация.

Преодоляването на подобни трудности представлява сериозно предизвикателство за родителите дори и специалистите.

 

Как да се справим със злоядо дете?

 

Справяне със злоядо дете.

 

Придирчивото хранене е често срещано притеснение на родителите по целия свят, като мнозина се притесняват, че детето, което не сътрудничи по време на хранене, може да доведе до това, че то не получава разнообразния източник от хранителни вещества, от който се нуждае.

Вкусовете и хранителните предпочитания на малките деца се променят от ден на ден и може да е трудно да се поддържа. Ето няколко съвета за справяне със злоядо дете у дома.

1. Не трябва да се отказваме, ако не успеем от първите пъти

Има твърдения, че едно малко дете може да се наложи да опита някоя нова храна повече от 10 пъти, преди да реши, че я харесва. Ако детето отказва да яде определени храни, няма място за безпокойство – това се случва много често. Необходимо е да въвеждаме постепенно нови храни и да продължаваме да се връщаме плавно към тези, които не е харесало.

Друг вариант е да смесим малко количество от храната, която едно злоядо дете не харесва, с нещо, което му харесва.

Вкусовете на малките деца се променят постоянно. Нещо, което не намират за привлекателно сега, може да харесат след месец.

2. Да му даваме разнообразие от питателни храни

 

Злоядо дете яде.

 

Въпреки че нашето малко дете може да не яде всичко, което предлагаме, важното е да му осигурим голямо разнообразие от питателни храни, от които да избира. Позволете им да изследват различните цветове, текстури и вкусове на плодове, зеленчуци и други групи храни:

  • Зърнени култури
  • Бобови растения (боб, грах, леща), ядки и семена
  • Млечни продукти (мляко, кисело мляко, сирене)
  • Месо, риба, птици
  • Яйца
  • Плодове и зеленчуци, богати на витамин А
  • Други плодове и зеленчуци

 

Ако детето изпитва затруднения с определен зеленчук, може да опитаме да му предложим както суров, така и варен вариант – вероятно е да хареса единия и да отхвърли другия.

3. Работата в екип е важна за злоядо дете

Колкото повече децата ни участват в приготвянето на храните си, толкова по-вероятно е да ги изядат. Може да вземем детето с нас и да му позволим да избере или да го попитаме какви плодове и зеленчуци предпочита.

По време на приготвяне на яденето е добър съвет да споменаваме имената на продуктите, как изглеждат, миришат и какъв е вкусът им. Може да му дадем и лека задача, подходяща за възрастта му като бъркане в купа или подреждане на нарязани зеленчуци. Те ще се гордеят с това свое постижение, което са създали и ще се вълнуват да го хапнат.

4. Да се доверим на инстинкта им

Не е препоръчително да се караме с детето за недовършената му порция. Ако нашето злоядо дете отказва да яде нещо или хапва малко количество, това е добре. Не трябва да ги принуждаваме и да ги притискаме да ядат.

Също така е важно да не се изкушаваме да предлагаме нездравословна храна вместо това.

Важно е децата да се научат да слушат телата си и да разберат сигналите си за глад. Докато детето наддава здравословно тегло, остава активно и изглежда добре, то вероятно получава достатъчно храна.

5. Да поддържаме порциите малки

 

Храна за злоядо дете.

 

Малките деца имат много по-малък стомах от възрастните, приблизително колкото стиснат юмрук, така че не могат да ядат същите порции като родителите си на масата. Трябва да се уверим, че предлагаме количество питателна храна, подходящо за възрастта на нашето дете. Може съвсем деликатно да го похвалим, когато хапне цялата си порция.

6. Не трябва да използваме храната като награда

Използвайки храна за похвала на доброто поведение, едно злоядо дете или децата като цяло ще започнат да мислят за определени храни като “добри“ (като сладкиши), а други храни като “лоши“ (като зеленчуци). Този вид мислене може да доведе до нездравословни модели на хранене в зряла възраст. Вместо това може да обещаем да играем с тях или да се разходим навън заедно. Като след това е важно да спазим обещанието, което сме дали.

7. Трябва да бъдем добър модел за подражание

Малките деца харесват да копират поведението на възрастните, които обичат и на които имат доверие. Ако едно дете види, че ядем здравословна храна или такава, която не е опитвало преди, е по-вероятно то също да иска да опита. Може да седнем и да ядем заедно като говорим за храната в чинията ни и колко е вкусна.

 

Заключение

Справянето със злоядо дете изисква търпение, креативност и последователност. Родителите могат да насърчат по-здравословни хранителни навици, като предлагат разнообразие от питателни храни и правят времето за ядене положително, избягвайки натиска.

Постепенното въвеждане на нови храни като модел за подражание и поддържането на спокоен подход помага на едно злоядо дете да изследва различни вкусове и текстури със собствено темпо. Това води до подобрено хранително поведение с течение на времето.

 

Често задавани въпроси

Какво е злоядо дете?

Злоядо дете е такова, което отказва да яде определени храни или като цяло е капризно по отношение на храненето.

Как да се справим със злоядото дете?

С търпение и разнообразие в предлаганите храни, без да се насилва. Важно е да се превърне храненето в приятно изживяване.

Защо децата стават злояди?

Злоядството може да е резултат от индивидуални предпочитания, етап на развитие, сензорна чувствителност или поведение, търсещо внимание.

 

Категории: Детско здраве, Здраве|Публикувана: 13.11.2024|

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

mobile front

Популярни продукти

f624b8278ab099367517070468e42a1b?s=96&d=mm&r=g

Диляна Илиева завършва бакалавърска програма „Реклама“ и придобива опит в създаването и разработването на компетентно съдържание. Интересите й са в сферата на здравословното хранене и спорта.

Свързани публикации

Оставете коментар