Захранване на кърмачето – кога и как?

Обновена: 01.03.2024|
Захранване на кърмачето.

Захранване на кърмачето, както наричаме този преходен период на промяна в храненето, трябва да започне не по-рано от 4-месечна възраст и не по-късно от 6-месечна възраст. Захранване е преходът на детето от кърма или адаптирано мляко към хранене с постепенно приближаване до това на възрастните хора.

 

Защо се налага?

Въпреки своята висока биологична и хранителна стойност, след определена възраст кърмата не успява да задоволява потребностите на бързо растящия организъм.

Още в края на четвъртия месец запасите от желязо в черния дроб се изчерпват, а след 6-месечна възраст не може вече да осигури оптимален растеж на детето. От това следва, че в този период е необходима промяна в храненето, която да отговори и на промените в детския организъм.

 

Кога е подходящо да започнем захранване на кърмачето?

Моментът за захранване на кърмаче е подходящ, когато децата са развили достатъчни психомоторни умения да приемат и преглъщат храни с хомогенна консистенция на пюрета.

Други акценти в развитието на детето, които показват, че е дошъл моментът да се започне процеса на захранване:

  • Детето показва, че е гладно по-бързо след кърмене или хранене с адаптирано мляко.
  • Има склонност да се интересува от храната на възрастните, отваря устата, докато те се хранят.
  • Характерно е и забавяне темпа на растеж.

 

От друга страна, системите в детския организъм също трябва да са готови да посрещнат променения състав и количество на храната- гастроинтестиналният тракт и бъбреците са достатъчно зрели да преработват захранващи храни. Затова за начало на този преходен момент на захранване на кърмачето е подходящ периодът между 4 и 6 месеца. 

Проблемът продължава де се дискутира, но според повечето експерти, включително представители на Световната здравна организация, Американската академия по педиатрия и УНИЦЕФ, захранването трябва да започне след като бебето навърши 6 месеца.

 

Защо не по-рано или по-късно?

 

Захранване на кърмачето.

 

Не захранваме кърмачето по-рано от 4-месечна възраст, защото:

  • Не е препоръчително прекалено ранното преустановяване на процеса на кърмене, защото майчиното мляко е оптимална комбинация от хранителни вещества и антитела, необходими за правилното развитие на детето.
  • Въвеждането твърде рано на храни, които възрастните консумират – високоенергийни, преди да са навършени 5 месеца, води до натрупване на излишна мастна тъкан и риск от затлъстяване на по-късен етап.
  • Твърде ранното захранване на кърмачето крие риск от претоварване на незрелите бъбреци и храносмилателна система със сол и електролити.
  • Поради недоразвитата все още бариерната функция на чревната лигавица се създават условия за преминаване на алергени в кръвта и повишен риск от ранно алергизиране.
  • Съществува повишен риск от аспирация – попадане в дихателните пътища и задавяне заради прекалено ранното въвеждане на твърда храна.

 

Не захранваме кърмачето по-късно от 6-месечна възраст, защото:

  • Развиват се дефицити, с акцент върху железния.
  • Може да се наблюдава забавяне в растежа – кърмата или адаптираното мляко не среща оптимално нуждите на развиващия се детски организъм в този етап.
  • Пропуска се т.нар. “хипоалергичен прозорец” – най-подходящият момент за въвеждане на храните при твърде късното захранване на кърмачето след 6-месечна възраст.

 

Какви принципи прилагаме?

Когато започваме и провеждаме процеса на захранване на кърмачето, прилагаме няколко съществени принципа:

  • Детето се захранва само ако е здраво!
  • Кърмачетата имат вродено предпочитание към сладко, солено и вроден инстинкт за отхвърляне на кисело и горчиво.
  • При захранване на кърмачето се формират вкусовите предпочитания. Най-добре е първо да се въведат пюрета (зеленчуково, месно), след това – каши, последвани от твърди храни.
  • Плодово пюре се препоръчва след въвеждането на несладки храни.
  • Важно е на 6-месечна възраст да се въведат пюрета или зърнени храни, обогатени с желязо, тъй като депата му се изчерпват.
  • Всяка нова храна се въвежда за 4-5 дни, като се започва с 2-3 лъжички преди кърмене и количеството постепенно се увеличава.
  • Сутрешното и вечерното кърмене или съответно хранене с адаптирано мляко се запазва до възраст от 1 годинка.
  • Не се препоръчва добавяне на сол или захар!
  • Краве мляко не се препоръчва преди една година. Бедно е на желязо и големите количества казеин и калций в него инхибират желязото, детето може да развие анемия.
  • Препоръчва се глутенът да се въведе постепенно между 4 и 12-месечна възраст. Между 8 и 12-месечна възраст детето трябва да започне да приема нехомогенна храна.
  • Вода се предлага от началото на захранване на кърмачето.
  • Не се препоръчват приема на сок и подсладени напитки. До една година децата не се нуждаят от плодов сок, а от прием на цели плодове. Плодовите сокове имат високо съдържание на захари без есенциалното участие на фибрите, което може да доведе до неадекватен тегловен баланс в двете посоки – недохранване и прехранване.
  • Когато предлагаме плод, е по-добре да бъде сезонен и характерен за региона.
  • Препоръчително е даването на природни храни пред обработени храни с високо съдържание на добавки.

 

С какво и как започваме?

 

Захранване на кърмачето.

 

Началото на процеса на захранване на кърмачето поставяме със зеленчуковите пюрета. Но трябва да се акцентира и на добавянето на мляко до края на първата година към всяко пюре, което съдържа само зеленчуци. Първото млечно-зеленчуково пюре следва да съдържа един, максимум два вида зеленчуци.

Картофът е подходящ първи зеленчук, защото лесно подлежи на пюриране с хомогенна консистенция и е хранителен. Към това пюре се добавя мляко в количество 30-50 мл от това, с което детето се храни. Не се добавя сол и захар!

Всеки ден постепенно се увеличава приемът на новата храна и се намалява приемът на мляко в същото хранене. Започва се с 2-3 лъжички през първия ден с увеличаване до 3-4 лъжички дневно. След предлагане на новата храна детето се дохранва с мляко.

При достигане на порция постепенно до 130 г до 14-тия ден вече не е необходимо дохранване с мляко на това хранене.

Всяко постепенно въвеждане на нова храна се последва от период от 5-7 дни без други промени. Това е нужно, за да се проследи поносимостта. Ако у детето се появят храносмилателни разстройства или отказва да приеме нововъведената храна, приемът й се спира!

Всеки месец се въвежда нова група храни и се замества още едно млечно хранене. Цели се постепенно пълно и последователно заместване на млечните хранения.

 

Кога и как въвеждаме месо и риба?

Към диетата на кърмачето месото се въвежда в добавка към зеленчуковото пюре на възраст от 7 месеца, на обяд.

Местото се добавя през ден, докато детето навърши 1 годинка, редува се с ден с пюриран яйчен жълтък. Към зеленчуковото пюре се добавя 1 равна супена лъжица – средно 8-12 г, между 6-тия и 9-тия месец.

Подходящи в кърмаческа възраст са пилешко, пуешко, заешко, телешко и нетлъсто агнешко. Към свинското месо е добре да се подхожда предпазливо, поради възможен, макар и рядък риск от алергия. След 8-месечна възраст, поне веднъж в седмицата, е необходимо да се включи и рибата.

Пълноценните белтъци, които предоставят месото и рибата, са съществен градивен елемент за растящия детски организъм.

Съдържанието на желязо и мастноразтворими витамини в тези продукти също е от ключово значение. Ето защо вегетарианското хранене на кърмачето с изключването им е непрепоръчително и потенциално опасно за правилния растеж и развитие.

 

Кои храни НЕ даваме?

 

Захранване на кърмачето.

 

Необходимо е да се избягват подсладени сокове, най-добре напълно да липсват от менюто на детето. Освен повишения риск от затлъстяване в по-късна възраст, те могат да предизвикат потенциални нарушения в зъбите поради повишеното съдържание на захар.

Пчелният мед и производни продукти се предлагат след 1 годинка!

Морските дарове има висок алергенен потенциал и следва да се предложат на детето след 1-годишна възраст.

 

Какво да запомним?

Захранване на кърмачето е необходимо да започне в периода между 4-и и 6-и месец, когато детето е здраво. В този период се формират и основните вкусовите предпочитания – най-добре е първо да се въведат пюрета (зеленчуково, месно), след това – каши, последвани от твърди храни.

Всяко постепенно въвеждане на нова храна се последва от период от 5-7 дни без други промени. Това е нужно за да се проследи поносимостта.

Ако у детето се появат храномилателни разстройства или отказва да приеме нововъведената храна, приемът й се спира!

Не се препоръчва приемът на подсладени сокове – поради повишеното съдържание на захар и липсата на фибри присъства риск от затлъстяване в по-късна възраст. Вегетарианското хранене на кърмачето с изключването на месо и риба е непрепоръчително и потенциално опасно за правилния растеж и развитие.

Въпреки множеството правила и принципи на пръв поглед, доверете се и на интуицията си като родители в процеса на захранване и наблюдавайте предпочитанията и реакциите на детето си. Това е интересен и изпълнен с нови храни и преживявания момент, в който спокойствието и търпенението ще са ви нужните инструменти за по-плавен преход.

Кога започваме захранване на кърмачето?

За начало на този преходен момент на захранване на кърмачето е подходящ периодът между 4-я и 6-я месеца.

С какво започваме захранване на кърмачето?

Началото на процеса на захранване на кърмачето поставяме със зеленчуковите пюрета. Но трябва да се акцентира и на добавянето на мляко до края на първата година към всяко пюре, което съдържа само зеленчуци.

Кои храни не даваме?

Необходимо е да се избягват подсладени сокове, пчелният мед и производни продукти се предлагат след 1 годинка, както и морските дарове заради алергенния потенциал.

Категории: Здраве|Публикувана: 21.08.2023|

Източници

Няма източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Avatar of Яна Михайлова
Яна Михайлова е студент по медицина с подчертан интерес към педиатрия и неонатология. Има участие в статии, касаещи и патология при възрастни, най-вече сърдечно-съдови заболявания. Водещата й цел е винаги да се постига детайлно разбиране за болестните процеси и да е възможно обяснението им на всеки, независимо дали е лекар или не. Към момента работи като здравен асистент в Майчин дом в Интензивно неонатологично отделение. Преди това преминава през Детска реанимация - Пирогов, Интензивно детско отделение при СБАЛДБ "проф. Иван Митев" и отделение „Диабет“ към същата болница.

Блог

Рецепти

Свързани публикации

2 Коментара

  1. Terri Andrews 26.08.2023 at 15:57 - Отговор

    Fantastic site. A lot of helpful info here. I’m sending it to some buddies ans additionally sharing in delicious. And naturally, thanks on your sweat!

  2. Lucille Brock 24.08.2023 at 11:05 - Отговор

    I have been surfing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. In my opinion, if all web owners and bloggers made good content as you did, the web will be much more useful than ever before.

Оставете коментар

Обновена: 1 март 2024 в 09:49 | Публикувана: 21 август 2023 в 13:34 | Категория: Здраве