Деменция – какво представлява и как да се справим

Обновена: 12.09.2024|
demencia vuzrastna jena sudoku

През последното десетилетие се говори много за деменцията. Причината – многократното повишаване на броя случаи в световен мащаб, както и задълбочените проучвания на болестта.

Към момента няма лечение за деменция. За щастие – има прогрес в методите, по които можем да забавим нейното въздействие.

Какво представлява деменцията?

Деменцията е здравословно състояние, засягащо паметта, мисленето и социалните способности. Това не е конкретно заболяване, а термин, който обхваща широк спектър от специфични медицински състояния, включително болест на Алцхаймер. 

Към 2020 г статистиката показва, че в световен мащаб има над 55 милиона диагностицирани случаи на състоянието, но се подозира още по-високо число, ако се включат и недиагностицираните. Това число се увеличава двойно на всеки 20 години.

От медицинска гледна точка деменцията представлява неврологично дегеративно заболяване, което ограничава и потиска умствените способности, мозъчните функции и физическите възможности на пациента.

Носи още името “болест на старостта”, но, макар и рядко, ранни симптоми може да се установяват и при хора на средна възраст. Изключителна аномалия са случаите при млади хора. 

Както споменахме, деменцията е вследствие един или няколко здравословни проблема. Сред тях се нареждат:

  • Някои видове инфекции, които засягат мозъка
  • Специфични травми на главата и мозъка
  • Тумори
  • Мозъчен инсулт
  • Генетични мутации и изменения
  • Отравяне
  • Диабет
  • Лош холестерол
  • Тютюнопушене и употреба на алкохол
  • Интоксикация
  • Дегеративни заболявания: Алцхаймер, Паркинсон и други

 

Макар и нелечима, има начини, по които деменцията може да се забави и животът на пациента да се удължи максимално с правилните грижи.

 

Какви са симптомите на деменцията?

 

Деменция. Задна корова атрофия.

 

Един от първите знаци е лоша, краткотрайна памет, забравяне на скорошни събития и факти, случки и действия. Поради динамичния живот, който милиони хора водят обаче, за мнозина това е по-скоро често срещано явление, базирано и причинено много често от стрес, преумора, хормонален дисбаланс.

Затова и при много голям процент от случаите този симптом бива игнориран във времето. Обикновено в началния стадий се установява още загуба на представа за времето, трудно ориентиране дори на познати места. Последното е особено показателна индикация за здравословен проблем.

Знаците за напреднал стадий на деменция включва следните симптоми:

  • Трудно разпознаване на много познати места – включително и собствения дом
  • Забравяне на имена на близки хора
  • Забравяне на значими събития от живота
  • Затрудняване в комуникацията – забравяне на думи, фрази, знания
  • Поведенчески проблеми
  • Задаване на въпроси многократно, тъй като отговорите им биват забравяни

 

През третият, последен стадий, който лекарите наричат още финален или краен, пациентът става напълно зависим от околните. Болестта изцяло завладява тялото и ума на болния и той не може да си спомня и да изпълнява дори най-лесни задачи и да се грижи за себе си и своите нужди.

В това число се включват:

  • Пълна загуба на представа за място и време
  • Невъзможност за разпознаване на близки и роднини
  • Нужда от помощ за изпълняване на ежедневни действия: хранене, къпане, хигиенни грижи и други
  • Затруднено ходене, двигателен контрол и координация на действията
  • Поведенчески проблеми – на този етап пациентът може да стане дори агресивен

 

В зависимост от това дали деменцията е предизвикана от болест на Паркинсон или Алцхаймер например, може да има и редица други съпътстващи симптоми, които да доведат по-бързо до необратим летален край, предшестван от изключително мъчителни за пациента моменти на страх, паника, затруднения и накрая – пълна зависимост.

Затова и профилактиката на деменция е изключително важна – точно както и да знаем какво потенциално може да я предизвика.

 

Как можем да предотвратим деменцията?

Всяка година се установяват милиони нови случаи на деменция в целия свят. Ето и какво можем да направим, за да я предотвратим или да забавим развитието й.

Деменцията и връзката й с възрастта

 

Деменция, възрастна жена.

 

По-голям процент от случаите засягат хората над 55-годишна възраст. Затова се смята, че когато наближат тези години, хората трябва да започнат превантивно да се консултират с личния си лекар или със специалист по неврология и психиатрия всяка година, за да може да бъде диагностицирана деменцията в ранен стадий.

Ако обаче има наличие на фамилна обремененост или предшестващ фактор: мозъчна травма, мозъчен инсулт, лошо качество на живот или диабет, тази граница е желателно да падне на около 45 години.

Единствено установяването на деменцията в ранен стадий може да осигури максимално дълъг живот след това – при един на всеки три случая това е напълно възможно.

 

Деменцията и начинът ни на живот

Деменцията на първо място може да бъде предотвратена с повишаване на качеството на живот. Какво значи това? Желателно е да се храним с по-здравословни продукти, които съдържат важните за живота микро и макронутриенти, витамини и минерали.

Тук е моментът да споменем, че средиземноморската диета, която набляга сериозно на пресни продукти и риба, помага да се предотврати и забави развитието на деменцията.

Заедно с това е доказано, че повече движение и спортуване предотвратяват редица от дегенеративните болести на нашето време. Дори само 30 минути на ден леки упражнения могат да отдалечат във времето проявите на деменция и дори да я предотвратят.

Хубаво е да помислим и за премахване на вредните навици като употреба но алкохол, тютюн и наркотични вещества – те вредят на организма и в дългосрочен план могат да отключат и предизвикат редица здравословни проблеми, които на свой ред да доведат до деменция.

 

Деменцията и умствената активност

 

Деменция, възрастна жена, судоку.

 

Специалистите препоръчват всякакви дейности, които подпомагат мисленето, стимулирането на паметта и определянето на причинно-следствени връзки.

Такива дейности са решаване на кръстословици, четене на исторически книги, решаване на судоку, игра на шах и други занимания от този тип, които развиват когнитивните умения.

Те подпомагат изграждането и поддържането на мозъчните връзки и паметта.

 

Деменцията и ролята ни в обществото

Добре е да бъдете и социално ангажирани. Не се отдръпвайте от обществото и близките си – дори вече да сте чули диагнозата деменция или да я подозирате. Ходете на театър, кино, опера, балет.

Не спирайте да комуникирате с хора – това ще забави дементните симптоми и ще допринесе за съхраняване на спомените ви.

 

В заключение

Докато деменцията остава сложно и предизвикателно състояние, разбирането на нейните ранни признаци и рискови фактори може да даде възможност на хората и семействата им да предприемат проактивни стъпки към поддържане на здравето на мозъка.

Въпреки че понастоящем няма лечение, възприемането на здравословен начин на живот, включващ правилно хранене, редовна физическа активност, умствена стимулация и социална ангажираност, може да помогне за намаляване на риска от развитие на деменция или да забави нейното прогресиране.

Повишаването на осведомеността, насърчаването на ранната диагностика и насърчаването на подкрепяща среда са от решаващо значение за подпомагането на засегнатите от деменция да водят пълноценен живот. Предприемайки тези стъпки, можем да се доближим до бъдеще, в което когнитивното здраве е приоритетно, а въздействието на деменцията е сведено до минимум.

 

Често задавани въпроси

Какво е деменция?

еменцията е общ термин за набор от състояния, които засягат паметта, мисленето и поведението, най-често наблюдавани при възрастни хора.

Как деменцията засяга мозъка?

Деменцията е резултат от увреждане на мозъчните клетки, което нарушава способността им да общуват помежду си. Това води до когнитивен спад, засягащ паметта, разсъжденията, решаването на проблеми и емоционалния контрол. Най-често срещаната форма е болестта на Алцхаймер, но други видове включват съдова деменция, деменция с телца на Леви и фронтотемпорална деменция.

Какви са ранните симптоми на деменция?

Ранните признаци на деменция могат да варират, но често срещаните симптоми включват: загуба на памет, която нарушава ежедневието, като забравяне на скорошни събития или важни дати; трудности при планиране или решаване на проблеми; объркване с време или място; проблеми с визуални и пространствени връзки, като преценка на разстояния; промени в настроението или личността, като повишена тревожност или депресия.

Как можем да намалим риска от деменция?

Oпределени промени в начина на живот могат да помогнат за намаляване на риска от развитие на деменция. Изследванията показват, че поддържането на здравословна диета (като средиземноморската диета), редовната физическа активност, поддържането на мозъка активен чрез учене или пъзели, управлението на сърдечно-съдовото здраве и поддържането на социална ангажираност са фактори, които могат да поддържат здравето на мозъка. Избягването на тютюнопушенето, прекомерния алкохол и управлението на стреса също могат да намалят риска.

Категории: Здраве|Публикувана: 26.04.2022|

Източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

49ba106e715c855274a0ed254826b4e3?s=96&d=mm&r=g

Василка Дюлгерова е създател на съдържание в сферата на здравословното хранене, хранителни режими и физическата активност в различни възрасти. Тя е автор на стотици статии с огромна четаемост.

Свързани публикации

Оставете коментар