Психологическа манипулация – манията за контрол над другите
Всеки от нас в определен етап от живота си е бил жертва на психологическа манипулация. Ако ежедневно сте контролирани и ограничавани от друг човек, ако сте несигурни в себе си, то вие окончателно сте поставени под властта на манипулатор.
Не е лесно да се справим с манипулативен тип човек, затова и не е редно да подценяваме влиянието му над нас самите. Но не е и невъзможно да го преборим – ако успеем да изградим граници във взаимоотношенията си и да бъдем свой собствен приоритет, манипулаторът много бързо би загубил това, което му дава сили, а именно – манията за контрол.
Какво представлява психологическата манипулация?
Терминът психологическа манипулация би могъл да бъде обяснен като натиск върху другите, за да получим това, което искаме. Основният стремеж на манипулатора е да контролира. Такъв тип хора обикновено са много добри в разчитането на чуждите чувства и емоции и в „надушването“ на слабости. Манипулаторът търси нашите слаби места, нашите „пробойни“, за да ги използва срещу нас, като ни уязвява с цел подчинение.
Крайната цел на манипулирането е власт, без значение дали лична, морална или професионална. Психологическата манипулация може да се случи във всякакъв тип взаимоотношения – на работното място, в семейството, в приятелска група.
Често срещани техники на психологическа манипулация
Манипулаторите използват различни трикове, за да ни накарат да действаме спрямо техните желания и убеждения. Т. нар. манипулативни техники се срещат дори при хора, които нямат за цел да упражняват психологическа манипулация върху нас целенасочено.
От гледна точка на психологията стигаме до извода, че всички ние имаме потребност от това да контролираме другите, затова е важно да обмисляме критично поведението на някого спрямо нас, дори този човек да е един от най-близките ни. В тази статия ще разгледаме някои от най-разпространените техники за манипулация.
Чувство за вина
Манипулаторът може да изкриви всяка ситуация, за да се превърне в жертва. Способен е да ни напомня за моменти, в които ни е помагал, за да ни накара да повярваме, че сме му длъжни. Вменяването на вина е една от най-разпространените техники на психологическа манипулация – чувствайки се виновни, се опитваме да се реваншираме на „жертвата“, макар жертвата в този тип общуване всъщност да сме самите ние.
Съмнение в себе си
Ако манипулаторът многократно ни каже, че не сме добри в определена област, не разбираме, не се справяме, не успяваме, то в някакъв момент не е изключено да му повярваме. В такава ситуация започваме да бъдем несигурни в собствените си възможности. Това е добре дошло за манипулатора, тъй като нашата несигурност е нашата слабост.
Сравняване с другите
Сравнявайки ни с някого, манипулаторът цели да омаловажи нашите постижения и да изтъкне недостатъците ни. Това е психологическа манипулация, чрез която се чувстваме „по-малко от…“, затваряме се в себе си и отново проявяваме несигурност и колебание – слабостите, които ни правят уязвими.
Оплакване
Понякога манипулаторите прибягват до следната техника: оплакват се от нас пред човек, когото приемаме за авторитет, с цел да ни накарат да се почувстваме неловко. В някои случаи подобна личност би могла дори да ни се развика само за да ни покаже колко маловажни и безсмислени сме. Уловката е, че ние всъщност НЕ сме такива, само трябва да се почувстваме КАТО такива, за да отворим вратата към контрола.
Поставяне на ултиматуми
В някои случаи манипулаторът ще отправи заплахи, за да постигне своето. Например той може да ни заплаши, че ще се изнесе от вкъщи, ще напусне работата си или дори ще се самонарани. Става въпрос за комуникация от типа „направи еди-какво си, иначе ще те напусна“. В тази ситуация жертвата смята, че има два варианта за избор и по-лошият е да изгуби конкретния човек, затова загърбва собствените си убеждения.
Манипулиране на фактите
Манипулаторът ще ни лъже, ще се оправдава, ще ни обвинява или стратегически ще споделя някои факти и ще премълчава други истини. Правейки това, той чувства, че печели власт над нас и ни принизява. И тук отново е нужно да прибегнем до своето критичното мислене – ако знаем истината, нищо не може да я преобрази, дори най-опитният манипулатор.
Преувеличаване и обобщаване
Този тип психологическа манипулация е свързан с фрази от типа „Никой не те обича.“, „Ти си ненормален!“, „Защо ме мразиш?“. Манипулаторът използва обвинения, за да ни разсее чрез обида и да не успеем да видим „дупките“ в аргументите му.
Затъмняване
Изключително популярна с термина gaslighting, тази техника на психологическа манипулация е една от най-страшните и най-успешните. При т. нар. затъмняване манипулаторът цели да ни обърка, като поставя под въпрос цялостното ни схващане за действителността. Това се случва, когато се сблъскаме с неговите злоупотреби или лъжи, които според манипулатора никога не са се случвали (поне ние трябва да вярваме в това).
Пасивна агресия
Пасивно-агресивният манипулатор не изразява негативни чувства към нас. Вместо това той намира фини, индиректни начини да изрази гнева си, за да ни съсипе психически. Например той може да се съгласи да изпълни нашия работен проект, след което да потърси пасивно-агресивни начини, за да ни каже, че всъщност не иска да го прави. Може да се държи с нас по по-различен начин, но да настоява, че всичко е наред, за да ни уязви, като ни накара да се чудим и самообвиняваме.
Обиди под формата на шеги
Тази тактика има за цел да се подиграе на нашите слабости и да ни накара да се чувстваме несигурни. Да накараш другите да изглеждат зле, е начин манипулаторите да се почувстват по-добре за самите себе си. Ако случайно покажем недоволство от казаното, ще бъдем обвинени в това, че не притежаваме чувство за хумор.
Мълчание
Изключително разпространената манипулативна техника, известна с термина silent treatment (в букв. превод мълчаливо третиране), е една от най-успешните, тъй като отново ни поставя в ситуация на неизясненост. Попадаме в ситуация, в която наш близък просто не ни говори. И за да ни проговори определеният човек, сме готови на всичко, дори да пренебрегнем себе си.
Любовно бомбардиране
Обсипването на някого с похвали и непрестанна обич, наричано love-bombing, е често срещана тактика на психологическа манипулация. Това се случва, защото манипулаторът се опитва да ни накара да се почувстваме привързани към него по възможно най-бързия начин. А щом сме привързани към някого, не искаме да го изгубим; щом не искаме да го изгубим, сме склонни на безкрайни компромиси, за да запазим взаимоотношенията си.
Как да спрем психологическата манипулация?
Най-ефикасният метод за предотвратяване на психологическа манипулация е да поставим граници. Какво представляват те? Границите са онези невидими ограничения, които показват на останалите докъде могат или не могат да стигат в поведението си спрямо нас. По този начин се защитаваме емоционално, но и физически.
Границите ни помагат да уважаваме себе си и да насърчаваме другите да правят същото за нас. Изисква се време, за да се научим да изричаме реплики като „Не съм съгласен“, „Няма да направя това, което искаш“, „Не ми харесва отношението ти към мен“. За да ускорим процеса, е нужно да запомним само едно – отговорни сме към това да даваме обич и уважение на самите себе си. И да се защитаваме, когато някой друг смята, че има правото да контролира начина, по който виждаме заобикалящата ни действителност.
Често задавани въпроси
Какви са често срещаните признаци на психологическа манипулация?
Често срещаните признаци включват чувство на объркване, безпокойство или вина без ясна причина, непрекъснато самоунищожаване, обвиняване за неща, които не са по ваша вина, и забелязване, че вашите граници постоянно се пренебрегват. Манипулаторите могат също така да използват тактики като gaslighting, предизвикване на вина или изолиране от другите, за да придобият контрол.
Как мога да се предпазя от психологическа манипулация?
Предпазването включва ранно разпознаване на признаците, поставяне и прилагане на ясни граници, следване на интуицията и поддържане на здрави взаимоотношения с хора, които могат да предложат подкрепа. Също така е важно да общувате открито и да не позволявате на чувството за вина или страх да надделеят над чувството ви за собствено достойнство. Търсенето на професионална помощ също може да бъде от полза, ако се чувствате претоварени.
Може ли да се случи психологическа манипулация в близки отношения?
Да, психологическа манипулация може да възникне във всяка връзка, включително тези с членове на семейството, романтични партньори, приятели или колеги. Често е по-трудно да се идентифицира в близки отношения, тъй като емоционалната привързаност може да замъгли преценката, което прави по-трудно разпознаването на манипулативно поведение. Осъзнаването на знаците и приоритизирането на вашето психическо и емоционално благополучие е от ключово значение.
Източници
- Raypole C. "Gaslighting: Signs, Examples, and How to Protect Yourself", Medically Reviewed by Bethany Juby, PsyD, Updated on August 16, 2024
- Booth S. "Signs of Manipulation", Medically Reviewed by Zilpah Sheikh, MD, Updated on on June 16, 2024
- Brain D. "Manipulation Techniques: The Ultimate Guide to Influence People with Persuasion, NLP, Dark Psychology, Emotional Intelligence, Mind Control and How to Manage Your Emotions", Independently Published on May 1, 2020, 262 pages, ISBN 979-8642476598
Блог
Рецепти
Свързани публикации
Асертивност означава изразяване на нашите мисли, чувства и нужди директно и с уважение, без да се нарушават правата на другите.
Представяме ви ТЕС или техника за емоционална свобода, която завладя света със своите широкодостъпни и ефективни методи.
Нашият темперамент влияе върху поведението ни и взаимодействията ни с останалите, затова е важно да го познаваме.