Причини за подуване на краката и глезените
Причините могат да варират от леки наранявания и рязко покачване на тегло до сериозни здравословни проблеми.
Травми на стъпалото или глезена
Травмите в тези области може да причинят подуване на глезена и подбедрицата. Една от най-честите причини е изкълчването на глезена. То може да е резултат от погрешно стъпване при обикновена разходка, спортуване или планински преход.
При изкълчване се разместват костите в дадена става поради преразтягане или разкъсване на т. нар лигаменти (връзки). Това са съединителнотъканни ивици, свързващи костите.
Навяхванията са също последица от травматично увреждане, но на мускули или сухожилия (структури, с чиято помощ мускулите се прикрепват към костите). При изкълчване и навяхване симптомите са болка, оток и възпаление. Навяхванията се проявяват още със спазми и слабост на мускулите.
Лечение
Най-често срещаният подход при наранявания на стъпалото или глезена са:
- Почивка: Почивката на засегнатия глезен помага за предотвратяване на по-нататъшно увреждане.
- Лед: Прилагането на лед или пакет с лед, увит в кърпа, помага за вцепеняване на болката и намаляване на отока. Нанасяйте го за 15-20 минути наведнъж поне три пъти на ден.
- Компресия: Носенето на компресираща превръзка помага за ограничаване на подуването.
- Повдигане: Повдигането на стъпалото или глезена над нивото на сърцето помага за намаляване на отока.
Инфекция
Инфекция в стъпалата, глезените или долната част на краката може да причини подуване в засегнатите области.
Хората, страдащи от диабет имат повишен риск от инфекция в краката. Важно е редовно да се проверяват за натъртвания, порязвания и ожулвания в тази област.
Диабетик с нелекувана инфекция в стъпалото или крака е с повишен риск от развиване на диабетно стъпало. Състоянието засяга тъкани, които умират в резултат от микробна инвазия и нарушено кръвоснабдяване.
Лечение
Лечението на инфекция на стъпалото, глезена или крака зависи от нейния вид и тежест. Ако инфекцията е бактериална, след консултация с лекар се предписват антибиотици.
Ако инфекцията е довела до гангрена, може да се наложи операция за отстраняване на увредената област.
Подуване на краката и глезените заради лимфедем
Лимфедемът включва натрупване на излишна течност в тъканите, което причинява подуване. Появява се, когато лимфните възли са увредени или отстранени.
Лимфните възли са жлези, които са част от имунната система и помагат за отстраняването на течността.
Ако лимфните възли в таза са увредени или липсват, това може да доведе до натрупване на течност в краката. Човек с лимфедем може да има усещане за тежест или подуване на краката или други засегнати области.
Лечение
Възможностите за лечение на лимфедем включват :
- превръзка на засегнатия крак
- носенето на компресионни чорапи
- масажиране на лимфните възли за насърчаване на тяхното дрениране
- извършване на нежни упражнения за активиране на дренажа
- хигиенни грижи за кожата, които намаляват риска от инфекция
Заболяване на бъбреците
Основната роля на бъбреците е да регулират количеството вода в тялото и да балансират нивата на сол и други минерали в кръвта.
Немалко болести увреждат бъбреците като им пречат ефективно да филтрират кръвта в тялото и да премахват чрез урината излишната течност, отпадните вещества и токсините. Това води до натрупването им в долната част на краката, особено в областта на глезените.
Ранните признаци на бъбречно заболяване включват:
- подути ръце или крака
- постоянна подпухналост около очите
- по-често уриниране, особено през нощта
- високо кръвно налягане, наричано още хипертония
- кръв или протеин в урината
Лечението в такива случаи е насочено към овладяване на причината за бъбречното заболяване. При тежки състояния се преминава към диализа или се прави трансплантация на бъбрек.
Сърдечна недостатъчност
Сърдечната недостатъчност е една от най-често срещаните причини за подуване на краката и глезените.
Ако миокардният мускул не може ефективно да изпомпва кръвта в тялото, тя се задържа в съдовете и причинява отоци, които са най-ясно изразени по краката.
Там кръвта се събира не само заради влошената работа на сърцето, но и от действието на гравитацията. По тази причина дори и здрави хора след целодневно стоене се оплакват от подуване на краката.
Сърдечните отоци обхващат най-напред стъпалата и ходилата, като пълзят към глезените и обикновено стигат до коляното. По-изразени са вечер, отколкото сутрин.
Основни лечебни средства са диуретици и медикаменти за подобряване на сърдечната дейност.
Чернодробно заболяване
Черният дроб произвежда албумин – протеин, който предотвратява изтичането на течности от кръвоносните съдове в околните тъкани.
При заболяване на черния дроб органът не може да синтезира достатъчно албумин. В резултат на това течността се събира в краката, глезените и стъпалата.
Лечението се провежда с диуретици и диета с ниско съдържание на натрий. В тежки случаи на цироза се прави чернодробна трансплантация.
Венозна недостатъчност и кръвен съсирек
Вените на краката съдържат клапи, които не позволяват на кръвта да тече обратно. Венозната недостатъчност не позволява на тези клапи да функционират ефективно. В резултат на това вените вече не транспортират достатъчно кръв към сърцето.
Когато човек има венозна недостатъчност, кръвта се задържа в меките тъкани на долните крайници, особено около глезените.
Лечението в такива случаи има за цел да възстанови нормалния кръвен поток. Препоръчително е:
- да не се кръстосват краката в седнало или легнало положение
- периодично повдигане на краката
- редовни упражнения за възстановяване на нарушените венозни функции
- носене на компресионни чорапи
Медикаментозното лечение зависи от тежестта на венозната недостатъчност.
Отокът, който причинява кръвният съсирек (тромбът), понякога е разположен само от едната страна на крайника. Има два основни вида тромби – повърхностни и дълбоки. В тежките случаи част от съсирека може да се откъсне и да се насочи към сърцето, белите дробове или мозъка, което е животозастрашаващо.
Човек се нуждае от лекарска помощ при:
- оток и болка в крака
- наличие на зачервен участък по кожата под коляното
- промяна в цвета на кожата
Подуване на краката и глезените по време на бременност
Това се случва често в третия триместър на бременността. Дискомфортът се засилва при дълго стоене в изправено положение.
Подуването на цялото тяло е свързано със задържане на вода и не води до опасност за майката или плода.
Кога да посетите лекар?
Свържете се с медицински специалист, ако някой от тези симптоми се развие в единия или двата крака или глезена:
- внезапно подуване
- необяснимо подуване
- допълнителни симптоми, като задух , треска и болка
Превенция на подуване на краката и глезените
В някои случаи е възможно да се избегне или облекчи подуване на краката и глезените.
Препоръчително е:
- често да се проверяват крайниците за натъртвания, порязвания и ожулвания, особено от хора с диабет
- редовна физическа активност
- здравословен хранителен режим, който укрепва здравето на сърцето, бъбреците и черния дроб.
Подуването на краката и глезените може да е нормално в някои случаи, но ако е внезапно, необяснимо или придружено от допълнителни симптоми, свържете се с медицински специалист. Някои здравословни проблеми, които водят до отоци, могат да бъдат животозастрашаващи без лечение.
Невинаги е възможно да се предотврати подуването на краката и глезените. Въпреки това, редовните упражнения, здравословната диета и предпазването на краката от наранявания могат да помогнат.
Заключение
Появата на подуване на краката и глезените може да се дължи на широк спектър от причини. Например наранявания на крака или глезена, като навяхвания, могат да доведат до локализиран оток и дискомфорт. Възможностите за лечение често включват почивка, прилагане на лед, компресия и повдигане.
Инфекциите на краката, глезените или долните крака също могат да предизвикат подуване, като хората с диабет са особено податливи.
Лимфедемът, характеризиращ се с натрупване на излишна течност в тъканите, е друга популярна причина. Лечението обикновено включва превръзка, компресионни чорапи, масаж на лимфни възли, леки упражнения и хигиенна грижа за кожата.
Заболявания, свързани с бъбреците, черния дроб или сърцето, също могат да предизвикат подуване на краката и глезените.
Често задавани въпроси
Кои са причините за подуване на краката и глезените?
Появата на подуване на краката и глезените може да се дължи на травми, инфекции и хронични заболявания.
Кога да потърсим лекарска помощ?
При внезапно или необяснимо подуване или допълнителни симптоми (задух, треска и болка), трябва да потърсим лекарска помощ.
Как можем да предотвратим появата на подуване на краката и глезените?
Можем да предотвратим това дискомфортно състояние, като поддържаме здравословен хранителен режим и добра физическа активност. Добра идея е да проверяваме често за натъртвания, порязвания и ожулвания, особено ако имаме диабет.
Източници
- Pugia, M., et al. Comparison of Acute Swelling and Function in Subjects With Lateral Ankle Injury, Journal of Orthopaedic & Sports Physical Therapy, Volume31, Issue7, Pages384-388, Published Online:July 1, 2001
- Cote, D., et al. Comparison of Three Treatment Procedures for Minimizing Ankle Sprain Swelling Get access Arrow, Physical Therapy, Volume 68, Issue 7, Pages 1072–1076, Published 1 July 1988,
- Chester, M., et al. Leg swelling, comfort and fatigue when sitting, standing, and sit/standing, International Journal of Industrial Ergonomics Volume 29, Issue 5, Pages 289-296, Published May 2002
Блог
Рецепти
Свързани публикации
Контузии, непрактични обувки и спортно натоварване са някои от често срещаните причини за навехнат глезен.
С помощта на балансираната диета, физическа активност, хидратация и антицелулитен масаж можем да сведем до минимум целулита.
Много хора получават отоци по краката през лятото – на стъпалата, глезените и подбедриците. Независимо, че най-честите причини […]
Един Коментар
Неприятно.Трябвст изследвания!