5 начина за почистване на зъбен камък в домашни условия

Няма човек, който да не се сблъсквал с натрупването на зъбен камък, който се отразява на красивата усмивка. Макар и безобидно на пръв поглед, това състояние може да доведе до сериозни проблеми със зъбите.
За да поддържаме добро орално здраве, от съществено значение е да знаем причините за натрупването му и средствата за почистване на зъбен камък в домашни условия.
Методи за почистване на зъбен камък в домашни условия
Професионалното почистване на зъбите е най-добрият начин да се отървете от зъбния камък, но има няколко средства, които ще ви помогнат за почистване на зъбен камък в домашни условия или поне за намаляване на неговото натрупване.
-
Сода бикарбонат
Содата за хляб, известна още като натриев бикарбонат, може да премахне зъбния камък и повърхностните петна по зъбите. Нежно измийте зъбите си с паста, направена от малко количество сода за хляб и вода.
Уверете се, че сте изплакнали старателно устата си след това, като обърнете специално внимание на зоните, където зъбният камък е най-забележим. Но бъдете внимателни, когато използвате това средство! Прекомерната употреба на сода може да разруши зъбния емайл.
-
Жабурене с масло
Това е традиционен метод, чрез който да се отървете от бактериите в устната кухина и ефективно средство за почистване на зъбен камък в домашни условия. Кокосовото масло и сусамовото масло обикновено се използват за тази цел.
За да премахнете зъбния камък от устата си, жабурете 1 супена лъжица масло в устата си за 15-20 минути, след това я изплюйте и изплакнете устата си обилно с вода. Това ще помогне и за намаляване на натрупването на плака с течение на времето.
-
Ябълков оцет
Ябълковият оцет също е естествено средство, което може да помогне за почистване на зъбен камък в домашни условия и за избелване на зъбите. Разредете ябълковия оцет с вода и го използвайте като вода за уста.
Киселият характер на ябълковия оцет помага за разграждането на зъбния камък, но е важно да изплакнете устата си старателно след това, за да предотвратите ерозия на емайла.
-
Алое Вера
Алое вера също има антибактериални свойства, които му помагат ефективно да премахне зъбния камък. Известно е също с успокояващия си ефект, който е полезен при възпаление на венците.
Вземете чаша вода и смесете 3 с. л. гел алое вера, 5 с. л. сода за хляб и 4 с. л. глицерин. Сместа трябва да е с консистенцията на гел. Изтъркайте зъбите с четка и изплакнете. Имате си нова антибактериална формула за чистене на зъбен камък.
-
Портокалови кори
Портокаловите кори са изненадващо, но ефективно естествено средство за махане на зъбен камък. Витамин С е много важен за доброто оралното здраве, особено за венците, тъй като намалява възпалението. Освен това неговата киселинност и антибактериален ефект помагат за размекване на зъбния камък, като същевременно избелват зъбите.
Втрийте вътрешността на портокалова кора директно върху зъбите си за няколко минути. Можете също така да направите паста, като смесите кората с малко количество вода и я нанесете с четка за зъби.
Какво е зъбен камък и как се образува?
Зъбният камък представлява твърди минерални отлагания, които се натрупват по повърхностите на зъбите или точно под линията на венците. Образува се в резултат на комбинацията от хранителни частици, слюнка и бактерии в устата. Когато се натрупа достатъчно, той може да изглежда жълтеникав или кафеникав на цвят.
Както споменахме, тези отлагания са твърди и минерализирани, което ги прави трудни за отстраняване с традиционни практики за орална хигиена като четкане и почистване с конец.
Образуването на зъбен камък може да има отрицателно въздействие върху оралното здраве. Той може да допринесе за заболявания на венците (пародонтални заболявания) и кариеси. Ето защо редовното почистване на зъбен камък в домашни условия също е много важно.
Основните причини за образуване на зъбен камък включват:
- Натрупване на плака. Комбинацията от хранителни частици, слюнка и бактерии в устата създава лепкава субстанция, наречена плака. Тя се натрупва върху повърхностите на зъбите и с течение на времето се минерализира, за да образува зъбен камък.
- Недостатъчно четкане и почистване с конец. Нередовно миене на зъбите и почистване с конец насърчава образуването на плака, което води до натрупване на зъбен камък по зъбите.
- Генетични фактори. Някои хора са по-склонни към образуване на зъбен камък от други. Генетичните фактори, съставът на слюнката и структурата на зъбите могат да допринесат за тази разлика.
- Пушене. Пушенето също може да ускори образуването на зъбен камък и да го направи по-изразен.
- Анатомия на зъбите. Структурата и местоположението на зъбите могат да направят определени области по-податливи на образуване на зъбен камък. По-специално, кътчетата и пролуките на задните зъби могат да улеснят натрупването на плака.
Образуването на зъбен камък е по-силно, когато не се поддържа устна хигиена и не се извършва редовно почистване на зъбите. Освен това при някои хора процесът може да е по-интензивен поради генетични фактори и състав на слюнката.
Има ли значение храненето: полезни съвети
Всички знаем, че балансираната диета е ключът към доброто здраве. Това се отнася с пълна сила и за оралното здраве. Какво става, ако наблягаме на диета с въглехидрати като брашно, захар и зърнените храни? Всички те са с дефицит на хранителни вещества и ще бъдат източник на възпаление, както в устната кухина, така и в цялото тяло.
В така наречените „бели храни“ липсват хранителните вещества, които да захранят тялото ни и могат да допринесат за дефицит на витамин К2. Този дефицит може също да доведе до натрупване на черен зъбен камък. Витамин К2 насочва калция къде да отиде в зъбите и костите, но ако няма достатъчно от него, калцият ще се натрупа по зъбите и артериите вместо това.
Добрата новина е, че има храни, които не само са полезни, но също така могат да ни помогнат да предотвратим образуването на плака върху зъбите, така че да избегнем натрупването на зъбен камък. Те включват:
- Листни зеленчуци: спанак и тъмнозелена маруля са богати на калций и фолиева киселина за борба с плаката.
- Млечни продукти: млякото и сиренето съдържат калций и фосфор, които могат да възстановят минералите в емайла. Те също така създават повече слюнка – доказана защита срещу натрупване на плака.
- Ябълки и горски плодове: антиоксидантите в тези плодове помагат в борбата с бактериите, които могат да повлияят на цялостното здраве , включително на зъбите.
- Месо и риба: тези храни с високо съдържание на протеини също съдържат фосфор. Подобно на млечните продукти поддържат зъбите здрави и предпазват от натрупване на плака и зъбен камък.
Разнообразяването на диетата с тези храни ще послужи като превенция срещу интензивното натрупване на зъбен камък.
Колко често и как да правим професионално почистване на зъбен камък?
Няма как да избегнем професионалното почистване, то е необходимо за напълно премахване на зъбния камък. Обикновено трае в продължение на 30 минути до един час и е безболезнено, но може да почувстваме лек дискомфорт в някои чувствителни зони.
Нашият зъболекар ще препоръча персонализиран график за почистване на зъбите, обикновено на всеки шест месеца.
Зъболекарите следват стъпките по-долу, за да почистят натрупванията:
- Преглед: процесът на почистване на зъбен камък обикновено започва с преглед. Зъболекарят оценява зъбния камък и отлаганията на плака в устата. По време на този преглед се проверява и здравето на венците.
- Използване на ултразвуково устройство: почистването на зъбен камък обикновено се извършва с помощта на ултразвукови устройства. Тези устройства използват високочестотни вибриращи накрайници за разграждане и отстраняване на зъбния камък.
- Използване на ръчни инструменти: в някои случаи се налага използването на ръчни инструменти за по-деликатна работа.
- Изглаждане на зъбни повърхности: по време на почистване зъбните повърхности се изглаждат. Това помага да се предотврати образуването на нови отлагания на плака.
- Оценка здравето на венците: здравето на венците се наблюдава по време на почистване на зъбен камък. Ако има проблеми с венците, може да се препоръча подходящо лечение.
- Полиране: почистването на зъбен камък обикновено завършва с полиране на зъбите. Това прави зъбните повърхности да изглеждат по-бели и чисти.
Тези стъпки ще ни помогнат да контролираме образуването на зъбен камък и да поддържаме оралното си здраве.
Заключение
Образуването на зъбен камък е често срещан стоматологичен проблем, който трябва да се лекува и предотвратява с рутинни грижи. Средствата за почистване на зъбен камък в домашни условия могат да помогнат за поддържане на добро орално здраве. Същевременно могат да намалят честотата на професионалното почистване
Поддържайте добра хигиена като почиствате зъбите си с четка и конец два пъти на ден и редовно посещавайте своя зъболекар. Можете да имате чисти и здрави зъби без зъбен камък, като комбинирате професионалната грижа с предложените ефективни лечения у дома. Успех!
Често задавани въпроси
Какво да използвам за почистване на зъбен камък в домашни условия?
Естествени средства, като миене със сода за хляб или използване на метод за издърпване на масло с кокосово масло, могат да помогнат за намаляване на плаката, която в крайна сметка се втвърдява в зъбен камък. Тези методи обаче няма да премахнат съществуващия зъбен камък, но могат да помогнат за предотвратяване на по-нататъшно натрупване.
Мога ли безопасно да премахна зъбен камък у дома?
Въпреки че четкането и почистването с конец могат да помогнат за предотвратяване на натрупването на зъбен камък, обикновено не е безопасно или ефективно премахването на втвърдения зъбен камък у дома. Стоматологичните инструменти като скрепери или ултразвукови почистващи препарати изискват правилна техника, за да избегнете увреждане на венците или емайла.
Има ли значение диетата за натрупване на зъбен камък?
Да, диетата може значително да повлияе на натрупването на зъбен камък. Някои храни и напитки, съдържащи захар например, насърчават натрупването на плака, която, ако не бъде отстранена, се втвърдява в зъбен камък.
Източници
- Dental Author. "What is Tartar Cleaning? How is it done?", Alanya Dental Place, Posted on 16/10/2023
- GloScience.com. "How to Remove Tartar From Teeth at Home", Sep 10, 2024
- BabylonDentalCare.com. "The Possible Link Between Tartar Buildup and Nutrition"
Блог
Рецепти
Популярни продукти
Свързани публикации
Натриевият бикарбонат, известен повече като сода бикарбонат или сода за хляб (хлебна сода), е популярна съставка за печене,
Хубаво е да си набавяме достатъчно витамини и минерали за здрави зъби, тъй като проблемите с тяхното състояние
Избелването на зъби е нещо, към което почти всеки човек се е стремил в желанието си да има